استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

نحوه ریست کردن تلویزیون؛ چه زمانی باید ریست فکتوری تلویزیون انجام شود؟

نکاتی که باید قبل از ریست کردن تلویزیون بدانید!

تلویزیون‌ها از جمله دستگاه‌های پرکاربرد در منازل هستند که ممکن است به دلایل مختلفی دچار اختلال و خرابی شوند. برخی مواقع ایرادات جزئی بوده و با ریست کردن تلویزیون به راحتی مشکل برطرف خواهد شد. با ریست کردن دستگاه، تنظیماتی مانند کانال‌ها، نور، صدا، تصویر و …. کاملا حذف می‌شوند و به حالت اولیه بازمی‌گردند. پس از ریست فکتوری تلویزیون می‌بایست کلیه برنامه های دستگاه را مجدد تنظیم کنید. نحوه ریست فکتوری تلویزیون و مراحل انجام آن در این مقاله بیان شده است.

چه زمانی لازم است ریست فکتوری تلویزیون انجام شود؟

برخی مواقع تلویزیون دچار مشکلاتی می‌شود که به راحتی و با ریست کردن دستگاه برطرف خواهد شد. در صورت مشاهده موارد زیر، ابتدا تلویزیون خود را ریست کنید. اگر مشکل دستگاه برطرف نشد، باید دستگاه توسط یک مرکز معتبر تعمیر تلویزیون عیب یابی شود.

 1. تصاویر هنگام پخش ناگهان حذف شده یا دچار لرزش می‌شوند.
 2. دستگاه نمی‌تواند تصاویر را نمایش دهد یا تصاویر حالت غیرطبیعی دارند.
 3. در صورتی که تلویزیون ویروسی شده است.
 4. نور صفحه نمایش کم شده است یا چراغ تلویزیون چشمک می‌زند.
 5. کاربر نمی‌تواند از برنامه‌های تلویزیون استفاده کند.
 6. تلویزیون تصویر دارد ولی صدایی از آن شنیده نمی‌شود.
 7. صفحه نمایشگر، تصاویر و فیلم‌ها را در ابعادی کوچک نمایش می‌دهد.
در صورت ریست کردن تلویزیون، کلیه داده‌ها و تنظیمات دستگاه از قبیل تنظیمات شبکه، وای فای، برنامه‌های دستگاه و … را از دست خواهید داد.

انواع تنظیمات کارخانه در تلویزیون

معمولا تنظیمات کارخانه در برندهای مختلف تلویزیون شامل دو نوع می‌شود:

ریست صدا و تصویر: در این نوع فقط تنظیمات مربوط به صدا و تصویر تغییر می‌کند و سایر تنظیمات دستگاه از قبیل کانال یابی و …. در همان حالت، بدون تغییر باقی می‌ماند.

ریست کردن کلی تلویزیون: در این حالت تمامی تنظیماتی که کاربران پس از راه‌اندازی دستگاه اعمال کرده‌اند، به کلی حذف می‌شود. از جمله تنظیماتی که در ریست فکتوری کلی تغییر می‌کند، می‌توان به کانال یابی، صدا، تصویر، آنتن‌دهی، تنظیمات مربوط به شبکه اینترنت و ….. اشاره کرد.

نکاتی که پیش از ریست فکتوری تلویزیون باید بدانید

نکاتی که پیش از ریست فکتوری تلویزیون باید بدانید

پیش از ریست فکتوری تلویزیون، بهتر است موارد زیر را بدانید:

 1. با ریست فکتوری تلویزیون، تمامی تنظیماتی که در طول مدت استفاده روی دستگاه انجام داده‌اید، حذف می‌شود. در این صورت مجددا باید تنظیمات دستگاه را انجام دهید که ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد.
 2. برای انجام تنظیمات کارخانه در تلویزیون‌های هوشمند، بهتر است که تنظیمات مطابق با برند و مدل دستگاه باشد. به همین دلیل مراجعه به دفترچه راهنمای دستگاه می‌تواند به شما در ریست کردن دستگاه کمک کند.
 3. برخی از مواقع نیاز دارید تا برای رفع مشکلات ایجاد شده در تلویزیون، آن را آپدیت یا به‌روزرسانی کنید. زیرا ریست کردن تلویزیون همیشه نمی‌تواند چاره کار باشد.
 4.  نباید انجام تنظیمات کارخانه به طور مکرر انجام شود. زیرا احتمال آسیب دیدن دستگاه وجود دارد.

