استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علائم و نشانه های سوختن موتور (کمپرسور) کولر گازی

علائم و نشانه های سوختن موتور (کمپرسور) کولر گازی

اگر کولر گازی شما عملکرد غیرمعمولی داشته باشد ممکن است از خود بپرسید که آیا این یک مشکل کوچکی است و خودتان می توانید آن را برطرف کنید، یا باید از متخصصان حرفه ای و با تجربه کمک بگیرید. اگر مشکوک هستید که احتمال خرابی کمپرسور کولر گازی وجود دارد، این یک مسئله جدی است که باید حتما توسط یک متخصص حرفه ای بررسی شود.

همان طور که می دانید کمپرسور قلب سیستم کولر گازی شما است و کمپرسور وظیفه متراکم کردن مبرد و انتقال آن بین اواپراتور و کویل های کندانسور برای جذب گرما از محیط داخل و انتقال آن به خارج را به عهده دارد.

وقتی کمپرسور کولر گازی خراب می شود، درست کردن آن معمولا بسیار هزینه بر است تا جایی که ممکن است شما مجبور شوید کل سیستم را تعویض نمایید. بنابراین حق دارید که نگران باشید. وقتی مشکوک به خراب شدن کمپرسور یا موتور کولرگازی خود هستید، بلافاصله مشکل خود را با یک تعمیرکار کولر گازی حرفه ای درمیان بگذارید.

در این مقاله قصد داریم درباره علائم و نشانه های سوختن کمپرسور کولر گازی صحبت کنیم و مواردی که می توانند علت سوختن موتور کولر گازی اسپیلت یا پنجره ای باشند را مطرح کنیم. اگر شما نیز شاهد علائم سوختن کمپرسور کولر گازی خود بودید و جهت برطرف کردن مشکل دستگاه خود نیاز به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه دارید، از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید و در غیر این صورت ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند کولر گازی شما سامسونگ، ال جی و جنرال نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار تلویزیون

نشانه ها و علائم سوختن کمپرسور کولر گازی

وقتی موتور کمپرسور می سوزد این بدان معنی است که سیم کشی داخلی موتور به شکل جبران ناپذیری آسیب دیده است. ممکن است سیم پیچ موتور کمپرسور سوخته یا باز شده باشد، و یا به بدنه فولادی پوسته موتور اتصال کوتاه کرده باشد. اگر موتور به هر یک از این دو دلیل سوخته باشد، باید تعویض شود. وقتی کمپرسور کولر گازی دیگر نتواند فشارهای مناسبی ایجاد کند، حتی اگر موتور الکتریکی آن نسوخته باشد، باز هم باید کمپرسور تعویض شود. در ادامه به بررسی مواردی که می توانند علت سوختن کمپرسور کولر گازی باشند می پردازیم.

 • کمپرسور اصلا روشن نمی شود
 • سیستم کولر باد گرم ایجاد می کند
 • فیوز کولر گازی مرتب می پرد
 • یونیت بیرونی هنگام شروع به کار تکان می خورد
 • یونیت بیرونی کولر گازی سروصدای زیادی ایجاد می کند
 • نشت در اطراف یونیت بیرونی
 • کاهش جریان هوا
 • بالارفتن غیر عادی قبض برق

کمپرسور کولر گازی روشن نمی شود

مشکل به این صورت بروز می کند که شما می بینید فضای شما بسیار گرم است و کولر نمی تواند به دمای تنظیم شده برسد. وقتی یونیت داخلی کولر خود را بررسی می کنید، به نظر می رسد فن خوب کار می کند. اما بعد وقتی شما به سراغ یونیت بیررونی می روید و آن را بررسی می کنید متوجه می شوید در حالی که صدای فن شنیده می شود و یونیت برق آن را تامین می کند، به نظر می رسد که کمپرسور اصلا کار نمی کند.

اولین اقدام شما باید خاموش کردن کولر گازی باشد. در این مرحله حتما باید از یک تکنسین متخصص کولر گازی کمک بگیرید. این شرایطی است که در نهایت ممکن است با یک تصمیم مهم برای تعویض یا تعمیر روبرو شوید. تعمیر یک کمپرسور خراب می تواند بسیار گران باشد و شاید اگر کولر شما فرسوده است، ارزش آن را نداشته باشد که تعمیر شود و شاید وقت آن رسیده که کولر خود را تعویض کنید به همین دلیل پیشنهاد می کنیم مقاله “تعمیر یا تعویض کولر گازی” را مطالعه نمایید.

سیستم کولر باد گرم ایجاد می کند

اگر به نظر می رسد کندانسور در حال کار است اما سیستم در حال دمیدن هوای گرم است، این می تواند از نشانه های سوختن کمپرسور کولر گازی باشد. کمپرسوری که دچار مشکل است نمی تواند مبرد را از طریق سیستم پمپ کند و در نتیجه قدرت خنک کنندگی به شدت افت می کند.

