استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

تفاوت کمپرسور معمولی و کمپرسور اینورتر یخچال

تفاوت کمپرسور اینورتر یخچال با کمپرسور معمولی یخچال

کمپرسور یکی از اجزا  اصلی هر سیستم تبادل دما است. یخچال فریزر هم در واقع یک سیستم تبادل دما است. یخچال گرما را از محیط داخلی یخچال می گیرد و آن را با استفاده از حرکت سیال (مایع) و گاز از طریق کویل ها به بیرون منتقل می کند. در این مقاله کاراباما قصد داریم درباره نحوه عملکرد کمپرسور و همچنین تفاوت موتور اینورتر با معمولی یخچال صحبت کنیم.

در صورتی که یخچال شما دچار اشکال شده است، و نمی دانید مشکل دقیقا از کجاست و یا دانش و تخصص لازم را برای برطرف کردن مشکل ندارید، به هیچ وجه پیشنهاد نمی کنیم که شخصا اقدام به باز کردن دستگاه خود کنید چرا که ممکن است مشکل را بزرگ تر کنید! شما می توانید به راحتی و سریعا از طریق تماس و یا با پر کردن فرم درخواست تعمیر یخچال ما را از مشکل خود مطلع سازید تا در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین و نزدیک ترین تکنسین تعمیر یخچال یا ساید بای ساید را به محل شما اعزام نماییم.

اگر جهت برطرف کردن مشکل یخچال خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار یخچال سامسونگ

یخچال چگونه کار می کند؟

وقتی هوا گرم می شود، ما دوست داریم که خنک شویم و به همین دلیل دوش گرفتن می تواند به ما کمک کند. رطوبت یا آب بدن ما با گرفتن گرمای بدنمان تبخیر می شود و باعث می شود ما احساس خنک شدن داشته باشیم. در یخچال هم سیستم به همین شکل است. یک مبرد وجود دارد که HFC- Hydro Floro Carbon نامیده می شود و در لوله ها یا کویل های پشت یخچال جریان دارد. هنگامی که HFC به شکل مایع است، گرما را از محتویات درون یخچال می گیرد و به شکل گاز خارج می کند و به این ترتیب چیزهایی که در یخچال هستند را خنک نگه می دارد. سپس این گاز با استفاده از کمپرسور دوباره تبدیل به مایع می شود و این چرخه ادامه پیدا می کند. کمپرسور برای انجام کار خود از برق استفاده می کند و این بخش بیشترین مصرف برق را در یخچال دارد. یخچال بخش دیگری دارد که ترموکوبل نامیده می شود. ترموکوبل که به عنوان بخشی از سیستم تنظیم دمای یخچال کار می کند، دمای داخل یخچال را تشخص می دهد و بنا به نیاز کمپرسور را روشن یا خاموش می کند. در ادامه مقاله درباره انواع موتور یخچال یا همان انواع کمپرسور صحبت خواهیم کرد.

کمپرسور معمولی یخچال چگونه کار می کند؟

بیشتر کمپرسورها در یخچال های معمولی تک سرعته هستند و بر اساس یا خاموش یا روشن بودن کار می کنند و تنظیمات آن ها در ترموکوبل است. اکثر کمپرسورهای معمولی طوری طراحی شده اند که شرایط حداکثر بار را پشتیبانی می کنند (برای دماهای بالا در تابستان). به این معنی که در شرایط اوج یا پیک بار حتی در فصل زمستان که به سرمای کمتری نیاز است، عملیات خود را اجرا می کنند.

هر بار که درب یخچال باز می شود، گرما وارد یخچال می شود و کمپرسور باید به خوبی این بار را پشتیبانی کند؛ بنابراین اکثر کمپرسورهای معمولی یخچال برای پشتیبانی از پیک بار و بار “باز و بسته شدن در” ساخته شده اند که اغلب در طول سال بیشتر از نیاز واقعی است!

یک یخچال با کمپرسور اینورتر چگونه کار می کند؟

 کمپرسور اینورتر یا کمپرسور خطی یخچال بسیار شبیه به یک شتاب دهنده ماشین عمل می کند. هنگامی که سرعت بیشتری نیاز است، به شتاب بیشتری نیاز دارید و هنگامی که به سرعت کمتری نیاز است، به شتاب کمتری نیاز دارید. در طول ماه های تابستان که بار خنک کنندگی بیشتر است، کمپرسور اینورتر یخچال با حداکثر ظرفیت خود کار می کند و بیشترین مصرف برق را دارد؛ اما در طول ماه های فصل زمستان که بار سرما کمتر است، کمپرسور با قدرت و مصرف برق کمتری کار می کند. حتی در ماه های تابستان که دمای هوا در شب کمتر از دمای هوای روز است، شب هنگام کمپرسور با سرعت کمتری کار می کند و به این ترتیب در مصرف برق صرفه جویی می کند.

نمای برش خورده کمپرسور اینورتر یخچال

کمپرسور اینورتر یخچال
کمپرسور اینورتر یخچال
کمپرسور اینورتر یخچال
کمپرسور اینورتر یخچال
کمپرسور اینورتر یخچال
کمپرسور اینورتر یخچال

تکنولوژی اینورتر چیست؟

تکنولوژی اینورتر سرعت موتور را در زمان هایی که نیاز است تغییر می دهد و به این ترتیب 20 تا 40 درصد در مصرف برق صرفه جویی می کند. این نوع از کمپرسورها حتی زمانی که دما تثبیت شده و به حالت پایدار رسیده است، هیچ گاه خاموش نمی شوند و فقط برای حفظ دمای داخل یخچال با سرعت کمتری کار می کنند. مزایای کمپسور اینورتر یخچال یا همان کمپرسور خطی یخچال عبارتند از:

 • در یک چرخه خاموش- روشن برای یخچال معمولی، دمای داخلی یخچال متغیر است؛ اما در مورد تکنولوژی اینورتر، دما پایدار است.
 • میزان سروصدای ایجاد شده به وسیله یخچال هایی که از تکنولوژی اینورتر استفاده می کنند، در مقایسه با یخچال های معمولی به مراتب کمتر است.
 • هنگامی که دما به حالت پایدار می رسد، مصرف انرژی یا جریان برق یخچال های اینورتر بسیار کمتر است.

