استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت خطوط عمودی و افقی در صفحه تلویزیون

علت خطوط عمودی و افقی در صفحه تلویزیون

یکی از مشکلات رایج تلویزیون، ظاهر شدن خطوط عمودی و افقی روی صفحه تلویزیون است. این خطوط به صورت افقی، عمودی و به صورت مورب، در برخی مواقع رنگی و یا سیاه و سفید و در هر جایی از تصویر تلویزیون ظاهر می شوند. در هر صورت این خطوط به هر شکلی که بر روی تصویر تلویزیون پدیدار شوند، نشان دهنده اشکال در دریافت و یا پخش درست تصویر می باشد. این خطوط افقی یا عمودی گاهی اوقات به دلیل مشکلات فنی و گاهی هم به خاطر مسائل ساده‌ای مانند اشکال در کابل گیرنده ها به وجود می آید. هنگامی که علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون و یا خطوط افقی مشکل فنی خیلی جدی باشد، معمولا قابل تعمیر نبوده و باید اقدام به تعویض پنل تلویزیون خود نمایید که احتمالا مقرون به صرفه نخواهد بود!

در این مقاله به بررسی علت پیدا شدن خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون، نمایش خطوط افقی روی تصویر، علت خط خطی شدن صفحه تلویزیون، علت خط افتادن وسط تلویزیون و … می پردازیم و راه کارهای احتمالی برطرف کردن مشکل را بیان می کنیم. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله و بررسی راه کارهای مختلف همچنان مشکل خطوط افقی و عمودی در تلویزیون وجود داشت، می توانید درخواست تعمیرات تلویزیون خود را از طریق تماس و یا فرم آنلاین زیر ثبت نمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به مشکل شما رسیدگی نماییم.

اگر جهت برطرف کردن مشکل تلویزیون خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار تلویزیون

نکته:

تمام مطالب بیان شده در مقاله علت خطوط عمودی و افقی در صفحه تلویزیون به صورت عمومی بوده و برای همه برندهای تلویزیون کاربرد دارد. بنابراین از این مطالب می توانید برای مواردی مثل:

 • علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون سامسونگ
 • علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون ال جی
 • علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون سونی
 • علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون پاناسونیک
 • علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون فیلیپس

و علت خطوط عمودی یا افقی روی صفحه تلویزیون برای سایر برندها استفاده نمایید. دقت کنید که تلویزیون یک دستگاه حساس بوده و احتمالا تکنولوژی به کار رفته در مدل ها و برندهای مختلف، متفاوت است. بنابراین اگر پس از بررسی موارد ذکر شده در این مقاله قادر به برطرف کردن مشکل و عیب یابی تلویزیون خود نشدید، حتما از یک تکنسین متخصص برند تلویزیون خود کمک بگیرید. برای این کار می توانید با اطمینان از متخصصین کاراباما کمک بگیرید.

وقتی خطوط افقی یا عمودی روی صفحه تلویزیون ظاهر می شوند، با آزمایش تصویر تلویزیون، بررسی اتصالات کابل ها و بررسی عملکرد صحیح دستگاه های خارجی، علت اصلی را شناسایی کنید. بررسی کنید که آیا خطوط افقی یا عمودی روی صفحه تلویزیون متحرک هستند یا دائمی؟

 • اگر خطوط متزلزل می شوند، منبع ورودی (HDMI ، ویدئو و غیره) کابل اتصال را بررسی کنید تا ببینید که آیا به درستی وصل شده اند. کابل ها را جدا کرده و دوباره وصل کنید و تصویر را بررسی نمایید.
 • کانال های مختلف تلویزیون را بررسی کنید و ببینید که آیا خطوط عمودی یا افقی بر روی تمام کانال ها وجود دارد. اگر این چنین بود، ورودی های مختلف تلویزیون را نیز امتحان کنید تا مطمئن شوید که آیا خطوط در همه آن ها دیده می شوند یا خیر.
 • اگر خطوط در تمام ورودی ها وجود دارد، یک تست تصویر را اجرا کنید.

