استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

8 علت توقف و خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار

علت توقف و خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار

یکی از مشکلاتی که در ارتباط با کارکرد ماشین ظرفشویی ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد، توقف ظرفشویی در وسط سیکل شستشو و یا خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی است. این اتفاق ناخوشایند می تواند برنامه شما برای شستشوی ظروف را مختل کند. اما لازم به نگرانی نیست، زیرا با راهنمایی متخصصین کاراباما به زودی قادر به برطرف کردن مشکل و استفاده مجدد از ماشین ظرفشویی خود خواهید بود.

در این مقاله از کاراباما به بیان علت توقف و خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار می پردازیم و اقداماتی که برای برطرف شدن مشکل وجود دارد را بیان می کنیم.

در صورتی که با خواندن این مطلب مشکل ماشین ظرفشویی تان برطرف نشد و یا تعمیر ماشین ظرفشویی خارج از توان شما بود، حتما با تعمیرکار متخصص برند ظرفشویی خود برای عیب یابی ماشین ظرفشویی و تعمیرات آن تماس بگیرید. ما در کاراباما برای کمک به شما در این زمینه حاضر هستیم.

اگر جهت برطرف کردن مشکل ماشین ظرفشویی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار ماشین ظرفشویی سامسونگ

علت خاموش شدن یا توقف ماشین ظرفشویی در اواسط کار

در صورتی که ماشین ظرفشویی شما ناگهان از کار می ایستد، برای اطلاع از علت توقف ظرفشویی در حین کار موارد زیر را بررسی کنید. ممکن است مشکل پیش آمده موقتی باشد. بطور مثال اگر برق منزل قطع شود و مجددا وصل گردد ممکن است ماشین ظرفشویی در حین کار متوقف شود. در این شرایط بهتر است مقاله ریست کردن ماشین ظرفشویی کاراباما را مطالعه کنید تا دوباره دستگاه را روشن کرده و به کار بیاندازید. اگر در حین راه اندازی مجدد با مشکل روشن نشدن ظرفشویی روبه رو شدید، مقاله اختصاصی ما در این خصوص را مطالعه کنید.

1- جریان برق

ممکن است علت توقف و یا خاموش شدن ماشین ظرفشویی در اواسط شستشو به دلیل نرسیدن جریان برق به دستگاه باشد. هرچند این امر ساده بنظر می رسد اما گاهی افراد از آن غافل می شوند. به همین دلیل لازم است تا فیوز برق مربوط به ماشین ظرفشویی را بررسی کنید تا فیوز نپریده باشد. همچنین پریز برق و کابل دستگاه را به خوبی بررسی کنید. اگر چراغ های ماشین ظرفشویی و صفحه نمایشگر آن روشن هستند، به معنی این است که مشکل از تامین برق نیست.

2- فیوز حرارتی ظرفشویی

فیوز حرارتی قطعه ای در داخل ماشین ظرفشویی شماست که رسیدن جریان به اجزایی همچون موتور و برد را در زمانی که تشخیص به داغ شدن بیش از اندازه دستگاه نماید، قطع می کند تا از آنها مراقبت کند. بنابراین یکی از علت های خاموش شدن و توقف ناگهانی ظرفشویی پردین فیوز حرارتی است. اما تعویض این فیوز کمک چندانی به رفع مشکل نمی کند. زیرا پریدن فیوز حرارتی اتفاق نرمالی نیست و عامل دومی سبب این اتفاق است که باید بررسی شود. پس در صورت تعویض دوباره این مشکل دوباره روی خواهد داد مگر اینکه علت اصلی پریدن فیوز نیست برطرف شود.

مطلب پیشنهادی کاراباما: تمیز نشستن ماشین ظرفشویی

3- درب ماشین ظرفشویی

در گام دوم برای یافتن علت توقف ماشین ظرفشویی به صورت ناگهانی، بهتر است درب دستگاه را بررسی کنید. یکبار درب را باز و بسته کنید و از بسته بودن و کیپ بودن آن مطمئن شوید. تا زمانی که درب دستگاه به درستی بسته نشود، فرآیند شستشوی ظرفشویی شروع نمی شود. اگر در حین کار درب دستگاه باز شود، این فرایند متوقف می شود.

بنابراین ممکن است علت توقف ماشین ظرفشویی تان ایراد قفل درب و یا یکی از اجزای مجموعه قفل درب یا زبانه درب ویا میکروسوئیچ قفل درب باشد. در این صورت با تعویض مجموعه قفل درب و یا تنها قطعه معیوب مانند میکروسوئیچ می توانید مشکل را برطرف نمایید. توصیه می کنیم اینکار را حتما به متخصص تعمیرات بسپارید تا خسارات بیشتری به بار نیاورید.

4- برد الکترونیکی ظرفشویی

برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی تمامی عملکردهای دستگاه را کنترل می کند و فرمان شروع و پایان هر کاری را صادر می کند. بنابراین ممکن است ایراد در برد دلیل خاموش شدن یا توقف ناگهانی ماشین ظرفشویی در حین کار شده باشد. بررسی برد کاری تخصصی و فنی است که به تجربه احتیاج دارد. اگر برد ولتاژ لازم را دریافت می کند اما عملکرد مورد نظر انجام نمی شود، باید آن را تعویض کنید که می تواند تا حدودی هزینه بر باشد. بهتر است ابتدا تمامی آپشن ها را بررسی کنید و در پایان به سراغ برد الکترونیکی ظرفشویی خود بروید.

