استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

نحوه شستشوی لباس نخی: چگونه از آسیب دیدن لباس های پنبه ای جلوگیری کنیم؟

نحوه شستشوی لباس نخی: چگونه از آسیب دیدن لباس های پنبه ای جلوگیری کنیم؟

لباس‌های نخی و پنبه‌ای از الیاف گیاهی طبیعی تولید می‌شوند. این لباس‌ها نسبت به الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر حساسیت کمتری ایجاد می‌کنند و برای افرادی که پوست حساسی دارند نیز بسیار مناسب است. با این حال مشکلی که این بین وجود دارد نحوه شستشوی لباس نخی است تا عمر طولانی داشته باشند.
آب رفتن و چروک شدن لباس‌های نخی و پنبه‌ای یکی از مسائلی است که ممکن است پس از شستشوی این نوع لباس‌ها پیش بیاید. برای شستشوی البسه نخی، باید به مواردی از جمله درجه حرارت آب، مواد شوینده مناسب، نحوه آویزان کردن و خشک کردن آنها و همچنین چگونگی شستن لباس‌های نخی با ماشین لباسشویی توجه داشت تا الیاف لباس آسیب نبیند و ظاهر آنها برای مدت طولانی حفظ شود. در این مقاله نکاتی برای شستشوی لباس‌های نخی و نحوه خشک کردن آنها در اختیار شما قرار داده‌ایم.

جلوگیری از آب رفتن لباس نخی هنگام شستن

یکی از مشکلاتی که هنگام شستشوی لباس نخی با آن سروکار داریم، این است که لباس «آب» می‌رود. اصلی‌ترین دلیلی که باعث آب رفتن لباس نخی و پنبه‌‌ای می‌شود، گرما است. آب داغ باعث آسیب به تار و پود پارچه می‌شود و الیاف آن را تغییر می‌دهد. برای جلوگیری از آب رفتن لباس نخی هنگام شستن به موارد زیر توجه داشته باشید:

  1. در ابتدا یک تشت را پر از آب سرد کنید و مقداری نرم کننده یا شامپو به آن اضافه کنید. پس از چند دقیقه لباس‌ها را از تشت خارج کنید و به خوبی فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. (برای جلوگیری از چروک شدن لباس، هرگز آن را بیش از حد فشار ندهید.)
  2. سپس لباس را روی یک حوله تمیز قرار دهید و به همراه حوله رول کنید تا آب اضافی آن گرفته شود. سپس حوله را باز کنید.
  3. یک حوله دیگر بردارید و لباس خود را روی آن قرار دهید. لباس را به آرامی با دست بکشید تا به اندازه مناسب تغییر شکل دهد.
  4. در آخر، لباس را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود.

ممکن است این روش شستشو کمی سخت و زمان بر باشد، اما ارزش آن را دارد که از لباس های نخی خود محافظت و از آسیب به الیاف آن جلوگیری کنید.

شستشو لباس نخی با لباسشویی

شستشو لباس نخی با لباسشویی

برای شستشوی لباس نخی می‌توانید از ماشین لباسشویی استفاده کنید. فقط باید مراقب دما و تنظیمات ماشین لباسشویی برای پارچه مورد نظرتان باشید. در صورتی که پارچه نخی یا پنبه‌ای در معرض حرارت زیاد قرار بگیرد، اصطلاحا آب می‌رود. بنابراین همیشه باید تنظیماتی را انتخاب کنید که دمای آب در آنها بالا نبوده و شوینده مورد استفاده هم باید ملایم باشد.

استفاده نادرست از برنامه‌ها و تنظیمات ماشین لباسشویی نه تنها باعث آسیب دیدن لباس‌ها می‌شود بلکه به مرور زمان به دستگاه نیز آسیب وارد می‌کند و ممکن است ناچار به تعمیر لباسشویی شوید.

پارچه‌های نخی با درصد پنبه‌های مختلف، نیازمند روش‌های شستشوی متفاوتی هستند. با این حال نوع دوخت، فرم لباس، طرح، رنگ و چاپ آن‌ها روی نوع چرخه شستشو تاثیر می‌گذارد. از این رو، همیشه قبل از شستشوی لباس‌های نخی دستورالعمل روی برچسب آن را به دقت بخوانید.