اگر چه قیمت یخچال هایی که با تکنولوژی اینورتر عرضه می شوند بیشتر است، اما از آنجا که مقدار قابل توجهی در مصرف برق صرفه جویی می کنند، از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر هستند.

کمپرسور اینورتر یخچال

مزایای کمتر شناخته شده تکنولوژی اینورتر

موتور معمولی برای شروع به کار به زمان بیشتری (3 تا 4 دقیقه) نیاز دارد؛ به نظر می رسد این مقدار برای اینورتر/ ژنراتور در یخچال یا کولر به میزان قابل توجهی افزایش یابد؛ اما تکنولوژی اینورتر سیستم های تهویه مطبوع و یخچال ها موتورهایی با سرعت های متغیر دارند که به تدریج شروع به کار می کنند و هنگام شروع به کار نیاز به برق بسیار کمتری دارند.

موتورهای معمولی ضریب قدرت یا توان بسیار پایینی دارند. در ارتباطات تجاری و صنعتی برای ضریب قدرت پایین جریمه و برای ضریب قدرت بالا تخفیف وجود دارد. یک موتور اینورتر یا خطی ضریب قدرتی نزدیک به یک دارد که نه تنها باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود بلکه باعث کاهش هزینه ها هم می شود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
ابراهیم مهدوی

باسلام.ولتاژکمپرسوراینورترهمان220 ولت است یاولتاژمتغیر

پاسخ دهید

  هادی باغبانی

  خیر،ولتاژ همان ۲۲۰(ایران) ولی فرکانس تغییر میکند.

  پاسخ دهید

  حسین پورقاسمی

  مطالب شمابسیارمفیدو ارزشمندبوده…واینجانب نهایت سپاس ازسامانه وسیایت شمارا دارم.مورد سپاس وامتنان خواهدبود.

  پاسخ دهید

   سلام دوست عزیز
   خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده
   ما همیشه آماده خدمت رسانی هستیم

   پاسخ دهید

  حمید رضا

  موتوری که نمایش داده اید براشلس است و با برق مستقیم کار میکند اصلا فرکانس ندارد

  پاسخ دهید

  مجتبی ادریسی

  هم ولتاژ ثابت دتریم وهم ولتاژ متغیر //هم فرکانس ثابت داریم و هم فرکانس متغیر

  پاسخ دهید

فاطمه جوادی زاده

بسیار اموزنده بود و عکسها کمک شایانی میکرد ای کاش کاملتر بود و نحوه نگهداری از اینگونه موتورها علت خرابی و… اونها هم ذکر میشد بعلاوه مشخص کردن اینکه بهترین موتورها چ مارک هستند و…
با سپاس فراوان

پاسخ دهید

امیری زاده

سلام یخچال سامسونگ اینورتر دارم و تقریبا هر هفته رادیاتور داخل یخچال یخ میزنه و دمای قسمتهای بالای یخچال به نسبت طبقه های پایین تر کمتر میشه سنسور هم یه بار تعویض شده

پاسخ دهید

سلام
کوچک ترین و کم حجم ترین کمپرسور اینورتر 220 ولت چه اندازه ایی دارد؟ آیا می توان با استفاده از این نوع تجهیزات مداری خنک کننده با لوله های انعطاف پذیر ساخت که مثلا دما را در 20 درجه نگه داشت؟

پاسخ دهید

  محمد رضا فرهنگ

  با عرض سلام ایا از ظاهر پشت یخچال فریز میشه تشخیص داد اینورتر دار هست

  پاسخ دهید

محمد علی معمارزاده

سلام ساید جنرال الکتریک ازبرق خارج شدتا شلنگ ابسردکن تعویض شود بعد از تعویض شلنگ فن کنداسور روشن ولی کمپرسوراینورتر یک ثانیه روشن بعد خاموش می شود علت چیست

پاسخ دهید

محمد علی ریاحی

با سلام : فریزر ما الکترو استیل بدون برفک است وای طی سالهای گذشته این فریزر هر 2 ماه برفک زده و کارایی خودرا ازدست می دهد و مامجبوریم برفکها را با پنکه ذوب کنیم تا فریزر به کار خود ادامه دهد می خواهم بدانم علت چیست و راه رفع عیب آن چیست با تشکر

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

چطوری می تونیم بفهمیم موتور اینوتور است یا معمولی . چون ما در پشت یخچال فقط یه موتور می بینیم ولی قدرت تشخیص نداریم

پاسخ دهید

مجتبی ادریسی

سلام //این عکسهای بالا در مورد کمپرسور اینورتر مربوط به اینجانب میباشد که حدود 2سال پیش در گروهای تلگرامی خودم قرار دادم //لطفا با اینجانب تماس بگیرید //

پاسخ دهید

جهانگیر جانپور

ممنونم از راهنمایی خوب شما آیا نوشته ای روی موتور است که بدانیم اینورتر یا معمولی

پاسخ دهید