با این حال باید توجه کنید که این علامت می تواند به دلیل نشت مبرد نیز رخ دهد. اگر سیستم مدتی است که به تدریج قدرت خنک کنندگی خود را از دست داده است، همین می تواند دلیل این امر باشد. از آنجایی که سیستم گاز مبرد خود را از دست می دهد باعث بروز فشار به کمپرسور می شود و بنابراین همین نشت مبرد نیز می تواند باعث خراب شدن کمپرسور شما شود. این موضوع را جدی بگیرید و در هر صورت باید کولر گازی خود را خاموش کنید و سریعا توسط یک متخصص بررسی شود. برای مطالعه بیشتر مقاله “روش ها و مراحل شارژ گاز کولر گازی و علائم کمبود گاز کولر گازی” را مطالعه نمایید.

فیوز کولر گازی مرتب می پرد

اگر کلید مینیاتوری و فیوز کولر شما مرتب می پرد، این می تواند نشانه مهمی باشد که باید به آن توجه کنید و مجددا به روشن کردن سیستم ادامه ندهید! فیوز کولر شما وظیفه خود را انجام داده و از شما در برابر خطر احتمالی آتش سوزی و آسیب بیشتر به کولر محافظت می کند. این اتفاق معمولا زمانی می افتد که همزمان تعداد زیادی از لوازم خانگی برقی با هم کار می کنند و این امر باعث فشار بیش از حد به سستم می شود. اگر یونیت بیرونی کولر شما همواره برق را از دست داده و مدار را قطع می کند، ممکن است به این معنی باشد که کمپرسور در شرف خراب شدن است. در چینن مواقعی از نشانه های سوختن کمپرسور کولر گازی این است که کمپرسور بیش از حد گرم می شود و برای انجام کار خود به انرژی خیلی زیادی نیاز دارد.
وقتی برای روشن کردن مجدد کولر گازی به سراغ جعبه فیوز می روید، به یاد داشته باشید که داغ بودن فیوز نشانه خوبی نیست و باید بلافاصله با تکنسین متخصص کمک بگیرید.

یونیت بیرونی هنگام شروع به کار تکان می خورد

اگر هر بار که کولر را روشن می کنید متوجه تکان خوردن یونیت بیرونی می شوید، احتمالا کمپرسور به سختی استارت می خورد. به این معنی که کمپرسور در روشن شدن مشکل دارد. این اتفاق اغلب از شروع نشانه های سوختن موتور کولر گازی حکایت دارد. اگر شاهد این علائم علائم سوختن موتور کولر گازی اسپلیت خود بودید، به هیچ وجه آن ها را نادیده نگیرید و بلافاصله کولر خود را خاموش کنید و برای عیب یابی کولر گازی خود با یک متخصص تماس بگیرید.

یونیت بیرونی کولر گازی سروصدای زیادی ایجاد می کند

هنگامی که در کنار یونیت بیرونی اسپیلت ایستاده اید، از شخصی در خانه خود بخواهید که اسپلیت را روشن کند. اگر همه چیز به درستی کار کند، کولر بدون مشکل شروع به کار می کند و شما قادر خواهید بود صدای عملکرد درست کمپرسور و فن کمپرسور را بشنوید. اگر یونیت بیرونی شروع به لرزش کند یا صدایی جیغ مانند، کلیک و به طور کلی هر صدای غیر عادی ایجاد کند، این می تواند شروع علائم سوختن موتور کولر گازی اسپلیت باشد. برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله “علت صدای زیاد کولر گازی | علت صدای پنل داخلی و کمپرسور کولر گازی چیست؟” را مطالعه نمایید.

این علائم سوختن موتور کولر گازی می تواند به دلیل خرابی اجزای الکتریکی یا حتی یک موتور فن که از جای خود خارج شده و در داخل واحد کندانسور لغ می زند، رخ دهد. با این وجود، باید قبل از وارد آمدن فشار بیشتر روی سیستم و سوختن کمپرسور، آن را برطرف کنید. برخلاف بسیار از مشکلات دیگر کمپرسور کولر گازی که برطرف کردن آن ها بسیار هزینه بر است، برطرف کردن این مشکل چندان هزینه بر نخواهد بود.

اگر در مورد سالم بودن شیر برقی کولر گازی خود مطوئن نیستید پیشنهاد می کنیم مقاله “علت خرابی، نحوه کار و تست شیر برقی کولر گازی” را مطالعه نمایید.

نشت در اطراف یونیت بیرونی

رطوبت یا چاله های پر از آب در نزدیکی سیستم یونیت بیرونی کولر گازی می تواند نشان دهنده نشت مبرد باشد. این مسئله می تواند یک مشکل بالقوه خطرناک برای سلامتی شما باشد. برخی از مشکلات مرتبط با نشت مبرد شامل تحریک چشم، حالت تهوع، سرفه و سردرد است. در صورت مشاهده نشتی باید سریعا از یک متخصص کمک بگیرید.

