آموزش تعمیر و تعویض لاستیک و نوار دور درب یخچال

آموزش تعمیر و یا تعویض لاستیک دور درب یخچال

یکی از مهمترین اجزای یخچال که در کارکرد آن بسیار موثر است، لاستیک یا نوار درب یخچال است. نوار یا لاستیک دور درب یخچال از ورود هوای گرم به داخل یخچال و خروج هوای سرد آن جلوگیری می کند که متعقابا در جلوگیری از فساد مواد غذایی موثر است. بنابراین در صورت خراب شدن لاستیک درب یخچال، کمپرسور برای تامین دمای خنک داخل مجبور به کار کردن بیشتر و درنتیجه استهلاک بیشتر می شود و حتی امکان فساد زود هنگام مواد غذایی نیز وجود دارد. لذا در این هنگام جهت تعویض لاستیک درب یخچال باید سریعا اقدام نمود.

برخی از مردم تصور میکنند که اگر یخچال به درستی کار نکند و درب یخچال مسبب آن باشد، باید کل درب تعویض شود و یا کل یخچال فریزر! در صورتی که ممکن است مشکل صرفا خراب شدن لاستیک درب یخچال یا نوار یخچال باشد. در این حالت تعمیر یا تعویض لاستیک دور یخچال که با هزینه بسیار کمی قابل انجام است، راه حل رفع مشکل شما خواهد بود. حتی گاهی نیاز به تعویض نوار درب یخچال نمی باشد و با یک شستشوی ساده می توان مجددا از همان نوار دور درب یخچال استفاده نمود.

در این مقاله از کاراباما، ابتدا به نحوه تشخیص لاستیک یا نوار درب یخچال که ایراد داشته و نیاز به تعویض دارد می پردازیم. سپس مراحل تعویض لاستیک دور یخچال را به همراه عکس های راهنما بیان می کنیم و در آخر به انواع نوار درب یخچال و تعویض لاستیک درب یخچال بدون پیچ و پرسی خواهیم پرداخت.

در صورتی که به علت نچسبیدن لاستیک درب یخچال دچار مشکل شده اید و به دنبال نحوه تعویض لاستیک درب یخچال هستید، با ما همراه باشید. همچنین در صورتی که خودتان قادر به تعویض نوار یخچال نیستید، کافیست با شماره ۰۲۱۵۴۵۸۴ تماس گرفته و یا از طریق تکمیل فرم آنلاین درخواست خود را برای ما ارسال کنید، تا در سریعترین زمان از خدمات حرفه ای و گارانتی شده متخصصین مجرب کاراباما بهره مند شوید.

تشخیص خراب شدن لاستیک درب یخچال

علت نچسبیدن لاستیک درب یخچال می تواند به دلیل خراب شدن آن باشد. نشانه هایی وجود دارند که خبر از خراب شدن لاستیک یا نوار درب یخچال شما می دهند:

  • اگر متوجه شده اید که یخچال شما بیش از گذشته و بیشتر از حد معمول کار می کند و کمپرسور دائم در حال کار است، یک احتمال موجود خراب شدن لاستیک درب است. زیرا با خراب شدن لاستیک، هوای سرد داخل به بیرون درز کرده و هوای گرم بیرون به داخل نفوذ می کند و لذا کمپرسور مجبور است تا بیشتر کار کند.
  • اگر لاستیک درب در قسمتی شل شده، پاره شده، ترک های عمیق دارد و یا کنده شده است، به تعویض لاستیک درب یخچال احتیاج خواهید داشت.
  • یک اسکناس یا یک برگ کاغذ را در میان درب و لاستیک قرار داده و درب را ببندید. حال سعی کنید تا اسکناس یا کاغذ را بیرون بکشید. در صورتی که موفق شدید به راحتی اینکار را انجام دهید، پس به تعویض نوار یخچال احتیاج دارید.

آموزش نحوه تعویض لاستیک دور درب یخچال

در ادامه به صورت مرحله به مرحله آموش تعویض لاستیک یخچال را به همراه عکس های راهنما آورده ایم.

مرحله۱: باز کردن پیچ های درب یخچال

لاستیک دور درب یخچال را به سمت بالا بگیرید و بتوانید جای پیچ های درب یخچال که در زیر لاستیک هستند را پیدا کنید.

 

پیچ ها را با کمک پیچ گوشتی چهارسو تا حدی که از جای خود بیرون نیاید شل کنید.

 

نکته: برای صرفه جویی در مصرف برق پیشنهاد میشود قبل از ادامه دادن مراحل یخچال را از برق بکشید.

مرحله۲: درآوردن لاستیک (نوار) دور درب یخچال

بعد از اینکه تمامی پیچ های درب یخچال را شل کردید لاستیک (نوار) دور درب یخچال را باز کنید.

مرحله۳: تمیز کردن لاستیک دور در یخچال

بعد از بررسی و مطمئن شدن از پاره نبودن لاستیک آنرا با آب و صابون بشویید.

با استفاده از یک حوله آنرا خشک کنید.

نکته: اگر لاستیک درب یخچال خراب شده بود باید آن را جایگزین کنید. اگر این مورد است، این مرحله را رها کنید.

