استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

آموزش تعمیر و تعویض لاستیک و نوار دور درب یخچال

آموزش تعمیر و تعویض لاستیک و نوار دور درب یخچال

یکی از مهمترین اجزای یخچال که در کارکرد آن بسیار موثر است، لاستیک یا نوار درب یخچال است. نوار یا لاستیک دور درب یخچال از ورود هوای گرم به داخل یخچال و خروج هوای سرد آن جلوگیری می کند که متعقابا در جلوگیری از فساد مواد غذایی موثر است. بنابراین در صورت خراب شدن لاستیک درب یخچال، کمپرسور برای تامین دمای خنک داخل مجبور به کار کردن بیشتر و درنتیجه استهلاک بیشتر می شود و حتی امکان فساد زود هنگام مواد غذایی نیز وجود دارد. لذا در این هنگام جهت تعویض لاستیک درب یخچال باید سریعا اقدام نمود.

برخی از مردم تصور میکنند که اگر یخچال به درستی کار نکند و درب یخچال مسبب آن باشد، باید کل درب تعویض شود و یا کل یخچال فریزر! در صورتی که ممکن است مشکل صرفا خراب شدن لاستیک درب یخچال یا نوار یخچال باشد و تنها نیاز به تعویض یا تعمیر لاستیک درب یخچال می باشد. بنابراین در این حالت تعمیر یا تعویض لاستیک دور یخچال که با هزینه بسیار کمی قابل انجام است، راه حل رفع مشکل شما خواهد بود. حتی گاهی نیاز به تعویض نوار درب یخچال نمی باشد و با یک شستشوی ساده می توان مجددا از همان نوار دور درب یخچال استفاده نمود.

در این مقاله از کاراباما، ابتدا به نحوه تشخیص خراب بودن لاستیک یا نوار درب یخچال که نیاز به تعویض دارد می پردازیم سپس انواع نوار درب یخچال را توضیح می دهیم. سپس مراحل تعویض لاستیک دور یخچال را به همراه عکس های راهنما بیان می کنیم و در آخر به تعویض لاستیک درب یخچال پرسی و بدون پیچ خواهیم پرداخت. در صورتی که به علت نچسبیدن لاستیک درب یخچال دچار مشکل شده اید و به دنبال نحوه تعویض لاستیک درب یخچال هستید، با ما همراه باشید.

اگر جهت تعمیر یا تعویض لاستیک دور درب یخچال خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات یخچال خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار یخچال سامسونگ

انواع نوار درب یخچال

لاستیک یخچال معمولا در دو حالت بر روی دستگاه موجود است. نوع اول که در بسیاری از یخچال فریزرها به چشم میخورد لاستیک یا نوارهایی است که با پیچ به بدنه محکم می شوند و نوع دوم نوار یخچالی ست که بدون پیچ و به صورت پرسی و یا چسب شده به بدنه وجود دارد. نوار درب یخچال در ابعاد مختلف موجود است. به طور مثال تا 70 سانتی متر، 90 سانت، 120 سانت، 140 سانت، 160 سانت و 180 سانتی متر. در هنگام خرید لاستیک درب یخچال باید مدل دستگاه را مدنظر داشته و مطابق با آن نوار مناسب با طول و پهنای مناسب را انتخاب کنید.

مطلب پیشنهادی کاراباما: علت یخ زدن پشت یخچال فریزر

تشخیص خراب بودن لاستیک درب یخچال

علت نچسبیدن لاستیک درب یخچال  و بسته نشدن آن می تواند به دلیل خراب شدن آن باشد. نشانه هایی وجود دارند که خبر از خراب شدن لاستیک یا نوار درب یخچال شما می دهند:

 • اگر متوجه شده اید که یخچال شما بیش از گذشته و بیشتر از حد معمول کار می کند و کمپرسور دائم در حال کار است، یک احتمال موجود خراب شدن لاستیک درب یخچال است. زیرا با خراب شدن لاستیک دور درب یخچال، هوای سرد داخل به بیرون درز کرده و هوای گرم بیرون به داخل نفوذ می کند و لذا کمپرسور مجبور است بیشتر کار کند.
 • علت بسته نشدن درب یخچال می تواند پارگی، ترک های عمیق، کندگی و یا شل شدن لاستیک درب در برخی از قسمت ها باشد که در نتیجه آن به تعویض لاستیک درب یخچال احتیاج خواهید داشت.
 • یک اسکناس یا یک برگ کاغذ را در میان درب و لاستیک قرار داده و درب را ببندید. حال سعی کنید تا اسکناس یا کاغذ را بیرون بکشید. در صورتی که موفق شدید به راحتی اینکار را انجام دهید، پس به تعویض نوار یخچال احتیاج دارید.

