استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

آموزش استفاده از مایکروفر بوش (نحوه پخت غذا + تمیز کردن ماکروفر بوش)

آموزش استفاده از مایکروفر بوش (نحوه پخت غذا + تمیز کردن ماکروفر بوش)

مایکروفر یکی از تجهیزات و وسایل خانگی پر کاربرد است که با اهداف مختلفی در محیط خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. پخت انواع غذا، کیک، گریل کردن، گرم کردن غذا، یخ زدایی مواد غذایی و … برخی از کاربردهای مختلف مایکروفر در خانه است. برند بوش یکی از مطرح‌ترین تولید کنندگان انواع مایکروفر در جهان است و افراد زیادی علاقمند به خرید محصولات این برند هستند. مایکروفر بوش جزء لوازم محبوب و پرطرفدار در کشور ما محسوب می‌شود و افراد زیادی از این دستگاه استفاده می‌کنند. آشنایی با نحوه استفاده از مایکروفر بوش علاوه بر اینکه باعث می‌شود دستگاه شما دیرتر خراب شود، به شما کمک می‌کند به راحتی از تمام امکانات و قابلیت‌های آن استفاده کنید. در این مقاله نکات راهنمای استفاده از مایکروفر بوش و نحوه تمیز کردن دستگاه را در اختیار شما قرار داده‌ایم.

مکان مناسب برای قرار دادن مایکروفر بوش

اولین گام پس از خرید مدل مناسب مایکروفر بوش، قرار دادن آن در محل مناسب است. در صورتی که این دستگاه در محل مناسبی قرار نگیرد، احتمال وارد شدن آسیب به آن بیشتر خواهد شد. هنگام انتخاب مکان مناسب برای قرار دادن مایکروفر بوش، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • قرار دادن مایکروفر روی سطحی صاف که هوای مناسب برای خروج هوا در اطراف آن باشد.
 • اجتناب از قرار دادن دستگاه روی میزهای سست و میزهایی که پشت آن‌ها باز است
 • نصب دستگاه در محلی مناسب و دور از اجاق گاز
 • قرار ندادن دستگاه در معرض گرمای بیش از حد و رطوبت
 • قرار ندادن جسم خارجی روی دستگاه
 • در نظر گرفتن حداقل 30 سانتی متر فضای آزاد بالای دستگاه

انتخاب محل مناسب برای نصب مایکروفر اهمیت زیادی دارد و در صورتی که دستگاه شما در محل مناسب نشود، ممکن است موجب آسیب به آن شود و شما را متحمل صرف هزینه‌های سنگین برای تعمیر مایکروفر کند.

راهنمای نصب ماکروفر بوش

در این بخش از راهنمای استفاده از مایکروفر بوش، با نحوه نصب این دستگاه آشنا می‌شویم. در قدم اول پس از خارج کردن دستگاه از بسته‌بندی، پلاستک و نایلون‌های محافظ آن را جدا کنید. پس از این مرحله نوبت به قرار دادن سینی وسط و سه پایه فلزی درون دستگاه می‌رسد. برای اتصال دستگاه به برق بهتر است از یک محافظ استفاده کنید تا در صورت نوسانات برق، آسیب جدی به دستگاه وارد نشود. هنگام نصب و راه اندازی دستگاه به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. مایکروفر را در ارتفاع حداقل 85 سانتی متری از سطح زمین قرار دهید.
 2. از باز کردن پایه‌های دستگاه خودداری کنید.
 3. در حد ممکن دستگاه را از تلویزیون و رادیو دور نگه دارید.
 4. به هیچ عنوان مایکروفر را روی اجاق گاز یا سایر وسایل برقی که حرارات تولید می‌کنند، قرار ندهید.

تنظیم ساعت مایکروفر بوش

تنظیم ساعت مایکروفر بوش

پس از نصب و راه‌اندازی و قبل از اقدام به پخت غذا در ماکروفر بهتر است ساعت آن را تنظیم کنید؛ زیرا در صورت عدم تنظیم زمان، امکان انجام برنامه‌ریزی‌ها در مایکروفر وجود نخواهد داشت. برای این کار به صورت زیر عمل کنید:

 • ابتدا دکمه Clock/Time را فشار دهید.
 • پس از این کار بر روی صفحه نمایشگر دستگاه 00:00 به نمایش در می‌آید.
 • سپس تنظیمات 12 یا 24 ساعته را انتخاب کنید و به ترتیب اعداد را برای تنظیم دقیقه و ساعت فشار دهید.
 • پس از تنظیم دقیق ساعت و دقیقه با فشار دادن دکمه استارت تنظیمات ذخیره می‌شود.
در صورتی که ساعت مایکروفر تنظیم نشود، حتی اگر دستگاه به برق هم متصل باشد، کار نخواهد کرد.

