استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

چرا فن کولر گازی خاموش نمی شود؟

فن کولر گازی

آیا ممکن است کولر گازی روی فن کار کند؟

حتما برای شما هم پیش آمده که کولر گازی را روشن کرده باشید و پس از چند دقیقه متوجه شوید که دستگاه خاموش شده اما فن آن همچنان مشغول به کار است. یکی از مشکلات متداول کولر گازی، یکسره کار کردن فن کولر گازی است که گاه منشا داخلی داشته و گاه به دلیل برهم خوردن تنظیمات دستگاه رخ می‌دهد. پیش از آنکه مجبور شوید به خاطر این مشکل به سراغ تعمیر کولر گازی بروید، بد نیست نگاهی به موارد ذکر شده در این مطلب بیاندازید. در این مقاله از کاراباما به شرح دلایلی پرداخته‌ایم که به موجب آن‌ها، دستگاه خود به خود خاموش شده و فن کولر گازی به کار می‌افتد.

آشنایی با علل مختلف روشن شدن فن کولر گازی می‌تواند به شما کمک کند تا در زمان درخواست کمک از تکنسین کاراباما، بتوانید مشکل را دقیق‌تر توضیح دهید و از طرفی، بتوانید حتی پیش از وقوع چنین مشکلی، از بروز آن پیشگیری کنید. فراموش نکنید که بدون داشتن تجربه و تخصص کافی، به هیچ وجه شخصا برای تعمیر کولر گازی دست به کار نشوید، چراکه ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری را به دستگاه وارد کنید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل کولر گازی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

فن کولر گازی چگونه کار می کند؟

این بخش از کولر گازی مسئول تامین هوایی است که در زمان روشن بودن دستگاه باید در آن جریان پیدا کند. درواقع، داخل کشیدن هوای گرم اتاق به داخل یونیت و انتقال هوای سرد از آن به خارج از دستگاه، از وظایف فن در سیستم کولر گازی است. همچنین می‌توان جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی، زمانی که هوای داخل اتاق به اندازه‌ی کافی خنک است، دستگاه را روی حالت فن قرار داد و صرفا به جریان بهتر هوای خنک اتاق در فضا کمک کرد. به این صورت می‌توان بدون روشن کردن کولر گازی، از هوای مطبوع موجود در فضا استفاده کرد؛ البته توجه داشته باشید که از این حالت زیاد استفاده نکنید، چون به کمپرسور کولر گازی فشار آمده و منجر به خراب شدن آن خواهد شد.

حالا که با نفش این قسمت از کولر گازی آشنا شدید، زمان آن رسیده تا به بررسی علل کار کردن فن کولر گازی در زمانی که دستگاه خاموش شده است بپردازیم؛ این دلایل عبارت‌اند از:

  • کثیف شدن یونیت یا پنل کولر گازی
  • انسداد در سیستم حرکت آب
  • اختلال در سیستم برق دستگاه
  • یخ زدن کندانسور
  • خراب شدن کمپرسور

کثیف شدن یونیت یا پنل کولر گازی

گاهی کار کردن مداوم فن در کولر گازی به دلیل مشکل فنی خاصی نبوده و صرفا یونیت یا پنل دستگاه شما کثیف شده است و باید هرچه سریع‌تر آن را تمیز کنید. برای پیشگیری از بروز این مشکل به دلیل وجود جرم و قارچ در پنل، پیشنهاد می‌کنیم دستگاه کولر گازی را هر شش ماه یکبار سرویس کنید تا سرویس‌کار متخصص در صورت وجود کثیفی و قارچ در پنل، آن را به صورت اصولی تمیز کند. کاراباما این سرویس را در اختیار شما قرار داده است.

نکته:

یکی از مشکلات رایج کولر گازی داغ کردن فن کولر و یا موتور فن کولر گازی است. چندین دلیل برای داغ شدن موتور فن کندانسور اسپیلت وجود دارد که نبود جریان هوای مناسب برای تهویه فن یکی از آنهاست. معیوب بودن موتور و یا سایز کوچک موتور فن در مقایسه با کولر گازی نیز می تواند علت داغ کردن فن کولر گازی باشد. همچنین در صورتی که خازن نامناسب و یا تیغه های فن با سایز نادرست بر روی موتور نصب شوند، جریان ورودی بشدت افزایش و موجب داغ شدن موتور فن می شود. در عیب یابی کولر گازی خود به این امر دقت کنید که بسیاری از قطعات همچون فن به نگهداری صحیح و سرویس دوره ای احتیاج دارند. عدم سرویس به موقع یکی دیگر از دلایل گرم شدن بیش از حد فن کولر گازی است.

برای استفاده از خدمات سرویس کولر گازی کاراباما می‌توانید هم به‌صورت آنلاین و با مراجعه به وب‌سایت کاراباما درخواستتان را ثبت کنید و هم می‌توانید با شماره 02158406 تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش پشتیبانی شما را راهنمایی کنند.

انسداد در سیستم حرکت آب

اگر لوله های آب کولر گازی به هر دلیلی مسدود شوند، فن روشن می‌ماند؛ چراکه وظیفه‌ی لوله‌های آب کولر گازی این است که رطوبت جذب شده از محیط را به یونیت خارجی منتقل کرده و از فضای اتاق خارج کنند. زمانی که این لوله‌ها به موجب جرم یا گرد و خاک مسدود شوند، قادر به انجام وظیفه‌ی خود نخواهند بود. در چنین حالتی، کولر خاموش شده و فن کولر گازی به کار می‌افتد.

از آنجایی که تشخیص این مورد، تخصصی بوده و نیاز به بررسی دقیق دستگاه دارد، پیشنهاد می‌کنیم با خاموش شدن کولر و روشن شدن فن، فورا فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع کرده و با کاراباما تماس بگیرید.

فن کولر گازی

اختلال در سیستم برق دستگاه

اتصالی در سیستم برق دستگاه و یا بروز هر نوع مشکل دیگری در تنظیمات آن موجب خواهد شد تا کولر گازی برق کافی را برای روشن ماندن دریافت نکرده و به طور کامل روشن نشود. به این ترتیب، خازن استارتر دستگاه با برق کم روشن شده و شروع به کار می‌کند اما جهت ادامه‌ی کار با کمبود برق مواجه می‌شود؛ به این ترتیب کولر گازی خاموش شده و در حالت فن قرار می‌گیرد. بررسی برق دستگاه به ابزار خاصی نیاز دارد و پیشنهاد می‌کنیم به هیچ وجه شخصا به آن رسیدگی نکنید. در چنین شرایطی، فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع کرده و با تعمیرگاه مجاز کولر گازی تماس بگیرید.

یخ زدن کندانسور

کولر گازی ممکن است به دلایل مختلفی یخ بزند که در مطلب علت یخ زدن کولر گازی، علل مختلف آن را به طور کامل شرح داده‌ایم؛ اما یخ زدن کندانسور تا حدودی با آنچه در مورد کل دستگاه مطرح است، تفاوت‌هایی دارد. آلودگی فیلترها، خرابی ترموستات، سرد شدن ناگهانی هوای محیط و نشتی گاز مبرد می‌توانند موجب شوند تا کندانسور یخ بزند. در چنین شرایطی، کولر به محض روشن شدن، خاموش شده و فن کولر گازی به کار می‌افتد. یکی از به صرفه‌ترین راه حل‌های برطرف کردن یخ زدگی کندانسور، سرویس دوره‌ای کولر گازی است.

خراب شدن کمپرسور

کمپرسور یا موتو کولر گازی ممکن است بنا به دلایل مختلفی خراب شده و از کار بیفتد. گاهی تعمیر کمپرسور ممکن است اما در بیشتر مواقع، به دلیل دیر رسیدگی کردن به مشکل کمپرسور، این قطعه نیاز به تعویض خواهد داشت. اگر کمپرسور کولر گازی دچار خرابی‌های اساسی شود، دستگاه خاموش شده و فن کولر گازی شروع به کار خواهد کرد. طبق موارد قبلی بهتر است فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع کرده و با تعمیرگاه مجاز کولر گازی تماس بگیرید.

همانطور که تا به اینجا شرح داده شد، مدام کار کردن فن کولر گازی می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که تشخیص و بررسی هرکدام از آن‌ها، بدون چاشنی تخصص و تجربه امکان‌پذیر نخواهد بود. آنچه می‌تواند به طور قطع از بروز زودهنگام چنین مشکلاتی پیشگیری کند، سرویس دوره‌ای کولر گازی است. پیشنهاد متخصصان این است که دوبار در سال دستگاه کولر گازی را به سرویس کار مجرب کولر گازی بسپارید تا هم عمر مفید دستگاه بیشتر شود و هم بتوانید حداقل در سال‌های اولیه‌ی استفاده از کولر گازی، از رخ دادن خرابی‌های این چنینی پیشگیری کنید.

آیا تا به حال با مشکل یکسره کار کردن فن کولر گازی مواجه شده‌اید؟ ایا دلایل دیگری را برای وقوع آن متصور هستید؟ آن را در بخش نظرات برایمان بنویسید و اگر در این مورد سوالی دارید نیز با ما مطرح کنید تا کارشناسان کاراباما هرچه سریع‌تر پاسخگوی شما باشند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.