مطلب پیشنهادی کاراباما: علت بوی بد یخچال و نحوه رفع آن

آموزش نحوه تعویض لاستیک دور درب یخچال

در ادامه به صورت مرحله به مرحله آموش تعویض لاستیک یخچال را به همراه عکس های راهنما آورده ایم.

مرحله 1 تعویض لاستیک درب یخچال: باز کردن پیچ های درب یخچال

لاستیک دور درب یخچال را به سمت بالا بکشید تا بتوانید جای پیچ های درب یخچال که در زیر لاستیک هستند را پیدا کنید.

پیچ ها را با کمک پیچ گوشتی چهارسو تا حدی که از جای خود بیرون نیایند شل کنید.

نکته: برای صرفه جویی در مصرف برق و رعایت نکات ایمنی پیشنهاد می شود قبل از  ادامه مراحل تعویض لاستیک درب یخچال، دستگاه را از پریز برق بکشید.

مرحله 2 تعویض لاستیک درب یخچال: درآوردن لاستیک یا نوار دور درب یخچال

بعد از اینکه تمامی پیچ های درب یخچال را شل کردید، می توانید لاستیک یا نوار دور درب یخچال را باز کنید. دقت کنید برای جدا کردن لاستیک درب یخچال نیازی به وارد آوردن فشار زیاد نیست. گاهی اوقات به دلایلی مثل ریختن مایعات چسبنده (شربت) و نفوذ آن به پشت لاستیک درب یخچال، بخش هایی از لاستیک به در می چسبد. در چنین مواقعی بهتر است با اسفنج اغشته به مایع شوینده و اب ولرم به آرامی این چسبندگی را برطرف کنید تا لاستیک به راحتی از درب یخچال جدا شود. اگر بخواهید با فشار آن را جدا کنید ممکن است باعث پاره شدن لاستیک شوید و در نتیجه حتما مجبور به تعویض لاستیک دور درب یخچال خواهید شد.

مرحله 3 تعویض لاستیک درب یخچال: تمیز کردن لاستیک دور در یخچال

بعد از اینکه لاستیک را کاملا جدا کردید. به دقت همه جای آن را با لمس کردن و نگاه کردم بررسی کنید. اگر مطمئن شدید لاستیک یا نوار دور یخچال شما سالم است، آنرا با آب ولرم و صابون بشویید تا از هر گونه چربی و کثیفی تمیز شود و سپس با استفاده از یک حوله آن را خشک کنید.

نکته: اگر نوار یا لاستیک درب یخچال خراب شده بود باید برای تعویض نوار یخچال اقدام کنید و دیگر نیازی به تمیز کردن نوار قدیمی یخچال نیست.

مرحله 4 تعویض لاستیک درب یخچال: استفاده از گریس یا وازلین برای جلوگیری از ترک خوردگی لاستیک

در طرفی که لاستیک به درب یخچال وصل می شود، یک لایه نازک گریس و یا وازلین بزنید. اینکار عملکرد را بهبود می بخشد و همچنین از ترک خوردگی نوار دور درب یخچال در آینده جلوگیری می کند.

مرحله 5 تعویض لاستیک درب یخچال: بستن لاستیک یا نوار درب یخچال

لاستیک یا نوار دور درب یخچال را بر سر جای خود قرار داده و به آرامی و بدون فشار شروع به بستن پیچ ها در سر جای خود کنید. پیچ ها را بیش از حد محکم نکنید زیرا اینکار باعث صدمه زدن به لاستیک یخچال می شود. بهتر است بستن پیچ ها را از گوشه شروع کنید.

مطلب پیشنهادی کاراباما: علت یخ زدن وسایل داخل یخچال

تعویض لاستیک پرسی درب یخچال یا بدون پیچ

نحوه تعویض لاستیک پرسی درب یخچال یا بدون پیچ کاملا مشابه با تعویض نوار درب یخچال پیچ دار است. تفاوت امر در نحوه اتصال نوار به بدنه یخچال است. در صورتی که لاستیک درب یخچال به کمک چسب به بدنه محکم شده، می بایست به کمک یه جسم نوک تیز مانند کاردک، ابتدا نوار درب قدیمی را از دستگاه جدا کنید و پس از شستشو و یا تعویض نوار پرسی درب یخچال، آن را به کمک چسب به در یخچال بچسبانید و سپس به مدت 3 الی 4 ساعت درب یخچال را باز نکنید. البته در برخی موارد اتصال لاستیک در یخچال با چسب به بدنه دستگاه ممکن نیست و لاستیک به خوبی به بدنه نخواهد چسبید. در این مواقع حتما لازم است تا با تکنسین مجرب و مجهز تماس بگیرید تا تعویض لاستیک درب یخچال پرسی را با تجهیزات مخصوص انجام دهد.

