استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

4 روش مختلف خشک کردن لباس + مزایا و معایب

4 روش مختلف خشک کردن لباس + مزایا و معایب

خشک کردن لباس داخل خانه یک چالش است. توسعه زندگی آپارتمان‌نشینی و کمبود فضاهای فیزیکی باعث شده است که افراد برای خشک کردن لباس‌های شسته شده به دردسر افتاده و به دنبال راه حلی باشند تا بتوانند در کمترین زمان این کار را انجام دهند. روش‌های مختلفی وجود دارد که بتوان به راحتی لباس‌های شسته شده را خشک کرد. استفاده از خشک کن ماشین‌های لباسشویی، آویزان کردن لباس‌ها، استفاده از اتو و … از جمله روش‌هایی هستند که می‌توان برای خشک کردن لباس مورد استفاده قرار داد. در این مقاله انواع روش‌های خشک کردن لباس‌ها بیان شده است.

انواع روش های خشک کردن لباس ها

شاید در نگاه اول انتخاب روش مناسب برای خشک کردن لباس‌های شسته شده ساده به نظر برسد، اما همین انتخاب ساده می‌تواند تأثیر زیادی روی سلامت و سبک زندگی شما بگذارد. از طرفی انتخاب روش مناسب می‌تواند در محافظت از آن‌ها نیز نقش مهمی ایفا کند. در ادامه به بررسی چند روش برای خشک کردن لباس‌ها پرداخته‌ایم و مزایا و معایب هریک را بیان کرده‌ایم.

خشک کردن لباس با خشک ‌کن

ماشین‌های لباسشویی دارای قابلیت‌هایی هستند که به وسیله آن می‌توان لباس‌های شسته شده را خشک کرد. این ویژگی ماشین لباسشویی با ایجاد گرما در کمترین زمان ممکن فرایند خشک کردن لباس را انجام می‌دهد. برای خشک کردن لباس با خشک کن، به موارد زیر توجه داشته باشید:

  1.  ابتدا باید لباس‌ها را براساس نوع و گرمایی که برای خشک شدن نیاز دارند تفکیک کنید. (با مراجعه به برچسب‌ اطلاعات روی لباس‌ها می‌توان فهمید که آیا برای خشک کردن لباس امکان استفاده از خشک کن وجود دارد یا خیر.)
  2. پس از تفکیک لباس‌ها بررسی کنید هیچ کثیفی و لکه‌ای روی آنها باقی نمانده باشد. زیرا اگر یک لباس لکه دار را داخل خشک کن قرار دهید، احتمال اینکه لکه دائمی شود یا به سختی از بین برود، وجود دارد.
  3. هنگام استفاده از خشک ‌کن لباسشویی، به حجم لباس‌ها و ظرفیت دستگاه توجه داشته باشید. زیرا اگر حجم لباس‌های درون لباسشویی زیاد باشد، ممکن است به صورت یکنواخت خشک نشوند. استفاده از 50 درصد یا در نهایت سه چهارم ظرفیت دستگاه بهترین حجم برای خشک کردن لباس با خشک ‌کن است.

اگر خشک کن لباسشویی به درستی تنظیم نمی‌شود یا لباس‌ها را بیش از حد چروک می‌کند، حتما از یک تکنسین تعمیر لباسشویی کمک بگیرید تا دستگاه شما را عیب یابی کند.

مزایا و معایب استفاده از خشک کن

با استفاده از خشک کن، زمان خشک شدن لباس‌ها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. همچنین استفاده از خشک‌کن باعث می‌شود که نیازی به اتوکشی البسه نباشد. زیرا حرارت موجود در خشک کن، علاوه بر خشک کردن لباس‌ها در اغلب موارد چین و چروک آن‌ها را نیز از بین‌ می‌برد.

