استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

دلایل خرابی پنل تلویزیون چیست؟

خرابی پنل تلویزیون

در هنگام خراب شدن پنل تلویزیون چه باید کرد؟

تلویزیون فصل نمی‌شناسد و هر زمان که نیاز به سرگرم شدن داشته باشیم، در اختیار ماست؛ به همین دلیل زمانی که دچار مشکلی می‌شود، باید بدون معطلی نسبت به تعمیر تلویزیون اقدام کرد. یکی از مشکلات متداول تلویزیون ها، خرابی پنل تلویزیون است. مشکلی که اگر دلایل بروز آن را بدانیم، می‌توانیم تا جای ممکن وقوع آن را به تاخیر انداخته و کمتر درگیر دردسرهای تعمیر یا تعویض پنل تلویزیون شویم.

در این مقاله از کاراباما به سراغ بررسی دلایل خرابی پنل تلویزیون رفته‌ایم و راهکارهایی را هم برای تعمیر این خرابی ارائه کرده‌ایم؛ گرچه پیشنهاد اکید ما به شما این است که در صورت مواجه شدن با این مشکل، بدون داشتن دانش و تخصص کافی، تلویزیون را بررسی نکرده و برای تعمیر آن تلاش نکنید، چراکه ممکن است به سایر قطعات یا کل دستگاه آسیب رسانده و در مواردی مجبور شوید کل دستگاه را تعویض کنید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل تلویزیون خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار تلویزیون

پنل تلویزیون ممکن است به دلایل فنی و یا عوامل بیرونی نظیر ضربه، دچار خرابی شود. در صورتی که با این دلایل آشنا باشیم، می‌توانیم در هنگام درخواست کمک از تکنسین، مشکل را واضح‌تر شرح داده و روند تعمیر تلویزیون را سرعت ببخشیم. در ادامه، دلایل مختلف خرابی پنل تلویزیون را بررسی کرده و سپس به بررسی نشانه‌های خرابی پنل تلویزیون و راهکارهای برطرف کردن آن خواهیم پرداخت.

از دلایل خرابی پنل تلویزیون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که در ادامه به توضیح هریک خواهیم پرداخت:

 • آب خوردگی پنل تلویزیون
 • آسیب دیدگی فلت های تلویزیون
 • ضربه خوردن تلویزیون

آب خوردگی پنل تلویزیون

اگر اهل تمیز کردن صفحه تلویزیون با آب هستید و به عبارتی، تلویزیون را غیر اصولی تمیز می‌کنید و یا اگر کودکی در خانه دارید که گاهی روی صفحه تلویزیون آب می‌پاشد، منتظر خرابی پنل تلویزیون باشید. البته این مشکل تا حدودی قابل حل است و گاهی با خاموش کردن تلویزیون به مدت چند ساعت تا یک روز، پنل خشک شده و به حالت اول برمی‌گردد. پیشنهاد می‌کنیم که صفحه تلویزیون را با پاک کننده‌های مخصوص شیشه تلویزیون تمیز کنید و از آب برای انجام این کار استفاده نکنید.

آسیب دیدگی فلت های تلویزیون

فلت ها قطعات ریزی در پنل تلویزیون هستند که وظیفه‌ی پخش تصاویر را بر عهده دارند. زمانی که فلت ها خراب می‌شوند، خرابی پنل تلویزیون نیز رخ می‌دهد. از آنجایی که فلت ها بسیار آسیب‌پذیر هستند، اغلب امکان تعمیر آن‌ها وجود ندارد و باید تعویض شوند. تشخیص خرابی فلت های تلویزیون امری تخصصی است که بهتر است به تکنسین‌های کاراباما سپرده شود.

ضربه خوردن تلویزیون

یکی دیگر از دلایل رایج خرابی پنل تلویزیون، اصابت ضربه به دستگاه است. اگر در حال جابه‌جایی تلویزیون هستید و از دستتان به زمین افتاده و یا شی‌ای به طرف تلویزیون پرتاب شده و به آن برخورد کرده است؛ احتمالا با خرابی پنل تلویزیون مواجه خواهید شد. در این حالت، پنل می‌شکند که البته در 90 درصد موارد هم قابل تعمیر نبوده و باید تعویض شود. برای پیشگیری از چنین مشکلی، بهتر است در هنگام جابه‌جایی تلویزیون، حتما از ضربه‌گیر در اطراف دستگاه استفاده کنید و اگر کودکی در خانه دارید که ممکن است اسباب‌بازی‌هایش را به طرف تلویزیون پرتاب کند، در هنگام بازی، اطراف تلویزیون را با پوشش‌های نرمی مثل فوم و یا انواع بالش بپوشانید.

