استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت صدای زیاد کولر گازی | علت صدای پنل داخلی و کمپرسور کولر گازی چیست؟

علت صدای زیاد کولر گازی

آیا همیشه صدای زیاد کولر گازی نشان می دهد که کولر در حال خراب شدن است؟ علت صدای زیاد کولر گازی چیست؟ آیا شنیدن هر صدایی از اسپیلت غیر عادی است؟ هوای خنک ایجاد شده توسط کولر گازی شما را از شر گرمای زیاد راحت می کند اما سر و صدایی که از کولر گازی شما می آید داستان دیگری است. کولر گازی پر سر و صدایی که همیشه صدای بلندی دارد لزوما نشان دهنده وجود مشکل نیست. با این حال اگر از کولر گازی خود صدای غیر معمولی مانند صدای بلند، وزوز، سوت کشیدن، صدای جیغ مانند و غیره می شنوید، این صدا ها می توانند علائم سیستمی باشند که نشان دهنده این است که کولر گازی شما به سمت خراب  پیش می رود.

کولر گازی های امروزی بسیار آرام تر و کم صداتر از کولر گازی های قدیمی هستند. کولر گازی ها با بازدهی بالا از تکنولوژی کاهش صدا و کمپرسورهای اینورتر استفاده می کنند تا میزان صدا را زیر ۵۵ دسی بل نگه دارند.

بنابراین اگر در هنگام کارکرد عادی صداهای غیر معمولی از کولر گازی خود می شنوید آنها را جدی بگیرید؛ زیرا این موارد می تواند نشانه خراب شدن و نیاز به تعمیر کولر گازی باشد.

دقت کنید که نادیده گرفتن صداهای غیرعادی کولر گازی می‌تواند مسائل جزئی را به هزینه‌های زیاد تبدیل کند؛ زیرا این صداها می توانند از نیاز به سرویس یا تعمیرات ساده را نشان دهند. بنابراین بهتر است هر چه سریع‌تر علت صدای زیاد کولر گازی خود را بررسی و مشکلات آن را برطرف نمایید.

در ادامه این مقاله به بررسی علت صدای زیاد کولر گازی مانند علت صدای موتور کولر گازی و پنل بیرونی، علت صدای پنل داخلی اسپیلت و انواع مختلف صداهایی که ممکن است کولر شما نیز ایجاد کند می پردازیم.

در صورتیکه کولر گازی شما نیز دچار مشکل شده است و نمی دانید که علت صدای کولر گازی یا اسپلیت شما چیست، پیشنهاد می کنیم حتما به طور کامل این مقاله را مطالعه نمایید و اگر قادر به برطرف کردن مشکل کولر گازی نیستید و به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه نیاز دارید، از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

علت صدای کولر گازی

به طور کلی علت صدای کولر گازی شما می ‌تواند مربوط به هر یک از موارد زیر باشد:

 • آسیب دیدن مجاری و لوله های ظریف
 • مسدود شدن فیلتر های هوا
 • خرابی بلبرینگ و تسمه ها
 • مشکلات الکتریکی
 • مشکلات مربوط به فن
 • آسیب دیدن کویل
 • قطعات شل شده

و غیره.

صدای کولر گازی شما و معنای آن

هنگامی که کولر گازی شما در حال ایجاد سر و صدا است ، گوش دادن به صدای خاصی که می‌شنوید می‌تواند سرنخی برای پی بردن به علت صدای کولر گازی شما باشد.  بنابراین بهتر است به خوبی به نوع سر و صدایی که از کولر خود می شنوید گوش دهید سپس با توجه به نوع صدا،و اینکه آیا این صدا را از پنل بیرونی کولر گازی می شنوید یا اینکه علت صدا از پنل داخلی کولر گازی است، دلایل بروز آن را مطالعه کنید. در ادامه به بررسی انواع صداهایی که ممکن است از کولر خود بشنوید می پردازیم.

صدای سوت و ناله مانند

آیا کولر گازی شما صدای سوت و ناله مانندی میدهد؟ این صداهای آزاردهنده می توانند مشکلات جریان هوا را نشان دهند. در اینجا برخی از مواردی که علت صدای زیاد کولر گازی شما می باشد را بیان می کنیم.

