استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

افزایش عمر مفید لباسشویی با 12 نکته ساده و کاربردی

افزایش عمر مفید لباسشویی با 12 نکته ساده و کاربردی

امروزه کمتر منزلی پیدا می‌شود که در آن ماشین لباسشویی وجود نداشته باشد. این دستگاه‌ها با ورودشان به منازل، علاوه بر اینکه باعث راحتی و آسودگی خانواده‌ها از شستشوی دستی لباس‌ها شدند، در مصرف آب و مواد شوینده هم صرفه جویی می‌کنند. ماشین‌های لباسشویی بسته به مدل و برند سازنده، عمر مفید مشخصی دارند. البته می‌توان با استفاده از راهکارهایی به افزایش عمر مفید لباسشویی هم کمک کرد. با انجام این موارد ساده می‌توانید تا مدت زمان طولانی از این دستگاه‌های پرکاربرد استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی نکات و راهکارهایی بپردازیم که می‌توان با استفاده از آن‌ها عمر مفید لباسشویی را افزایش داد.

عمر مفید لباسشویی چند سال است؟

ماشین‌های لباسشویی در دو مدل درب از بالا و درب از جلو طراحی و تولید می‌شوند. معمولا لباسشویی‌هایی که درب آن‌ها از بالا باز می‌شود نسبت به لباسشویی‌های درب از جلو عمر مفید طولانی‌تری دارند. به طور میانگین لباسشویی‌های درب از بالا تا 13 سال و لباسشویی‌هایی درب از جلو تا 10 سال عمر مفید دارند. می‌توان گفت مجموعا عمر مفید لباسشویی حدود 10 تا 13 سال است. البته با رعایت نکات و به کار بردن راهکارهایی می‌توان باعث افزایش طول عمر ماشین لباسشویی شد.

نکاتی برای افزایش عمر مفید لباسشویی

با رعایت چند نکته ساده که چندان دشوار و وقت‌گیر نیست، می‌توانید عمر مفید لباسشویی را تا مدت طولانی افزایش دهید و در هزینه‌های تعمیر لباسشویی یا خرید دستگاه جدید صرفه‌جویی کنید.

12 راهکار فوق العاده برای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی:

هنگام استفاده از لباسشویی به ظرفیت آن توجه کنید

یکی از راهکارهای بسیار مهم در افزایش عمر مفید ماشین لباسشویی، بارگیری دستگاه به اندازه ظرفیت آن است. دستگاه‌ها در ظرفیت‌های 5، 7، 9 کیلوگرم و … تولید می‌شوند و می‌بایست به اندازه ظرفیت دستگاه، لباس‌ها را در دیگ قرار دهید. پر کردن دیگ لباسشویی بیش از حد ظرفیت، باعث می‌شود که آب و مواد شوینده به درستی در آبکش دستگاه به چرخش درنیاید و لباس‌ها به خوبی شسته نشود.

با خیس شدن لباس ها وزن آنها بیشتر می‌شود و همین امر تعادل دستگاه را بهم می‌ریزد و باعث سر و صدای زیاد لباسشویی و لرزش آن می‌شود. در این حالت فشار مضاعفی به موتور وارد شده که حتی منجر به پاره شدن تسمه یا سوختن موتور می‌شود. پس برای این که به افزایش عمر مفید لباسشویی کمک کنید، هیچ گاه فراتر از ظرفیت دستگاه، درون آن لباس نیندازید.

فیلتر لباسشویی را هر چند وقت یکبار تمیز کنید

فیلتر لباسشویی را هر چند وقت یکبار تمیز کنید

راهکار دیگر در افزایش عمر لباسشویی، بررسی و تمیز کردن فیلتر دستگاه است. فیلتر لباسشویی را باید به طور مرتب در هر ماه بازدید کرده و در صورت کثیف بودن تمیز کنید. برای بررسی و تمیز کردن فیلتر می‌توانید از دستورالعمل دفترچه راهنما یا کمک یک سرویس کار لباسشویی استفاده کنید.