در صورت خرابی و وجود مشکل در صفحه نمایش تلویزیون تعمیر این دستگاه را به افراد غیرحرفه ای نسپارید و متناسب با برند دستگاه‌تان از یک تکنسین مجرب کمک بگیرید. برای مثال، تعمیر تلویزیون سونی را صرفا به متخصص همین برند بسپارید.

مراحل ریست فکتوری تلویزیون

همان طور که در بالا اشاره کردیم، ریست تلویزیون شامل دو نوع است که هر کدام از این دو نوع شامل مراحل خاصی است که در ادامه به بررسی آن پرداخته‌ایم.

نحوه ریست فکتوری صدا و تصویر

ریست کردن صدا و تصویر در بیشتر برندها و مدل‌های مختلف تلویزیون مراحل تقریبا مشابهی دارد. به این صورت که شما از روی کنترل دستگاه، دکمه منو را فشار می‌دهید تا کادر مربوطه در تلویزیون باز شود. گزینه‌های اول در منوی تنظیمات به صدا و تصویر اختصاص دارد.

با انتخاب یکی از این دو، وارد بخش اختصاصی آن می‌شوید و گزینه ریست یا تنظیمات مجدد را می توانید در انتهای آن مشاهده کنید. با انتخاب گزینه ریست، دستگاه به طور خودکار عملیات ریست صدا یا تصویر را انجام می‌دهد. این فرایند ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

نحوه ریست کردن کلی تلویزیون

نحوه ریست کردن کلی تلویزیون

نحوه ریست فکتوری تلویزیون در حالت کلی به صورت زیر است:

 1. دکمه منو را از روی کنترل دستگاه فشار دهید تا کادر آن روی صفحه نمایش داده شود.
 2. گزینه ریست در برندهای مختلف معمولا جزء گزینه‌های آخر در منوی تنظیمات قرار دارد. با انتخاب آن، دستگاه این سوال را از شما می‌پرسد که آیا از انجام ریست فکتوری اطمینان دارید یا خیر؟ در این صورت باید گزینه بله را انتخاب کنید.
 3. پس از آن ممکن است به حالت استندبای برود. چنانچه دستگاه به حالت استندبای برود لازم است با کنترل آن را روشن کنید. در این هنگام تنظیمات مربوط به زبان، منطقه و پس از آن مکان دستگاه تغییر کرده و ریست می‌شود.
 4. مکان تلویزیون را می‌توانید خانه یا فروشگاه انتخاب کنید. اگر گزینه فروشگاه یا SHOP MODE انتخاب شود، تمامی تنظیمات دستگاه به طور کلی تغییر می‌کند.
بیشتر بخوانید: آموزش تعمیر کنترل تلویزیون

کلام پایانی

اگر با مشکل عدم پخش صدا، کار نکردن کنترل از راه دور، مشاهده تصاویر غیرطبیعی و … مواجه شدید، می توانید با ریست کردن دستگاه مشکل را برطرف کنید. ریست فکتوری تلویزیون می‌تواند در موارد متعددی که دستگاه با اختلال در پخش برنامه‌ها مواجه شده است، راهکار مناسبی باشد. این نکته را باید همیشه به یاد داشته باشید که ریست کردن تلویزیون آن هم به طور مکرر ممکن است دستگاه را دچار خرابی‌های جدی کند. در صورتی که با ریست فکتوری (بازنشانی تنظیمات کارخانه) مشکل دستگاه برطرف نشد، از یک تکنسین تعمیر تلویزیون سامسونگ یا تکنسین‌های متخصص برندهای دیگر (بسته به برند دستگاه خودتان) راهنمایی بگیرید.

سوالات متداول

بله در صورتی که ریست فکتوری تلویزیون مکررا انجام شود، دستگاه ممکن است دچار آسیب‌ جدی شود.

اگر تلویزیون شما تصویر دارد ولی صدا ندارد، دستگاه ویروسی شده است یا تصاویر حالت غیرطبیعی دارند، بهتر است برای رفع مشکل تلویزیون را ریست فکتوری کنید.

برای انجام تنظیمات کارخانه در تلویزیون‌های هوشمند، بهتر است که تنظیمات مطابق با برند و مدل دستگاه باشد. به همین دلیل مراجعه به دفترچه راهنمای دستگاه می‌تواند به شما در ریست کردن دستگاه کمک کند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.