-لوله ها و تجهیزات نامناسب سیستم کولر گازی.  اگر کولر گازی شما قدیمی هست و چندین بار آن را سرویس و تعمیر کرده‌اید ممکن است که طی این سال ها قطعاتی که تعویض شده اند با هم سازگاری لازم را نداشته باشند. به عنوان مثال ممکن است مجاری کانال کشی برای عبور هوا از سیستم بسیار کوچک باشند که در نتیجه می تواند باعث ایجاد صدای سوت مانند از دریچه های کولر گازی شما شود.

-داکت های آسیب دیده. با گذشت سال ها، ایجاد شکاف و نشتی در داکت ها امر غیرمعمولی نیست. هوا می تواند از طریق روزنه ها اصطلاحا فرار کند و صدای سوت مانندی تولید کند.

– فیلتر های مسدود شده.  فیلترهای هوا که برای گرفتن  گرد و غبار و سایر ذرات و آلودگی ها طراحی شده اند، به مرور زمان پر می شوند. پر شدن ظرفیت فیلترها می تواند جریان هوا را مسدود کند وعلت صدای کولر گازی باشد. شما باید به صورت مرتب فیلترهای کولر گازی خود را تمیز کنید. برای این منظور می توانید مقاله “نحوه تمیز کردن فیلترهای کولر گازی” را مطالعه کنید.

صدای لرزش و تکان خوردن از کولر گازی

صدای تکان خوردن معمولاً از قسمت های شل شده کولر گازی شنیده می شود. قسمت هایی از سیستم که متحمل حرکت زیادی می شوند مانند موتور ها ممکن است به مرور زمان شل شوند. البته داکت ها نیز ممکن است شل شوند.

علت صدای زیاد کولر گازی شما می تواند شل شدن یک یا چند پیچ در پنل های کولر گازی باشد که باید با استفاده از پیچ گوشتی پیچ های شل شده را دوباره سر جای خود محکم کنید.

اگر یکی از پیچ های نصب باز شده باشد، احتمالاً یونیت خارجی کولر گازی شما به درستی و محکم در پایه بتنی خود قرار نمی گیرد و دچار لرزش، تکان خوردن و ایجاد سروصدا می شود.

هرچند که ممکن است برای مثال آخر هفته وسوسه شوید که کولرگازی پرسروصدای خود را تثبیت کنید اما برای جلوگیری از خطر تماس با مواد شیمیایی خطرناک و برق ولتاژ بالا عاقلانه ترین کار این است که با یک متخصص سرویس و تعمیر کولر گازی تماس بگیرید.

صدای کوبش یا بنگ مانند کولر گازی

صدای کوبیدن در کولر گازی علامت مشخصی است که نشان می دهد در داخل کمپرسور کولر گازی قطعه شل شده و یا شکسته وجود دارد. یک میله اتصال، پین پیستون یا میل لنگ (درون کمپرسور کولر گازی) و یا نامتعادل بودن بلوور داخلی می تواند علت صدای کمپرسور کولر گازی باشد. همچنین ممکن است علت صدای کمپرسور کولر گازی حکایت از نیاز به تعویض کمپرسور کولر گازی شما داشته باشد!

علت صدای جیغ مانند یا علت صدای جیر جیر کولر گازی

به طور کلی شنیدن صدای جیغ کولر گازی (مانند سایش دو تکه فلز بر روی هم) و یا صدای جیر جیر کولر گازی می تواند ناشی از:

 • معیوب بودن کمپرسور
 • معیوب بودن موتور فن بیرونی
 • معیوب بودن موتور بلوور

باشد. البته پیدا کردن علت صدای جیغ اسپلیت، بستگی به محلی دارد که صدا را از آنجا می شنوید.

 اگر صدای جیغ بلند از پنل بیرونی کولر گازی می آید، احتمالاً یکی از مشکلات زیر رخ داده است:

خراب شدن کمپرسور: اگر موتور داخل کمپرسور خراب شود می‌تواند صدای بلند جیغ مانندی ایجاد کند.

خراب شدن موتور فن:  پنل بیرونی کولر گازی شما دارای یک فن است که به دفع گرما از مبرد کمک می کند. وجود مشکل در این موتور فن می تواند علت صدای پنل بیرونی کولر گازی هنگام کارکردن کولر باشد.