اما از معایب استفاده از خشک کن می‌توان به افزایش هزینه‌ انرژی اشاره کرد. زیرا خشک ‌کن ماشین لباسشویی برای تولید حرارت مورد نیاز، برق زیادی مصرف می‌کند. همچنین استفاده از خشک ‌کن می‌تواند برای محیط زیست نیز مضراتی به همراه داشته باشد. انتشار کربن همراه با الیاف پلاستیکی آزاد شده از لباس‌ها از موادی هستند که موجب آسیب به محیط زیست می‌شود.

بیشتر بخوانید: علت خشک نکردن ماشین لباسشویی | کار نکردن خشک کن لباسشویی

 

خشک کردن لباس‌ در هوای آزاد

خشک کردن لباس‌ در هوای آزاد

متداول‌ترین و قدیمی‌ترین روش برای خشک کردن لباس، قراردادن آن در هوای آزاد و زیر نور آفتاب است. در این روش، لباس‌ها را پس از پایان فرآیند شستشو، روی طناب یا بند رخت،‌ پهن می‌کنند تا در معرض هوای آزاد خشک شوند.

در این روش فرآیند خشک شدن لباس‌ها طولانی‌تر است و به زمان بیشتری نیاز دارد. از نظر فضا نیز به محیطی نیاز است که بتوان لباس‌ها را روی طناب یا بند رخت آویزان کرد تا در معرض هوا خشک شوند. در خصوص آب و هوا هم محدودیت‌هایی به خصوص در فصول سرد سال وجود دارد که ممکن است امکان قرار دادن لباس‌ها در هوای آزاد به علت شرایط جوی وجود نداشته باشد.

مزایا و معایب خشک کردن لباس در هوای آزاد

بسیاری از افراد گمان می‌کنند پهن کردن لباس‌ها روی طناب یا بند رخت باعث می‌شود که بافت لباس کشیده شود در صورتی که اینگونه نیست و لباس‌ها شکل اصلی خود را از دست نمی‌دهند. رایگان بودن مزیت دیگر این روش به حساب می‌آید. زیرا هزینه اضافی برای افراد در پی نخواهد داشت.

اما همانطور که اشاره شد خشک کردن به این روش معایبی هم دارد. در بسیاری از آپارتمان‌های امروزی فضای کافی برای خشک شدن لباس‌ها به این طریق وجود ندارد. همچنین در فصول سرد سال و در شرایط بارندگی امکان قرار دادن لباس‌ها در هوای آزاد وجود ندارد.

خشک کردن لباس با سشوار

خشک کردن لباس با سشوار

زمانی که دسترسی به لباسشویی مقدور نیست یا نمی‌توان از هوای آزاد برای خشک کردن لباس استفاده کرد، سشوار یکی از وسایلی است که برای سریع‌تر خشک شدن لباس می‌تواند مؤثر باشد. برای این کار لباس را روی یک سطح پهن کرده یا از چوب لباسی آویزان کنید سپس سشوار را روی حرارت متوسط تنظیم کنید و آن را از فاصله حدود 15 تا 20 سانتی متری به صورت یکنواخت روی سطح لباس حرکت دهید تا به خوبی خشک شود.

خشک کردن لباس با اتو

اتو یکی از وسیله‌های کاربردی برای خشک کردن لباس در مواقع اضطراری و شرایطی است که استفاده از خشک ‌کن لباسشویی میسر نیست. برای خشک شدن کردن لباس به این روش کافی است لباس را روی یک سطح صاف یا میز مخصوص اتو قرار دهید. برای جلوگیری از سوختن و آسیب به لباس بهتر است حرارت اتو را در حالت کم قرار دهید و آن را به آرامی روی لباس حرکت دهید تا خشک شود.

درجه حرارت مناسب برای خشک کردن لباس ها با خشک کن

هنگام استفاده از خشک‌ کن ماشین لباسشویی، تنظیم درجه حرارت از اهمیت بالایی برخوردار است. برچسب مراقبتی روی لباس‌ها در این خصوص راهنمایی لازم را ارائه می‌کند. . به طور کلی برای خشک کردن پارچه‌های پنبه‌ای و لینن درجه حرارت زیاد، برای پارچه‌های مصنوعی درجه حرارت متوسط و برای پارچه‌های ظریف درجه حرارت کم و ملایم مناسب خواهد بود.

