علت خاموش شدن کولر گازی به صورت ناگهانی

برای اکثر مردم گرمای عجیب و غریب برخی از روزهای تابستان فقط با کولر گازی قابل تحمل است. عمق فاجعه جایی است که در چنین روزهای گرمی کولر گازی ناگهان خاموش می شود و از کار بیوفتد! اما این مشکل ممکن است برای خیلی از ما اتفاق بیوفتد و موضوع تازه ای نیست. هر چند که با سرویس سالیانه کولر گازی می توان از بروز بسیاری از این اتفاقات ناخوشایند و بعضا پرداخت هزینه های گزاف جلوگیری کرد؛ با این تفاسیر اگر چنین اتفاقی برای کولر شما هم بیوفتد، می توانید با خواندن این مطلب به دلایل اصلی خاموش شدن کولر گازی پی ببرید و اقدامات لازم را انجام دهید.

در صورتی  که شما هم با مشکل خاموش شدن ناگهانی کولر دو تیکه یا اسپیلت خود روبرو شده اید، پیشنهاد می کنیم پس از مطالعه مطلب علت خاموش شدن کولر گازی، در صورتی که هیچ گونه تخصص و دانش فنی در زمینه تعمیر و سرویس کولر گازی ندارید، کولر خود را به دست تعمیرکاران خبره کاراباما بسپارید. شما می توانید از طرق تماس و یا پر کردن فرم زیر به صورت آنلاین، ما را از درخواست خود مطلع سازید.

ثبت درخواست تعمیرات و سرویس کولر گازی

در دامه مطلب به موارد کلی که علت خاموش شدن کولر گازی هستند، می پردازیم.

علت خاموش شدن کولر گازی

خاموش شدن ناگهانی کولر گازی می تواند علت های متفاوتی داشته باشد، از جمله:

مشکلات برق کشی ساختمان یا کولر

قبل از هر اقدامی از سلامت سیم کشی و برق ساختمان و همچنین برق رسانی صحیح به کولر خود مطمئن شوید. ممکن است یک اتصالی کوچک سیم های برق و یا اشکال در فیوز باعث خاموش شدن کولر گازی شما شده باشد.

تنظیمات ترموستات

شاید یکی از ساده ترین توضیحات برای علت خاموش شدن ناگهانی کولر دوتیکه شما نوع تنظیمات ترموستات کولر باشد. یک ترموستات خودکار ممکن است در یک زمان مشخص خاموش و روشن شود و اگر شما سهوا درجه ترموسات را بیشتر از حد انتظار تنظیم نمایید، ممکن است کولر به طور کلی خاموش شود.

اورلود موتور

برخی از موتورهای کولرها مجهز به یک سوئیچ استراحت هستند که به هنگام اورلود موتور آن را خاموش می کنند. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد از جمله مدت زمان طولانی، تهویه نامناسب و ولتاژ نامناسب.

سوئیچ های ایمنی فشار (هایپرشر و لوپرشر)

برخی از کولرها دارای سوئیچ فشار هستند که مبرد، پمپ حرارتی و اجزا مشابه دیگر را نظارت می کنند. هنگامی که فشار بیش از حد بالا می رود، سوئیچ به طور خودکار سیستم را برای جلوگیری از بروز آسیب بیشتر خاموش می کند.

کثیف بودن فیلترها

فیلترهای هوا یک شبکه ایمن هستند که هوای محیط شما را از آلودگی و گرد و غبار پاک می کنند. اما زمانی که با گرد و خاک پوشیده می شوند، از دوست تبدیل به دشمن می شوند!

یک فیلتر هوای کثیف جریان هوا را در کانال های هوای منزل شما مسدود می کنند و باعث می شوند کولر شما به سختی و در مدت زمان طولانی تری خانه شما را خنک سازد و این مسئله تا زمانی ادامه خواهد داشت که یا:

 • کولر شما از کار بیوفتد.
 • کولر بیش از حد گرم شود و جریان برق سیستم را قطع کند.

راه حل این موضوع تمیز کردن به موقع فیلترهای کولرتان است. اگر در این زمینه تخصص آگاهای کافی ندارید پیشنهاد می کنیم مقاله “تمیز کردن فیلتر کولر گازی را مطالعه کنید.

کویل های کندانسور کثیف

کویل های کندانسور، لوله های پر از مبرد هستند که از طریق یونیت خارجی کولر عملیات خود را اجرا می کنند. اگر این کویل ها کثیف باشند، کولر شما مدت زمان طولانی تری کار می کند که این مسئله باعث گرم شدن بیش از حد کولر می شود.

به همین دلیل است که: کولر دو تیکه یا اسپیلت استاندارد دارای دو بخش است: یونیت خارجی و یونیت داخلی. یونیت داخلی از مبرد برای جذب گرما از محیط داخلی و خنک کردن آن استفاده می کند. این مایع داغ مبرد به یونیت خارجی جریان پیدا می کند.