نحوه فعال کردن قفل کودک در مایکروفر بوش

یکی از نکات مهم در راهنمای استفاده از مایکروفر بوش، فعال کردن قفل کودک برای دستگاه است تا از راه‌اندازی دستگاه توسط کودکان پیشگیری شود. برای فعال کردن این امکان ابتدا دکمه Stop را به مدت 3 ثانیه فشار دهید. پس از انجام این کار صدای بوق از دستگاه شنیده می‌شود و نماد سه ثانیه بر روی نمایشگر نشان داده می‌شود. در این حالت کافیاست دکمه Lock را به مدت سه ثانیه فشار دهید تا قفل کودک دستگاه فعال شود.

از چه ظروفی می‌ توان در ماکروفر بوش استفاده کرد

در این بخش، این سوال مطرح می‌شود که آیا از هر نوع طرفی برای پخت غذا در ماکروفر می‌توان استفاده کرد؟ ظروفی که برای استفاده در مایکروفر مجاز هستند شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. ظروف شیشه‌ای برای گرم کردن غذاها مناسب هستند.
 2. فویل‌های آلومینیومی که از قطعات کوچک آن می‌توان به منظور جلوگیری از پختن بیش‌ از حد قسمت‌های نازک گوشت و مرغ استفاده کرد.
 3. کیسه‌های پخت که باعث پخت بهتر مواد غذایی در مایکروفر می‌شوند
 4. ظروف پلاستیکی که مناسب و مجاز برای استفاده در مایکروفر باشند.
 5. ظروف سرامیکی که بهترین و مناسب‌ترین ظروف برای استفاده در مایکروفر هستند.

در صورت استفاده نامناسب از مایکروفر یا استفاده از ظروف نامناسب، ممکن است به دستگاه شما آسیب جدی وارد شود و شما را متحمل صرف هزینه برای تعمیر مایکروفر سامسونگ، بوش، ال جی و … کند.

یخ زدایی مواد غذایی در مایکروفر بوش

یخ زدایی مواد غذایی در مایکروفر بوش

یکی از مهم‌ترین کاربردهای مایکروفر در منزل، یخ‌زدایی مواد غذایی است که در این قسمت از راهنمای استفاده از مایکروفر بوش با روش انجام آن آشنا می‌شویم. در مایکروفر بوش به دو روش Time Defrost و Weight Defrost می‌توانیم یخ‌زدایی انجام دهیم.

 1. در صورتی که دکمه Time Defrost را فشار دهید 00:00 را بر روی نمایشگر مشاهده می‌کنید که می‌توانید آن را در محدود 00:01 تا 99:99 تنظیم کرده و دکمه استارت را برای فرایند یخ‌زدایی فشار دهید.
 2.  در صورتی که دکمه Weight Defrost را فشار دهید باید وزن ماده غذایی برای یخ‌زدایی را وارد کنید و دکمه استارت را فشار دهید. در این صورت دستگاه متناسب با وزن تعیین شده زمان لازم برای یخ‌زدایی را تعیین می‌کند.

توجه داشته باشید که پس از گذشت نیمی از زمان یخ‌زدایی دستگاه متوقف می‌شود تا ماده غذایی برگردانده شود. برای شروع مجدد و ادامه فرایند یخ‌زدایی باید دکمه استارت را فشار دهید.

آموزش پخت غذا در ماکروفر بوش

به وسیله مایکروفرهای بوش می‌توان انواع غذاها را در کمترین زمان ممکن پخت و نوش جان کرد. در ادامه با نحوه پخت چند نمونه از غذاهای پرطرفدار آشنا می‌شویم.

پخت ماهی در مایکروفر بوش

ماهی درون مایکروفر توسط آب میان‌بافتی خود بخار‌پز می‌شود به همین دلیل مایکروفر وسیله ایده‌آلی برای پخت ماهی است. برای پخت ماهی در مایکروفر، ماهی‌ها را به نحوی درون سینی چیدمان کنید که ضخامت یکسانی داشته باشند. پس از این کار با روشن کردن دستگاه و زدن دکمه استارت ظرف مدت زمان چند دقیقه می‌توانید ماهی‌ها را بپزید.

