علت سر و صدای یخچال (نمونه انواع صداها) + علت بوق زدن یخچال

علت سر و صدای یخچال و بوق زدن یخچال

همانطور که می دانید یخچال یکی از مهمترین وسایل خانه و آشپزخانه است که عملا زندگی بدون آن امکان پذیر نیست. یخچال برای خنک نگه داشتن مواد غذایی و نوشیدنی ها و جلوگیری از فساد زود هنگام آنها نقش اساسی در زندگی روزمره ما دارد. اما یکی از مواردی که می تواند بسیاری از افراد را از دست یخچال فریزر خود کلافه کرده، تا حدی که به فکر تعویض آن باشند، سر و صدای زیاد یخچال است که در این مطلب به انواع آن و علت بروز هر یک خواهیم پرداخت.

بهتر است متوجه باشید که صداهای مختلفی ممکن است از یخچال خود بشنوید، با این حال تمامی این صداهای تولید شده به معنای وجود مشکل و ایراد در یخچال شما نیستند. برخی از صداهای یخچال طبیعی و به دلیل کارکرد کمپرسور یا موتور یخچال است که در هنگام کار سر و صدا خواهد داشت. اما در صورتی که صدای یخچال خیلی بلند و آزار دهنده باشد و یا سر و صدای عجیبی از آن شنیده شود، نشان از وجود مشکلی در دستگاه است که باید حتما به آن رسیدگی شود.

بوق کشیدن یخچال نیز یکی دیگر از صداهای یخچال به شمار می رود که جنبه هشدار دهنده دارد. علت بوق زدن یخچال نیز می تواند متفاوت باشد. ممکن است به دلیل باز ماندن درب برای مدت طولانی بوق زدن یخچال روی دهد و یا اینکه هشداری برای بروز مشکل جدی تری باشد.

در صورتی که سرو صدای زیاد و عجیبی از یخچال خود می شنوید، یا اینکه یخچال دائما بوق می کشد، با تعمیرکاران متخصص و ماهر برای پیدا کردن علت صدای یخچال و نحوه برطرف کردن آن مشورت کنید. به یاد داشته باشید که یخچال فریزر یکی از لوازم گران قیمت و حساس آشپزخانه است و در صورتی که تخصص و دانش فنی کافی ندارید، به هیچ وجه به دستکاری سر خود آن نپردازید و مشکل را تشدید نکنید!

علت صدای زیاد یخچال

علت صدا دادن یخچال می تواند به چندین عامل مختلف مربوط باشد که پس از عیب یابی یخچال می توان به طور دقیقتر در رابطه با آن اظهار نظر نمود. اما برخی از سر و صدای زیاد یخچال را که در بسیاری از مواقع تکراری و رایج می باشند و علت این صداها را در این بخش بررسی خواهیم کرد.

در صورتی که شما نیز با صدای زیاد یخچال خود اذیت شده و دانش فنی برای رفع اصولی این مشکل را ندارید، با متخصصین تعمیرات یخچال کاراباما تماس بگیرید تا در اسرع وقت مشکل صدا دادن یخچال شما را برطرف سازند.

تراز نبودن یخچال

گاهی اوقاتی دلیل سر و صدای زیاد یخچال به سادگی تراز نبودن آن است! تراز نبودن یخچال می تواند در نحوه کارکرد اجزایی همچون کمپرسور که مایع مبرد را در داخل لوله ها به راه می اندازد، موثر باشد و به این ترتیب موجب صدای بلند یخچال گردد. بنابراین حتما در هنگام نصب یخچال فریزر خود به تراز بودن آن دقت کنید.

پره ها یا پروانه فن یخچال

فن یخچال وظیفه انتقال هوای خنک به داخل محفظه یخچال را دارد و در صورتی که پره های این فن شکسته شده و یا به دلیل برفک یخچال با یخ و برفک ها برخورد نماید، صدای ناهنجاری از یخچال به گوش می رسد. خوشبختانه تعویض فن یخچال چندان کار دشوار و هزینه برداری نمی باشد و به سادگی توسط یک تعمیرکار ماهر قابل حل خواهد بود.

