استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت گرفتگی لوله یخچال و نحوه رفع آن

تعمیر گرفتگی لوله یخچال

یخچال فریزر برای عملکرد صحیح خود، به چند لوله در ساختارش نیاز دارد. از این لوله‌ها می‌توان به لوله ناودان (فاضلاب)، لوله های کندانسور و اواپراتور اشاره کرد. در صورتی که لوله ناودان یخچال مسدود شود یا لوله های کندانسور از گرد و غبار پوشیده شوند یا یخ بزنند، برای یخچال فریزر یا ساید بای ساید مشکلاتی رخ می‌دهد. در این مطلب از کاراباما، علت های گرفتگی لوله یخچال، نشانه های گرفتگی لوله یخچال و نحوه رفع این مشکل را توضیح می‌دهیم.

اگر جهت برطرف کردن مشکل یخچال خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار یخچال سامسونگ

گرفتگی لوله ناودان (فاضلاب) یخچال

سوراخ تخلیه یخچال

با هر بار انجام چرخه یخ زدایی یخچال، آب ناشی از ذوب شدن یخ های فریزر از طریق لوله ناودان به سینی یخچال می‌ریزد تا به وسیله گرمایی که از کمپرسور جذب می‌کند تبخیر شود.
اول از همه  باید بدانید سوراخ تخلیه لوله یخچال معمولا در قسمت پایین دیواره پشتی در داخل یخچال قرار دارد. حالا قبل از اینکه برای باز کردن راه لوله یخچال اقدام کنید باید اول با علائم گرفتگی لوله یخچال آشنا باشید.

از کجا بدانیم لوله ناودان یا لوله فاضلاب یخچال فریزر مسدود شده است؟

 1. اگر دیواره های داخلی یخچال فریزر خیس می‌شوند.
 2. اگر آب زیر کشوهای فریزر یخ می‌زند.
 3. اگر آب روی بدنه فریزر یخ می‌زند.
 4. اگر قطرات آب را روی درب یخچال مشاهده می‌کنید.
 5. اگر آب در فضای داخلی یخچال چکه می‌کند.
 6. اگر آب در کف یخچال، جامیوه‌ای یا کف فریزر جمع می‌شود.
 7. اگر بوی بدی از یخچال احساس می‌کنید
 8. و اگر مواد غذایی در یخچالتان زودتر از موعد، خراب می‌شوند

یعنی به احتمال زیاد لوله یخچال گرفته و مسدود شده است. در چنین شرایطی باید این گرفتگی برطرف شود تا کارکرد یخچال به حالت عادی خود برگردد.

علت های گرفتگی لوله یخچال چیست؟

علت اول گرفتگی لوله یخچال: مسدود شدن لوله توسط مواد غذایی

در صورتی که مواد غذایی‌ای که در یخچال قرار می‌دهید روی لوله ناودان یخچال بریزند می‌توانند راه لوله را ببندند یا مسیر آن را مسدود کنند.

علت دوم گرفتگی لوله یخچال: یخ زدن لوله ناودان یخچال

یخ زدن لوله ناودان یخچال نیز مانند مورد قبل باعث گرفتگی لوله می‌شود. راه حل هر دوی این موارد را توضیح می‌دهیم:

راه حل گرفتگی لوله یخچال: ابتدا یخچال را از برق بکشید تا از صدمات احتمالی پیشگیری کرده باشید، سپس کشوها، قفسه‌ها و مواد غذایی داخل یخچال را خارج کنید تا یخچال کاملا خالی شود. در قدم بعد باید لوله ناودان یخچال خود را پیدا کنید، این لوله در اکثر یخچال‌ها در پایین فریزر قرار دارد. حالا یک میله باریک مانند میل بافتنی را به آرامی در سوراخ تخلیه فرو ببرید تا اگر چیزی باعث گرفتگی لوله ناودان شده کنده شود. در مرحله بعد چند لیوان آب جوش روی لوله ناودان بریزید تا از هر یخ‌زدگی یا انسدادی جدا شود. برای پاک شدن کامل لوله می‌توانید به جای آب جوش، از ترکیب آب جوش و مقداری نمک یا مقداری جوش شیرین استفاده کنید. در نهایت یخچال را تمیز کنید. قفسه‌ها، کشوها و مواد غذایی را سر جایشان قرار دهید و سیم یخچال را به برق متصل کنید.

