استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

6 نکته و ترفند که از شستشوی لباس های رنگی بهترین نتیجه را بگیرید!

6 نکته و ترفند که از شستشوی لباس های رنگی بهترین نتیجه را بگیرید!

شستن لباس‌های رنگی با دمای مناسب آب، چرخه صحیح شستشو، مواد شوینده مرغوب و آگاهی از شیوه درست خشک کردن لباس‌ها بر اساس برچسب مراقبتی، علاوه بر تثبیت رنگ البسه از آسیب دیدن لباس‌ها جلوگیری خواهد کرد. با رعایت موارد زیر هنگام شستشوی لباس رنگی، می‌توانید البسه خود را به راحتی و بدون تغییر رنگ در ماشین لباسشویی بشویید.

نحوه شستشوی لباس رنگی با لباسشویی

قبل از شستن لباس‌های رنگی، آنها را بر اساس رنگ و نوع پارچه مرتب کنید. برای بررسی بهتر، برچسب مراقبتی لباس را بخوانید. تفکیک لباس‌ها، انتخاب دمای مناسب آب، نوع مواد شوینده و … از مواردی که هنگام شستشوی لباس رنگی با لباسشویی باید به آن توجه داشته باشید.

مراحل شستن لباس رنگی با ماشین لباسشویی:

1. برچسب مراقبتی لباس را بررسی کنید

برچسب‌های مراقبتی لباس می‌توانند بهترین راهنمای شما برای آگاهی از دمای مناسب آب و نحوه شستشوی لباس باشند. با بررسی برچسب مراقبتی متوجه می‌شوید که لباس از چه پارچه‌ای ساخته شده است، چگونه باید شسته شود، آیا امکان شستن لباس در ماشین لباسشویی وجود دارد یا باید با دست شسته شود، لباس چگونه باید خشک شود و … .

2. لباس ها را دسته بندی کنید

قبل از شستشوی لباس رنگی، آنها را بر اساس رنگ و جنس پارچه دسته بندی کنید. رنگ‌های پاستیلی را در یک گروه بشویید، سپس رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد را از رنگ سبز، آبی، بنفش و رنگ های تیره جدا کنید. اگر لباس‌های روشن شما نو هستند، برای جلوگیری از رنگ پس دادن به سایر لباس‌ها، آنها را جداگانه بشویید.

مرتب سازی بر اساس نوع پارچه نیز به اندازه دسته بندی رنگ‌ها مهم است. با دسته بندی لباس‌هایی با جنس مشابه، می‌توانید از آسیب دیدن الیاف لباس جلوگیری کنید.

مثالی برای درک اهمیت موضوع: لباس‌های جین و نخی به چرخه‌ شستشوی متفاوتی نیاز دارند. پس اگر آنها را باهم بشویید یا جین تمیز نمی‌شود یا الیاف پارچه نخی آسیب می‌بیند.

3. قبل از شستشو لکه‌ ها را پاک کنید

لکه‌های لباس را قبل از انداختن در لباسشویی برطرف کنید. همچنین اگر برخی لباس‌ها خیلی کثیف‌اند، آنها را برای چرخه شستشوی دیگری کنار بگذارید.

4. دمای مناسب آب را انتخاب کنید

برای شستشوی لباس رنگی بهتر است از آب گرم یا ولرم استفاده کنید تا لکه‌ها از روی لباس پاک شود. لباس‌های نخی را نیز بهتر است در آب سرد بشویید.

چرخه شستشو را انتخاب کنید

5. چرخه شستشو را انتخاب کنید

از چرخه‌ای ملایم با مدت زمان کوتاه استفاده کنید تا از الیاف لباس محافظت شده و از تغییر رنگ آنها جلوگیری شود.

اگر لباسشویی شما نشتی آب دارد، چرخه شستشوی آن به درستی تنظیم نمی‌شود، سر و صدای زیادی دارد، روشن نمی‌شود یا به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، برای جلوگیری از آسیب به آن، از یک مرکز معتبر تعمیر لباسشویی کمک بگیرید.

6. برای خشک کردن لباس های رنگی از خشک کن استفاده کنید

بهتر است لباس‌های رنگی را در خشک‌کن یا فضای داخلی خانه خشک کنید. چراکه نور خورشید، باعث تغییر رنگ لباس‌های رنگی می‌شود. آویزان کردن لباس‌ها داخل خانه و دور از نور مستقیم خورشید، به حفظ رنگ و کیفیت لباس‌هایتان کمک خواهد کرد.

اگر از خشک کن استفاده می‌کنید، کمترین دما را تنظیم کنید تا آسیبی به لباس وارد نشود.

شوینده‌ مناسب برای شستن لباس رنگی

امروزه انواع شوینده با فرمول‌های گوناگونی وجود دارند. برای جلوگیری از تغییر رنگ لباس‌ها، شوینده‌ای ملایم انتخاب کنید. انتخاب ماده شوینده مناسب به نوع پارچه، تعداد دفعات شستشو و … بستگی دارد. شوینده‌های مایع محبوبیت زیادی دارند، چراکه حتی در آب سرد هم به الیاف لباس نفوذ می‌کند و به راحتی از آن جدا می‌شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای شستشوی لباس روشن

مراحل شستشوی لباس رنگی با دست

برای شستن لباس‌های رنگی با دست، به صورت زیر عمل کنید:

  • یک سطل را پر از آب کنید.
  • مقداری شوینده ملایم به آن اضافه کنید.
  • لباس‌های خود را در آب فرو کنید.
  • لباس‌ها را با آب ولرم آبکشی کنید.
  • لباس‌ها را در فضای آزاد خشک کنید.

کلام پایانی

عوامل مختلفی باعث تغییر رنگ پارچه می‌شود که می‌توان به انتخاب نادرست مواد شوینده، چرخه نادرست شستشو و … اشاره کرد. برای جلوگیری از آسیب به الیاف پارچه و همچنین تثبیت رنگ لباس‌های رنگی، قبل از شستشو حتما برچسب مراقبتی لباس را بررسی کنید تا از نحوه صحیح شستشوی آن آگاه شوید. تفکیک لباس‌های رنگی از سایر البسه، استفاده از مواد شوینده باکیفیت و پاک کردن لکه‌ها قبل از شستشو از مواردی است که می‌بایست هنگام شستشوی لباس رنگی به آنها توجه داشته باشید.

در صورت خرابی و وجود مشکل در لباسشویی برای تعمیر اصولی و بدون نقص آن حتما از مراکز معتبر کمک بگیرید. هرگز برای تعمیر دستگاه خود به افراد غیر متخصص مراجعه نکنید. به عنوان مثال تعمیر لباسشویی بوش را صرفا به متخصص همان برند بسپارید.

سوالات متداول

شوینده‌های مایع به دلیل حل شدن سریع در آب سرد و جدایی آسان از الیاف لباس محبوبیت بیشتری دارند.

آگاهی از شیوه صحیح شستشو و خشک کردن لباس‌ها، استفاده از مواد شوینده مناسب و انتخاب چرخه مناسب شستشو، می‌تواند از تغییر رنگ لباس‌ها جلوگیری کند.

بهتر است لباس‌های رنگی را در خشک‌کن یا فضای داخلی خانه خشک کنید. چراکه نور خورشید، باعث تغییر رنگ لباس‌های رنگی می‌شود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.