استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

5 نکته کاربردی برای شستن لباس جین (لی) با لباسشویی

5 نکته کاربردی برای شستن لباس جین (لی) با لباسشویی

شیوه صحیح شستن لباس جین یکی از مواردی است که افراد استفاده کننده از این لباس‌ها همواره با آن سروکار دارند. لباس‌های جین جنس خاصی دارند و نمی‌توان آنها را با هر روشی شستشو داد و با شستشوی غیر اصولی ممکن است باعث آسیب و پارگی لباس‌تان شوید . علاوه بر این، شستشوی صحیح لباس‌های جین (لی) می‌تواند به دوام بیشتر و حفظ ظاهر خوب آن‌ها نیز کمک کند. در این مقاله نکات مهمی را برای شستن لباس جین (لی) با لباسشویی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

نحوه شستن لباس جین (لی)

لباس‌های جین اعم از شلوار، پیراهن، مانتو و ….. را، هم می‌توانید به صورت دستی و هم با ماشین لباسشویی شستشو دهید. بهتر است لباس‌های جین را در فواصل زمانی کوتاه شستشو ندهید. شستن لباس‌ها به صورت مکرر علاوه بر آسیب به الیاف لباس باعث از دست دادن رنگ و از هم گسیختن تار و پود آن در کوتاه مدت می‌شود. با آگاهی از نحوه صحیح شستن لباس جین (لی) می‌توانید مانعِ آسیب به آنها در کوتاه مدت شوید.

برخی از مواردی که لازم است هنگام شستن لباس جین به آنها توجه داشته باشید، عبارتند از:

 • پشت و رو کردن لباس‌ها
 • استفاده از آب سرد یا ولرم
 • استفاده از مواد شوینده مناسب (صابون یا مایع‌های شوینده)
 • شستشوی لباس جین با دست
 • قرار ندادن لباس‌ها در مقابل نور مستقیم آفتاب
 • عدم استفاده از سفید کننده
 • توجه به دمای آب هنگام شستشوی لباس جین با لباسشویی
 • فشار ندادن بیش از حد لباس ها هنگام شستشو

اگر لباسشویی شما لباس‌ها را بیش از حد چروک می‌کند، مواد شوینده روی لباس‌ها باقی می‌ماند و … برای جلوگیری از آسیب به قطعات دستگاه و همچنین لباس‌ها، بهتر است لباسشویی شما توسط یک تکنسین متخصص عیب یابی شود. برای تعمیر اصولی با توجه به نوع دستگاه خود از یک تکنسین تعمیر لباسشویی کمک بگیرید.

شستن لباس جین با دست

شستن لباس جین با دست (به صورت دستی) روش مناسب‌تری برای شستشوی این گونه لباس‌ها است. این روش شستشو، علاوه بر اینکه از ساییدگی البسه جلوگیری می‌کند، باعث محافظت از رنگ‌دانه‌های لباس هم می‌شود. برای شستشوی لباس جین با دست، می‌توانید به صورت زیر عمل کنید:

 1. یک تشت را پر از آب سرد یا ولرم کنید. (از به کار بردن آب داغ پرهیز کنید. زیرا آب داغ آسیب زیادی به بافت لباس‌ها وارد می‌کند.)
 2. مقدار کمی مایع لباسشویی در آب بریزید و آن را به خوبی کاملا حل کنید. (برای شستشو به هیچ عنوان از پودر لباسشویی استفاده نکنید.)
 3. سپس لباس جین خود را درون آب غوطه‌ور کنید و با دست به خوبی در آب تکان دهید تا تمام قسمت‌های آن با آب و کف کاملا خیس شود.
 4. 15 تا 30 دقیقه بعد، آب کثیف داخل تشت را با آب تمیز، تعویض کنید و سپس اجازه دهید لباس در آب تمیز هم برای چند دقیه باقی بماند. در این حین هم بهتر است با دستتان لباس جین را درون آب ببرید و آن را تکان دهید تا تمام قسمت‌ها از آلودگی پاک شود.
 5. پس از تخلیه آب داخل تشت، لباس جین را برداشته و آن را به آرامی فشار دهید تا آب از داخل آن خارج شود. (لازم نیست لباس را محکم بچلانید زیرا این کار باعث چروک شدن زیاد لباس می‌شود.)
 6. در نهایت برای خشک کردن، آن را در سایه و هوای آزاد پهن کنید. (لباس را در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.)

شستن لباس جین با ماشین لباسشویی

شستن لباس جین با ماشین لباسشویی

برای شستن لباس جین با ماشین لباسشویی لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید:

ابتدا لباس جین را پشت و رو کنید. این کار دو فایده دارد. اول این که قسمت داخلی لباس که با بدن در تماس بوده و دچار کثیفی بیشتری شده است با آب و مواد شوینده بیشتر در تماس قرار می‌گیرد. دوم این که رنگ لباس جین که عمدتا به رنگ آبی است کم‌تر با مواد شوینده تماس پیدا می‌کند و از این طریق باعث حفظ رنگ لباس‌های جین می‌شود.