اگر شک دارید، بهترین انتخاب، چرخه ملایم و مقدار شوینده کم است. البته آیتم‌هایی مانند حوله بافت ضخیم‌تری داشته پس می‌توان از روش‌های شستشوی سنگین‌تر استفاده کرد. با این حال هیچ وقت مانتو و تیشرت‌های خنک تابستانی را با دمای بالا نشویید زیرا به طور کامل از بین می‌روند.

بیشتر بخوانید: 5 نکته کاربردی برای شستن لباس جین (لی) با لباسشویی

چه دمایی برای شستشوی پارچه نخی مناسب است؟

پارچه‌های 100 درصد نخی باید حتما در آب سرد یا نهایتا آب ولرم شستشو داده شوند. آب سرد هم به ثابت ماندن رنگ پارچه کمک می‌کند و هم جلوی جمع شدن الیاف را می‌گیرد. بعضی از افراد احساس می‌کنند برای تمیز شدن یک لباس حتما باید آن را با آب گرم و حجم زیادی از مواد شوینده بشویند. این موضوع را در نظر داشته باشید که شستشو با آب گرم عمر لباس را کوتاه کرده و رنگ‌ها را کدر می‌کند.

اگر قرار است لباس‌هایی را بشویید که بسیار کثیف هستند، می‌توانید از آب داغ برای از بین بردن میکروب‌ها استفاده کنید. به خصوص در مواردی مانند حوله که به دلیل رطوبت بالا، احتمالا باکتری‌های زیادی در آن زندگی می‌کنند.

اگر از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، به سرعتِ چرخه شستشو هم دقت کنید. اگر سرعت، بالا و زمان شستشو طولانی باشد، به الیاف پارچه آسیب می‌رسد. از طرفی اگر برای همه لباس‌ها، دمای بالا و شستشوی سنگین را انتخاب کنید، جدا از اینکه پارچه از بین می‌رود نتیجه‌ای جز خرابی دستگاه و مراجعه به مراکز تعمیر لباسشویی نخواهید داشت.

نکات خشک کردن لباس نخی

نکات خشک کردن لباس نخی

افرادی که در مناطق مرطوب زندگی می‌کنند معمولا امکان پهن کردن لباس بعد از شستشو را ندارند. بنابراین بسیاری از آن‌ها به سراغ خشک کن می‌روند. به همین دلیل این سوال پیش می‌آید که آیا بعد از شستشوی لباس نخی می‌توانیم آن را داخل خشک کن بیندازیم؟ در پاسخ باید بگوییم که به طور کلی بعد از شستشوی لباس پنبه‌‌ای و نخی می‌توانید آن را داخل خشک کن بیندازید اما لباس نباید کاملا خشک شود.

تنظیمات خشک کن را بررسی کرده و گزینه‌‌‌هایی را انتخاب کنید که اولا حرارت زیادی به لباس شما وارد نکنند، دوما لباس کمی مرطوب بماند. این رطوبت هم باعث حفظ الیاف پارچه شده و هم مانع چروک شدن زیاد لباس می‌شود. درست مانند شستشوی لباس نخی، هرچقدر که آیتم‌ها ضخیم‌تر باشند می‌توانید حرارت بالاتری را برای خشک کن انتخاب کنید.

البته این نکته را در نظر بگیرید که در هر صورت حرارت، رنگ لباس را کدر می‌کند و این موضوع هیچ ارتباطی به خرابی ماشین لباسشویی ندارد. بسیاری از افراد این مساله را اشتباه متوجه می‌شوند و بی دلیل به مراکز تعمیر لباسشویی بوش و برندهای دیگر مراجعه می‌کنند.

بهترین روش برای خشک کردن لباس نخی این است که در معرض هوای آزاد خشک شود. با آویزان کردن لباس روی بند یا قرار دادن روی یک صفحه می‌توانید مانع چروک شدن لباس شوید. برای لباس‌های نخی سبک مانند تیشرت، می‌توانید آن‌ها را به راحتی با یک گیره آویزان کنید.

اگر در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنید، فراموش نکنید که البسه نخی و رنگی را نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. به همان سرعت که نور خورشید روی پوست صورت و بدن انسان تاثیر می‌گذارد، می‌تواند لباس شما را هم بی‌رنگ و محو کند.