مرحله۴: برای جلوگیری از ترک خوردگی به لاستیک گریس بزنید

در طرفی که لاستیک به یخچال وصل می شود، یک لایه نازک گریس و یا وازلین بزنید. اینکار عملکرد را بهبود می بخشد و همچنین از ترک خوردگی در آینده جلوگیری می کند.

مرحله۵: بستن لاستیک (نوار) درب یخچال

لاستیک (نوار) دور درب یخچال را بر سر جای خود قرار داده و به آرامی و بدون فشار شروع به بستن پیچ ها در سر جای خود کنید. پیچ ها را بیش از حد محکم نکنید زیرا اینکار باعث صدمه زدن به لاستیک میشود. بهتر است بستن پیچ ها را از گوشه شروع کنید.

انواع نوار درب یخچال

لاستیک یخچال معمولا در دو حالت بر روی دستگاه موجود است. نوع اول که در بسیاری از یخچال فریزرها به چشم میخورد لاستیک یا نوارهایی است که با پیچ به بدنه محکم می شوند و نوع دوم نوار یخچالی ست که بدون پیچ و به صورت پرسی و یا چسب شده به بدنه وجود دارد. نوار درب یخچال در ابعاد مختلف موجود است. به طور مثال تا ۷۰ سانتی متر، ۹۰ سانت، ۱۲۰ سانت، ۱۴۰ سانت، ۱۶۰ سانت و ۱۸۰ سانتی متر. در هنگام خرید لاستیک درب یخچال باید مدل دستگاه را مدنظر داشته و مطابق با آن نوار مناسب با طول و پهنای مناسب را انتخاب کنید.

تعویض لاستیک درب یخچال بدون پیچ

نحوه تعویض لاستیک درب یخچال بدون پیچ کاملا مشابه با تعویض نوارهای پیچ دار است. تفاوت امر در نحوه اتصال نوار به بدنه یخچال است. در صورتی که لاستیک درب به کمک چسب به بدنه محکم شده، می بایست به کمک یه جسم نوک تیز مانند کاردک، ابتدا نوار درب قدیمی را از دستگاه کنده و پس از شستشو و یا تعویض، نوار جدید را به کمک چسب به دستگاه بچسبانید و سپس به مدت ۳ الی ۴ ساعت درب یخچال را باز ننمایید. تعویض لاستیک درب یخچال پرسی نیز به همین صورت است. البته در برخی موارد اتصال لاستیک با چسب به بدنه دستگاه ممکن نیست و لاستیک به خوبی به بدنه نخواهد چسبید. در این مواقع حتما لازم است تا با تکنسین مجرب و مجهز تماس بگیرید تا تعویض لاستیک پرسی درب یخچال را با تجهیزات مخصوص انجام دهد.

نظرات کاربران

پریا
۲۴ بهمن ۱۳۹۶

سلام من بین قسمت لاستیک یخچالمو با دستمال پاک کردم ولی درب یخچالم دیگه قفل نمیکنه خیلی راحت باز میشه نیاز به تعویض لاستیک داره؟؟

    مهدی
    ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

    کمی روغن چرب کنیدمشکل حل میشه

اسماعیل قربانی
۱۰ اسفند ۱۳۹۶

لطفا روش تعویض رنوار درب پرسی یخچال و فریزر روشن رو توضیح بدید و نوار اصلی رو باید از کجا تهیه کنیم

رضاجعفری
۹ مرداد ۱۳۹۷

سلام ماله ما زیر لاستیک پیچ نداره چکار کنم؟

سعید
۲۴ مهر ۱۳۹۷

آموزش عالی بود و بسیار مفید. دم شما گرم

عیسی خسروانی
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

سپاس از مدیر و تکنسین های سایت کارباما

عیسی خسروانی
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

یخچال فریزر سوپرا دارم . قسمت یخچال کم خنک میکنه و اطراف درب یخچال ازبیرون گرم

حاتمی
۱۱ تیر ۱۳۹۸

سلام ،مقدارخیلی کمی از قسمت بالا لاستیک دور یخچال من پاره شده ولی جدا نشده داره بیشتر میشه به مرور آیا میشه اونو چسباند تاجدانشه بیا باید عوض کنیم کل لاستیک رو نوع یخچال سایت ال جی

ذاکر
۲۳ مرداد ۱۳۹۸

با سلام
یخچال فریزر ما از مدلهای قدیمی تک درب است که بالا با یک در برای فریزر جدا می شده و پایین هم که یخچال بوده…لاستیک دور درب پاره شده است و خوب بسته نمی شود و اگر دقت نکنیم باز می ماند.
ضمنا جایخی آن مدام یخ تولید می کند و سریع پر می شود

ذاکر
۲۳ مرداد ۱۳۹۸

درب جایخی نیز بسته نمی شود چون گیره اش شکسته است

یعثوب نورانی
۹ مهر ۱۳۹۸

سلام لاستیک درب یخچال بعضی جاهاش خوب نمی چسبه هوای داخل به بیرون میاد چیکار باید کرد

زهرا نیازمندی
۱۰ مهر ۱۳۹۸

سلام ببخشید من یخچال رو شستم آب جوش ریختم رو لاستیکش الان بسته نمیشه باید عوضش کنم؟