استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

کم شدن حجم گاز کولر گازی؛ چگونه بفهمیم گاز کولر گازی کم شده است؟

کم شدن حجم گاز کولر گازی

گاز کولر گازی نقش بسیار مهمی در خنک سازی محیط دارد. در واقع، فرآیند خنک سازی با تبدیل گاز مبرد انجام می‌شود. از این رو اگر این گاز تمام شده باشد یا مقدار آن کافی نباشد، پروسه خنک کردن به درستی انجام نمی‌گیرد. اما چگونه بفهمیم گاز کولر گازی کم شده است؟ در این مطلب به بررسی علائم کمبود گاز اسپلیت یا کم شدن حجم گاز کولر گازی پرداخته‌ایم.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند کولر گازی شما سامسونگ، ال جی و جنرال نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

گاز کولر گازی اسپیلت چیست؟

گاز کولر گازی اسپیلت چیست؟ از رایج‌ترین گازهای کولر گازی می‌توان به R410A، R22 و R407A اشاره کرد که از آنها برای خنک کردن هوا استفاده می‌شود.

گاز کولر گازی نقش بسیار مهمی در فرآیند خنک کردن هوا دارد. از این رو، اگر مقدار این گاز کم یا تمام شود، شاهد کاهش سرمایش و خنک کنندگی کولر گازی خواهیم بود.

چگونه بفهمیم گاز کولر گازی کم شده؟ افزایش هزینه برق، ایجاد سر و صدای زیاد و اختلال در عملکرد برخی قطعات دستگاه از جمله مواردی است که ممکن است در صورت کمبود گاز کولر گازی رخ بدهد.

توصیه می‌شود برای جلوگیری از آسیب به قطعات و صرف هزینه اضافی برای تعمیر کولر گازی، سریعا برای شارژ گاز کولر گازی توسط یک تکنسین تعمیر کولر گازی ال جی، بوش یا هر برند دیگری اقدام نمایید.

علائم کمبود گاز کولر گازی

از مهم‌ترین علائم کمبود گاز کولر گازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

باد گرم و کاهش قدرت سرمایش: اصلی‌ترین نشانه کمبود گاز کولر گازی، کاهش قدرت سرمایش دستگاه است. برای رفع این مشکل کافیست گاز کولر گازی را مجدد شارژ کنید.

کار نکردن سنسورهای کولر گازی: از دیگر علائم کمبود گاز کولر گازی، از کار افتادن سنسورهای کولر گازی است. وجود ایراد در سنسور یکی از دلایل روشن نشدن کولر گازی است. چنانچه کمبود گاز موجب از کار افتادن سنسورها شده باشد، باید هرچه سریع‌تر برای شارژ گاز آن اقدام کنید.

کار نکردن قطعات و اتصالات اسپلیت: از کار افتادن قطعات و اتصالات اسپلیت و همچنین فعال نشدن برخی از قابلیت‌های آن، یکی دیگر از علائم کمبود گاز کولر گازی است.

لرزش و صداهای عجیبِ کولر گازی: در صورت کمبود گاز کولر گازی شاهد لرزش دستگاه و تولید صداهای عجیب از آن خواهیم بود. برای جلوگیری از این مشکل، می‌بایست سریعا برای شارژ گاز کولر گازی اقدام کنید.

یخ زدگی لوله‌های ورودی: یخ زدگی لوله‌های ورودی یکی دیگر از نشانه‌های کمبود گاز کولر گازی است. اگر در زمان مناسب برای رفع این مشکل اقدام نکنید، مسیر لوله‌ها بسته شده و هیچ هوایی وارد کولر گازی نخواهد شد. یک تکنسین ماهر تعمیر کولر گازی بوش، سامسونگ، گری یا هر برند دیگری به راحتی می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

افزایش هزینه برق: در صورت افزایش ناگهانی هزینه برق، ممکن است گاز کولر گازی شما کم شده باشد. برای رفع این مشکل باید محفظه گاز بررسی و در صورت کمبود گاز کولر گازی شارژ شود.

علائم کمبود گاز کولر گازی

علائم نشتی گاز کولر گازی

یکی از رایج‌ترین مشکلات اسپلیت، نشتی گاز مبرد از آن است. نشتی گاز کولر گازی علاوه بر اینکه برای سلامتی خطرناک است، چنانچه در زمان مناسب برای رفع آن اقدام نشود، موجب آسیب دیدن دستگاه و صرف هزینه‌های سنگین برای تعمیرات خواهد شد.
مهم‌ترین علائم نشتی گاز کولر گازی عبارتند از:

1. باد کولر گازی گرم است و سرمایش کافی ندارد.
2. کویل‌های اواپراتور و لوله‌های مسی یخ زده است.
3. هزینه قبض برق ناگهانی بالا رفته است.
4. صدای زیاد و ناهنجار از کولر گازی شنیده می‌شود.

در صورت مشاهده هریک از علائم فوق، می‌بایست سریعا برای شارژ گاز کولر گازی اقدام کنید.