برای شستشوی لباس ها در لباسشویی از آب داغ استفاده نکنید

استفاده از آب داغ برای شستشوی لباس‌ها در لباسشویی علاوه بر آسیب به قطعات دستگاه باعث چروک شدن لباس ها نیز می‌شود. به همین منظور دمای آب دستگاه را روی دمای گرم یا ولرم تنظیم کنید تا آب درون آن بیش از حد داغ نشود.

بلافاصله پس از شستشو درب لباسشویی را نبندید

یکی از نکاتی که بسیاری از کاربران ماشین لباسشویی به آن توجه نمی‌کنند، بستن درب دستگاه پس از شستشوی لباس‌هاست. اگر بلافاصله پس از شستشو درب آن را ببندید، مکان مستعدی برای رشد انواع کپک‌ها روی واشر دور درب می‌شود. همین مساله به مرور واشر درب را خراب می‌کند. از این رو یکی از مواردی که می‌توان با آن به افزایش عمر مفید لباسشویی کمک کرد، نبستن درب دستگاه بلافاصله پس از شستشو و خشک کردن دیواره‌های دیگ و واشر دور درب لباسشویی است.

لباسشویی را تراز کنید

با تراز کردن، لباسشویی حین کار کردن دچار لرزش و تکان‌های شدید نمی‌شود. همچنین در جای خود ثابت می‌ماند و هیچ حرکتی نمی‌کند. اما در صورت تراز نبودن ، علاوه بر این که سر و صدای زیادی را به هنگام کار کردن تولید می‌کند، حرکات دستگاه هم می‌تواند باعث خرابی کمک فنرها و دیگ لباسشویی شود.

بیشتر بخوانید: علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی و راه حل های برطرف کردن آن

از شوینده های باکیفیت استفاده کنید

از شوینده های باکیفیت استفاده کنید

استفاده از مواد شوینده باکیفیت و مناسب، راهکار دیگری است که می‌تواند عمر مفید لباسشویی را افزایش دهد. استفاده از مواد شوینده چه به صورت پودر و چه به شکل مایع، باید مخصوص ماشین لباسشویی بوده و از کیفیت بالایی برخوردار باشد. از این رو توصیه می‌شود از مواد شوینده ارزان قیمت در بازار که کیفیت پایینی دارد، به هیچ وجه استفاده نکنید. زیرا شوینده‌های نامرغوب علاوه بر آسیب رساندن به بافت‌ لباس، باعث خرابی قطعات دستگاه هم می‌شود. همچنین نکته مهم دیگر آنکه، به هیچ وجه از پودرهای شستشوی دستی برای ماشین لباسشویی استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید: معایب ریختن پودر دستی در ماشین لباسشویی

پس از هر شستشو داخل لباسشویی را تمیز کنید

یکی از نکات ساده‌ای که می‌تواند به افزایش عمر لباسشویی کمک کند، تمیز کردن داخل دستگاه پس از هر بار شستشو است. زیرا تمیز کردن داخل دیگ لباسشویی می‌تواند مانع رشد کپک‌ها و قارچ‌ها شود. همچنین از گرفتگی مجرای خروج آب هم جلوگیری می‌کند. از این رو لازم است پس از هر بار شستشو با یک دستمال نرم و تمیز، داخل لباسشویی را تمیز و خشک کنید.

شیلنگ تخلیه لباسشویی را بررسی کنید

شیلنگ تخلیه لباسشویی که آب کثیف را به درون لوله فاضلاب می‌ریزد، ممکن است در اثر گیر کردن اشیایی مانند دکمه، زیپ، دستمال کاغذی، سنجاق و …. بسته شود. در این شرایط آب نمی‌تواند به طور کامل تخلیه شود و این مساله فشار زیادی به لباسشویی وارد می‌کند. بنابرین لازم است هر چند وقت یک بار شیلنگ تخلیه را بررسی و تمیز کنید.

