استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

5 علت آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی (معایب + راه حل)

آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی

از متداول‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای کولر گازی رخ بدهد، آمپر کشیدن کمپرسور آن است. در این حالت به کمپرسور فشار زیادی وارد شده و در نهایت موجب آسیب دیدن موتور کولر گازی خواهد شد. علت آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی ممکن است کثیفی کویل‌ها و فیلترهوای دستگاه، خرابی مدار الکتریکی و زیاد بودن میزان گاز کولر گازی باشد.
بالا رفتن آمپر موتور کولر گازی موجب آسیب به کمپرسور و سیم کشی دستگاه می‌شود. در صورت عدم رسیدگی به این مشکل، ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری به کولر گازی شما وارد شود. در این مقاله علت آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی و راه حل آن ارائه شده است.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند کولر گازی شما سامسونگ، ال جی و جنرال نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی باعث ایجاد مشکل در سیستم برق رسانی و در نهایت آسیب به موتور دستگاه می‌شود. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که منظور از آمپر کشیدن کولر گازی چیست؟ منظور از آمپر کشیدن این است که کمپرسور کولر گازی بیشتر از حد توان خود تحت فشار است. در این حالت سیم کشی کولر گازی داغ می‌کند و باعث بروز مشکل در برق و قطعات آن می‌شود.

علت آمپر کشیدن کولر گازی

عوامل مختلفی می‌تواند باعث بالا رفتن آمپر کولر گازی شود که در ادامه به بررسی آنها پرداخته‌ایم. با آگاهی از علت آمپر کشیدن کولر گازی می‌توانید از این مشکل جلوگیری کنید تا به کمپرسور و قطعات اصلی آن آسیبی وارد نشود.

5 علت اصلی آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی:

  1. کثیف بودن فیلترهوای کولر گازی
  2. کثیفی کویل‌های کولر گازی
  3. زیاد بودن میزان گاز کولر گازی
  4. خرابی مدار الکتریکی کولرگازی
  5. معیوب شدن فن اسپلیت

1. کثیف بودن فیلتر هوا علت آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی

کثیف بودن فیلتر هوا یکی از ساده‌ترین علل آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی است. در صورت کثیفی فیلتر هوا، جریان ورودی هوا مسدود می‌شود و گردش هوا به درستی انجام نخواهد شد. از این رو موتور باید با توان بیشتری کار کند و بیشتر از حد استاندارد خود آمپر بکشد.

با سرویس دوره‌ای اسپلیت و شستشوی فیلترهوای آن می‌توانید مانع از ایجاد این مشکل شوید. پیشنهاد می‌شود برای سرویس یا تعمیر کولر گازی ال جی، سامسونگ، هایسنس و … حتما از مراکز معتبر کمک بگیرید.

آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

2. کثیفی کویل‌ ها علت آمپر کشیدن کولر گازی

خنک کردن فضای اتاق، کاربرد اصلی کویل کولر گازی است. با کثیفی کویل‌ها و تجمع آلودگی‌ها در این قسمت علاوه بر اینکه قدرت خنک کنندگی کولر گازی کاهش پیدا می‌کند، موتور برای جابجایی گرما باید انرژی بیشتری مصرف کند که این امر فشار زیادی به موتور وارد می‌کند و موجب آمپر کشیدن کمپرسور می‌شود.

با شستشوی منظم و تمیز کردن کویل‌های کولر گازی می‌توانید از کثیف شدن کویل‌ها جلوگیری کنید. به این ترتیب نیازی به صرف هزینه‌های اضافی برای تعمیر کولر گازی نخواهد بود.

3. زیاد بودن گاز کولر گازی علت آمپر کشیدن کمپرسور

زیاد بودن گاز کولر گازی نیز می‌تواند علت آمپر کشیدن کمپرسور باشد. افزایش مصرف برق، هوای نامناسب محیط داخل اتاق، داغ کردن کندانسور و سایر قطعات کولر گازی، از کار افتادن دستگاه و … برخی از نشانه‌های زیاد بودن گاز کولر گازی است.

کم یا زیاد بودن گاز کولر گازی علاوه بر کاهش عملکرد دستگاه موجب آسیب به قطعات آن و همچنین آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی می‌شود. از این رو لازم است سریعا برای رفع این مشکل اقدام کنید.

4. خرابی مدار الکتریکی علت آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی

یکی از مهم‌ترین قطعات کولر گازی برد الکتریکی است. در صورت خرابی این قطعه علاوه بر ایجاد مشکل در فرآیند خنک کنندگی کولر گازی شاهد آمپر کشیدن کمپرسور نیز خواهیم بود. مدار الکتریکی شامل قطعات گوناگونی است که اختلال در هر بخش آن می‌تواند عملکرد کولر گازی را مختل کند.

اگر خرابی مدار الکتریکی علت آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی باشد، توصیه می‌شود برای جلوگیری از آسیب به قطعات داخلی سریعا از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

خرابی مدار الکتریکی علت آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی

5. معیوب شدن فن علت آمپر کشیدن کمپرسور اسپلیت

وظیفه فن کولر گازی خارج کردن هوای گرم درون اتاق و انتقال هوای خنک به محیط است. در صورت خراب شدن خازن، سوختن فن و وجود مشکل در برد اصلی فن اسپلیت کار نمی‌کند. با معیوب شدن فن اسپلیت، شاهد اختلال در عملکرد دستگاه و آمپر کشیدن کمپرسور خواهیم بود.

برای جلوگیری از آسیب به قطعات اصلی کولر گازی باید سریعا برای تعمیر دستگاه اقدام کنید. جهت سرویس و تعمیر کولر گازی جنرال، هیتاچی، جنرال، گری و … حتما از مراکز معتبر و دارای تکنسین واجد شرایط کمک بگیرید تا دستگاه شما به صورت اصولی تعمیر شود.

معایب آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی

آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی (بالا رفتن آمپر موتور) باعث ایجاد مشکلات اساسی برای دستگاه خواهد شد. برای جلوگیری از آسیب جانی و مالی و صرف هزینه‌های اضافی برای تعمیرات یا تعویض قطعات، می‌بایست در سریع‌ترین زمان ممکن برای رفع آن اقدام کنید.

از معایب آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بالا رفتن آمپر کولر گازی باعث از کار افتادن کمپرسور می‌شود.
  • داغ شدن بیش از حد کمپرسور از دیگر معایب آمپر کشیدن کولر گازی است.
  • پریدن فیوز برق و آسیب به سیم کشی کولر گازی از دیگر مشکلات آمپر کشیدن کولر گازی است.

راه حل مشکل آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی

راه حل مشکل آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی

راه حل مشکل آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی چیست؟ در صورت بالا رفتن آمپر، باید از تکنسین تعمیر کولر گازی کمک بگیریم یا این مشکل توسط خودمان قابل حل است؟ با توجه به اینکه بررسی قطعات کولر گازی نیاز به تجهیزات و ابزارهای تخصصی دارد، برای اطمینان از تمیز بودن کویل‌ها و فیلترهوای کولر گازی، میزان گاز دستگاه، بررسی قطعات داخلی، کمپرسور، مدار الکتریکی و فن اسپلیت باید از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

با سرویس دوره‌ای کولر گازی و بررسی قطعات مختلف دستگاه توسط تکنسین، می‌توانید مانعِ بالا رفتن آمپر موتور و خرابی آن شوید.

کلام پایانی

تمیز نشدن کویل‌ها و فیلترهوای کولر گازی و تجمع آلودگی در آنها، خرابی سنسور و فن کولر گازی، زیاد بودن گاز دستگاه و وجود مشکل در مدار الکتریکی، می‌تواند علت آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی باشد. در صورت بالا رفتن آمپر موتور کولر گازی، ممکن است کمپرسور از کار بی‌افتد و در عملکرد سایر قطعات دستگاه نیز اختلال ایجاد شود.

با سرویس کولر گازی، بررسی میزان گاز آن، شستشوی فیلترهوا و بررسی قطعات اصلی دستگاه توسط تکنسین متخصص ایرادات جزئی در زمان مناسب برطرف خواهد شد. با رعایت این موارد تا حدودی می‌توانید از آمپر کشیدن کمپرسور جلوگیری کنید.

سوالات متداول

آمپر کشیدن کمپرسور باعث داغ شدن بیش از حد موتور و خرابی قطعات کولر گازی می‌شود.

با سرویس منظم کولر گازی، شستشو و تعویض فیلترهوای دستگاه، تعویض خازن و ترموستات (در صورت خرابی) می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

تمیز نشدن کویل‌ها و فیلترهوای کولر گازی و تجمع آلودگی در آنها، خرابی سنسور و فن کولر گازی، زیاد بودن گاز دستگاه و وجود مشکل در مدار الکتریکی، می‌تواند علت آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی باشد.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.