استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

با رعایت 10 نکته از خراب شدن ظرفشویی جلوگیری کنید

با رعایت 10 نکته از خراب شدن ظرفشویی جلوگیری کنید

مدل‌های جدید ماشین ظرفشویی با فناوری‌های پیشرفته‌ای طراحی و تولید می‌شوند تا شستشوی ظروف را به خوبی انجام دهند اما با رعایت برخی از نکات و توصیه‌ها در نگهداری از ماشین ظرفشویی می‌توانید از تمیز بودن ظروف خود پس از پایان کار دستگاه اطمینان حاصل کنید. راه‌های ساده‌ای برای نگهداری از ظرفشویی وجود دارد که می‌تواند عمر دستگاه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. در ادامه با 10 نکته مهم در نگهداری و مراقبت از ماشین ظرفشویی آشنا می‌شویم.

روش صحیح نگهداری از ظرفشویی

بعد از یک مهمانی خانوادگی و زمانی که میز و کابینت‌ها پر از بشقاب ‌و ظروف کثیف است، با استفاده از ماشین ظرفشویی می‌توانید به راحتی تمامی آنها را بشویید. از مهم‌ترین مواردی که می بایست برای افزایش عمر مفید ظرفشویی رعایت کنید، عبارت‌اند از:

  • زمانی که ظرفشویی خالی است، یک چرخه کامل شستشو اجرا کنید.
  • قفسه‌ها و داخل دستگاه را به طور منظم تمیز کنید.
  • از تمیز بودن بازوهای آب پاش مطمئن شوید.
  • هر چند وقت یکبار فیلتر ظرفشویی و مسیر خروجی آب را تمیز کنید.
  • لبه‌ها و لاستیک دور درب ظرفشویی را تمیز کنید.
  • قبل از قرار دادن ظروف داخل دستگاه، باقی مانده مواد غذایی را از روی آنها پاک کنید.
  • برای کنترل سختی آب از نمک ظرفشویی استفاده کنید.

توجه داشته باشید، در صورت خرابی و وجود مشکل در دستگاه، برای جلوگیری از آسیب جدی به قطعات ظرفشویی حتما از یک مرکز معتبر تعمیر ظرفشویی کمک بگیرید و تعمیر آن را به افراد غیر حرفه‌ای نسپارید.

اجرای چرخه کامل شستشو زمان خالی بودن دستگاه

1. اجرای چرخه کامل شستشو زمان خالی بودن دستگاه

قبل از راه‌اندازی ظرفشویی، کف دستگاه یک فنجان سرکه سفید قرار دهید. استفاده از سرکه سفید باعث می‌شود بوی نامطبوع و ذرات غذا که به دیواره‌های دستگاه چسبیده‌اند، از بین برود. بهتر است این چرخه را هر دوماه یکبار اجرا کنید.

2. قفسه ‌های ظرفشویی را تمیز کنید

یکی از روش‌های نگهداری از ظرفشویی این است که قفسه‌ها و نگهدارنده‌های ظروف را از دستگاه خارج کرده و با استفاده از آب گرم و مایع ظرفشویی به خوبی بشویید.

3. برای نگهداری از ظرفشویی داخل آن را بشویید

از آب گرم و مایع ظرفشویی استفاده کرده دیواره‌های دستگاه و محفظه مواد شوینده را به خوبی تمیز کنید. برای دسترسی راحت‌تر به دیواره پشتی دستگاه می‌توانید از یک برس تمیز استفاده کنید.

4. بازوهای آبپاش را تمیز کنید

بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی دارای سوراخ‌هایی هستند که هنگام کار کردن دستگاه، آب با فشار از آن‌ها خارح می‌شود. در برخی موارد ممکن است دهانه این سوراخ‌ها با تکه‌های باقیمانده غذا مسدود شوند.

یکی از علل اینکه ظروف به خوبی آبکشی نمی‌شوند، می‌تواند گرفتگی سوراخ‌های بازوی آبپاش باشد. می‌توانید با استفاده از یک خلال دندان به راحتی تکه‌های باقی مانده غذا را از آن‌ها خارج کنید.