همچنین نشتی در کنار یونیت شما ممکن است نشانه وجود یک لوله تخلیه مسدود یا شکسته باشد، به این معنی که لوله دیگر نمی تواند آب را تخلیه کند. چنین مشکلی جدی نیست، اما اگر آن را برطرف نکنید و بدتر شود، می تواند منجر به مسائل جدی تری مانند زنگ زدگی یا کپک زدن و حتی سوختن موتور کولر گازی شود.

کاهش جریان هوا

کاهش جریان هوا نشانه دیگری از خرابی موتور کولر گازی شما و از نشانه های سوختن موتور کولر گازی است. در حقیقت، این یکی از بهترین علائم هشدار دهنده در مراحل اولیه است. ممکن است کمی سخت باشد، اما دستان خود را نزدیک دریچه قرار دهید تا جریان هوا را احساس کنید. اگر ضعیف به نظر می رسد و آنطور که باید خنک نیست، مشخص می شود که مشکل از کمپرسور است. اگر صدای کولر گازی خود را شنیدید، دستان خود را به سمت دریچه بگیرید. اگر احساس نمی کنید هوا به داخل اتاق پرتاب می شود، احتمالاً نشان دهنده وجود مشکلی در کمپرسور یا موتور اسپیلت شماست.

بالارفتن غیر عادی قبض برق

این نشانه معمولا همان موردی است که شما با دیدن قبض برق خود به سرعت متوجه می شوید! به طور کلی کولر گازی یکی از گرانترین و پرمصرف ترین لوازم خانگی برقی است اما گاهی ممکن است قبض برق بالا، مصرف غیر عادی و فراتر از ماه های گذشته را نشان دهد که این خود می تواند نشانه وجود مشکل در کمپرسور باشد.

اگر کمپرسور مجبور باشد به هر دلیلی برای خنک کردن منزل بیشتر کار کند، علاوه براینکه ممکن است فشار زیادی به آن وارد شود، مجبور است برای رساندن دمای خانه به دمای تعیین شده انرژی برق بیشتری مصرف کند و این به معنی افزایش هزینه برق مصرفی منزل شما است.

علائم سوختن موتور کولر گازی پنجره ای

با وجود تفاوت ویژگی های کولر گازی پنجره ای و کولر گازی اسپیلت، خیلی از مشکلاتی که ممکن است باعث ایجاد مشکل در عملکرد درست کولر گازی شما شود بین این کولر ها مشترک است. در مورد علائم سوختن موتور کولر گازی پنجره ای نیز می توان گفت تقریبا نشانه های مشابه ای با علائم سوختن موتور کولر گازی اسپلیت دارد. همان طور که پیش تر بیان کردیم، روشن نشدن کمپرسور، پرتاب باد گرم، پریدن فیوز کولر، سروصدای غیر عادی، نشت گاز کولر و افزایش هزینه قبض برق نیز می تواند در مورد کولر گازی پنجره ای صدق کند و هشدار جدی برای نشان دادن علائم سوختن موتور کولر گازی پنجره ای باشد.

اگر هر یک از این نشانه ها را در کولر گازی خود مشاهده کردید، آن ها را جدی بگیرید و راحت از کنار آن نگذرید، جرا که نادیده گرفتن این علائم می تواند باعث بروز آسیب های جدی تر و جبران ناپذیر برای کولر شما شود. فورا کولر خود را خاموش کنید و با مرکز تعمیرات کولر گازی برای بازدید کولر خود توسط یک تکنسین حرفه ای و باتجربه تماس بگیرید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
اردلان کزازی

باسلام کولر گازی پنجره‌ای دیشب روشن بود و کار میکرد حالا صبح می بینم از کارافتاده،نه فن روشن میشه و نه کمپرسور ،اصلا چراغ سبز کولر هم روشن نمیشه

پاسخ دهید

حکمت زاده

با سلام امروز اسپیلت یه دفع خاموش شد ولی پنل داخل کار میکند .چکار باید کرد

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

کولرگازی پنجره ای گری فن درست کارمیکنه اما میزنی رو کمپرسور میاد بره زیر بار امانمیتونه یه صدایی میده همزمان برق خونه نوسان پیدامیکنه کمپرسورش سوخته؟؟؟

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

   حسین پاغوش

   سلام مهندس من یک کولرگازی پنجره ای دارم ۲یا۳روز درابتدای استارت مخام روشن کنم خاموش میشودکل خونه هم خاموش میشود اول احساس کردم برق ضعیفه چون ترانس برق دارم ضعیف نیست لطفا راهنمایی بفرماییدازطریق تلگرام متشکرم

   پاسخ دهید

    نسیم اسلام پور

    سلام دوست عزیز
    شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
    ما در کنارتون هستیم

    پاسخ دهید

سلام.ممنون از سایت خوبتون،میزان تززیق روغن به کمپرسور ۱۸ هزار روتاری سامسونگ چقدر باید باشد؟نوع روغن رو هم بگید لطفا

پاسخ دهید

علت سوختن سر فیشهای کمپرسور چیه ؟بخاطرر نیم سوز شدن موتورشه؟

پاسخ دهید