استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت روشن نشدن کولر گازی و راهکارهای رفع مشکل

علت روشن نشدن کولر گازی و راهکارهای رفع مشکل

اگر در یک روز گرم تابستانی به سراغ کولر گازی خود رفته و دکمه روشن شدن ریموت کنترل را فشار دهید اما هیچ اتفاقی نیوفتد، مسلما اعصاب خوردی و کلافگی شما را عصبانی خواهد کرد که چرا کولر گازی اسپیلت روشن نمی شود!

روشن نشدن کولر گازی مشکل نسبتا شایعیست که ممکن است به دلایل زیادی برای شما هم اتفاق بیوفتد. هرچند علت روشن نشدن کولر گازی می تواند به دلایل بسیاری که بیشتر آنان تخصصی و فنی هستند مربوط باشد، اما برخی دلایل روشن نشدن اسپیلت تقریبا ساده و توسط خود شما نیز قابل حل خواهند بود. در این مطلب از کاراباما به علت روشن نشدن کولر گازی و راهکارهای لازم برای رفع این مشکل خواهیم پرداخت.

نکته:

توجه داشته باشید که مشکلات و عواملی که سبب آنها می شوند برای همه برندها و مدلهای مختلف کولر گازی تقریبا یکسانند. یعنی علت روشن نشدن کولر گازی ال جی با علت روشن نشدن کولر گازی سامسونگ و یا جنرال تفاوت فاحشی ندارد. لذا می توانید از این مقاله و مطالب آن برای علت روشن نشدن کولر گازی اجنرال، گری، تراست، مدیا و… نیز استفاده کنید.

همینطور بسیاری از دلایل میان انواع مختلف کولر نیز یکسان است. یعنی عاملی که علت روشن نشدن داکت اسپلیت است در عین حال می تواند علت روشن نشدن کولر گازی پنجره ای هم باشد. پس می توان از این مقاله در ارتباط با علت روشن نشدن اسپلیت، داکت اسپلیت، کولر گازی پنجره ای و غیره هم استفاده کرد.

در صورتی که جهت برطرف کردن مشکل دستگاه خود نیاز به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه دارید، از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید و در غیر این صورت ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند کولر گازی شما سامسونگ، ال جی و جنرال نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

روشن نشدن اسپیلت

در این بخش به دلایل روشن نشدن کولر گازی می پردازیم. گاهی اوقات بروز مشکلی در کولر گازی می تواند سبب خاموش شدن آن و جلوگیری از روشن شدن مجدد دستگاه شود. در این صورت بهتر است مقاله علت خاموش شدن کولر گازی را نیز مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص بدست آورید.

بسیاری از افراد با طرح این پرسش که چرا اسپیلت روشن نمیشه به دنبال راه حل سریعی برای مشکل خود هستند. اما روشن نشدن کولر گازی می تواند چند جنبه داشته باشد. در برخی موارد اصلا جریان برقی برای شروع به کار به اسپیلت شما وارد نمی شود! و در برخی موارد دیگر که از وجود جریان مطمئن هستیم، کولر گازی شروع به کار نمی کند یا به عبارت دیگر کولر گازی روشن نمی شود یا کار نمی کند. عیب یابی کولر گازی در هر یک از موقعیت ها متفاوت خواهد بود.

بررسی پریز برق و فیوزها

علت روشن نشدن اسپیلت شما می تواند به خاطر نرسیدن جریان برق به آن باشد. ابتدا به سراغ جعبه تقسیم رفته و بررسی کنید که مدار برق مربوط به کولر گازی وصل است یا خیر. معمولا در تابستان در اکثر خانه ها کولر گازی روشن است، همچنین استفاده از برخی لوازم پرمصرف دیگر نیز وضعیت افزایش بار الکتریکی را بهبود نمی بخشد.

پس یکی از احتمالات اصلی افزایش بار و درنتیجه قطعی جریان از سمت جعبه تقسیم یا فیوزهای خانه است. در این حالت معمولا فیوز می پرد که باید ابتدا آن را قطع و پس از چند ثانیه مجددا وصل کنید تا مشکل برطرف شود. حتی ممکن است به خاطر افزایش جریان و نوسانات الکتریکی، فیوز شما سوخته باشد. بنابراین تعویض فیوز ممکن است مشکل روشن نشدن کولر گازی شما را برطرف سازد.

نکته:

در صورتی که پس از رفع مشکل تان متوجه شدید که مجددا فیوز می پرد یا می سوزد، از انجام هر کاری خودداری کنید. این امر به معنای وجود مشکل جدی تریست که لازم است برای حل آن از تعمیرکار ماهر و باتجربه کمک بگیرید.

ریست کولر گازی

اگر مشکل از تامین برق کولر نباشد، می توان با ریست کردن کولر گازی برای رفع مشکل امیدوار بود. در مواقعی علت روشن نشدن کولر گازی به دلیل ایراد کوچکیست که به طور موقت در بخش الکتریکی دستگاه به وجود آمده و یا مواردی از این دست؛ بنابراین ساده ترین راه حل ممکن در راه اندازه مجدد یا ریست کولر است.

نقش ترموستات در روشن نشدن کولر گازی

نقش ترموستات در روشن نشدن کولر گازی

ترموستات یکی از اجزای مهم کولر گازی است که در تعیین دمای دلخواه که کولر تا رسیدن به آن باید کار کند، نقش اساسی دارد. لذا یکی از دلایل روشن نشدن کولر گازی به خرابی و ایراد در ترموستات برمی گردد. در این صورت با تعویض ترموستات می توان مشکل را برطرف نمود.

