استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

6 راهکار ساده برای افزایش طول عمر یخچال

6 راهکار ساده برای افزایش طول عمر یخچال

یکی از وسایل مهم و پرکاربرد در هر خانه‌ای یخچال است که در صورت استفاده نادرست، ممکن است خراب شود و شما را متحمل صرف هزینه‌های هنگفت برای تعمیر یا تعویض قطعات کند. طول عمر یخچال باتوجه به نحوه مراقبت و نگهداری، برند دستگاه و … متفاوت است. اما می‌توانید با مراقبت و رعایت یکسری نکات ساده، عمر مفید یخچال خود را افزایش دهید. در این مقاله راهکارهایی برای افزایش طول عمر یخچال در اختیار شما قرار داده‌ایم.

اشتباهات رایج هنگام استفاده از یخچال

برای افزایش عمر مفید یخچال و جلوگیری از آسیب به آن، بهتر است با اشتباهات متداولی که افراد هنگام استفاده از آن مرتکب می‌شوند، به خوبی آشنا شوید و از تکرار آنها جلوگیری کنید. از اشتباهات رایج هنگام استفاده از یخچال، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پر کردن بیش از حد یخچال
  • کامل بسته نشدن درب دستگاه
  • پایین بودن دمای یخچال و تنظیم نادرست دما
  • تمیز نکردن منظم قفسه‌ها و کشوی یخچال
  • قرار دادن مواد غذایی خیلی داغ در یخچال

راهکار های افزایش طول عمر یخچال

با رعایت چند نکته ساده علاوه بر افزایش عمر مفید یخچال، می‌توانید در هزینه‌های تعمیرات و تعویض قطعات نیز صرفه جویی کنید. از جمله راهکار های افزایش طول عمر یخچال می‌توان به تمیز کردن لاستیک دور درب، تنظیم دمای درست یخچال و چیدمان درست و … اشاره کرد. نکته مهم آنکه، با توجه به پیچیدگی قطعات یخچال توصیه می‌شود برای جلوگیری از آسیب به آن حتما از یک تکنسین متخصص تعمیر یخچال کمک بگیرید.

راهکارهایی برای افزایش عمر مفید یخچال:

1. به فاصله استاندارد یخچال از دیوار توجه کنید

برای اطمینان از گردش هوای مناسب اطراف یخچال فریزر، حتما فضای کافی از دو طرف و همچنین قسمت بالا ایجاد کنید. توجه داشته باشید که حداقل 5 سانتی متر میان یخچال و دیوار پشت آن فاصله وجود داشته باشد.

لاستیک دور درب را تمیز کنید

2. لاستیک دور درب را تمیز کنید

لاستیک یا نوار دور درب یخچال، مانع انتقال هوای سرد به بیرون یا نفوذ گرما در یخچال می‌شود. پس از گذشت مدتی ممکن است نوار فرسوده شود و کارایی لازم را نداشته باشد. در اینصورت باید برای نوار دور درب اقدام کنید. تمیز کردن لاستیک دور درب در دوره‌های زمانی منظم، یکی از مواردی است که باعث افزایش عمر مفید یخچال شما می‌شود.

تعمیر اصولی و بدون نقص یخچال اهمیت زیادی دارد و می‌بایست تعمیر آن را صرفا به افراد حرفه‌ای بسپارید. زیرا ممکن است به قطعات دستگاه آسیب وارد شود و شما را متحمل صرف هزینه برای تعمیر می‌کند. فراموش نکنید برای تعمیر یخچال بوش یا هر برند دیگری به مرکز تخصصی آن مراجعه کنید.

3. یخچال فریزر را به صورت منظم تمیز کنید

یکی از ساده‌ترین مواردی که موجب افزایش عمر مفید یخچال فریزر می‌شود، تمیز کردن منظم دستگاه است. برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع در دستگاه حتما، قفسه‌ها و کشوهای آن را تمیز کنید و غذاهای فاسد را از یخچال خارج کنید.

برای تمیز کردن سطوح بیرونی یخچال از آب گرم و صابون یا مواد شوینده ملایم استفاده کنید. (قبل از تمیز کردن یخچال حتما آن را از برق بکشید و با دست خیس سطوح منجمد را لمس نکنید.)