برای جلوگیری از چروک شدن لباس‌های نخی پس از شستشو، به این نکات توجه داشته باشید:

  • از مواد شوینده ملایم یا شامپو استفاده کنید.
  • از آب داغ برای شستشوی لباس نخی استفاده نکنید.
  • از آب کافی استفاده کنید. (استفاده از آب کافی هنگام شستن لباس های پنبه‌ای از جمع شدن آنها جلوگیری می‌کند.)
  • برای از بین بردن کثیفی ها و لکه های روی لباس، حدود 30 دقیقه لباس‌ها را در آب خنک قرار دهید.

لکه گیری لباس های نخی

لکه گیری لباس های نخی

همانطور که گفتیم برای شستشوی لباس نخی، بهترین راه این است که آن را در آب سرد و با مواد شوینده ملایم بشویید. برای از بین بردن لکه‌های لباس نخی و پنبه ای بهتر است قبل از شستشو اقدام کنید. هرچه سریع‌تر لکه را بشویید، احتمال پاک شدن آن بیشتر خواهد بود.

برای از بین بردن لکه‌های معمولی، با همان آب و ماده شوینده باید شروع کنید. بهترین شوینده هم سفید کننده‌های مبتنی بر پراکسید است. این شوینده‌ها هم روی لباس سفید و هم روی لباس رنگی کار کرده و به الیاف آسیبی نمی‌رساند. روی بسته بندی شوینده‌ها هم نحوه استفاده از آن به طور دقیق نوشته شده است. با این حال به طور کلی باید لباس را داخل آب خیس کرده و مقدار مناسبی از شوینده روی آن بریزید. باتوجه به زمان نوشته شده، اجازه دهید لباس برای مدتی داخل این محلول بماند.

سفید کننده‌های بر پایه کلر، نیز لکه‌ لباس‌های 100 نخی را از بین می‌برند. با این حال، به الیاف لباس آسیب می‌رساند و می‌تواند منجر به پارگی لباس شود. همچنین به هیچ عنوان نمی‌توان از آن‌ها روی پارچه‌های رنگی استفاده کرد. حتی ممکن است لباس‌های سفید را هم به رنگ زرد، متمایل کند.

اگر مجبور به استفاده از شوینده‌های کلر مانند وایتکس هستید، ابتدا آن را به مقدار قابل توجهی با آب رقیق کنید. سپس با یک مسواک کمی از آن محلول را روی لکه مورد نظر بریزید. برای جلوگیری از پوسیدگی الیاف هم باید آن را خیلی سریع بشویید.

کلام پایانی

یکی از پرمصرف‌ترین انواع الیاف برای لباس و پوشاک، نخ و پنبه است. لباس‌های نخی و پنبه‌ ای لطافت زیادی دارند و حساسیت پوستی ایجاد نمی‌کنند. بنابراین بسیاری از افراد از البسه نخی برای لباس‌های روزانه خود استفاده می‌کنند. برای جلوگیری از آسیب به الیاف پارچه و حفظ ظاهر آن برای شستشوی لباس نخی از آب سرد و مواد شوینده ملایم استفاده کنید. اگر می خواهید البسه نخی و پنبه ای خود را با ماشین لباسشویی بشویید، حتما به برنامه شستشو، شوینده مناسب و دمای آب توجه داشته باشید.

با این حال نکات زیادی را باید در مورد شستشوی لباس نخی و نحوه خشک کردن آن رعایت کنید. ما در این مقاله به نکات مهم درباره بهترین روش شستشو و خشک کردن پارچه‌های پنبه ای اشاره کردیم. استفاده از مواد شوینده مناسب یکی از این نکات مهم است. در غیر این صورت انباشت مواد شوینده داخل فیلتر منجر به تعمیر لباسشویی سامسونگ شما می‌شود.

کاراباما در کدام شهرها به ارائه خدمات تعمیر لباسشویی می‌پردازد؟

تعمیر لباسشویی در رشت تعمیر لباسشویی در کرج
تعمیر لباسشویی در لاهیجان تعمیر لباسشویی در اصفهان
تعمیر لباسشویی در تهران

سوالات متداول

بله می‌توانید از خشک کن برای لباس‌های نخی و پنبه‌ای استفاده کنید اما دقت کنید که دما و زمان آن زیاد نباشد.

شوینده‌های مبتنی بر اکسیژن هم لکه لباس‌های نخی و پنبه ای را از بین می‌برند و هم رنگ آن را تغییر نمی‌دهند.

لباس‌هایی که الیاف نخی سبک‌تری دارند، به راحتی اتو می‌شوند البته اگر دمای اتو بالا باشد، باعث آسیب به الیاف می‌شود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.