نحوه تست تصویر تلویزیون سامسونگ

برای تست تصویر در تلویزیون سامسونگ گزینه HOME یا MENU را بر روی ریموت کنترل بفشارید، سپس از منوی ظاهر شده مسیر زیر را انتخاب کنید.

پشتیبانی> خود عیب یابی> آزمایش تصویر

Settings> Support> Self Diagnosis> picture test

تلویزیون شما اسکن خود را آغاز می‌کند. تصویر تستی بر روی صفحه تلویزیون شما ظاهر می شود. اگر در تصویر نمایش داده شده شاهد خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون سامسونگ و یا خطوط افقی بودید بهتر است از یک تعمیرکار برای بررسی مشکل و تعمیر تلویزیون سامسونگ خود کمک بگیرید. کاراباما سال هاست که تعمیرات لوازم خانگی سامسونگ را در سریعترین زمان ممکن انجام میدهد و با وجود اینکه تعمیر تلویزیون سامسونگ نمیباشد توانسته است در سال های گذشته به صدها هزار نفر از مشترکین سامسونگ که گارانتی دستگاه آنها به پایان رسیده است خدمات ارائه کند.

تست تصویر تلویزیون سامسونگ
تست تصویر تلویزیون سامسونگ
تست تصویر تلویزیون سامسونگ

نحوه تست تصویر تلویزیون ال جی

برای تست تصویر در تلویزیون ال جی گزینه HOME یا MENU را بر روی ریموت کنترل بفشارید، سپس از منوی  ظاهر شده مسیر زیر را انتخاب کنید.

به منوی تنظیمات> تصویر> تست تصویر بروید.

Settings > Picture> pictur test

اگر در تصویر نمایش داده شده شاهد خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون ال جی و یا خطوط افقی بودید و گارانتی دستگاه شما به پایان نرسیده، بهتر است از مرکز تخصصی تلویزیون ال جی جهت تعمیرات تلویزیون ال جی خود کمک بگیرید و در صورتی که گارانتی دستگاه شما با پایان رسیده است میتوانید از طریق تماس تلفنی و یا به صورت آنلاین درخواست خود را در کاراباما ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

تست تصویر تلویزیون ال جی

نحوه تست تصویر در تلویزیون سونی

دکمه MENU را در ریموت کنترل بفشارید؛ سپس به مسیر زیر بروید:

Apps> Help

در زیر Top support solutions گزینه Problem diagnosis را انتخاب کنید. اگر این گزینه را ندارید به مرحله بعد بروید.

مسیر زیر را انتخاب کنید:

Picture> Sound symptoms

 • سپس گزینه start را انتخاب کنید. تلویزیون شما مجموعه ای از تصاویر و صداها را برای آزمایش صفحه نمایش و صدا پخش می کند.
 • برای لغو تست تصویر، دکمه Back را در ریموت کنترل بفشارید.
 • در پایان آزمون روی صفحه تلویزیون شما پیام “تست تصویر و صدا کامل است!” ظاهر می شود.
 • گزینه Finish را برای پایان تست تصویر تلویزیون سونی انتخاب کنید.
 • برای تکرار تست تصویر، گزینه Restart the test  یا Start again را انتخاب کنید.

ما در کاراباما سالهاست که خدمات تلویزیون سونی را به مشتریان محصولات سونی ارائه میکنیم و در صورتی که جهت تعمیر تلویزیون سونی خود به کمک نیاز داشتید کافیست به صورت آنلاین و یا تلفنی درخواست خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند. در صورتی که گارانتی دستگاه شما به پایان نرسیده است میتوانید با نمایندگی تلویزیون سونی تماس حاصل فرمایید تا بدون دریافت هزینه مشکل دستگاه شما را برطرف نمایند.

