استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت بوی بد کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن

علت بوی بد کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن

دلایل مختلف انتشار بوی بد از کولر گازی چیست؟

انتشار بوی بد کولر گازی یکی از رایج‌ ترین مشکلاتی است که ممکن است در هنگام استفاده از این وسیله با آن مواجه شویم. مشکل زمانی جدی‌تر می‌شود که بدانیم بعضی از این بوهای ناخوشایند می‌توانند برای سلامتی ما نیز مضر باشند؛ در چنین شرایطی بهتر است هرچه سریع‌تر نسبت به تعمیر کولر گازی اقدام کنیم اما پیش از آن بد نیست با دلایل مختلف بروز بوی بد کولر گازی آشنا شویم تا بتوانیم در هنگام مواجهه با آن‌ها، تصمیم بهتری بگیریم.

اگر جهت برطرف کردن مشکل کولر گازی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

انواع بوی نامطبوع کولر گازی و شناخت آن‌ها می‌تواند به شما در کشف علت بروز آن کمک کند، بوهایی نظیر: بوی سوختگی (سوختگی یک قطعه الکتریکی)، بوی باروت، بوی تخم‌مرغ فاسد و یا گوگرد، بوی مواد شیمیایی نظیر استون، بوی کپک، بوی پا، بوی لاشه‌ی حیوانات و بوی دود سیگار. هرکدام از این بوها، نشان از مشکل خاصی درکولر گازی شما دارند که در ادامه هرکدام از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

بوی سوختگی

اگر کولر گازی را تازه نصب کرده‌اید و برای بار اول آن را روشن کرده‌اید و چنین بویی به مشامتان رسیده، نگران نباشید. اجازه دهید کولر نیم ساعتی کار کند؛ به احتمال زیاد این بو به دلیل وجود گرد و غبار در سیستم دستگاه ایجاد شده است و پس از گذشت زمان کمی، برطرف خواهد شد. اما اگر کولر گازی شما نو نیست و زمان قابل توجهی هم از روشن بودن آن می‌گذرد و بوی بد کولر گازی، بوی سوختگی‌ست، به احتمال زیاد با مشکل فن یا کمپرسور مواجه هستید، همچنین ممکن است سیم‌کشی کولر در حال ذوب شدن باشد که در هر دو صورت، باید کولر را خاموش کنید و از مجموعه‌ی معتبر کاراباما کمک بخواهید.

بوی کپک

بوی کپک یکی از رایج‌ترین بوهایی است که ممکن است به مشامتان برسد. کولر گازی محیط مرطوبی دارد و در نتیجه برای رشد قارچ و کپک نیز، محل مناسبی به حساب می‌آید. راه حل ساده است؛ اولین کاری که می‌توانید بکنید نصب رطوبت‌گیر روی دستگاه کولر است اما بهتر است در کنار آن، کولر گازی را در فواصل زمانی مشخص سرویس کنید تا اگر لازم بود، سیستم تهویه را به موقع تعویض کنید. رطوبت بیش از حد دستگاه می‌تواند به دلیل ایجاد نشتی هم باشد، که باید هرچه زودتر از آن جلوگیری کنید. درست است که بوی کپک خطر چندانی ندارد، اما در دراز مدت می‌تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود، پس بهتر است به جای کنار آمدن با بوی بد کولر گازی، نسبت به سرویس کولر اقدام کنید تا سرویس‌کار هم نشتی کولر را چک کند و هم کپک‌ها را به طور کامل پاکسازی کند.

علت بوی بد کولر گازی

بوی پا

همه‌ی ما با این بو آشنا هستیم و اگر بی‌دلیل به مشاممان بخورد باید نگران کولر گازی باشیم. دلیل انتشار این بو از کولر، انباشت و راکد شدن آب به دلیل عدم تخلیه‌ی کامل و صحیح آب کولر گازی شماست. البته دلایل دیگری نیز باعث ایجاد چنین بویی می‌شوند، مواردی نظیر: مسدود شدن فیلترهای دستگاه و لوله‌ی کندانس و کثیف شدن کویل‌ها. توجه کنید که اگر فیلترها مسدود شده باشند، کمپرسور شما به راحتی خراب خواهد شد، پس بهتر است برای چک کردن دستگاه و یافتن علت بوی بد کولر گازی، حتما از تعمیرگاه مجاز کمک بخواهید. کاراباما با تیم خبره تعمیر کولر گازی در خدمت شماست، فقط کافی است وارد لینک درج شده شوید و درخواستتان را ثبت کنید.

بوی تخم مرغ فاسد

زمانی که کولر را روشن می‌کنید و بوی تخم‌مرغ فاسد یا گوگرد به مشامتان می‌رسد، به احتمال زیاد کولرتان با مشکل نشتی گاز مواجه شده است. نشتی گاز بسیار خطرناک بوده و می‌تواند به سلامتی شما آسیب برساند و باعث شود دچار مشکلاتی نظیر سرفه، سرگیجه، حالت تهوع، سوزش پوست، استفراغ، سردرد، گلودرد و حتی از دست دادن هوشیاری شوید؛ به همین دلیل بهتر است به محض اینکه چنین بویی به مشامتان خورد، کولر گازی را خاموش کرده و با تعمیرگاه مجاز تماس بگیرید.

نکته:

یکی از شایع ترین مشکلاتی که باعث نشت گاز شده و در نتیجه موجب انتشار بوی بد کولر گازی می‌شود، فرسایش فلز در طول زمان است. این مشکل می‌تواند با جایگزین کردن قسمت جزئی از آن برطرف شود اما اگر آسیب وارد شده به آن بزرگ باشد، باید کل دستگاه عوض شود.

این مورد، یکی دیگر از دلایلی است که مشخص می‌کند چرا پیدا کردن و تعمیر کردن زودهنگام نشت گاز فریون ارجحیت دارد؛ برای این کار می‌توانید هم به‌صورت آنلاین و با مراجعه به وب‌سایت کاراباما درخواستتان را ثبت کنید و هم می‌توانید با شماره 02158406 تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش پشتیبانی شما را راهنمایی کنند.

بوی باروت

زمانی که بوی باروت از کولر گازی به مشامتان رسید، باید هرچه سریع‌تر آن را خاموش کنید! این بو به دلیل خراب شدن فن دستگاه، اتصالی آن یا سوختگی مدار ایجاد می‌شود که باید هرچه سریع‌تر تعمیر شود. بهتر است به محض خاموش کردن دستگاه، با تکنسین مجاز تماس بگیرید و وقت را هدر ندهید.

بوی لاشه‌ی حیوانات

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که حیواناتی نظیر موش، مارمولک، مار یا هر حیوان دیگری که امکان وارد شدن به کولرگازی را دارد نیز در آنجا زندگی می‌کند، ممکن است این بو به مشامتان بخورد. برای برطرف کردن بوی بد کولر گازی بهتر است شخصا وارد عمل نشوید و کولر را باز نکنید.

بوی دود سیگار

این بو مخصوص خانه‌ی کسانی است که در منزلشان سیگار می‌کشند اما در زمانی که کسی در حال استعمال سیگار نیست، از کولر گازی به مشام می‌رسد. دلیل آن هم این است که کولر گازی در عین خنک کردن محیط، به جریان گردش هوا نیز کمک می‌کند و طی این فرایند باکتری‌های موجود در هوا در فیلترها باقی می‌مانند. اگر امکان مصرف سیگار در خارج از خانه برایتان فراهم نیست باید به صورت دوره‌ای از سرویس‌ کار کولر گازی بخواهید فیلترهای کولر را تعویض کند.

بوی استون

یکی دیگر از بوهایی که به محض استشمام آن باید کولر گازی را خاموش کنید و با تکنسین تماس بگیرید، بوی استون است. این بو حاصل نشتی گاز کولر بوده و بسیار خطرناک است.

علت بوی بد کولر گازی

چگونه بوی بد کولر گازی را از بین ببریم؟

پیش از هر اقدامی، باید بررسی کنید که این بو در کدام دسته از موارد ذکر شده قرار دارد و راه چاره‌ی هرکدام چیست؛ در صورتیکه بوی ناخوشایند با موارد بالا تفاوت داشت، اقدامات زیر می‌تواند در برطرف کردن بوی بد کولر گازی راهگشا باشد:

1. تمیز کردن فیلتر

در خانه‌ها اغلب به دلیل آشپزی، آلودگی هوا و یا مصرف سیگار بوهای مختلفی جریان پیدا می‌کند که همه‌ی آن‌ها توسط فیلتر جذب می‌شود و در دراز مدت، خود باعث انتشار بوی بد کولر گازی خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم هرازچندگاهی از خدمات سرویس کولر گازی کاراباما استفاده کنید و فیلتر کولر را تعویض کنید تا هوای مطبوع‌تری را استشمام کنید.

2. تعویض و یا پاکسازی تهویه‌ هوا

کویل‌ها در درازمدت می‌توانند منشا انواع قارچ، کپک و در نتیجه بوی بد کولر گازی باشند، پس بهتر است آن‌ها را در فواصل زمانی منظم، پاک کنید. برای این کار می‌توانید کویل‌ها را با شیشه‌ پاک کن به طور کامل تمیز کنید و هرگونه چربی و گرد و غبار مانده بر آن‌ها را از بین ببرید.

3. چک کردن لوله کندانس یا لوله تخلیه

لوله کندانس یا لوله تخلیه، وظیفه‌ی تخلیه‌ی آب اضافی کولر گازی را برعهده دارد، این قسمت را در کولر گازی پنجره‌ای، با عنوان سوراخ تخلیه و تشت می‌شناسند. این لوله باید توسط تکنسین از نظر وجود انسداد یا تجمع باکتری بررسی شود و پس از آن نسبت به شستشوی آن اقدام شود. پیشنهاد می‌کنیم شخصا به سراغ تمیز کردن لوله کندانس نروید و کار را به کسی بسپارید که در این زمینه تجربه‌ی کافی را داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین وظایف کولر گازی در کنار خنک کردن محیط، مطبوع کردن هوای آن است و اگر خود، عاملی باشد که تنفس خوشایند را از ما بگیرد، باید هرچه سریع‌تر وارد عمل شد و مشکل بوجود آمده را برطرف کرد. برای این کار می‌توانید از خدمات سرویس کولر گازی کاراباما استفاده کنید و پیش از بروز مشکلات این چنینی، از وقوع آن‌ها جلوگیری کنید.

اگر کولر گازی به صورت دوره‌ای تمیز و چک شود، هم دیرتر دچار مشکل خواهد شد و هم در مواجهه با خرابی‌های آن متحمل خسارات سنگین نخواهید شد. عیب یابی کولر گازی در زمان مناسب بهترین اقدامی است که از طریق آن می‌توانید عمر مفید کولر گازی را بیشتر کرده و کارآیی آن را نیز بهبود ببخشید.

اگر اخیرا با مشکل مشابهی مواجه شده‌اید و بوی بد کولر گازی آزارتان می‌دهد، حتما در بخش نظرات مشکلتان را شرح دهید تا کارشناسان کاراباما پاسخگوی شما باشند.

تعمیر کولر گازی در اصفهان تعمیر کولر گازی در لاهیجان
تعمیر کولر گازی در کرج تعمیر کولر گازی در رشت
تعمیر کولر گازی در تهران
نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.