اگر لباسشویی شما روشن نمی‌شود، سر و صدای زیادی دارد یا به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، از یک تکنسین تعمیر لباسشویی بوش یا تکنسین‌های متخصص برندهای دیگر (بسته به برند دستگاه خودتان) راهنمایی بگیرید.

روش سریع خشک کردن لباس با لباسشویی

روش سریع خشک کردن لباس با لباسشویی

برای خشک کردن سریع لباس با خشک ‌کن ماشین لباسشویی می‌توانید اقلامی مانند حوله خشک، توپ‌های نم‌گیر، توپ تنیس یا یک ورق فویل آلومینیومی را به لباس‌ها اضافه کنید. این کار ضمن افزایش سرعت خشک شدن لباس‌ها، باعث حفظ لطافت و کاهش میزان چروک در البسه می‌شود.

بیشتر بخوانید: توپ ماشین لباسشویی چیست و چه مزیت هایی دارد؟

کلام پایانی

شاید در نظر بسیاری از افراد شستشوی لباس‌ها از اهمیت زیادی برخوردار باشد و خشک کردن لباس چندان مهم نباشد. اما باید گفت که روش مورد استفاده برای خشک شدن لباس نیز از اهمیتی معادل با شستشوی صحیح آن‌ها برخوردار است. زیرا نحوه خشک کردن صحیح لباس با سلامتی، سبک زندگی و هزینه‌های افراد رابطه مستقیم داشته و آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خشک کردن لباس‌ها به وسیله خشک‌کن ماشین لباسشویی و قرار دادن لباس‌ها در هوای آزاد دو روش متدوال و مرسوم به شمار می‌آیند.

هر یک از این روش‌ها مزایا و معایبی دارند که افراد باید با توجه به شرایط مختلف یکی از آن‌ها را مورد استفاده قرار دهند. زمان کوتاه‌تر برای خشک شدن، از بین رفتن باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا و رفع چین و چروک لباس‌ها از مزایای استفاده از خشک ‌کن است. عدم نیاز به هزینه و رایگان بودن، حفظ شکل اصلی لباس‌ها و جلوگیری از آسیب به بافت آن‌ها نیز از ویژگی‌های خشک کردن لباس در هوای آزاد به حساب می‌آید.

تعمیر اصولی و بدون نقص لباسشویی اهمیت زیادی دارد تا شما را متحمل هزینه اضافی برای تعمیرات نکند. از این رو می‌بایست متناسب با برند دستگاه تان از یک مرکز معتبر کمک بگیرید. برای مثال تعمیر لباسشویی ال جی را صرفا به تکنسین همین برند بسپارید.

کاراباما در کدام شهرها به ارائه خدمات تعمیر لباسشویی می‌پردازد؟

تعمیر لباسشویی در رشت تعمیر لباسشویی در کرج
تعمیر لباسشویی در لاهیجان تعمیر لباسشویی در اصفهان
تعمیر لباسشویی در تهران

سوالات متداول

پس از تفکیک لباس‌ها از پاک شدن و از بین رفتن تمام لکه‌ها و کثیفی‌های روی لباس‌ اطمینان پیدا کنید. زیرا در صورت از بین نرفتن لکه‌ها امکان ثبات آن‌ در اثر حرارت خشک کن وجود دارد.

بسیاری از افراد گمان می‌کنند پهن کردن لباس‌ روی طناب یا بند رخت باعث می‌شود بافت لباس کشیده شود در صورتی که اینگونه نیست. حتی می توانید با استفاده از یک چوب لباسی، لباس‌ها را آویزان کنید تا بافت آن کشیده نشود.

به منظور خشک کردن سریع لباس توسط خشک‌کن ماشین لباسشویی می‌توانید اقلامی مانند حوله خشک، توپ‌های نم‌گیر، توپ تنیس یا یک ورق فویل آلومینیومی را به لباس‌ها اضافه کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.