اگر خطوط در حین تست تصویر ظاهر می شوند:

در این حالت، مسئله احتمالاً خود تلویزیون است و ممکن است به خدمات تعمیر نیاز باشد. قبل از درخواست خدمات تعمیر، سعی کنید تلویزیون را به تنظیمات کارخانه برگردانید. این به شما کمک می کند تا تعیین کنید مشکل از نرم افزار یا سخت افزار است. برای این کار به منو زیر بروید:

Settings > General

گزینه Reset to Initial Settings را کلیک کنید.

برای ریست تلویزیون، دستورالعمل های نمایش داده شده را دنبال کنید و سپس تلویزیون را دوباره راه اندازی کنید.

توجه: در مراحل رسیت تلویزیون از شما رمز تلویزیون درخواست می شود. اگر رمز را تغییر نداده باشید به صورت پیش فرض 0،0،0،0 یا 1،2،3،4 خواهد بود.

اگر خطوط در برخی از کانال ها ظاهر می شوند:

از آنجا که مشکل خط های افقی و یا عمودی در برخی کانال ها (یا اکثر آنها) وجود ندارد، مسئله احتمالاً مربوط به سخت افزار یا نرم افزار تلویزیون نیست. در این حالت احتمالاً سیگنال ضعیفی را در آن کانال ها دریافت می کنید. موارد زیر را بررسی کنید:

اگر از آنتن استفاده می کنید:

 • قدرت سیگنال کانال موردنظر خود را از طریق منو زیر بررسی کنید:

Settings > Channels > Manual Tuning

 • اگر سیگنال ضعیف است، تنظیم بودن آنتن و همچنین سالم بودن آن را بررسی کنید. گاهی اوقات با یک تغییر جزئی می تواند مشکل ضعیف بودن سیگنال را برطرف کنید.
 • اگر سیگنال قوی است، ممکن است آن کانال از محل پخش و فرستنده با مشکلات فنی روبرو شده باشد و به تلویزیون و تنظیمات آن مربوط نمی باشد.

اگر از گیرنده دیجیتال استفاده می کنید:

 • وضعیت آب و هوای ابری، طوفانی یا برفی که باعث یخ زدگی شود و همچنین موانعی که مانع عبور سیگنال گیرنده دیجیال شود را بررسی کنید.
 • سعی کنید گیرنده را از برق جدا کنید تا حافظه آن پاک شود، سپس دوباره آن را به برق متصل کرده و دوباره امتحان کنید.
 • در صورت ادامه مشکل، احتمالا دستگاه گیرنده ایراد دارد.

اگر خطوط در همه کانال ها ظاهر می شوند اما نه در همه ورودی ها و برنامه ها:

در این حالت، مسئله احتمالاً خود تلویزیون است ممکن است ورودی کابل ها شل یا معیوب شده باشند و در نتیجه احتمالا به خدمات تعمیر تلویزیون نیاز داشته باشد.

قبل از درخواست خدمات تعمیر، سعی کنید تلویزیون را به تنظیمات کارخانه برگردانید. این به شما کمک می کند تا تعیین کنید مشکل از نرم افزار یا سخت افزار است. برای این کار به منو زیر بروید:

Settings > General

گزینه Reset to Initial Settings را کلیک کنید.

برای ریست تلویزیون، دستورالعمل های نمایش داده شده را دنبال کنید و سپس تلویزیون را دوباره راه اندازی کنید.

توجه: در مراحل رسیت تلویزیون از شما رمز تلویزیون درخواست می شود. اگر رمز را تغییر نداده باشید به صورت پیش فرض 0،0،0،0 یا 1،2،3،4 خواهد بود.

علت ایجاد خطوط افقی روی صفحه تلویزیون ال سی دی

صفحات نمایشگر ال سی دی در نوت بوک ها، مانیتورها و تلویزیون ها به طور یکسان از دو لایه نازک شیشه که حاوی مواد کریستال مایع بین آنها می باشد ساخته شده است. وقتی شیشه آسیب می بیند، گرد و غبار و ذرات ریز در لایه کریستال نفوذ می کنند و در عملکرد نمایش مشکل ایجاد می کنند. این موضوع باعث می شود هنگامی که مانیتور کاملاً روشن شده است، خطوط رنگی روی تلویزیون به صورت عمودی ظاهر شود. این خطوط یا به دلیل خرابی داخلی دائمی هستند یا به دلیل اتصالات معیوب پنل نمایشگر موقتی هستند.