موتور فن اواپراتور

موتور فن اواپراتور یکی دیگر از اجزائیست که می تواند علت صدای بلند یخچال باشد. موتور فن اواپراتور در زمانی که کمپرسور مشغول به کار است، جریان هوا را بر روی کویل های اواپراتور برقرار میکند. اگر صدای یخچال از قسمت فریزر به گوش می رسد و به صورت غیر عادی زیاد است، احتمالا مشکل از موتور فن اواپراتور است. در صورتی که این قطعه ایراد داشته باشد، نشانه های دیگری همچون خنک نبودن یخچال همچون گذشته و طولانی تر شدن زمان یخ گیری نیز وجود خواهد داشت.

برای تشخیص خرابی موتور فن اواپراتور به داخل قسمت فریزر رجوع کنید و بدنه محافظ فن را دربیاورید. در صورتی که بر روی موتور برفکی تجمع یافته پس از برفک زدایی فریزر به صورت دستی سعی کنید پروانه فن را بچرخانید. چرخش پروانه فن باید با کمترین مقاومتی صورت بگیرد، در غیر این صورت این قطعه به تعویض نیاز خواهد داشت.

روغن کاری موتور فن اواپراتور یکی از مواردیست که باید در بازدید و سرویس دوره ای یخچال مدنظر باشد تا از کارکرد بدون مشکل آن در طول سال اطمینان حاصل گردد.

موتور فن کندانسور

بسیاری از یخچال های بدون برفک امروزی از کویل های کندانسور که به کمک فن خنک می شوند استفاده می کنند. در این مدل یخچال ها، فن کندانسور با گردش جریان هوا بر روی کویل ها از حرارت آنان کم می کند و به تبخیر آبهای ناشی از دیفراست یا برفک زدایی نیز کمک می کند. یکی از دلایل صدای زیاد یخچال، خراب بودن موتور فن کندانسور است. این قعطه همزمن با اواپراتور و کمپرسور یخچال کار می کند و در صورتی که ایراد از آن باشد، یخچال نشانه های دیگری نیز از خود بروز خواهد داد؛ مانند: روشن و خاموش شدن مداوم، تجمع آب زیر یخچال و کاهش میزان خنک بودن آن.

این قطعه معمولا در پایین یخچال و در کنار کمپرسور قرار دارد و می تواند یکی از دلایل صدای زیاد یخچال باشد که به دلیل کثیفی و گرد و خاک زیاد می تواند دچار مشکل شود. بنابراین با تمیز نمودن و روغن کاری آن می توانید تا حدی از این امر جلوگیری نمایید.

بست، لرزه گیر و سایر اجزای موتور یخچال

در ادامه علل سر و صدای یخچال می توان به لرزه گیرها، بست های پلاستیکی محافظ و سایر اجزای موتور یا کمپرسور اشاره کرد. معمولا موتور یخچال دارای محافظ بوده و به کمک تعدادی بست و لرزه گیر به بدنه یخچال پیچ می شود. به مرور زمان و به دلیل استهلاک کارکرد یخچال بست ها و لرزه گیرها ساییده شده و ممکن است کنده شوند. درنتیجه موتور در حین کار با لرزش بیشتری همراه بوده که به تولید صدای بلندتری نیز می انجامد.

انواع صداهای یخچال

همانطور که گفته شد برخی از صداهای شنیده شده از یخچال به دلیل عملکرد عادی خود دستگاه است و دلیل وجود مشکل نیست. اما این امر برای صداهای بلند و آزار دهنده متفات است. همچنین هرچه که عمر دستگاه بیشتر باشد، به دلیل فرسودگی و استهلاک کارکرد موتور معمولا صدای یخچال زیادتر خواهد شد. در ادامه با انواع سر و صدای یخچال و علت هر یک آشنا می شویم.

صدای کلیک یخچال

صدای کلیک مانند یخچال فریزر از کنترل دیفراست آمده و در بعضی مدل های یخچال مربوط کنترل ترموستات است که یکبار به هنگام شروع سیکل و یکبار در پایان سیکل به گوش می رسد. این صدا طبیعی است و نیازی به نگرانی ندارد.

صدای خرخر یخچال

علت صدای خرخر یخچال می تواند به جریان گاز مبرد درون لوله، لوله آب در پشت دستگاه و یا وسایلی در بالای یخچال مربوط باشد. این صدا طبیعی است هرچند در مواردی که صدای خرخر به پمپاژ مبرد درون لوله ها مربوط می شود، ممکن است بر اثر فرسودگی لوله ها یا جنس بد آنها، رسوبات یا خوردگی های موتور به همراه گاز مبرد درون لوله ها به جریان افتاده و موجب ایجاد سر و صدای ناهنجار یخچال شود.