هنگام شستن لباس جین با لباسشویی، در صورتی که می‌خواهید دو یا چند لباس جین را به طور همزمان داخل دستگاه بیندازید، حتما قبل از انداختن لباس درون لباسشویی زیپ‌های آن را ببندید. زیرا در غیر این صورت زیپ شلوار یا هر لباس دیگر به پارچه لباس دیگری گیر می‌کند و باعث آسیب دیدن آن می‌شود.

مایع شوینده‌ای که قصد دارید درون ماشین لباسشویی بریزید حتما مخصوص لباس‌های جین باشد. یا در صورت نداشتن چنین مایع شوینده‌ای، برای آن که از رنگ پس دادن و کم رنگ شدن لباس‌های جین جلوگیری کنید، از مایع شوینده‌ای استفاده کنید که برای شستشوی لباس‌های تیره به کار برده می‌شود. در این مورد به هیچ وجه از سفیدکننده استفاده نکنید، زیرا باعث آسیب به بافت و رنگ لباس می‌شود.

برای شستن لباس جین با لباسشویی، دمای آب را روی 40 درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

اگر ماشین لباسشویی شما آب را گرم نمی‌کند یا دمای آن به درستی تنظیم نمی‌شود، برای جلوگیری از آسیب به لباسشویی و لباس‌ها می‌بایست دستگاه شما توسط یک تکنسین تعمیر لباسشویی بوش‌، سامسونگ، ال جی و …  بررسی شود.

بیشتر بخوانید: 6 علت گرم نشدن آب ماشین لباسشویی و راه حل های آنها

شوینده مناسب برای شستن لباس جین

برای شستن لباس جین از صابون یا مایع‌های شوینده استفاده کنید. در غیراینصورت، شوینده‌هایی که برای لباس‌های تیره استفاده می‌شود، می‌تواند جایگزین مناسبی باشد. البته می‌توانید از مایع‌های لباسشویی که در آب سرد و ولرم عملکرد خوبی دارند هم استفاده کنید. در صورت عدم دسترسی به این شوینده‌ها، استفاده از شامپو بچه، سرکه سفید و حتی مایع ظرفشویی هم امکان‌پذیر است. نکته بسیار مهم اینکه، برای شستن لباس جین به هیچ وجه از پودر لباسشویی استفاده نکنید که آسیب‌ زیادی به بافت لباس‌ها وارد می‌کند.

همچنین هنگام شستن لباس‌ها با لباسشویی یا دست به میزان مواد شوینده نیز توجه داشته باشید، استفاده بیش از حد از پودرهای شوینده نه تنها باعث تمیزی بیشتر لباس ها نمی‌شود، بلکه باعث باقی ماندن مواد شوینده روی لباس‌ها و ایحاد لک و سفیدی خواهد شد. گاهی استفاده از مواد شوینده به مقدار زیاد یا استفاده از شوینده های نامرغوب موجب آسیب به دستگاه و اختلال در عملکرد آن می‌شود. در این صورت می‌توانید از یک مرکز معتبر تعمیر لباسشویی ال جی، اسنوا یا هر برند دیگری کمک بگیرید تا ایرادات لباسشویی شما را برطرف کند.

بهترین روش خشک کردن لباس جین

بهترین روش خشک کردن لباس جین

پس از شستشوی لباس جین باید آن‌ها در مکانی پهن کنید تا خشک شوند. برای خشک کردن، البسه خود را معرض نور آفتاب قرار ندهید. زیرا نور آفتاب به بافت‌ لباس صدمه می‌زند و حتی باعث رنگ پریدگی آن می‌شود. همچنین تا جای ممکن از قرار دادن لباس‌ها در مقابل خشک کن خوداری کنید. حرارت خشک کن باعث چروک شدن، از بین رفتن رنگ و زبری لباس می‌شود.

بهترین روش خشک کردن لباس جین این است که آنها را به همان شکل پشت و رو، در سایه پهن کنید تا گردش هوای آزاد باعث خشک شدن مطلوب لباس‌ها شود.

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی نکات مهمی پرداختیم که باید به هنگام شستن لباس جین آن‌ها را رعایت کرد. رعایت این نکات باعث می‌شود که هنگام شستشوی لباس جین با ماشین لباسشویی یا به صورت دستی، آسیبی به بافت‌ و الیاف البسه شما وارد نشود. همچنین رعایت این موارد از رنگ‌پریدگی و از بین رفتن رنگدانه‌های لباس جین تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

اگر ماشین لباسشویی آب را گرم نمی‌کند، دمای آن به درستی تنظیم نمی‌شود، لباس‌ها را بیش از حد چروک می‌کند و … می‌بایست هرچه سریع‌تر برای تعمیر لباسشویی سامسونگ، اسنوا، ال جی و … اقدام کنید.

سوالات متداول

در این مورد لازم است از شوینده‌های مخصوص لباس‌های جین یا شوینده‌های مخصوص لباس‌های تیره استفاده کرد. در صورت نبود این شوینده‌ها می‌توانید از شامپو بچه، سرکه سفید و حتی مایع ظرفشویی هم استفاده کنید.

به طور کلی برای شستشوی چنین لباس‌هایی باید دمای آب پایین باشد. بهتر است برای این کار آب سرد یا ولرم استفاده شود.

بهترین کار این است که لباس‌های جین را پس از شستشو به همان شکل پشت و رو در هوای آزاد و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید تا گردش هوای آزاد لباس‌ها را خشک کند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.