4. یخچال را تراز کنید

برای جلوگیری از آسیب به دستگاه و همچنین ایجاد سر و صدای غیرعادی از آن، حتما از تراز بودن یخچال فریزر مطمئن شوید و دستگاه را روی یک سطح صاف نصب کنید. در صورتی که یخچال تراز نباشد، ممکن است سیستم خنک کننده داخلی آن به خوبی کار نکند. تراز کردن یخچال یکی از مواردی است که موجب افزایش عمر مفید آن می‌شود.

5. مداوم درب یخچال را باز و بسته نکنید

باز و بسته کردن مداوم درب یخچال، موجب ایجاد مشکل در عملکرد دستگاه و همچنین آسیب به قطعات آن می‌شود. برای افزایش طول عمر یخچال از باز و بسته کردن مداوم درب آن خودداری کنید. این مورد نه تنها موجب معیوب شدن قطعات می‌شود، بلکه موجب یکسره کار کردن دستگاه نیز خواهد شد.

6. یخچال را بیش به اندازه پر کنید

هنگام خرید یخچال دقت کنید که این وسیله حدود یک چهارم بیشتر از فضای مورد نیاز شما جا داشته باشد. زیرا پر کردن بیش از اندازه یخچال، گردش هوا را با مشکل روبرو می‌کند و بهره‌وری را کاهش می‌دهد. درحالی که مصرف انرژی بیشتر می‌شود.

همچنین در نظر داشته باشید که یخچال قفسه نیست! فضای بالای یخچال جایی مناسب برای نگهداشتن جعبه‌های غلات و… به نظر می‌رسد. اما سبک‌ترین وسیله‌ها نیز می‌توانند روند دفع گرما را مختل کند که در نهایت بر عملکرد صحیح یخچال تاثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: چگونه یخچال مرتب داشته باشیم؟| 5 نکته برای افزایش کارآیی یخچال

نشانه‌ های تعویض یخچال

نشانه‌ های تعویض یخچال

برای تعویض یخچال تنها به عمری که گذارنده فکر نکنید. اگر یخچالی ۱۲ ساله دارید که هنوز به خوبی کار می‌کند، بهتر است آن را نگهدارید.
درواقع بهترین زمان تعویض یخچال، هنگامی‌ست که هزینه‌های تعمیر یا نگهداری آن صرفه اقتصادی نداشته باشد. این اتفاق می‌تواند با چنین دلایلی بروز دهد:

  1. بالا رفتن مصرف انرژی و هزینه برق
  2. خرابی‌های پی‌درپی یخچال
  3. تعمیرات پرهزینه به دلیل قطعات گران یا دشواری تعمیر

کلام پایانی

همانطور که می‌دانید، هزینه های مربوط به تعمیرات و تعویض قطعات یخچال بسیار زیاد است. با رعایت چند نکته ساده و استفاده درست از یخچال، نه تنها در هزینه‌های تعمیرات آن صرفه جویی می کنید، بلکه موجب افزایش طول عمر یخچال نیز می‌شوید. پر نکردن بیش از حد یخچال، تمیز کردن منظم آن، قرار ندادن وسایل روی دستگاه، سرویس منظم و دوره‌ای و … از مواردی است که باعث افزایش عمر مفید یخچال می‌شود.

با توجه به پیچیدگی فناوری یخچال در صورت خرابی و وجود مشکل در آن از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید. هرگز برای تعمیر دستگاه خود به افراد غیر متخصص مراجعه نکنید. به عنوان مثال تعمیر یخچال سامسونگ را صرفا به تکنسین همین برند بسپارید.

سوالات متداول

طول عمر یخچال با توجه به نحوه مراقبت و نگهداری از آن متفاوت است. اما با شیوه‌های نگهداری صحیح و مراقبت از آن می‌توانید به افزایش طول عمر یخچال کمک کنید.

پر نکردن بیش از حد یخچال، تمیز کردن منظم آن، قرار ندادن وسایل روی دستگاه، سرویس منظم و دوره‌ای و ... از مواردی است که باعث افزایش عمر مفید یخچال می‌شود.

هزینه‌های نگهداری و تعمیر یخچال به مرور افزایش می‌یابد. هرگاه این هزینه صرفه اقتصادی نداشت، برای خرید یخچال جدید اقدام کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.