پخت کیک در مایکروفر بوش

مایکروفر بوش مجهز به حالت کانوکشن است که در این حال پیش‌گرمایش فضای داخل دستگاه انجام می‌شود. این حالت بهترین گزینه برای پختن کیک است. برای پخت کیک ابتدا دکمه کانوکشن را فشار دهید و سپس دکمه استارت را بزنید تا پیش‌گرمایش دستگاه آغاز شود.

پس از تکمیل فرآیند، دستگاه با صدای بوق اعلام می‌کند که برای مرحله پخت اصلی آماده است. در این حالت کافی است محتویات کیک را درون فر قرار داده و دما و زمان مورد نیاز برای پخت را تنظیم کرده و دکمه استارت را فشار دهید.

بیشتر بخوانید: آموزش پخت و طرز تهیه کیک در هر مدل مایکروفر و سولاردام

پخت پیتزا در ماکروفر بوش

پیتزا یکی از غذاهای پرطرفدار است که در این قسمت از راهنمای استفاده از مایکروفر بوش به آموزش نحوه پخت آن می‌پردازیم. در صورت وجود دکمه Pizza روی دستگاه آن را فشار دهید (در صورت عدم وجود این دکمه بر اساس توضیحات دفترچه راهنما تنظیمات مربوطه را انتخاب کنید).

پس از انتخاب این حالت، المنت‌های پایین و بالای دستگاه برای پخت پیتزا فعال می‌شوند. در این مرحله باید با استفاده از دکمه Power Level سطح قدرت مورد نیاز برای پیتزا را که میزان 60 درصد توصیه شده است، انتخاب کنید. با فشردن دکمه استارت فرایند پخت پیتزا آغاز می‌شود.

نحوه تمیز کردن مایکروفر بوش

نحوه تمیز کردن مایکروفر بوش

تمیز کردن ماکروفر به علت تماس مستقیم آن‌ با مواد غذایی مختلف یکی از اقدامات مهم و اساسی به حساب می‌آید. دستگاه باید با توجه به جنس بدنه تمیز شود. اگر دستگاه از جنس استیل و به رنگ نقره‌ای باشد می‌توان از یک دستمال نرم و یک ماده پاک کننده سطوح برای تمیز کردن استفاده کرد.

در صورتی که می‌خواهید قسمت‌های داخلی مایکروفر را تمیز کنید می‌توانید با استفاده از یک اسفنج نرم و خیس این کار را انجام دهید. برای تمیز کردن ماکروفر و جمع‌آوری مواد غذایی به جا مانده در داخل آن از یک دستمال تمیز و خشک استفاده کنید.

رفع بوی بد ماکروفر بوش

یکی از معضلات آزاردهنده، بوی بد و نامطبوع درون مایکروفر است. برای این‌ کار می‌توانید از لیموی تازه استفاده کنید و آب آن را با کمی آب درون یک کاسه مخلوط کنید و پوست لیمو را در آن قرار دهید. قرار دادن کاسه به مدت یک شب درون دستگاه، بوهای نامطبوع را از بین خواهد برد.

کلام پایانی

مایکروفر یکی از کاربردی‌ترین لوازم خانگی محسوب می‌شود که تقریبا در هر خانه یک مدل از آن وجود دارد. از مایکروفر برای پخت انواع غذا، گرم کردن غذا، یخ‌زدایی مواد غذایی و … استفاده می‌شود. نکته مهم در خرید انواع مایکروفر این است که با آگاهی و اطلاع کافی بتوان از تمام امکانات آن به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. برند بوش یکی از بهترین تولید کنندگان مایکروفر است که محصولات آن از امکانات و قابلیت‌های متعددی برخوردار هستند. در این مقاله تلاش کردیم نحوه استفاده از برخی قابلیت‌ها و امکانات محصولات این برند را بررسی کنیم و با آن‌ها آشنا شویم.

نکته مهم آنکه، در صورت خرابی و وجود هرگونه مشکل در مایکروفر، حتما از یک تکنسین متخصص در زمینه تعمیر مایکروفر ال جی یا هر برند دیگری راهنمایی بگیرید.

سوالات متداول

ظروف سرامیکی بهترین و مناسب‌ترین ظروف برای استفاده در مایکروفر هستند.

برای این‌ کار می‌توانید از لیموی تازه استفاده کنید و آب آن را با کمی آب درون یک کاسه مخلوط کنید و پوست لیمو را در آن قرار دهید. قرار دادن کاسه به مدت یک شب درون دستگاه، بوهای نامطبوع را از بین خواهد برد.

برای پخت انواع غذاها مانند ماهی، پیتزا و کیک می‌توان از مایکروفر استفاده کرد.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.