نکته: 

 • اگر مطمئن شدید که حتما نیاز به تعویض لاستیک دور درب یخچال دارید، هنگام اقدام به خرید نوار دور درب یخچال جدید حتما مدل یخچال خود را بررسی نمایید چرا که لاستیک در یخچال های مختلف  اندازه ه و نوع های متفاوتی دارند.
 • قیمت نوار درب یخچال معمولا زیاد نیست و جز قطعات کم هزینه یخچال و فریزر می باشد.
 • وقتی که لاستیک دور درب یخچال جدید می خرید، این لاستیک تا شده است. شما می توانید با گذاشتن آن در آفتاب یا در قابلمه آب داغ، لاستیک را صاف کنید. البته با قرار دادن لاستیک درب یخچال در آب داغ، سریع تر می توانید آن را صاف کنید.
 • تعویض للاستیک درب یخچال هیمالیا، امرسان، فیلور، ال جی، سامسونگ و … مشابه هم بوده فقط باید با دقت و حوصله انجام شود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران

سلام من بین قسمت لاستیک یخچالمو با دستمال پاک کردم ولی درب یخچالم دیگه قفل نمیکنه خیلی راحت باز میشه نیاز به تعویض لاستیک داره؟؟

پاسخ دهید

  کمی روغن چرب کنیدمشکل حل میشه

  پاسخ دهید

  احمدمحبوب

  فریزرهیمالیادارم چسب نوارها ول کرده چطوری میتونم بچسبونمش وچه چسبی بایدبزنم چسب راضی خوبه

  پاسخ دهید

   اذرمحمدی

   سلام یخچال فریزر هیمالیا دارم نوارش یه جاهایش شل شده موقیعتش ندارم عوضش کنم میشه لطف کنید راهنمایی کنید چه چسبی بزنم

   پاسخ دهید

اسماعیل قربانی

لطفا روش تعویض لاستیک درب یخچال پرسی و فریزر روشن رو توضیح بدید و نوار اصلی رو باید از کجا تهیه کنیم

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، نحوه تعویض نوار پرسی درب یخچال مشابه تعویض نوار یخچال پیچ دار است. در متن توضیحات لازم داده شده. نوار در یخچال تان را می توانید از فروشگاه های معتبری که قطعات یخچال و فریزر را می فروشند تهیه کنید.

  پاسخ دهید

رضاجعفری

سلام ماله ما زیر لاستیک پیچ نداره چکار کنم؟

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، نحوه تعویض لاستیک درب یخچال بدون پیچ هم مشابه پیچ دار است. توضیحات کامل در مقاله داده شده.

  پاسخ دهید

آموزش عالی بود و بسیار مفید. دم شما گرم

پاسخ دهید

عیسی خسروانی

سپاس از مدیر و تکنسین های سایت کارباما

پاسخ دهید

عیسی خسروانی

یخچال فریزر سوپرا دارم . قسمت یخچال کم خنک میکنه و اطراف درب یخچال ازبیرون گرم

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، خنک نکردن یخچال می تواند دلایل زیادی داشته باشد اما با توجه به اینکه می گویید اطراف درب یخچال گرم است، احتمال دارد این گرم شدن بخاطر فاصه کم یخچال شما از دیوار های اطراف باشد، بهتر است فاصله یخچال با دیوار را کمی بیشار کنید تا هوا به راحتی جریان داشته باشد، کثیفی کندانسورهای یخچال هم می تواند یکی دیگر از دلایل این موضوع باشد که باید آن ها را تمیز کنید.

  پاسخ دهید

حاتمی

سلام، مقدارخیلی کمی از قسمت بالا لاستیک دور یخچال من پاره شده ولی جدا نشده داره بیشتر میشه به مرور آیا میشه اونو چسباند تاجدا نشه بیا باید کل لاستیک رو تعویض کنیم نوع یخچال ساید ال جی

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام، پیشنهاد می کنیم حتما اقدام به تعویض لاستیک دور درب یخچال ال جی خود کنید.

  پاسخ دهید

با سلام
یخچال فریزر ما از مدلهای قدیمی تک درب است که بالا با یک در برای فریزر جدا می شده و پایین هم که یخچال بوده…لاستیک دور درب پاره شده است و خوب بسته نمی شود و اگر دقت نکنیم باز می ماند.
ضمنا جایخی آن مدام یخ تولید می کند و سریع پر می شود. درب جایخی نیز بسته نمی شود چون گیره اش شکسته است

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام، حتما هم گیره ها و هم نوار درب یخچال خود را تعویض کنید چرا که با ورود گرمای محیط به داخل یخچال شما، کمپرسور برای خنک نگه داشتن داخل یخچال مجبور است مدام کار کند و به مرور راندمان دستگاه شما بیشتر پایین می آید.