نکته

ممکن است شکستگی پنل تلویزیون سامسونگ، ال جی، سونی، هایسنس و… برای بسیاری از افراد، بخصوص کسانی که فرزند خرسال دارند پیش بیاید و آن‌ها را وادار به تعویض پنل شکسته تلویزیون کند. اما متاسفانه باید گفت در 99 درصد مواقع امکان تعمیر و تعویض پنل شکسته تلویزیون وجود ندارد. امروزه بیشتر تولید کنندگان، پنل تلویزیون جایگزین نمی‌سازند زیرا هزینه بالایی دارد و در بیشتر مواقع این هزینه از قیمت خرید یک تلویزیون جدید بیشتر است. بنابراین قبل از اینکه پنل تلویزیون شما بشکند، بهتر است به فکر ایمنی کامل تلویزیون خود باشید. اگر فرزند خردسال دارید، تلویزیون را روی دیوار نصب کنید به گونه ای که دست کودک به آن نرسد. برای سیم ها نیز از داکت مخصوص استفاده کنید و آن ها را از دسترس خارج کنید.

درصورت شکستگی پنل تلویزیون می‌توانید نسبت به تعمیر تلویزیون اقدام کنید. برای این کار می‌توانید هم به‌صورت آنلاین و با مراجعه به وب‌سایت کاراباما درخواستتان را ثبت کنید و هم می‌توانید با شماره 02158406 تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش پشتیبانی شما را راهنمایی کنند.

حالا که دلایل خرابی پنل تلویزیون را بررسی کردیم بهتر است به سراغ مشکلاتی برویم که علت بروز آن‌ها در دستگاه، خرابی پنل تلویزیون است:

 • دوتایی شدن تصویر در نمایشگر تلویزیون
 • اضافه شدن رنگ غیر عادی در صفحه نمایش تلویزیون
 • تیره شدن بخشی از تصویر
 • وجود نقطه سفید در تصویر
 • به وجود آمدن خط عمودی در صفحه
 • نداشتن تصویر در عین پخش صدا

خرابی پنل تلویزیون

دوتایی شدن تصویر در نمایشگر تلویزیون

ایجاد اختلال در پنل اصلی و یا برد TCON باعث می‌شود که مشکل دوتایی شدن تصویر رخ دهد. در چنین مواقعی باید برد تلویزیون بررسی و در صورت لزوم تعویض شود که هزینه‌ی گزافی داشته، تا جایی که خرید دستگاه جدید نسبت به آن به صرفه‌تر خواهد بود. این مشکل به ندرت رخ می‌دهد و همیشه نتیجه خرابی پنل تلویزیون تا این اندازه به شما ضرر نخواهد زد.

اضافه شدن رنگ غیر عادی در صفحه نمایش تلویزیون

اگر در هنگام تماشای تلویزیون متوجه اضافه شدن رنگ غیرعادی به تصویر شدید، با خرابی پنل تلویزیون روبه‌رو هستید. پیشنهاد می‌کنیم به محض مشاهده رنگ غیرعادی، تلویزیون را خاموش کرده و از تکنسین تعمیرگاه مجاز کاراباما درخواست کمک کنید؛ چراکه این مورد می‌تواند در دراز مدت آسیب‌های اساسی به دستگاه تلویزیون شما وارد کند. در این حالت، مایع درون پنل از بین رفته و باید هرچه سریع‌تر پنل را تعویض کنید.

تیره شدن بخشی از تصویر

اگر به صفحه تلویزیون ضربه خورده و این مشکل ایجاد شده، باید هرچه سریع‌تر پنل را بررسی کنید؛ در غیر این صورت، مشکل از بک‌ لایت تلویزیون است که تشخیص مشکل و تعمیر آن تنها از عهده‌ی تکنسین تعمیر تلویزیون برمی‌اید و بس. توجه داشته باشید که دستکاری کردن بک لایت تلویزیون، باعث ایجاد مشکلات اساسی‌تری در دستگاه خواهد شد، پس به هیچ وجه خودسرانه وارد عمل نشوید.