نگهداری از ظرفشویی با تمیز کردن فیلتر دستگاه

5. نگهداری از ظرفشویی با تمیز کردن فیلتر دستگاه

مدل‌های کمی از ماشین ظرفشویی وجود دارند که بدون فیلتر طراحی شده‌اند و اغلب مدل‌های آن دارای فیلتر هستند. در این مرحله فیلتر دستگاه را از محل خود خارج کرده و با آب و مایع شوینده به خوبی بشویید و سپس در محل خود قرار دهید.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن فیلتر ظرفشویی

6. مسیر خروجی آب را تمیز کنید

مسیر خروجی آب ماشین ظرفشویی در قسمت کف دستگاه قرار دارد که به مرور زمان ممکن است با تکه‌های باقیمانده غذا و سایر مواد مسدود شود. یکی از دلایل مهم تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی مسدود شدن خروجی آب دستگاه است.

به همین دلیل هنگام تمیز کردن ظرفشویی، گرفتگی محل خروجی را برطرف کرده و با استفاده از یک اسفنج مرطوب اطراف آن را به دقت تمیز کنید.

7. لبه های درب ظرفشویی را تمیز کنید

برای نگهداری از ظرفشویی قسمت پایین و اطراف درب دستگاه را به دقت بررسی کنید. زیرا ممکن است تکه‌های مواد غذایی در این محل‌ جمع شوند. برای پاک کردن این نواحی می‌توانید از یک مسواک استفاده کنید یا با کمک یک اسفنج و آب گرم این قسمت‌ها را تمیز کنید.

8. لاستیک دور درب را تمیز کنید

چربی‌ها، ذرات مواد غذایی و مواد شوینده ممکن است در لاستیک دور درب جمع‌ شوند. برای تمیز کردن این مواد می‌توانید از یک پارچه مرطوب و تمیز استفاده کنید. در صورتی که واشر درب به خوبی فضای بین درب و دستگاه را مهر و موم کند، چرخه شستشو به بهترین شکل انجام می‌شود.

باقی مانده مواد غذایی را از ظروف پاک کنید

9. باقی مانده مواد غذایی را از ظروف پاک کنید

قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی، بهتر است ذرات و تکه‌های مواد غذایی را با استفاده از یک دستمال کاغذی از ظروف پاک کنید و سپس آنها را درون دستگاه قرار دهید.

10. از نمک ظرفشویی استفاده کنید

برای مراقبت و نگهداری از ظرفشویی استفاده از نمک مخصوص بسیار مهم است زیرا به دستگاه شما کمک می کند تا سختی آب منطقه را کنترل کند و از تجمع رسوب و آهک جلوگیری خواهد کرد. هنگام روشن شدن چراغ نمک، حتما مخزن آن را پر کنید.

کلام پایانی

با انجام یکسری نکات و دستورالعمل‌های ساده در دوره‌های زمانی معین، می‌توانید به راحتی از دستگاه خود مراقبت کرده و عملکرد آن را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. اگر با انجام این کارها باز هم شستشوی ظروف به خوبی انجام نمی‌شود، باید از یک تکنسین متخصص و ماهر کمک بگیرید.

با توجه به حساسیت قطعات ظرفشویی در صورت خرابی و وجود مشکل در آن از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید. هرگز برای تعمیر دستگاه خود به افراد غیر متخصص مراجعه نکنید. به عنوان مثال تعمیر ظرفشویی سامسونگ را صرفا به تکنسین همین برند بسپارید.

سوالات متداول

زیرا به دستگاه شما کمک می‌کند تا سختی آب منطقه را کنترل کند و از تجمع رسوب و آهک جلوگیری خواهد کرد.

با استفاده از مواد شوینده مرغوب، تمیز کردن منظم دستگاه، استفاده از نمک ظرفشویی، انتخاب صحیح برنامه شستشو و ... می‌توانید از خراب شدن زود هنگام ظرفشویی جلوگیری کنید.

با استفاده از سرکه سفید و تمیز کردن منظم داخل ظرفشویی، می‌توانید تا حدی مانع ایجاد بوی بد در دستگاه شوید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.