اگر صدای جیغ بلند از پنل داخلی کولر گازی می آید:

احتمالا مشکل از موتور فن بلوور است. فن بلوور وظیفه دارد هوای گرم خانه شما را خنک کند و سپس هوای سرد را دوباره به داخل منزل هدایت کند. بلبرینگ های روغن کاری نشده و یا آسیب دیدن و لغزش تسمه های بلوور از جای خود می تواند علت صدای جیر جیر کولر گازی یا علت صدای پنل داخلی کولر گازی باشد.

صدای وزوز کولر گازی

اغلب اوقات صدای وزوز کولر گازی ناشی از بروز مشکل الکتریکی است. مشکلات متداول الکتریکی کولر شامل:

 • از کار افتادن موتور کولر گازی
 • اشکال در سیم کشی کولر گازی
 • معیوب شدن خازن کولر گازی
 • معیوب شدن کمپرسور کولر گازی. برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله “علائم و نشانه های سوختن موتور (کمپرسور) کولر گازی” را مطالعه نمایید.
 • جرقه زدن کولر گازی (وقتی جریان التریکی از مسیر مورد نظر اصطلاحا فرار می کند، باعث ایجاد جرقه می شود.)

گاهی اوقات نیز علت صدای وزوز کولر گازی می تواند مربوط به قطعات شل شده و لوله های مبرد باشد و در صورت عدم کنترل، مسئله تعمیر و نگهداری جدی تری را به دنبال خواهد داشت.

صدای کلیک کولر گازی

صدای کلیک کولر گازی ممکن است به دلیل مشکلات مختلف در کولر شنیده شود. بستگی به این دارد که کجا و چه زمانی صدای کلیک را می شنوید.

 •  اگر هنگام کار کولر گازی صدای کلیک را می شنوید می‌تواند به این معنا باشد که یک جسم کوچک درون فن بلوور کولر قرار گرفته است، بنابراین هنگام چرخش آن، شی با فن برخورد می کند.
 •  اگر هنگام شروع به کار کولر صدای کلیک را می شنوید (اما کولر شروع به کار نمی کند)، این موضوع معمولاً نشان دهنده وجود مشکل برق در ترموستات، کمپرسور یا خازن است.

همچنین برخی مواقع شنیدن صدای کلیک کولر گازی یا اسپلیت به این معنا است که رله سیستم شما خراب شده و یا کنتاکتورها از کار افتاده اند.

صدای هووم کولر گازی

برای اینکه فن اسپیلت یا کولر گازی شما به درستی کار کند باید مرتباً آن را سرویس و تمیز کنید. اگر صدای هووم مانندی از اسپلیت خود می شنوید، کولر شما نیاز به تمیز کاری دارد. فرسوده شدن اجزا و قطعات فنی کولر گازی، مشکلات موتور فن و پره های خم شده یا تعویض شده کویل نیز می تواند باعث ایجاد صدای هوم کولر گازی شود.

صدای هیس مانند  کولر گازی

اگر صدای هیس مانند از یونیت کولر گازی خود می شنوید، فورا کولر را خاموش کنید. این صدا می تواند ناشی از:

 • نشت داکت یا لوله ها
 • خرابی شیر انبساط
 • قرار نگرفتن فیلتر هوا به درستی در جای خود
 • و مهمتر از همه نشت مبرد

باشد.

در این صورت ممکن است متوجه شوید که سیستم شما بیشتر کار می کند اما هوا خنک نمی شود. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید حتماً برای شارژ گاز کولر و بررسی نشت احتمالی کویل ها و لوله ها از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

صدای هیس اسپیلت ممکن است نشان دهنده فشار داخلی زیاد درون کمپرسور شما باشد که بسیار خطرناک است. اگر کولر گازی خود به خود خاموش شد، نگران نباشید! این چیز بدی نیست، یک سنسور وظیفه خود را برای محافظت از شما در برابر یک موقعیت بالقوه خطرناک بدرستی انجام داده است.