اما اگر کویل ها پر از خاک باشند، مبرد نمی تواند گرما را به راحتی کاهش دهد چرا که گرد و خاک دقیقا مثل عایق عمل می کند. بنابراین مبرد نمی تواند گرمای بیشتری را از کولر شما جذب کند و باعث می شود کولر شما رطوبت هوا را از بین ببرد. در چنین شرایطی کولر شما مدام در حال کار خواهد بود تا زمانی که بیش از حد گرم شود چرا که نمی تواند به دمای تنظیم شده ترموستات برسد.

راه حل: یونیت خارجی را با اسپری تمیزکننده مخصوص کویل تمیز کنید. و یا اینکه برای اطمینان بیشتر برای سرویس کولر گازی خود با مرکز کاراباما تماس بگیرید.

علت خاموش شدن کمپرسور کولر گازی

خاموش شدن ناگهانی کمپرسور کولر گازی می تواند دلایل متعددی داشته باشد. در اکثر موارد احتمالا  باید با تعمیرکار کولر گازی باتماس بگرید. در این مطلب میخواهیم در رابطه با علت خاموش شدن ناگهانی کمپرسور کولر گازی صحبت کنیم. اگر کولر شما هم با مشکل مواجه شده است، در صورت نداشتن تخصص کافی بهتر است با مرکز تخصصی تعمیر و سرویس کولر گازی کاراباما تماس بگیرید و یا اینکه درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به مشکل شما رسیدگی نماییم.

علت خاموش شدن کمپرسور کولر گازی

اگر کولر گازی شما خیلی زودتر از انکه فضا را خنک کند خاموش می شود، به احتمال زیاد کمپرسور کولر مشکل دارد. دلایل رایج در رابطه با این مشکل عبارتند از:

نامناسب  بودن مقدار مبرد

در صورتی که مقدار مبرد خیلی کم یا خیلی زیاد باشد، ممکن است کمپرسور به طور ناگهانی و یا زودتر از زمان مناسب خاموش شود.

اشکالات برقی

ممکن است قطعه ای از اجزای الکتریکی  کمپرسور معیوب شده باشد. حتی چیز کوچکی مثل خراب شدن یک سیم ساده می تواند باعث آسیب جدی به کمپرسور شود.

کثیف بودن کویل های کندانسور

هنگامی که کویل های کندانسور با گرد و غبار و خاک مسدود می شوند، گاهی اوقات کمپرسورها به سرعت خاموش می شوند.

یخ زدن

اگر شما متوجه وجود یخ زدگی یا برفک در قسمت خارجی یونیت شدید. به احتمال زیاد مبرد کم است و این موضوع اغلب باعث می شود که کمپرسور به صورت ناگهانی خاموش و روشن شود و مانع از ورود هوای خنک به خانه شود.

گرم شدن بیش از حد

هنگامی که کمپرسور بیش از حد گرم می شود، ممکن است به عنوان یک مکانیسم دفاعی خاموش شود.

علت گرم شدن زیاد کمپرسور

هر تکنسین تعمیر کولر گازی می تواند به شما بگوید که گرم شدن زیاد یکی از علت های رایج مشکلات کمپرسور کولر های گازی است. اما به چه دلیل کمپرسور گرم می شود؟ قبل از تماس با تعمیرکار کولر گازی به نکات زیر توجه کنید:

نسبت فشار تخلیه به مکش

فشار تخلیه ممکن است بیش از حد بالا و یا اینکه فشار مکش بیش از حد کم باشد. این موارد ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. ممکن است گاز مبرد خیلی کم باشد و یا سیستم بیش از حد شارژ شده باشد. ممکن است شیر انبساط و یا فن کندانسور معیوب شده باشد. همچنین کویل های کندانسور کثیف می توانند این مشکل را ایجاد کند. به همین علت سرویس به موقع می تواند از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری نماید.

روغن ریزی

 کمپرسورها نیاز به روغن تبرید دارند تا به درستی عمل کنند. وقتی که کمپرسورها خیلی گرم می شوند روغن کاهش می یابد وحلقه های پیستون، سیلندرها و دیگر اجزا یکی یکی از کار می افتند.

این عوامل و بسیاری از موارد دیگر ممکن است کمپرسور را به طور کامل از کار می اندازند.

عدم سرویس به موقع

سرویس به موقع کولر گازی و یا اسپیلت می تواند از بروز مشکلاتی مثل خاموش شدن ناگهانی کمپرسور و در نهایت از کار افتادن کولر و متحمل شدن خسارت مالی زیاد جلوگیری کند. برای هر کولر گازی یا اسپیلت حداقل یک بار سرویس در سال امری ضروری است! تا ضمن عیب یابی به موقع کولر، از بروز مشکلات جدی و پرهزینه جلوگیری شود.
پیشنهاد می کنیم که با نزدیک شدن به فصل تابستان حتما قبل از استفاده از کولر گازی خود، برای سرویس و عیب یابی احتمالی آن با مرکز تخصصی تعمیرات و سرویس کولر گازی تماس بگیرید و اینکه  درخواست خود را از طریق فرم به صورت آنلاین ثبت نمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن یکی از بهترین تکنسین های مرکز خود را به محل کار یا منزل شما اعزام نماییم.

برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله “تست کمپرسور کولر گازی” را مطالعه کنید.

خلاصه خدمات
Rate :
4.5 based on 14 votes
نوع سرویس
تعمیر و سرویس کمپرسور کولر گازی

تعداد کل نظرات: 11

 • Avatar
  علی حسنوند

  سلام ممنون از این همه وقتی که گذاشتید و اطلاعات خوب من مشکل داشتم که با خوندن این مطلب مشکل کولر گازی رو تونستم حل کنم و کولر گازی رو تعمیر کنم

  • Avatar
   کارشناس 4: جعفری

   سلام دوست گرامی
   ضمن تشکر از نظر دلگرم کننده شما
   از اینکه توانسته ایم در برطرف کردن مشکل کولر گازی شما موثر باشیم، بسیار خرسندیم.
   موفق باشید.

   • Avatar
    مسثم باقرزاده

    با سلام کولر ۱۹۰۰۰ ال جی دارم پنجره ای بعد از روشن شدن هریک یا دودقیقه میره روی فن ودوباره میزه روی موتور..روی هر درجه ای تنظیم باسه فرقی نداره

 • Avatar
  جوادرضایی

  سلام ممنون از وب سایت کاملتون
  استاد عزیز بنده یه کولر مارک بوش پنل روشن میشه موقع استارت کمپرسور ده ثانیه روشن میشه کمپرسور خاموش میشه دلیلش چی میتونه باشه اطفا تماس بگیرید.

 • Avatar
  بهروز

  سلام من یه کولر ال جی دارم پس از روشن شدن برای بار اول دستگاه حدود ۵دقیقه کار میکند سپس فن و کمپرسور از کار می افتد و ارر ۵a میدهد ولی فن بلوور کار میکند مجدد پس از طی ۵ دقیقه موتور روشن میشود ولی از بار دوم پس از ۲۰ ثانیه از روشن شدن موتور ارر ۵a میدهد سپس بعد از ۵دقیقه روشن میود و این امر تکرار میشود لازم به ذکر است که برق منزل ۱۹۷ ولت میباشد ایا مشکل از برق هست یا چیز دیگری ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 • Avatar
  محمد حسنی جلیلیان

  سلام یه کولر ۱۸۰۰۰ میتسوبیشی دارم متاسفانه بردش خراب سد وتعمیرش کردم الانم روشن میشه سرماش هم عالیه ولی بعداز دو ساعت کلا خاموش میشه حتی پپنل داخلیش هم خاموش میشه دوباره روشن میکنم باز دو ساعت کمتر یا بیشتر کار میده دوباره خاموش میشه اگه کسی میتونه راهنمایی کنه ممنون میشم دیگه کلافه شدم از بس تعمیرکار بردم سر کولر ولی فایده نداشته

 • Avatar
  الیاس بدخشان

  سلام من یه کولر ۱۸۰۰۰ سامسونگ دارم امپر زیاد میکشه بعد قطع میکنه مشکله از چیه؟

 • Avatar
  حامدشعبان

  سلام خسته نباشید ‌کولر گری۲۴۰۰۰ دارم بعداز روشن کردن چندثانیه کمپرسور وفن روشن میشه وبعدخاموش میشه پنل باد میزنه ولی کمپرسور کارنمیکنه

 • Avatar
  مهدی شماعی پور

  سلام من یک کولر گری ۴۸ داریم که موقع روشن کردن ان روشن میسه بعد یک دیقیقه دوباره خاموش میشه روی صفحه علامت E1می نویسه مشکل از کجاست

 • Avatar
  مهدی ونوش

  با سلام
  از مازندران نور مزاحم میشم
  کولر ال جی۲۴ هزار ۴سال دارم. پارسال یه بار خودش روشن شد بدون اینکه دهنه باز شه و چراغ رو بدنه هم خاموش بود و یه دود با بو سوختگی سیم بیرون اومد که درجا برق قطع کردم و سرویسکار کولراوردم نگاه کرد گفت مشکلی نداره و سیم ها سالمه.
  کل تابستون امسال هم مشکل نداشت ولی چندروز پیش دوباره دقیقا همین مشکل پیش اومد که یه سرویسکار دیگه آوردم گفت مشکل از هیتر کولره و هیتر و رطوبت گیر کلا درآورد
  میخوام بدونم الان دیگه مشکلی نیست
  آیا مشکلش همین بود یا چیز دیگه میتونه باشه؟

 • Avatar
  اکبری منش

  سلام بعد از سرویس کولر ۳۴۰۰۰ هزار هایر کولر هر یک ساعت تقریبا .خود به خود خاموش میشه. علت چی میتونه باشه با تشکر

یک دیدگاه بنویس!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *