استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی در چیست؟ آیا استفاده از کولر گازی اینورتر مزیتی نسبت به کولر گازی معمولی دارد؟ کدام کولر گازی بهتر است؟ معمولی یا اینورتر؟ مصرف انرژی کولر گازی اینورتر نسبت به کولر گازی معمولی چگونه است؟
ممکن است سوالات بالا برای شما نیز پیش آمده باشند. در این مقاله از کاراباما قصد داریم به زبان ساده، فرق کولر گازی اینورتر و معمولی را شرح دهیم، تا اگر قصد خرید کولر گازی دارید، با آگاهی بیشتری به انتخاب کولر گازی مناسب خود بپردازید.

پیش از آنکه به بیات تفاوت های میان کولر گازی های اینورتر و معمولی بپردازیم، بهتر است بدانید که این دو نوع کولر گازی در سیکل مکانیکی و سرمایشی خود، تا حد بسیار زیادی مشابه هستند. به طوری که حتی اجزای به کار رفته در سیستم های این دو نوع کولر گازی نیز، مشابه بوده و تنها در چند جزء محدود تفاوت دارند. تفاوت اصلی در واقع، در مدار الکتریکی متفاوت کولر گازی اینورتر در مقایسه با کولر گازی معمولی است.

در صورتی که کولر گازی شما دچار مشکل شده و نیاز به سرویس یا تعمیر دارد، با همکاران ما در کاراباما با شماره 54584-021 تماس گرفته و یا از طریق ارسال فرم تعمیر کولر گازی، درخواست خود را برای ما ثبت نمایید.

تفاوت کولر گازی های اینورتر و معمولی – مزایا و معایب

بزرگ ترین فرق بین کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر یا معمولی، در این است که موتور کولر گازی اینورتر دارای سرعت متغیر می باشد. این در حالی است که سرعت کمپرسور برای کولر گازی معمولی ثابت است.
دومین تفاوت مهمی که مشاهده می شود، این است که کولر گازی های اینورتر دارای مصرف برق بسیار کمتری نسبت به مدل های معمولی هستند.
سومین تفاوت در این است که تکنولوژی اینورتر در کولر گازی، موجب خنک کنندگی و گرمایش کارآمدتر و سریعتری نسبت به مدل معمولی کولر گازی می شود.
چهارمین فرق کولر گازی های اینورتر و معمولی، در میزان سر و صدای تولیدی آنهاست که در مدل های اینورتر، این مقدار بسیار کمتر می باشد.
پنجمین تفاوت به عدم وجود خازن و سیم پیچ استارت در داخل سیستم داخلی کولر گازی اینورتر برمی گردد.
و نهایتا آخرین تفاوت به عمر مفید کولر گازی شما مربوط بوده و حاکی از این است که نسبت به مدل های غیر اینورتر یا معمولی، کولر گازی های اینورتر دارای استهلاک کمتری بوده و عمر مفید بیشتری دارند.
تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

سرعت متغیر

با تغییرات مقادیر ولتاژ و فرکانس برق ورودی به کمپرسور، سرعت کارکرد موتور یا همان کمپرسور در کولر گازی های اینورتر، قابلیت تغییر داشته و به این صورت عمل می کند که در لحظه شروع به کار یا راه اندازی، با سرعت کمتری عمل نموده و سپس به مرور بیشتر می شود. همین امر باعث صرفه جویی در مصرف انرژی بوده به طوری که در برخی گزارشات، این کاهش تا ۶۰٪ نیز گزارش شده است.

مصرف برق کمتر

به طور کلی کمپرسور کولر گازی و اسپلیت معمولی، در هنگام راه اندازی یعنی در لحظه استارت به کار، به دلیل غلبه بر حالت اینرسی، همواره به انرژی بیشتری در مقایسه با حالت کارکرد مدوام خود نیاز دارند. در این مواقع جریان آمپر مصرفی کولر گازی به نزدیک 2 و حتی 3 برابر حالت معمولی کارکرد خود می رسد. اما با استفاده از کمپرسورهای dc – inverter در کولرهای گازی و داکت اسپیلیت ها، به دلیل متغیر بودن سرعت کمپرسور و درواقع سرعت کمتر آنها در ابتدای کار، این بار زیاد بر دستگاه و کنتور برق وارد نشده و درنتیجه میزان مصرف را کاهش می دهد.

همچنین بعد از رسیدن دستگاه به دمای مورد نظر، کمپرسور خاموش نمی شود، بلکه دور خود را کم می کند. در زمانی که نیازی به تمامی ظرفیت کمپرسور وجود ندارد، دستگاه می تواند برحسب نیاز خود، به صورت هوشمند از درصدی از توان خود استفاده نماید. در نتیجه هزینه مالی شما برای برق مصرفی کولر گازی اینورتر پایین تر می آید. این درحالی است که کولر گازی های معمولی چنین قابلیتی را نداشته و از زمان شروع به کار، با ۱۰۰٪ توان خود تا لحظه خاموش شدن یا اتومات کردن، به کار خود ادامه می دهند.

دمای یکنواخت تر و سرمایش/ گرمایش سریعتر

سرعت سرمایش و گرمایش کولر گازی های مجهز به سیستم اینورتر، بیشتر از کولر گازی های معمولی می باشد. همچنین دمای تولید شده در اتاق بسیار یکنواخت تر است. دلیل این امر، به همان متغیر بودن سرعت کمپرسور کولر گازی های اینورتر برمی گردد.

در ابتدای شروع عملیات سرمایش یا گرمایش، کولر گازی اینورتر توان خود را برای رساندن دمای محیط به دمای مطلوب به کار می برد و هنگامی که به دمای مطلوب می رسد، به جای خاموش شدن، قدرت موتور را با کاهش سرعت چرخش کمپرسور، کاهش می دهد. بنابراین دمای دلخواه حفظ شده و یک مقدار یکنواخت پیدا خواهد کرد.