خطوط به چه شکلی هستند؟

خطوط مورب، دندانه دار و خط های افقی و عمودی به طور معمول آسیب پنل تلویزیون را نشان می دهد علت خط افقی در تلویزیون ال سی دی می تواند آسیب دیدن، خرابی سیستم گرافیکی یا شل شدن کابل های داخلی ویدیویی را نشان دهد. سیگنال های شکسته از کابل ها یا سخت افزارهای گرافیکی باعث ایجاد ناخالصی در ایجاد و تکثیر تصویر روی صفحه LCD می شوند و اغلب علت خطوط عمودی یا افقی رنگی بر روی تلویزیون ال سی دی می باشند.

گرد و خاک علت ظاهر شدن خطوط افقی یا عمودی در صفحه تلویزیون ال سی دی:

در قسمت عقب مانیتورها و تلویزیون ها حاوی یک سری سوراخ یا شکاف هستند که گرد و غبار می تواند از طریق آن ها به داخل دستگاه نفوذ کرده و باعث ایجاد مشکل شود. تمیز کردن منظم و گردگیری پشت مانیتور یا تلویزیون می تواند عمر مفید آن را بسیار افزایش دهد. این کار یک اقدام پیشگیرانه است و بندرت پس از بروز مشکل خطوط رنگی روی تلویزیون در از بین بردن آن ها کارایی دارد!

اتصالات شل علت ظاهر شدن خطوط افقی یا عمودی در صفحه تلویزیون ال سی دی:

اگر خطوط از نظر ظاهری کم هستند یا به طور دائمی قابل مشاهده نیستند، اغلب علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون یا خطوط افقی، کابل شل شده ویدئو است که معمولا با حمل و نقل، افتادن و ضربه خوردن شل می شوند.

در صورتی که مشکل از شل شدن کابل ها باشد، با محکم کردن کابل ها در جای خود و یا تعویض آن ها می توانید مشکل را برطرف سازید. اما اگر با انجام این کار مشکل برطرف نشد، احتمالا پنل آسیب فنی دیده است و مشکل هزینه بسیار بیشتری در برخواهد داشت و باید پنل تلویزیون تعویض شود که بعضا مقرون به صرفه نیست و بهتر است اقدام به خرید تلویزیون جدید نمایید!

خیلی از مواقع علت خطوط عمودی یا افقی در صفحه تلویزیون، قطع شدن اطلاعات تصویر به دلیل مشکلات فنی می باشد که بر اثر کارکرد طولانی مدت دستگاه و یا عواملی مانند ضربه خوردن به تلویزیون به وجود می آیند. برخی از مواقع مشکل ظاهر شدن خطوط افقی و عمودی بر روی تصویر تلویزیون، قابل تعمیر بوده و برخی از مواقع تنها راه چاره تعویض پنل تلویزیون است که هزینه زیادی در بر خواهد داشت و گاهی اوقات مقرون به صرفه نیست؛ اما در هر صورت کار تعویض پنل تلویزیون بسیار حساس است و باید حتماً توسط تکنسین متخصص و با تجربه انجام شود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
ایلیا بوران

با سلام و آرزوی سلامتی برای همه شما عزیزان خدمت شما عرض کنم که من یک دستگاه تلویزیون سونی ۸۰ اینچ دارم مدل x 9000 B که صفحه نمایش با ضربه ترک برداشته و چند خط عمودی و افقی افتاده
لطف کنید مرا راهنمایی کنید برا تعمیر چه اقدامی انجام بدم
با تشکر و سپاس
این مورد در فهرست ایراداتی که در سایت نام بردید نبود و مجبور شدم از این طریق با شما درمیان بگذارم

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، همان طور که در مقاله توضیح داده شده، ظاهر شدن خطوط عمودی و افقی به دلیل ضربه خوردن به تلویزون شما بوجود امده است و احتمالا خطوط عمودی مستقیمی که به پنل تلویزیون شما وارد می شوند دچار مشکل و قطعی شده اند. لازم به ذکر است که ترک خوردن و شکستگی پنل تلویزیون قابل تعمیر نیست و باید به طور کامل تعویض شود. البته هزینه آن زیاد است و خیلی از مواقع مقرون به صرفه نیست و بهتر است با یک تلویزیون جدید جایگزین شود.