  پاسخ دهید

یعثوب نورانی

سلام لاستیک درب یخچال بعضی جاهاش خوب نمی چسبه هوای داخل به بیرون میاد چیکار باید کرد

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، لاستیک درب یخچال خود را باز کنید اگر لاستیک سالم است آن را تمیز کنید وازلین بزنید و مجددا سرجای خود ببندید. اما اگر آسیب دیده حتما اقدام به خرید لاستیک درب یخچال جدید و تعویض آن نمایید.

  پاسخ دهید

زهرا نیازمندی

سلام ببخشید من یخچال رو شستم آب جوش ریختم رو لاستیکش الان بسته نمیشه باید عوضش کنم؟

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، برای تمیز کردن یخچال هرگز از آب جوش استفاده نکنید، ممکن است نوار دور درب یخچال شما به دلیل استفاده از آب جوش خاصیت خود را از دست داده باشد و نیاز باشد آن را تعویض نمایید.

  پاسخ دهید

محسن قربانی

سلام لاستیک دور درب یخجال من خوب عمل نمی کنه اگر ممکنه میخواستم که یکی از همکاران شما زحمت تعویض یا تعمیرش رو انجام بده لطفا قبلا هزینه هاش را برای بنده بفرمایید . ممنون از زحمت شما .

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، شما باید درخواست تعویض لاستیک یخچال خود را از طریق فرم ثبت درخواست آنلاین و یا تماس تلفنی ثبت نمایید. تا در کوتاه ترین زمان ممکن به مشکل شما رسیدگی نماییم.

  پاسخ دهید

سیما راحبی

سلام ببخشید میشه نحوه تعویض لاستیک پرسی درب یخچال امرسان رو هم توضیح بدید؟ ممنون

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، همان طور که در مقاله توضیح داده شده نحوه تعویض لاستیک درب یخچال امرسان نیز مشابه سایر یخچال هاست.

  پاسخ دهید

سلام ممنون از آموزش مفیدتون – من یخچالم هیمالیا هست و لاستیک دورش پارگی هم نداره اما در یخچال خود به خود باز میشه و لاستیک چسبندگی شو از دست داده به نظرتون نیاز به تعویض داره؟

پاسخ دهید

سلام و ممنون از آموزش مفیدتون
من یخچالم هیمالیا هستش و لاستیک در یخچال رو چک کردم پارگی نداره ولی در یخچال به سختی بسته میشه و خود به خود مجددا باز میشه – لاستیک چسبندگیشو از دست داده
به نظرتون نیاز به تعویض هست ؟

پاسخ دهید

  سعید نجارزاده

  سلام بنده نوار درب یخچال جدید خریدم و نصب کردم ولی بسته نمیشه و اصلا نمیچسبه ..در صورتی که نوار قبلی خودش خیلی با فشار باید بازش میکردم و بع علت یک پارگی تعویض کردم .زمانی باز میکردم خود نوار داخل پیچها سوراخ به درب نصب بود و من هم نوار جدید رو مثل قبل پیچ کردم که پیچ موقع بسته شدن روی نوار بسته میشد…الان لاستیک جدید حالت چسبندگی اصلا نداره ..لطفا راهنمایی کنید جه کار باید انجام بدم؟

  پاسخ دهید

   کارشناس 4: جعفری

   سلام دوست گرامی، اول اینکه امکان دارد جنس و کیفیت لاستیک تازه خریداری شده شما مناسب نباشد. اگر از کیفیت لاستیک اطمینان دارید، می توانید بر روی آن آب جوش بریزید و یا اینکه با سشوار به لاستیک حرارت دهید و مجددا خاصیت چسبندگی آن را امتحان کنید.

   پاسخ دهید

ایرج کاظمی

سلام من تازه یخچال دوقلو نو ع دونارخریده ام ودرب یخچال به راحتی باز وبسته می شود علت آن چیه؟

پاسخ دهید

فاطمه

سلام . لاستیک در یخچال باد کرده بسته نمیشه چیکار کنم؟ با وازلین چرب کردم تاثیر داره؟؟

پاسخ دهید

سیدرمضان حسینی

برای تعویض نوار دور فریزر پرسی از چه چسبی باید استفا ه کرد؟

پاسخ دهید

من فریزر نوفرست اسنوا دارم مدتیه یک طرف قسمت روی محفظه ها از بالا تا پائین برفک شدید میزنه مشکل از نوار دربشه یا نه؟؟

پاسخ دهید

محمد علی سروی

سلام یخچال ۳۰ فوت اسنوا دارم لاستیک بالا وپایین فاصله گرفته یعنی پایین امده ایا لازم تعویض اش کنم با تشکر

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای بررسی دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

فرزانه آ ذرینوند

ازچه چسبی برای چسباندن نوار یخچات هیما یا استفاده کنم

پاسخ دهید