5- پنل کنترلی

گاهی از اوقات و در برخی از مدل های ظرفشویی، علت توقف یا خاموش شدن ماشین ظرفشویی به دلیل ایراد در پنل کنترلی که کنسول کنترل نیز خوانده می شود، می باشد. پنل کنترلی ماشین ظرفشویی شامل صفحه رویی دستگاه که شامل دکمه ها و صفحه نمایشگر است می باشد و در صورت ایراد و خرابی آن به گیر کردن دکمه ها و اخلال در کار ظرفشویی منجر می شود که راه حل آن تعویض پنل کنترلی است.

مطلب پیشنهادی کاراباما: نحوه عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی

6- پمپ و موتور ظرفشویی

برای اینکه ظرفشویی قادر به کار باشد به جریان آب مداوم احتیاج دارد. بنابراین ممکن است قطع شدن آب منزل دلیل توقف ماشین ظرفشویی در حین کار باشد. اما این اتفاق چیزی نیست که همیشه روی دهد. عامل مهمتری که ایفای نقش می کند، پمپ آب و موتور ماشین ظرفشویی است که در صورتی که نتوانند فشار آب کافی برای عملکرد ظرفشویی را تامین کنند و یا ایراد داشته و از کار بایستند، با مشکل مواجه می شوید. یکی از نشانه های این مشکل می توان توقف ماشنی ظرفشویی در وسط کار و یا خاموش شدن ظرفشویی به طور ناگهانی باشد. خرابی پمپ یا موتور معمولا با یک صدای بلند همراه است و گاها نشتی آب ظرفشویی را نیز بهمراه دارد.

7- مجموعه فن و تجهیزات تهویه ظرفشویی

تهویه ماشین ظرفشویی در پایان سیکل شستشو و در مرحله خشک کن باز می شود تا فن قادر به بیرون راندن هوای مرطوب و داغ از ماشین ظرفشویی باشد. تهویه در پایین درب باز می شود و در صورتی که قادر به باز شدن نباشد و یا فن به کار نیوفتد، ظروف به خوبی خشک نمی شوند. همچنین در صورتی که این اتفاق رخ دهد، پنل کنترلی خاموش می شود و ماشین ظرفشیی در حین کار متوقف می شود.

تعمیرکار متخصص ظرفشویی می تواند سلامت فن و تهویه ظرفشویی را بررسی کند و در صورتی که ایرادی در هر یک وجود داشت آنها را تعویض نماید.

8- المنت حرارتی ظرفشویی

یکی دیگر از علل خاموش شدن ناگهانی یا توقف ماشن ظرفشویی به ایراد در المنت حرارتی برمی گردد. در برخی از مدلها در صورتی که المنت شکسته باشد، یا به هر دلیلی دچار مشکل شده و ایراد داشته باشد، این اتفاق ممکن است روی دهد. البته نشانه های دیگری برای خرابی المنت حرارتی ظرفشویی شما، گرم نشدن آب دستگاه و خشک نشدن ظروف در داخل ظرفشویی است. گاهی خود المنت نیز مشکلی نداشته و ایراد از سیم کشی و یا فیوزهاست. راهکار این مشکل نیز در تعویض المنت حرارتی است.

در این مقاله به بررسی 8 علت توقف ناگهانی و خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار پرداختیم. در صورتی که از عیب یابی و تعمیر مشکل ماشین ظرفشویی خود ناتوانید، حتما از تعمیرکاران ماهر برای اینکار استفاده کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
اشرف روزگرد

ظرفشویی بوش در حین کار برق خانه قطع شد چه باید کرد ایا باید صبر کنم تا برق بیاد و دوباره خودش شروع به ادامه کار میکند

پاسخ دهید

بهارک موسوی

سلام ظرفشویی بوش ما چندمدته باید روشن کنیم بعداز سه دقیقه خاموش میشه این کارو تقریبا ده بارمیکنیم بعد کارمیکنه متشکرم راهنمایی کنین
نمایندگی بوش

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام بهارک عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

حمید مختاری

با سلام ماشین ظرفشویی ما چند سالی است که خریدیم از همون اول مشکل داشت استفاده نکردیم الان که دوباره میخواهیم استفاده کنیم ماشین رو هر ساعتی که میذاریم بعد دو دقیقه یک دفعه میاد رو دقیقه یک بعد هم که میخواد خاموش بشه شیر برقی که عمل میکنه ارور E17میده ماشین بوش ۱۴ نفره است ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  وقت بخیر
  این ارور به طور کلی به میزان آب بیش از حد درون مخزن اشاره دارد؛ اما علت اصلی این مشکل کاملا مشخص نیست و دستگاه باید به طور کامل بررسی شود. در اکثر موارد نیاز به تعمیر دستگاه است اما ممکن است با یک ریست ساده نیز این مشکل رفع شود.

  پاسخ دهید