در ترموستات های خارجی که برای کنترل سیستم کولر گازی معمولا بر روی دیوار منزل نصب می شوند و به صورت دیجیتالی یا ولومی هستند، موارد زیر را حتما بررسی کنید:

  • ترموستات باید جریان برق داشته باشد و روشن شود. صفحه نمایشگر خالی نباشد.
  • باتری های ترموستات را در صورت نیاز تعویض کنید.
  • ترموستات در حالت خنک یا cool قرار داشته باشد.
  • دمای تنظیم شده توسط ترموستات کمتر از دمای اتاق مثلا 5 درجه پایینتر تنظیم شده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تنظیم دما، به مقاله بهترین دما برای کولر گازی مراجعه کنید.

روشن نشدن کولر به دلیل خرابی ترمیستور

علت روشن نشدن کولر گازی پنجره ای شما می تواند به دلیل خرابی ترمیستور یا سنسور دمایی کولر گازی باشد. این قطعه به کارکرد دیگر بخش های کولر کمک می کند. ترمیستور مشابه با یک سنسور عمل می کند و دمای هوای اتاق را مانیتور کرده و در صورت لزوم به برد فرمان روشن شدن کمپرسور جهت خنک کردن منزل را می دهد.

مطلب پیشنهادی کاراباما: علت خنک نبودن باد کولر گازی

تاثیر گرفتگی فیلترها در روشن نشدن اسپلیت

زمانی که فیلترهای هوای کولر گازی شما از گرد و خاک و آلودگی هایی که پس از چندین وقت کارکرد دستگاه بر روی آنها می نشیند، پوشیده می شوند، عبور جریان هوا سخت تر و فیلترها مسدود می شوند. در این حالت در برخی اوقات کولر خاموش شده و روشن نشدن آن را نیز به دنبال دارد.

فیلترهای هوای کولر را باید به طور منظم تمیز کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم مراجعه کنید.

نقش گرفتگی لوله تخلیه آب در روشن نشدن کولر گازی

گرفتگی مسیر تخلیه آب کولر گازی می تواند باعث فعال شدن سوئیچ شناوری شود که به برد کولر گازی هشدار دهد. در این حالت برد از روشن شدن کولر جلوگیری می کند.

برای جمع آوری آب های میعان شده از رطوبت هوا، یک سینی در بخش داخلی اسپیلت طراحی می شود. معمولا در آب و هوای مرطوب این سینی و یا مجرای تخلیه به سرعت پر شده یا مسدود می شوند، که به فعال شدن سوئیچ شناور می انجامد. با رفع مسدودیت مجرای تخلیه و خالی کردن سینی و سپس قرار دادن سوئیچ در حالت آف، مشکل روشن نشدن کولر گازی برطرف می شود.

برای برطرف کردن این مشکل مطلب علت تخلیه نشدن آب کولر گازی را مطالعه فرمایید.

خرابی کمپرسور کولر علت روشن نشدن کولر گازی اسپیلت

روشن نشدن کولر گازی به دلیل خرابی کمپرسور

کمپرسور یا موتور کولر گازی مهمترین جزء دستگاه به حساب می آید. اگر کمپرسور معیوب باشد، روشن نشدن کولر گازی می تواند یکی از نتایج آن باشد. معمولا کمپرسور به یکباره دچار مشکل نمی شود و ابتدا با صداهای عجیب و بلند به شما هشدار داده و پس از مدتی که به آن رسیدگی نشود، ناگهان متوقف و از کار می ایستد. علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی به دلایل مختلفی مربوط خواهد بود که در مقاله اختصاصی کاراباما در این خصوص توضیحات کامل داده شده است.

همچنین ممکن است خود کمپرسور شما مشکل نداشته باشد و ایراد از شل بودن اتصالات ترمینال ورودی کمپرسور یا یکی از اجزای مرتبط با کمپرسور همچون خازن استارت یا راه انداز و یا رله استارت باشد. ایراد در این اجزا یکی از موارد رایج در علت روشن نشدن داکت اسپیلت ها است.

مطلب پیشنهادی کاراباما: کار نکردن فن کولر گازی

روشن نشدن اسپلیت به علت ایراد برد کنترلی

ایراد و خرابی برد الکترونیکی کولر گازی یا PCB بسیار مهم است و می تواند مشکلات جدی در دستگاه به وجود آورد. هرچند احتمال بروز این اتفاق زیاد نیست، اما در صورتی که موارد دیگر در رابطه با علت روشن نشدن اسپلیت را بررسی کرده و به نتیجه نرسیدید، مرحله آخر بررسی برد است.

معمولا در صورت خرابی برد به کولر برق رسانی می شود، اما کولر گازی روشن نمی شود. علت روشن نشدن کولر گازی پنجره ای معمولا به مشکل برد این دستگاه ها مربوط می شود. این مشکل می تواند بخاطر سوختن برخی فیوزها، خازن ها و یا مقاومت های روی برد به وجود آمده باشد که تنها با تعمیر توسط متخصص و یا تعویض برد برطرف خواهد شد.

در این مقاله به بررسی علت روشن نشدن اسپیلت پرداختیم و مواردی که سبب بروز این مشکل می شوند را به همراه راه حل ها بیان کردیم. همچنین یادآور می شویم که علت روشن نشدن کولر گازی ال جی، سامسونگ، اجنرال، جنرال و… همگی یکسان و نیز مشکل روشن نشدن کولر گازی اسپلیت، پنجره ای و داکت اسپیلت نیز به دلایل مشابهی مربوط است که مطالعه این مقاله می تواند در برطرف کردن این مشکل راهگشا باشد.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.