صدای تق تق یخچال (قولنج شکستن یخچال)

لوله های داخلی یخچال را به وسیله تزریق فوم در داخل بدنه محکم می کنند. گاهی به دلیل جدا شدن لوله ها از فوم، جنس بد لوله ها و یا فوم، سر و صدای تق تق مانندی از یخچال به گوش می رسد که اصطلاحا به قولنج شکستن یخچال معروف است. این صدا طبیعی و به دلیل انقباض و انبساط لوله هاست، اما گاهی میتواند بلند و آزار دهنده باشد. متاسفانه در اکثر موارد راه حلی برای رفع این صدای یخچال وجود ندارد چرا که به داخل بدنه و لوله های داخلی مربوط است، در برخی موارد هرچند اقداماتی را برای کاهش سر و صدای یخچال می توان انجام داد.

صدای کمپرسور همراه با سوت

این صدا که می تواند در بسیاری از یخچال های جدید و امروزی نیز شنیده شود، طبیعی و عادی است. کمپرسورهای امروزی که بازده بسیار بالاتری نسبت به مدل های قدیمی دارند، اغلب صدای تقریبا یکنواختی که با سوت و پیچ بلندی همراه است تولید می کنند. این کمپرسورها در ظاهر ممکن است که زمان بیشتری را روشن بوده و کار کنند اما از لحاظ مصرف انرژی بهینه تر و کم مصرف تر از کمپرسورهای قدیمی هستند.

البته در صورتی که صدای کارکرد کمپرسور آنقدر زیاد باشد که از اتاق دیگر نیز شنیده شود، یا اینکه بیش از یک ساعت طول کشیده و قطع نشود، در آن صورت کمپرسور ایراد داشته و باید با تعمیرکار متخصص یخچال تماس بگیرید.

صدای چکه آب از یخچال

در صورتی که یخچال شما نشتی آب نداشته باشد و این صدا مربوط به آن نباشد، صدای چکه آب طبیعیست. صدای چکه یخچال مربوط به ریخته شدن آب در سینی تخلیه است که در اثر ذوب برفک های یخچال اتفاق می افتد و جای نگرانی ندارد.

صدای ویبره بلند یخچال

گاهی صدای ویبره یخچال شنیده شده و می تواند آزاردهنده باشد. عموما این صدا به دلیل لرزش یخچال که در تماس با کابینت و یا دستگاه دیگری است به وجود می آید. کناره ها و پشت یخچال را از کابینت و دیوار فاصله دهید، اینکار به گردش هوا و دفع گرما توسط یخچال نیز کمک می کند.

همچنین در صورت تراز نبودن یخچال و یا ضعیف بودن زمین و جایگاه زیرین یخچال ممکن است صدای ویبره دستگاه تشدید شده و بلندتر به گوش برسد.

صدای قل قل یخچال

گاهی از یخچال صدای قل قل شنیده می شود که از سمت پایین و کنار کمپرسور به گوش می خورد. این صدای قل قل که شبیه به صدای جوشیده شدن است، به دلیل وجود روغن داخل کمپرسور بوده که به داخل کندانسور یا اواپراتور راه یافته است. ممکن است این اتفاق به دلیل جابه جایی و نصب یخچال و یا عوامل دیگر روی داده باشد. در این مواقع حتما با تعمیرکار متخصص یخچال تماس گرفته و مشکل را با او مطرح کنید. معمولا با تخلیه گاز و شستشوی مدار یخچال و سپس شارژ گاز مجدد مشکل برطرق می شود. گاهی لازم است تا روغن نیز مجددا شارژ شود اما این مورد کلی نبوده و در برخی موارد لازم می شود.

علت بوق زدن یخچال

یکی دیگر از روش های اعلام هشدار یخچال به شما تولید صدایی به مانند بوق و یا بیپ بیپ کردن ممتد دستگاه است. علت بوق کشیدن یخچال بالا رفتن دمای داخل دستگاه است اما دلایلی برای این افزایش دما و گرم شدن داخل یخچال وجود دارد. برخی از این دلایل ساده اند و به دلیل خرابی دستگاه اتفاق نمی افتند.