وجود نقطه سفید در تصویر

نقطه های سفید در تصویر نشان از خرابی پنل تلویزیون دارند و دلیل بروز آن‌ها هم سوختگی پیکسل‌ها است. پیکسل ها از اصلی‌ترین بخش‌های پنل تلویزیون محسوب می‌شوند و خراب شدن یا از بین رفتن آن‌ها، با تعمیر یا تعویض قابل حل نیست. در زمان بروز این مشکل، باید پنل را به کلی تعویض کنید تا بتوانید از پیکسل‌های سالم استفاده کنید.

نکته:

کاراباما با بیش از صدها متخصص تعمیر تلویزیون، به صورت حرفه‌ای و در زمان کوتاه خدمات نصب و تعمیرات تلویزیون را در محل ارائه می‌کند. همچنین اگر نیاز به انتقال دستگاه به کارگاه تخصصی تعمیرات تلویزیون ما باشد، تمامی مراحل انتقال و بازگشت تلویزیون شما برعهده تکنسین و بدون هیچ هزینه‌ای خواهد بود.

با بیش از صدها مورد موفق از تعمیرات مختلف مدل های انواع برندهای تلویزیون، برطرف شدن مشکل تلویزیون شما اعم از خاموش شدن ناگهانی، قطع شدن یا سیاه شدن تصویر، قطعی صدا، بهم ریختن تصاویر و رنگ ها و غیره، به صورت استاندارد و اصولی تضمین می گردد.

شما می‌توانید هم به‌صورت آنلاین و با مراجعه به وب‌سایت کاراباما درخواستتان را برای تعمیر تلویزیون ثبت کنید و هم می‌توانید با شماره 02158406 تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش پشتیبانی شما را راهنمایی کنند.

به وجود آمدن خط عمودی در صفحه

یکی دیگر از مشکلاتی که نشان از خرابی پنل تلویزیون دارد، مشاهده خط عمودی در صفحه است که به چند دلیل ایجاد می‌شود:

 • ضربه خوردن به پنل
 • بروز مشکل در برد تلویزیون
 • ایجاد خلل در کار فلت های انتقال دهنده

اگر فلت ها دچار مشکل شده باشند، می‌توان خرابی پنل تلویزیون را تعمیر کرد، در غیر این صورت باید پنل یا برد حتما تعویض شوند. توجه داشته باشید که اگر خط عمودی، کامل نباشد و یه‌صورت یکجا از بالا به پایین تصویر کشیده نشده باشد، صد در صد با خرابی پنل تلویزیون مواجه هستید و راهی جز تعویض پنل نخواهید داشت.

نداشتن تصویر در عین پخش صدا

از نشانه‌های دیگر خرابی پنل تلویزیون این است که در هنگام تماشای تلویزیون، صدا پخش شود اما تصویر قطع شده باشد. گاهی این مشکل با ریست کردن تلویزیون حل می‌شود، اما اگر تلویزیون را ریست کردید و این مشکل همچنان به قوت خود باقی بود، درگیر خرابی پنل تلویزیون شده‌اید و باید فورا تلویزیون را از برق بکشید و مراتب را به تکنسین اطلاع دهید.

 

بررسی مشکل خرابی پنل تلویزیون و نحوه عیب یابی و تعمیر معایب مختلف آن  و نیز انجام سرویس، همگی نیازمند دانش تخصصی در رابطه با قطعات تلویزیون، وظایف و کارکرد آن‌ها‌ست. به علاوه، داشتن تجربه و ابزارآلات خاص نیز مهم است. بنابراین انجام عیب یابی تلویزیون و یا امور تعمیرات، مسئله‌ی بسیار حساسی است که هر فردی صلاحیت لازم برای انجام آن‌ها را ندارد. یادآوری می کنیم که مطالبی که در رابطه با دلایل خرابی پنل تلویزیون گفته شد، به مدل دستگاه هم بستگی دارد.

اگر خرابی پنل تلویزیون شما به دلایلی ایجاد شده که در این مطلب به آن اشاره نشده، حتما آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان کاراباما پاسخگوی شما باشند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.