استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

تفاوت ماشین لباسشویی با تسمه و بدون تسمه

تفاوت ماشین لباسشویی با تسمه و بدون تسمه

تکنسین های تعمیرات ماشین لباسشویی ما در کاراباما، بارها و بارها با این پرسش از سوی مشتریان خود مواجه شده اند که لباسشویی بدون تسمه بخریم یا لباسشویی تسمه دار؟ تفاوت لباسشویی بدون تسمه و با تسمه چیست؟ کدام یک بهتر است؟ طول عمر لباسشویی تسمه دار بیشتر است یا بدون تسمه؟ مصرف انرژی کدام یک کمتر است؟  و …

بسیاری از متخصصان و حتی استفاده کنندگان معتقدند که لباسشویی بدون تسمه بهتر است؛ اما در مقابل همچنان کسانی هستند که طرفدار لباسشویی تسمه دار هستند. به همین دلیل در این مقاله مزایا، معایب و جزئیات لباسشویی های تسمه دار و  لباسشویی هایی که با موتورهای دایرکت درایو یا بدون تسمه کار می کنند را بیان می کنیم تا بهتر بتوانید به پاسخ پرسش هایی که در ذهنتان است برسید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل ماشین لباسشویی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار لباسشویی

لباسشویی بدون تسمه یا دایرکت درایو

در ماشین لباسشویی های بدون تسمه، دیگ ماشین لباسشویی مستقیما توسط موتور القایی (یا هر نوع موتور مشابه) به چرخش درمی آید. به عبارتی در لباسشویی های دایرکت درایو، موتور مستقیما به پشت شفت دیگ لباسشویی متصل است؛ اما در لباسشویی های تسمه دار، این کار با استفاده از یک تسمه انجام می شد. در اینجا از فناوری اینورتر استفاده می شود.

اینورتر

اینورتر به معنی وجود سیستم کنترل درایو الکترونیکی بین منبع تغذیه ورودی و توان خروجی به موتور القایی است. مزیت درایو اینورتر این است که می توان سرعت و گشتاور موتور را به طور دقیق کنترل کرد و در نتیجه موتور بسیار آرام و نرم عمل می کند. از طرفی نیز موتور اینورتر برس های قدیمی قبل را ندارد، در نتیجه مشکل جرقه و ساییدگی برس را نیز نخواهد داشت. موتورهای اینورتر بازدهی بالا و صرفه جویی در هزینه را ارائه می دهند؛ اما در عوض در صورت خراب شدن برد و موتور القایی هزینه تعمیرات زیاد خواهد بود.

مزایای لباسشویی بدون تسمه

 • لباسشویی های بدون تسمه قطعات کمتری دارند و بدون تسمه، چرخ دنده و بلبرینگ بهتر عمل می کنند.
 • لباسشویی های بدون تسمه امکان استفاده از دیگ های بزرگ تر را فراهم می کنند. به همین دلیل است که امروزه ماشین لباسشویی های درب از جلو بزرگ تر و با ظرفیت بیشتر در بازار وجود دارد.
 • از آنجایی که واسطی بین موتور و دیگ وجود ندارد، همه انرژی به دیگ منتقل می شود در نتیجه راندمان بالا تر خواهد بود و می تواند به تعداد دور در دقیقه بیشتری برسد.
 • مصرف برق پایین (نسبتاً)
 • لرزش و سر و صدای کمتر که برای خانه های آپارتمانی بسیار ایده آل است.
 • تعداد گزینه های بیشتر (در صفحه نمایش)

برخی معتقد هستند که موتورهای بدون تسمه فشار بیشتری را به بلبرینگ های اصلی ماشین لباسشویی وارد می کنند. اما تجربه نشان داده است سرعت زیاد چرخش لباسشویی های جدیدتر و پرتاب محکم تر لباس های خیس به دیواره های دیگ است که به بلبرینگ ها فشار وارد می کند و این مسئله به نوع موتور مربوط نمی شود.

معایب لباسشویی بدون تسمه

 • عدم تحمل در برابر تغییر حجم بار. شما باید به دقت مطابق با ظرفیت بارگیری لباسشویی، لباس درون دستگاه خود بریزید.
 • اگر بار دستگاه بیش از حد مجاز باشد، بار مستقیماً بر موتور تأثیر می گذارد زیرا هیچ واسطه ای بین موتور و دیگ وجود ندارد.
 • طول عمر در اکثر اوقات نامشخص است.

تفاوت ماشین لباسشویی با تسمه و بدون تسمه

لباسشویی با تسمه یا تسمه درایو

در لباسشویی های تسمه دار، در واقع تسمه انتقال دهنده نیرویی است که برای تحریک دو شفت موازی لباسشویی استفاده می شود. به عبارتی دیگ به واسطه تسمه ای که به موتور متصل است به حرکت درمی آید.

مزایای لباسشویی با تسمه

 • انعطاف پذیری بار برای مدت زمان طولانی تر امکان پذیر است. به این معنی که شما می توانید ماشین لباسشویی را با ظرفیت بار بیشتر یا میزان بار متفاوت از آنچه که توسط شرکت برای مدت طولانی تر مشخص شده است، پر کنید.
 • طول عمر (نسبتاً زیاد)
 • تسمه، موتور را در صورت بروز هرگونه نوسان برق نجات می دهد! بنابراین موتور ایمن خواهد ماند. هرگونه ضربه مستقیم (بار زیاد، نوسانات برق و …) بلافاصله بر موتور تأثیر نمی گذارد.

معایب لباسشویی تسمه دار

 • فرسودگی تسمه اجتناب ناپذیر است. بنابراین، با گذشت سالها، کارآیی به تدریج کمی کاهش می یابد که اگر تسمه را به طور مداوم تعويض كنيد (5 سال یک بار) مي توان از آن موضوع جلوگيري كرد.
 • سر و صدای زیاد به دلیل وجود تسمه
 • مصرف زیاد انرژی

انواع مختلفی از موتورهای تسمه ای وجود دارد. افزودن تسمه به هر سبکی از موتور به این معنی است که آن موتور دیگر دایرکت درایو نیست. خود موتور می تواند سنکرون، القایی و یا D/C باشد. اگر چه به نظر می رسد تسمه ها انرژی زیادی مصرف نمی کنند؛ اما وجود تسمه به خودی خود باعث ایجاد اصطکاک می شود.

با مطالعه این اطلاعات شاید گیج شده باشید که لباسشویی با تسمه بخریم یا بدون تسمه؟ واقعیت این است که لباسشویی بدون تسمه از تکنواوژی جدیدتری بهره می برد و با تولید قطعات با بهینه سازی های جدید، احتمالا دریافت خدمات آن ها در سال های پیش رو آسان تر خواهد بود. این درحالی است که تولید لباسشویی های تسمه ای توسط بسیاری از کمپانی ها کاهش یافته است و چه بسا در آینده ای نزدیک از دور خارج شوند! بنابراین توصیه می کنیم به جای لباسشویی تسمه ای، لباسشویی بدون تسمه بخرید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.