به طور مثال، بسته نشدن صحیح درب یا باز گذاشتن درب یخچال برای مدت زمانی ممکن است دلیل بوق زدن یخچال باشد. با بستن درب بوق یخچال نیز قطع می شود. گاهی دمای داخل یخچال فریزر آنچنان بالا می رود که برای رسیدن دوباره دما به مقدار تنظیم شده، چند دقیقه زمان لازم است که می توان با فشردن کلید قطع صدا، بوق کشیدن یخچال را قطع کرد.

اما علت بوق زدن یخچال می تواند موارد پیچیده تری نیز باشد که به خرابی بخش یا قطعه ای از یخچال باشد. از جمله:

 • ایراد در مجموعه یخساز یخچال
 • ایراد در برد الکترونیکی یخچال فریزر
 • یخ زدن اواپراتور یخچال
 • گرفتگی دریچه هوا یا فن قسمت فریزر
 • ایراد لاستیک دور درب

راهکارهای رفع مشکل در موارد ابتدایی به دلیل پیچیدگی و نیز فنی بودن کار، تنها به تماس با تعمیرکار حرفه ای محدود می شود. اما در صورتی که اواپراتور یخ زده است و یا لاستیک دور درب شل شده و یا قسمتی از آن کنده شده است، می توانید شخصا برای برطرف نمودن مشکل نیز اقدام نمایید.

نظرات کاربران

مهدی صالحی
۱۰ آبان ۱۳۹۸

سلام.ببخشید من یخچال فریزر سامسونگ دارم که یه مدت بوق باز بودن درب میداد.چون شهرستانم یه تعمیر کار اوردم گفت لوله پشت یخچال کنار موتور نشتی گاز داره.بعد از تنظیم گاز برد دستگاه هنگ کرد و بعد از ۱ هفته دوباره از حالت هنگ در اومد تا چند ماه خبری نبود ولی دوباره شروع کرده به بوق زدن بخصوص شبها حدود ساعت ۴ .چون نمایندگی تعمیرات اینجا نیست واقعا کلافه شدم.میشه کمکم کنید.

امین قوچانی
۴ آذر ۱۳۹۸

درود
من یه یخچال فریزر دارم که موقع خاموش شدن موتورش یه صدای تق تق میده .علت این صدا چیه

azad.N
۱ بهمن ۱۳۹۸

باسلام ؛ بنده چندین بار با چنین مشکلی برخورد کردم ، خواستم ببینم آیا شما تجربه چنین مشکلی را دارید ،
کمپرسور یخچال در هنگام خاموش شدن
(off کردن)
صدایی وحشتناک و ناهنجاری که دقیقا انگار خودِ کمپرسور را از ارتفا ۱متری پرت کردی و به زمین خورده و این عمل فقط در هنگام آف شدن یخچال اتفاق می افته ، یخچال هم به خوبی یخ میزنه و هم کار میکنه
در ضمن بنده پایه های کمپرسور را محکم کردم بدتر شد ، ولی وقتی کمی کمپرسور را آزاد کردم و پیچهای پایه ها شل شدن برای یک ساعت خوب شد اما مجدد شروع شد ،
این اتفاق در کمپرسور ۲یخچال و یک کولر تا کنون برام پیش اومده
دوستان اگه کسی اطلاعات مفیدی در این زمینه داره لطفا راهنمایی کنه ممنون میشم
با تشکر

حمید کبیر
۵ بهمن ۱۳۹۸

سلام
من ۵ روزه یخچال فریزر دوقلو یخساران ۱۵ فوت گرفتم فریزر صدای قل قل میده البته خونه دو طبقه است به بدبختی دستگاهها رو بالا آوردن مشکل کجاست نیاز به تعمیر داره یا به مرور زمان مشکل رفع میشه

زهرا
۱۳ بهمن ۱۳۹۸

سلام
من یخچال ساید سامسونگ دارم بعضی موقع ها یه صدایی از داخل یخچال پایین ترین طبقه نزدیک موتور میده مثل صدای اب ریختن روی آتیش صدای جیز جیز بدی میدی از همون اول همینطور بود کسی اطلاع دارع ممنون میشم راهنماییم کنید.

  جهان پور
  ۲۷ بهمن ۱۳۹۸

  سلام من هم یخچال ساید ال جی دارم و دقیقا همین صدا رو میده .