نکته: برای جلوگیری از بروز گرفتگی لوله یخچال توسط مواد غذایی، پیشنهاد می‌کنیم مواد غذایی را در ظروف درب دار بسته بندی کنید و بعد در یخچال قرار دهید. همچنین زود به زود داخل یخچال را کاملا تمیز کنید تا از این دسته از مشکلات پیشگیری کرده باشید.

علت سوم گرفتگی لوله یخچال: موارد فنی

اگر با راه حلی که بیان کردیم باز هم مشکل جمع شدن آب در یخچال، یخ زدگی بدنه و… برطرف نشد، احتمالا به علت خراب شدن المنت یخچال، سنسور دیفراست یا ترموفیوز است. در این شرایط باید از یک تعمیرکار متخصص یخچال فریزر کمک بگیرید تا هم منشا مشکل را به درستی تشخیص دهد و هم آن را به درست ترین شکل برطرف کند.

گرفتگی لوله های پشتی یخچال (کندانسور و اواپراتور)

کندانسور یخچال

مبرد یخچال که به دو حالت گاز و مایع در یخچال جریان دارد، از لوله های اواپراتور و کندانسور عبور می‌کند که پشت یخچال قرار دارند. اگر این لوله‌ها آلوده شوند یا یخ بزنند ، این جریان با مشکل مواجه می‌شود و یخچال خنک نمی‌شود.

علت اول گرفتگی لوله های پشتی یخچال: یخ زدن یا آلوده شدن لوله های کندانسور

راه حل: یخچال فریزر خود را از برق جدا کنید و آن را کمی جلو بکشید تا پشتش را ببینید، اگر لوله های کندانسور دچار یخ‌زدگی شده‌اند یا گرد و خاک گرفته‌اند باید گرفتگی این لوله‌ها را برطرف کنید.

در صورتی که لوله های پشت یخچال لوله‌ها یخ زده اند:

 1. به آرامی چند لیوان آب جوش روی آنها بریزید تا یخشان آب شود. این کار را چند بار تکرار کنید تا گرفتگی لوله های پشت یخچال برطرف شود.
 2. لوله‌ها را با یک دستمال پارچه‌ای، خشک کنید.
 3. یخچال را دوباره به برق متصل کنید.

در صورتی که لوله های پشت یخچال آلوده شده‌اند و گرد و غبار گرفته‌اند:

 1. تمیز کردن کندانسور یخچالبه وسیله جاروبرقی، گرد و خاک را به آرامی از لوله های کندانسور پاک کنید. توجه کنید که به لوله‌ها آسیبی وارد نشود.
 2. با یک دستمال لطیف یا برس مویی یا قلم‌مو، خاک های باقی مانده را از لوله‌ها پاک کنید.
 3. در نهایت یخچال را دوباره به برق متصل کنید.

علت دوم گرفتگی لوله های پشتی یخچال: خرابی کمپرسور

کمپرسور یخچال

اگر کمپرسور یخچال دچار نشت روغن باشد، ممبرد همراه با مقداری از این روغن وارد لوله‌ها می‌شود و آنها را مسدود می‌کند. در نتیجه یخچال خنک نمی‌کند.
راه حل: کمپرسور باید تعمیر شود. همچنین اگر آسیب زیادی به لوله های کندانسور وارد شده باشد باید تعویض شوند. تشخیص این مشکل و انجام تعمیرات یخچال بهتر است توسط تعمیرکار متخصص یخچال انجام شود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
اسکندرنیا حسین

عالی بود .اگر گرفتگی در لوله های اواپراتور باشد چه راه حلی وجود دارد؟

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  دوست عزیز، ممنون از حسن نظر شما.
  تکنسین متخصص یخچال باید دستگاه شما را عیب یابی و تعمیر کند.

  پاسخ دهید