  پاسخ دهید

   داودفیلو

   سلام تلویزیون ما خط افقی داره چند تا علتش چیه؟

   پاسخ دهید

   روشا رمضانی

   پشت صفحه ال ای دی سامسونگ پلاسما خط برداشته است باید چه کار کنیم؟

   پاسخ دهید

    امیر محمد نظری

    سلام
    ما تلوزیون مون یه خط عمودی باریک
    با رنگ بنفش پر رنگ افتاده
    هیچ ضربه ای نخورده
    دلیلش چیه
    راهکاری هست

    پاسخ دهید

     علوی

     سلام دوست عزیز
     اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
     ما در کنارتون هستیم

     اصغر سبزی

     باسلام شرمنده ال سی دی۴۰اینچ سری۵ دارم چند روز هست الان چند روز هست اگرعمودی درنظر بگیریم سه تای همشون به تعداد۶عدد خط سفید افتاده ازعقب دیده نمیشه وای بری جلو خط سفید دیده میشه وگاهی میره گاهی میاد چکارکنم

     نسیم اسلام پور

     سلام اصغر عزیز
     شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
     ما در کنارتون هستیم

من یک تلوزیون سونی دارم که به تازگی یک قمستی از تصویر (حدود یک ششم کل صفحه ) مثل موقعی که نویز وجود داره تصویرش تغییر می کنه و بعد از چند دقیقه که از روشن شدن تلوزیون می کذره درست میشه

پاسخ دهید

خالدی

سلام یه خط آبی عمودی رو ال ای دی ظاهر شده و بلندتر میشه میخواستم بدونم تعمیر میشه و چقد هزینه داره
سامسونگ UA46D5000PR

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

ابراهیم سنچولی

سلام، مانیتور ال جی – اسمارت فلت قدیمی هست ، همه صفحه سیاه میشه و یک خط افقی سفید وسط صفحه میاد وقتی تکان میدم یا یه ضربه میزنم باز صفحه میاد لطفا بفرمایید علت چیه؟ممنونم

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

  اصغرسبزی

  باسلام lcd40 اینچ دارم چندروز است چندتا خط خیلی باریک سفید عمودی در lcd وجود آمده چکارکنم لطفا راهنمای کنید

  پاسخ دهید

   نسیم اسلام پور

   سلام اصغر عزیز
   شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
   ما در کنارتون هستیم

   پاسخ دهید

زهراعبودی

بچم روی صفحه تلفزیون آب ریخت

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام زهرای عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر تلویزیون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

محسن صفرزاده کفشگر

٫ظ
سلام خطوط افقی روی تلویزیون که از اول روشن کردن تی وی وجود نداره و بعد از چند دقیقه ظاهر میشه و میره و دوباره میاد دلیلش چیه؟

پاسخ دهید

محسن صفرزاده کفشگر

سلام خطوط افقی روی تلویزیون که از اول روشن کردن تی وی وجود نداره و بعد از چند دقیقه ظاهر میشه و میره و دوباره میاد دلیلش چیه؟

پاسخ دهید

عباس حاتمی

سلام تلویزیون ال سی دی سامسونگ 32چند وقت است که حالت کرکره ای شده است لطفا اعلام کنید قابل تعمیر است یاخیراگر برد تصویر خرابه مبلغ آن چقدر است

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  وقت بخیر
  اگر مطالعه مقاله موجود مشکل شما را حل نکرد، می‌توانید به صورت تلفنی و یا آنلاین با نمایندگی تماس حاصل فرمایید

  پاسخ دهید