نکته: نشت مبرد اغلب به دلیل عدم سرویس به موقع کولر گازی و نگهداری صحیح از آن ایجاد می‌شود. اگر کویل ها به طور مرتب تمیز نشود دچار خوردگی می شوند و در نتیجه سوراخ های کوچک و ترک هایی بر روی آنها ایجاد می‌شود که باعث نشت مبرد می شوند. برای جلوگیری از بروز این مشکل، حتما به صورت دوره‌ای و سالانه اقدام به سرویس کولر گازی خود نمایید.

صدای کار کردن مداوم کمپرسور کولر گازی

وجود مشکل در کویل های کولر گازی ممکن است منشاء سر و صدای کولر شما باشد. پرده های خم شده کویل می توانند صدای هوم مانندی ایجاد کنند. اگر پره های کویل با گرد و غبار و آلودگی مسدود شوند، سیستم شما با کارایی کمتری کار می کند و در نتیجه برای رسیدن به دمای تنظیم شده، کمپرسور یا موتور کولر گازی دائماً در حال کار است. اگر به موقع به این مشکل رسیدگی نکنید می‌تواند باعث خرابی بیشتر در کولرگازی شما شود.

حتی اگر شما این صدا را از پنل داخلی کولر گازی خود می شنوید، حتماً پنل بیرونی کولر گازی خود را نیز بررسی کنید. گیر کردن شاخ و برگ و زباله‌های دیگر در فن یونیت کندانسور یا پنل بیرونی اتفاق غیر معمولی نیست. اطمینان حاصل کنید که این ناحیه با زباله و یا  شاخ و برگ مسدود نشده باشد.

طراحی ضعیف سیستم

آیا از زمان نصب کولر گازی با هر بار روشن و خاموش کردن، کولر شما سر و صدای زیاد ایجاد می کند؟ در این صورت ممکن است اسپلیت برای فضای شما بسیار بزرگ باشد و یا اینکه ممکن است مجهز به تکنولوژی کاهش صدا با کیفیت بالا نباشد.

 با سرویس و نگهداری به موقع سر و صدای کولر گازی خود را متوقف کنید

خیلی از مواقع صدای کولر گازی شما فراتر از یک مزاحمت ساده است و این موضوع می‌تواند از نظر ناکارآمدی عملیاتی برای شما هزینه دربر داشته باشد. با سرویس به موقع کولر گازی می‌توانید از بروز بسیاری از مشکلات از جمله مشکلات مربوط به سر و صدای کولر گازی خود و همچنین پرداخت هزینه های گزاف در گرمترین روزهای تابستان جلوگیری کنید.

آیا باید کولر گازی پر سر و صدا خود را تعمیر یا تعویض کنید؟

در بدترین حالت ممکن است برای برطرف کردن مشکل صدای کولر گازی خود مجبور به پرداخت هزینه تعمیرات زیادی شوید.

در چنین حالتی یک مسئله دیگر مطرح می شود و آن تصمیم گیری در رابطه با این موضوع است که آیا مشکل کولر گازی شما با تعمیر قابل رفع است و یا بهتر است آن را تعویض کنید؟

فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید قبل از تصمیم به تعمیر و یا تعویض کولر گازی خود، آنها را در نظر بگیرید. از جمله سن و شرایط سیستم، سابقه تعمیر آن و میزان خرابی فعلی. همچنین اگر کولر گازی شما از مبرد R22 (فریون) استفاده می کند که تقریباً از رده خارج شده است؛ این امر نیز می‌تواند بر تصمیم شما تاثیر می گذارد.

تعمیر کولر گازی در اصفهان تعمیر کولر گازی در لاهیجان
تعمیر کولر گازی در کرج تعمیر کولر گازی در رشت
تعمیر کولر گازی در تهران
نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
حمید راستی پور

درود بر شما
کولر وست پوینت 30 هزار تازه خریدم اما پنل بیرونی صدای زیادی داره،
در صورتی که همسایه مون با هم نصب کردیم
اما کولرآنها صدا نداره. مشکل کولر ما چیه؟
با تشکر

پاسخ دهید

میثم ماه ثانی

سلام وقت بخیر
۲ماه پیش کولر گازی وسپونت ۳۰۰۰۰خریدم ک در ۲۰روز اول باگرمای کولر پس از مراجعه سرویس کار مشخص شد از لوله اصلی گاز نشت داده و تمام گاز کولر خارج شده و پس از گازگیری مجدد دیگه سرمای قبل و اصلا نداره و سرویس کار بامراجعه عنوان کرد ک گاز کولر فول هستش اما سرمای قبل و نداره و موتور بیرونی کولر هم صدای بلند و لرزش داره
لطفا راهنمایی کنید
میثم آبادان