متداول‌ترین روش برای تشخیص نشتی گاز کولر گازی، استفاده از محلول کف صابون است. برای این کار کافیست محل‌های مشکوک را به کف صابون آغشته کنید. با ایجاد حباب می‌توانید به راحتی محل نشتی را پیدا کنید.

دلایل نشت گاز از کولر گازی

از مهم‌ترین دلایل نشت گاز از کولر گازی می‌توان به نصب نامناسب، وجود ایراد در لوله‌های مبرد، معیوب شدن اتصالات و دریچه‌ها و عدم سرویس منظم آن اشاره کرد. گاهی ممکن است قدیمی بودن کولر گازی یا فرسودگی لوله‌های مسی عامل ایجاد این مشکل باشد. در صورت شکستگی یا شل شدن قطعات کولر گازی نیز می‌توانیم شاهد نشت گاز از آن باشیم.

تشخیص کمبود گاز کولر گازی

نحوه تشخیص کمبود گاز گولر گازی

چگونه بفهمیم گاز کولر گازی کم شده است؟ نحوه تشخیص کمبود گاز کولر گازی به راحتی امکان پذیر است و در صورت مشاهده باد گرم، یخ زدگی پنل و افزایش مصرف انرژی می‌بایست از یک تکنسین تعمیر و سرویس کولر گازی برای شارژ دستگاه کمک بگیرید.

تشخیص کمبود گاز کولر گازی:

• در صورتی که کولر گازی روشن می‌شود و تمام قطعات به خوبی کار می‌کند اما باد آن گرم است و سرمایش کافی ندارد، ممکن است گاز کولر گازی تمام شده باشد.

• اگر لوله‌های مسی و پنل داخلی کولر گازی یخ زده است نیز باید در ابتدا میزان گاز بررسی و در صورت کمبود، شارژ شود.

• از دیگر نشانه‌های کمبود گاز کولر گازی، صدای زیاد یا صدای قل قل از دستگاه است. در صورت کمبود یا نشتی گاز از کولر گازی این صدا شنیده می‌شود.

• بالا رفتن قبض برق به صورت ناگهانی، از علائم کمبود گاز کولر گازی است. چنانچه گاز کولر گازی کم شود، برای خنک سازی محیط، فشار بیشتری به موتور وارد می‌شود. از این رو، هزینه برق به میزان زیادی بالا می‌رود.

روش‌های شارژ گاز کولر گازی

برای شارژ کولر گازی روش‌های متفاوتی وجود دارد. برای جلوگیری از آسیب به دستگاه توصیه می‌شود در سریع‌ترین زمان ممکن برای شارژ گاز اقدام کنید.

انواع روش‌های شارژ گاز کولر گازی:

1. شارژ گاز کولر گازی با ترازو یا شارژ وزنی: شارژ گاز کولر گازی با ترازو بهترین روش ممکن برای شارژ است که با استفاده از ترازوهای دیجیتال و دقیق انجام می‌شود.

2. شارژ گاز آمپری: در این روش میزان شارژ کولر گازی، با توجه به آمپرمتر روی دستگاه تعیین می‌شود.

3. شارژ گاز به کمک گیج مانوفیلد: در این روش با سنجیدن دمای اطراف پنل و کندانسور، میزان استاندارد فشار گاز تعیین می‌شود. این روش زیاد مورد اطمینان نیست و معمولا استفاده نمی‌شود.

جمع‌بندی

گاز مبرد یا خنک کننده نقش اساسی در فرآیند خنک سازی محیط دارد. در صورت کمبود یا اتمام این گاز فرآیند خنک سازی به خوبی انجام نمی‌شود و شاهد کاهش قدرت سرمادهی کولر گازی خواهیم بود.

چگونه بفهمیم گاز کولر گازی کم شده است؟ افزایش هزینه برق، خنک نبودن باد کولر گازی، یخ زدگی پنل و لوله های آن و … از اصلی‌ترین نشانه های کم شدن حجم گاز کولر گازی است. با سرویس منظم و دوره ای و بررسی میزان شارژ کولر گازی، می‌توانید از صرف هزینه برای تعمیرات یا تعویض قطعات جلوگیری کنید.

سوالات متداول

خروج بوی بد از کولر گازی، کاهش قدرت سرمایش و خروج باد گرم، یخ زدگی پنل و لوله‌های مسی می‌تواند از مهم‌ترین علائم نشتی گاز از کولر گازی باشد.

اگر باد کولر گازی گرم است، هزینه برق بیش از حد بالا رفته، صدای حباب از دستگاه شنیده می‌شود، پنل یخ زده و برخی قطعات عملکرد مناسبی ندارد، باید میزان گاز کولر گازی بررسی شود.

شارژ گاز کولر گازی با ترازو، شارژ گاز آمپری و شارژ گاز با کمک گیج مانوفیلد و جدول دمایی از روش‌های متداول شارژ دستگاه است. شارژ گاز کولر گازی با ترازو بهترین و اصولی‌ترین روش خواهد بود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.