برای اتصال لباسشویی به برق از محافظ استفاده کنید

به هنگام اتصال دستگاه به برق حتما از محافظ استفاده کنید. زیرا جریان برق همواره دچار نوسان می‌شود که این مساله می‌تواند باعث سوختن یا نیم‌سوز شدن قطعات الکتریکی لباسشویی از جملع به المنت، شیر برقی، برد الکترونیکی، موتور و … شود.. در این شرایط عمر مفید دستگاه کاهش پیدا می‌کند.
در صورت خرابی و وجود مشکل در قطعات ماشین لباسشویی توصیه می‌شود متناسب با نوع دستگاه خود، از تکنسین تعمیر لباسشویی سامسونگ، ال جی، بوش یا هر برند دیگری کمک بگیرید تا به قطعات آسیب جدی وارد نشود.

ایرادات و خرابی های جزئی لباسشویی را رفع کنید

ایرادات و خرابی های جزئی لباسشویی را رفع کنید

برخی مواقع ممکن است خرابی و ایرادات کوچکی در لباسشویی ایجاد شود که ما نسبت به آنها بی‌تفاوت باشیم. مثلا لباس‌ها به خوبی خشک نشوند یا لباسشویی صدای غیرعادی بدهد. گاهی اوقات هم آب از لباسشویی به بیرون نشت می‌کند و ایرادات کوچک دیگری که بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند. اما همین ایرادات که در نظر ما کم‌اهمیت هستند، به مرور به خرابی‌های بزرگ‌تری تبدیل می‌شوند و باعث خراب شدن دستگاه خواهد شد

لباسشویی را با لباس های کم روشن نکنید

کار کردن لباسشویی با حجم کمِ لباس، علاوه بر این که عمر دستگاه را کاهش می‌دهد، در مصرف آب و برق هم اسراف می‌شود. از این رو برای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی تا حجم لباس‌هایتان به میزان حداقل دستگاه نرسیده است، از روشن کردن آن خودداری کنید.

جیب لباس ها را قبل از شستشو بررسی کنید

نکته مهمی که باید پیش از انداختن لباس‌ها در ماشین لباسشویی رعایت کنید آن است که حتما جیب لباس‌ها را خالی کنید. زیرا ممکن است در جیب لباس‌ اشیایی مانند کلید، سکه، دستمال کاغذی، کارت ویزیت و …. وجود داشته باشد. این اشیا وقتی با لباس‌ها داخل دستگاه قرار بگیرند، علاوه بر آسیب رساندن به دیگ و درب شیشه‌ای لباسشویی، باعث انسداد شیلنگ تخلیه نیز می‌شود که نهایتا خراب شدن لباسشویی را به دنبال دارد.

کلام پایانی

در این مقاله کوشش کردیم تا به بررسی نکات و راهکارهایی بپردازیم که با استفاده از آن‌ها می‌توان به افزایش عمر مفید لباسشویی کمک کرد. ماشین لباسشویی، وسیله‌ای پرکاربرد در منزل است که در صورت عدم رعایت این نکات، این دستگاه‌ به مرور دچار خرابی‌های جدی شده و طول عمر آن‌ کاهش می‌یابد و با انجام همین نکات ساده می‌توانید مانع خرابی زود هنگام ماشین لباسشویی شوید.

سوالات متداول

زیرا آب و مواد شوینده به درستی به تمام قسمت‌های لباس نمی‌رسد و لباس‌ها زیاد با خیس شدن سنگین‌تر می‌شود که در نهایت دیگ آن به خوبی نمی‌چرخد و فشار زیادی به موتور وارد خواهد شد.

با این کار از رشد کپک‌ و قارچ‌ها در دیگ لباسشویی و اطراف آن جلوگیری می‌شود.

به طور متوسط لباسشویی‌هایی که درب آن‌ها از بالا باز می‌شود در حدود 13 سال و دستگاه‌هایی که درب آن ها از جلو باز می‌شود 10 سال عمر مفید دارند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.