اما در کولر گازی غیر اینورتر یا معمولی، سرعت خنک سازی و گرمایش یکنواخت است و با رسیدن دمای محیط به مقدار دلخواه، کمپرسور دستگاه خاموش شده و پس از گذشت مدتی و افت چند درجه ای، مجددا روشن می شود و برای رسیدن به دمای دلخواه دوباره به کار می افتد. این روند موجب یک نوسان دمایی در محیط می گردد و سرعت کمتری نیز نسبت به مدل اینورتر خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی کاراباما: بهترین دما برای کولر گازی در تابستان و زمستان

لرزش و صدای کمتر و عمر مفید بیشتر

کمپرسورهای معمولی برای کار کردن نیاز به آمپر بالایی دارند و در نتیجه انرژی زیادی به صورت گرما تلف می شود و به خاطر دور زیاد، لرزش و صدای نسبتا زیادی نیز تولید می کنند. این در حالی است که کمپرسورهای اینورتر بسیار کم صدا بوده و به خاطر قابلیت کارکرد با دور پایین، کمترین انرژی گرمایی را تلف می کنند.

علاوه بر این، به دلیل قابلیت کارکرد با دور متغیر و عدم نیاز به خاموش و روشن شدن مکرر کمپرسور دستگاه، کولر گازی های اینورتر دارای استهلاک مکانیکی و نیز حرارتی کمتری در طول مدت کارکرد خود بوده و همین امر موجب افزایش طول عمر مفید این دستگاه ها در مقایسه با مدل معمولی می گردد.

عدم وجود خازن و سیم پیچ استارت

در ساختار داخلی کمپرسورهای اینورتردار، سیم پیچ استارت وجود ندارد و طراحی آن به صورت سیم پیچ ستاره می باشد. همانطور که می دانیم یکی از مشکلات و عوامل مصرف داکت اسپیلیت ها، استفاده از خازن در آن ها است که مخصوصا در هنگام استارت، آمپر زیادی از شبکه برق می گیرد و باعث صدمه زدن به سایر وسایل برقی می شود.

خازن به صورت دائم کار ذخیره و تأمین آمپر را برای کمپرسور به عهده دارد. اما سیستم اینورتر، برق ورودی AC متناوب را به DC تبدیل و با کنترل فرکانس، دور کمپرسور را تنظیم می کند و دیگر برای استارت اولیه و همچنین کارکرد، نیازی به خازن ندارد.

نکته قابل توجه آن است که اگر ساختار کمپرسور بر اساس اینورتر طراحی نشده باشد، با نصب کیت های تغییر ولتاژ بر روی دستگاه، فقط فرکانس برق تغییر می کند و در کارکرد کمپرسور تفاوتی ایجاد نمی شود و دستگاه قابلیت کارکرد با دور متغییر را پیدا نخواهد کرد.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
مجتبیجعفیی

سلام
من یک کولر گازی اجنرال اینورتر دار از بانه خریدم.موقع استارت امپر رو اندازه گیری کردم بصورت اروم بالا میره ولی زمانی که دما به دمایی که ست کردیم میرسه کلا کمپرسور رو خاموش میکنه.ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ دهید

حسینم حسنی

باسلام
وقت به خیر
لطفا بهترین حالت کولر گازی جنرال را بفرمایید
تقریبا سه هفته است که اسپیلیت نصب شده
در ابتدا مصرف برق متعادل بود و در حال حاضر مصرف برق دو یا سه برابر شده
لازم به توضیح است که حالت های مختلف رو امتحان کردم ولی نتیجه نگرفتم
سپاس

پاسخ دهید

وحید رضا نقیبی

من آخرشم متوجه نشدم که اینورتر بهتره با توجه به اختلاف قیمت خیلی زیاد یا معمولی .
فروشنده ها که هر کدوم یه چی میگن

پاسخ دهید

    اینورتر به درد نمیخوره این هم که نوشتن تولید صدای کم داره اشتباهه…شما فرض کن دستگاه اینورتره، باز و بسته شدن درب منزل درب بالکن گرمای آشپزخونه و استفاده از سرویس های بهداشتی همه اینا عواملیه که دستگاه اینورتر مدام تغییر دور میده باعث میشه راندمان دستگاه پایین بیاد. دستگاه معمولی با گرید انرژی اِی دبل پلاس بگیرید بهتره

    پاسخ دهید

ایوب جوکار

بادرود فراوان
بعداز نصب ووکیوم ابتدا برای ازاد کردن گاز در مدار بایستی کدام لوله بزرگتر یا باریکتر شیر را باز بکنیم با سپاس فراوان

پاسخ دهید

باسلام با توجه به اینکه در درجه مانیفولد چند خط عدد نوشته شده. یکی که psi هست ویکی روبروش نوشته شده r22 ودیگری 134aو… کدام عددها را باید در نظر بگیریم. یکی میگه عددی که جلوی آن نام گاز را زده ویکی میگه درجه ای که روبروی آن نوشته شده psi. من بک کولر 30000 میتسوبیشی دارم وقتی درجه وصل میکنم درجه psi روی 100 هست و درجه r22 روی 65 کدام رو باید در نظر بگیرم. در ضمن من در زمستان درجه زدم psi روی 45 بود وگاز زدم تا 60 ولی حالا که هوا گرم شده درجه روی 100 نشون میده البته psi مشکل چی هست اگر ممکنه رذهنمایی فرمایید

پاسخ دهید

سلام
فشار رو باید طبق گاز سیستم در نظر بگیرید و فشار سیستم به علت دمای بالاتر در تابستان بیشتر می شود

پاسخ دهید