بهترین راهنمای خرید اجاق گاز یا فرگاز در سال ۹۸

بهترین راهنمای خرید اجاق گاز یا فرگاز

اجاق گاز یکی از وسایل مهم و ضروری برای هر خانه ای محسوب می شود. شما تقریبا هر روزه چندین بار از این وسیله استفاده می کنید و ممکن است نزدیک به ده سال اجاق گاز خود را تعویض ننمایید. لذا بهتر است در هنگام خرید اجاق گاز جدید به چشم یک سرمایه گذاری به این قضیه نگاه کنید. در این مقاله کاراباما از مجموعه مقالات آموزشی تعمیرات و نگهداری اجاق گاز سعی نموده ایم که مطالب مهم و عواملی را که ممکن است بر تصمیم گیری شما تاثیر بگذارند، پوشش دهیم تا در انتخاب بهتر یک اجاق گاز مناسب برای شما و خانه تان به شما کمک کنیم.

در صورتیکه اجاق گاز قدیمی شما از کار افتاده و دچار مشکل شده است و این امر سبب شده که به فکر خرید اجاق گاز جدید باشید، بهتر است این نکته را درنظر داشته باشید که قیمت اجاق گازهای موجود در بازار تقریبا بالا بوده و لذا اگر اجاق شما قابلیت تعمیر شدن و درست شدن را دارد، لازم نیست هزینه بالایی برای خرید یک دستگاه جدید نمایید. از این رو می توانید با مرکز تعمیرات اجاق گاز و فرگاز در تهران و کرج تماس گرفته و برای بازدید اجاق گاز خود و استفاده از نظرات و راهنمایی های متخصصین و تعمیرکاران باتجربه ما هماهنگی لازم را انجام دهید.

قبل از اینکه تصمیم به خرید اجاق گاز جدید نمایید بهتر است به سوالات زیر فکر کنید:

چه نوع آشپزی هستید؟

آیا همیشه پای تلویزیون و برنامه های آشپزی هستید و پخت غذاهای جدید را امتحان می کنید؟ آیا عاشق پختن غذاهایی مثل بوقلمون و مرغ شکم پر و یا انواع کیک و شیرینی هستید؟ یا اینکه صرفا غذاهای نیمه آماده و و معمولی را با شعله های گاز آماده می کنید و استفاده محدودی از فر دارید؟

راهنمای خرید اجاق گاز فردار یا فرگاز

پاسخ به سوالات بالا می تواند به شما کمک نماید تا نوع اجاق گاز خود را بهتر مشخص نمایید. بسیاری نیازی به داشتن فر ندارند و این امر موجب می شود که نیازی برای هزینه کردن و پرداخت مازاد برای اجاق گازهای فر دار نباشد. در رابطه با ویژگی و قابلیت هایی که در اجاق خود نیاز دارید و از آنها استفاده می نمایید، صادق باشید تا در هزینه ها صرفه جویی نمایید.

چه نوع اجاقی مناسب آشپزخانه شماست؟

اجاق گاز توکار

آیا آشپزخانه کوچکی دارید و می خواهید از اجاق های تو کار که در میان کابینت ها تعبیه می شوند استفاده کنید؟ آیا فر مجزای توکار داشته و اکنون به دنبال اجاق رومیزی یا اجاق گازهای صفحه ای هستید؟ اکثر مردم اجاق گازهای معمولی ایستاده را انتخاب می کنند که می تواند فردار و یا بدون فر باشد. تصمیمات متفاوتی که گرفته می شود، با توجه به سلیقه و چیدمان آشپزخانه و مهمتر از همه فضایی است که در اختیار شماست. بهتر از قبل از خرید اجاق به چیدمان فعلی و فضای ممکن برای قرارگیری اجاق گاز خود بیاندیشید، و یا آماده تغییر دکوراسیون بزرگی برای خرید دستگاه جدید خود باشید.

اجاق گاز رومیزی 6 شعله

همچنین باید به تعداد افراد خانواده و تعداد شعله هایی که به آنها احتیاج پیدا خواهید کرد، بیاندیشید. اگر خانواده کم جمعیتی دارید، اجاق های ۲ یا ۳ شعله برای شما کافی خواهد بود و نیازی به مدلهای ۵ یا ۶ شعله که فضای بیشتری نیز اشغال می کنند، نیست.

اجاق گاز توکار رومیزی چهار شعله

چه نوع سوختی برای اجاق خود مصرف می کنید؟

اجاق های آشپزی در چندین نوع موجودند که بطور کلی می توان در دو نوع گازی و یا برقی طبقه بندی نمود. اجاق های گازی بدلیل ویژگی های شاخص برتر و رواج بیشتر در میان مردم از مقبولیت بیشتری نسبت به اجاق های برقی و الکتریکی برخوردارند. دلیل دیگر نیز بهای گاز مصرفی اجاق های گازی نسبت به قبض برق اجاق های برقی مشابه است که با توجه به بهای انرژی گازی پایین در کشورمان، خرید اجاق های گازی را به صرفه تر نموده است.

اجاق های گازی

در ادامه به ویژگی ها و خصوصیات اجاق های مختلف خواهیم پرداخت که باید در زمان خرید مورد توجه تان قرار بگیرد.

نوع اجاق از لحاظ سوخت مصرفی

اجاق گاز رومیزی برقی یا الکتریکی

همانطور که اشاره شد، اجاق های موجود در بازار به دو دسته الکتریکی یا برقی و اجاق های گازی تقسیم می شوند. این دسته بندی برای فرهای موجود نیز صادق است. اجاق های الکتریکی هرچند دارای خصوصیات و ویژگی های بسیار خوبی هستند اما مقبولیت کمتری در میان ایرانیان دارند که دلایل آن واضح است. از ویژگی های آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پخت یکنواخت تر و همگن تر غذا در فرهای الکتریکی نسبت به فرهای گازی.
  • همچنین اجاق های الکتریکی توان بالاتری در انتقال حرارت نسبت به شعله های گازی داشته که منجر به کوتاه شدن زمان آشپزی و آماده شدن غذا در زمان کوتاه تری می گردد.
  • تمیز نمودن سطوح اجاق های الکتریکی بسیار راحت تر و کم زمان تر است.
  • طراحی شیک و مدرن این اجاق ها جلوه بسیار زیبایی به آشپزخانه شما می دهد.
  • ایمنی اجاق های برقی نسبت به اجاق های گازی بیشتر بوده و مواردی مانند گاز گرفتگی و آتش سوزی را بدنبال ندارد.
  • به جای گذاشتن ظروف بر روی گاز با شعله کم یکی از شایع ترین مواردی است که مادران پرمشغله با آن سرو کار دارند. خاموش شدن این شعله های کم بدلیل وزش باد و غیره یکی از متداول ترین مشکلات موجود است که در اجاق های برقی وجود ندارد.

اجاق گازی رومیزی

از جمله معایبی که سبب شده اجاق های گازی نسبت به اجاق های برقی برتری یافته و مقبولیت بیشتری در میان مردم داشته باشند می توان مواردی را برشمرد:

  • بهای برق مصرفی بسیار بیشتر از گاز مصرفی اجاق های گازی می باشد.
  • در برخی مدل های اجاق های برقی هیچگونه علائمی مبنی بر روشن بودن المنت های حرارتی سطح و یا داغ بودن این سطوح که عمدتا به شکل حلقه های دایره ای هستند، پس از خاموش شدن بلافاصله آنها نیست. این مشکل در بسیاری از اوقات می تواند برای کوکدکان و حتی بزرگسالان خطرات سوختگی و آسیب های جدی را بدنبال داشته باشد.
  • در اجاق های گازی مشعل دار، وجود شعله آتشین در زیر ظروف آشپزی منجر به توزیع یکنواخت و متقارن حرارت و پخت همگن و یکنواخت غذا می گردد. در صورتی که این امر در المنت های حرارتی اجاق های برقی بدلیل طراحی نامتقارن پایه های المنتی نمی تواند به خوبی مشعل های گازی باشد.
  • در استفاده از اجاق های گازی تقریبا هر نوع ظرف و قابلمه آشپزی را می توان استفاده نمود در حالی که فقط ظروف آشپزی مخصوصی را می توان بر روی اجاق های برقی قرار داد.

اجاق گاز الکتریکی یا برقی

نوع اجاق از لحاظ طراحی

اجاق های گازی در چندین مدل طراحی و تولید می شوند. در ایران دو نوع از این مدلها در بازار رایج است. مدل اجاق گاز معمولی یا همان ایستاده (مبله) و مدل اجاق گاز توکار. اجاق های توکار که نسبت به اجاق های ایستاده معمولی از قیمت بالاتری نیز برخوردارند، بصورت داخلی میان کابینت های آشپزخانه قرار می گیرند و با سطح کابینت ها هم تراز می شوند. پنل کاربری این مدل اجاق ها شامل فندک، ولوم های تغییر شعله، صفحه نمایش و غیره می باشد که در جلو و در بعضی مدلها نیز در عقب اجاق ها قرار میگیرد.

اجاق گاز ایستاده یا مبلی

اجاق های گازی ایستاده (مبله) رایج ترین نوع اجاق های گازی در ایران و دنیا می باشند. این اجاق ها برای قرار گیری در هر فضایی چه مابین کابینت و چه بصورت تکی طراحی شده اند. پنل کاربری این مدل نیز در قسمت جلو دستگاه تعبیه شده است.

ویژگی های دیگر اجاق های گازی

فن کانوکشن:

نمای داخل اجاق گاز فردار و فن کانوکشن آن

فن های کانوکشن در دیواره پشتی اجاق قرار می گیرند. این فن ها گرمای داخل اجاق را توزیع نموده و هوای گرم را به جریان در می آورند، لذا به پخت یکسان و متوازن غذا کمک می کنند. اگر شما بسیار به پخت انواع کیک و شیرینی جات علاقه دارید، حتما به فن کانوکشن نیاز خواهید داشت. اجاق های در رنج قیمت متوسط به صورت معمول دارای یک فن کانوکشن می باشند. برخی از اجاق ها دارای فن کانوکشن به اصطلاح واقعی یا اروپایی هستند. در این مدل از اجاق ها یک المنت حرارتی در کنار فن تعبیه شده که موجب گرم شدن هوا در حین کارکرد فن می گردد.

برنامه های آشپزی مختلف:

اجاق شما به طور معمول قابلیت پخت و بریان کردن غذا را دارد. اما با صرف هزینه بیشتر می توانید اجاق هایی با برنامه های بیشتری برای آشپزی تهیه نمایید. بطور مثال اجاق های دارای فن کانوکشن برنامه هایی بصورت پخت با کانوکشن و بریان کردن با کانوکشن دارند که فن و المنت های حرارتی را نیز فعال می نماید. برخی اجاق ها نیز برای پخت برخی غذاها، از قبیل پیتزا، مرغ یا بوقلمون ویا روش های آماده سازی مختلف برنامه ها و تنظیمات از قبل برنامه ریزی شده ای دارند.

دراور یا کشوهای پایینی:

برخی از اجاق ها دارای کشویی در پایین خود می باشند که می تواند چندکاره باشد. در برخی از مدل ها این کشوها جهت پخت غذا طراحی شده اند. لذا به راحتی می توانید از فضای داخل اجاق جهت پخت و یا بریان نمودن غذای اصلی مانند مرغ و یا بوقلمون استفاده نمایید و از کشوی پایینی جهت پخت غذاهای کوچکتر نلنند کیک و غیره. این فضاها می توانند در دماهای متفاوتی نیز تنظیم شوند. در برخی دیگر از مدل ها کشوی پایین جهت گرم نگهداری غذا استفاده می شود و قابلیت پخت غذا را ندارد. در برخی دیگر از مدلها نیز کشوی پایینی بصورت یک سرخ کن عمل نموده و جهت سرخ کردن و بریان نمودن غذاها کاربرد دارد.

اجاق گاز دارای دراور یا کشو پایینی و دو محفظه فر

اجاق های دارای دو محفظه فر:

محفظه فر در برخی از اجاق ها به دو بخش تقسیم شده که به شما امکان استفاده از دو فضای متفاوت را در یک اجاق خواهد داد. این اجاق ها راحتی پخت همزمان چندین غذا در دماهای متفاوت را در دو محفظه فر جداگانه فراهم می آورند.

صفحه نمایش هوشمند:

برنامه های مختلف پخت و صفحه هوشمند در اجاق گازهای جدید

برخی از مدلهای اجاق های گازی دارای صفحه نمایشی در کنار ولوم شمعک ها می باشند. این صفحات کاربری اجاق های مدل جدید را بسیار ساده و راحت می نماید. نشان دادن دمای داخل فر جهت جلوگیری از باز نمودن درب آن بطور مکرر، نمایش تنظیمات و برنامه های آشپزی در حال انجام و سایر موارد مربوط به اجاق در این نمایشگرها  از جمله مزایای آنها می باشد.

ترموکوپل:

از جمله کاربردی ترین ویژگی اجاق های امروزی وجود ترموکوپل می باشد. سیستم ترموکوپل بدین صورت عمل می نماید که در صورت خاموش شدن شعله، جریان گاز نیز قطع می شود تا خطراتی چون آتش سوزی و گاز گرفتگی را بهمراه نداشته باشد.

فندک:

اجاق گازهای فندک دار امروزی در مقایسه با اجاق های قدیمی

فندک اتوماتیک از دیگر ویژگی های بسیار کاربردی است. شما به راحتی با چرخاندن ولوم و فشار آن به داخل و نگهداری آن برای چند ثانیه می توانید همزمان با جریان گاز از فندک خودکار اجاق برای روشن شدن مشعل ها استفاده نمایید. در این حالت نیازی به استفاده از فندک های مجزای دستی نیست.

اجاق گاز خارجی بخریم یا ایرانی؟؟

ممکن است پس از انجام ارزیابی ها و پیدا کردن نوع اجاق گازی که مناسب شماست، این سوال برایتان پیش بیاید که در میان تنوع بالای اجاق گاز هایی که در بازار موجودند کدام یک را بخریم؟ اجاق گازهای ایرانی بهترند یا مدل های خارجی؟ از آنجا که اجاق گاز از جمله وسایل پر مصرف و کاری خانه شماست، بهتر است در خرید آن بسیار دقت کرده و اجاق گاز باکیفیتی را انتخاب نمایید.

گاز های خارجی دارای کیفیت بسیار مطلوبی هستند. این اجاق گازها از طراحی دقیق و بالایی برخوردار بوده بطوریکه دوام بالاتری دارند و همچنین تعمیرات آنها با وجود هزینه بالاتر توسط تعمیرکاران زیادی انجام می شود. نکته قابل توجه قیمت بالای اجاق های خارجی می باشد که با توجه به نرخ ارز نسبت به مدلهای ایرانی هزینه دو سه برابر می توانند داشته باشند. همچنین توجه به این نکته که بسیاری از برندهای خارجی در ایران نمایندگی نداشته و لذا استفاده از خدمات پس از فروش آنها ممکن نمی باشد، مسئله حائز اهمیتی می باشد که باید به آن توجه نمایید.

مدل های ایرانی هرچند دارای قیمت های مناسب تری بوده و نسبت به اجاق های خارجی بسیار ارزان ترند، اما کیفیت ساخت و کارکرد آنها بسیار پایین تر از نمونه های خارجی می باشد. همچنین بسیاری از مدلهای ایرانی پس از چند سال کارکرد دچار مشکلاتی شده که نیازمند تعمیرات می گردند، درحالیکه انجام تعمیرات آنها به دلیل کیفیت پایین ساخت شان بسیار دشوار و سخت خواهد بود. اما وجود نمایندگی ها و خدمات پس از فروش برندهای ایرانی شرایط را کمی بهبود می بخشد.

در صورتی که پاسخ سوال خود را در این مطلب نیافتید، آن را در قسمت نظرات کاربران مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

نظرات کاربران

لیلی .الف
23 جولای 2019

بسیار ممنون از توضیحاتتون . عالی بود . استفاده کردم . لطفا بفرمایید در حال حاضر بهترین مارک اجاق گاز مبله (ایستاده) در ایران , که فر برقی داشته باشه (منظورم فر برقی با بدنهء کاملا ایزوله است که هوای آشپزخونه رو گرم نکنه ) – چون من اجاق گاز بوش دارم با فر گازی که علی رغم اجاق عالی , فرش اونقدر آشپزخونه رو گرم میکنه که در تابستان عملا غیر قابل استفاده است ). با تشکر .

فاطمه رحیمی
9 مارس 2020

من اجاق گاز ایرانی گلبین گاز داشتم سال ۷۸ برای جهیزیه خریدیم و هیچ عیب و ایرادی پیدا نکرد بارها از فرش هم استفاده کردم و کاملا راضی بودم اما بعد از بیست سال که در تمام این مدت نیاز به تعمیر نداشت بخاطر اینکه داشتیم اونو تمیز می کردیم متاسفانه دقت نکردیم و شیشه اش رو شکستیم
لطفا نگین جنس ایرانی کیفیت نداره بیست سال زمان کمی است برای امتحان پس دادن؟