پاسخ دهید

محمد امینی

با سلام و عرض خسته نباشید
چند روز پیش یه کولر gree 36000 گری مدل gmatic خریدم وقتی که کولر از حالت فن خارج میشه و میره تو سرویس، موتور بیرونی یه صدای تقه بلند میده و بعد از پنل داخل صدایی مثل نشت گاز میاد و بعد چند ثانیه کولر شروع بکار میکنه. میخواستم ببینم دلیلش چیه؟

پاسخ دهید

  احسان

  اون صدای داخل مربوط به فشار گازی هست که از کمپرسور وارد پنل میشه و اون صدای بیرون مال کنتاکتور هستش که وصل میکنه. کولر گری شما مشکلی نداره و عادیه

  پاسخ دهید

   سیدمرتضی شریف موسوی

   سلام خسته نباشید
   مشکل کولر من هم همینه ( تراست اسپلیت ۳۰۰۰۰) و در مقایسه با کولر همسایم (گری اسپلیت ۳۰۰۰۰) صدای تقه کولر من خیلی بلندتره.
   جوری که انکار با چکش میزنی به بدنه کمپرسور

   پاسخ دهید

کامبیز جناب

با سلام من یک کولر اسپلیت هیتاچی دارم که نصب هست موتور فن موقع استارت از داخل صدای وز وز می دهد. الان هم کلا با کنترل روشن نمی شود. راهنمایی کنین لطفا ممنون

پاسخ دهید

  دانیال بهوندی

  سلام
  من کولر اجنرال سی هزار خریدم و تازه نصب کردم فقط دو مهره ای که پنل داخل داره عوض کردم
  کولر صدای سوت میده، خواستم ببینم دلیلش چی می‌تونه باشه و مشکلی برای کولر ایجاد نمیکنه؟

  پاسخ دهید

سامان

درود اسپلیت اجنرال ۲۴۰۰۰ بعد از سرویس صدای سوت میدهد فقط وقتی روی کمپرسور میره صدا میده وقتی رو فن هست نرماله، قبل از سرویس صدا نمیداد، سرویس کار گفت صدا از روغن کمپرسور هست بعد از ۲-۳ روز درست میشه! ممکنه؟ روغن که نرفته توش ولی حدس میزنم شاید موقع شستن پنل اب رفته باشه این ممکنه؟ ایا روشن کنم مشکل نداره؟ لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دهید

آرش ایرانی

با سلام. ما یک کولر گازی 24000 مارک گری داریم. تو خونه قبلی لوله گاز مبرد مستقیم از کمپرسور به پنل متصل بود و دستگاه هیچ مشکلی نداشت. سه ساله به خونه ی جدید اومدیم. با جوشکاری لوله ی مبرد پنل رو به لوله کشی واحد وصل کردن و کمپرسور هم رفت تو تراس. ضمنا لوله ی واحد مخصوص کولر 32000 بود و بنابراین با انبردست لوله ی واحد رو تنگ کردند و به لوله ی 24000 خود کولر جوش دادند. تابستونها در وضعیت سرمایش هیچ مشکلی نداریم. ولی زمستون که وضعیت گرمایش رو شروع میکنیم بعد از چند دقیقه پنل صدای وزوز میده. در پنل رو فشار میدم صدا کم میشه. اما هنوز داخل پنل صدای وزوز وجود داره. بنابراین از خیرش گذشتیم و اصلا از گزینه ی گرمایش استفاده نمی کنیم. امسال تابستون سرویسکار اومد و تمیز کرد و گاز هم زد. ولی مشکل صدا در گرمایش حل نشد. به نظر شما مشکل از کجاست؟ چطور میشه قسمت بلبرینگها رو روغنکاری کرد؟

پاسخ دهید

اکبرجمالپور

کولرم هنگام خاموش کردن صدای ناهنجاری از موتورش میاد میخواستم علتش رو متوجه بشم

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید