چرا تلویزیون صدا ندارد؟ | راهنمای رفع مشکلات صدای تلویزیون تمامی برندها

چرا تلویزیون صدا ندارد؟ علت قطع صدای تلویزیون های ال جی، سامسونگ، سونی و غیره

از آنجا که هر روزه تمامی اعضای خانواده از تلویزیون استفاده می کنند، می توان تصور نمود که چه مشکل بزرگی به وجود خواهد آمد اگر تلویزیون خراب شده و یا با مشکلی جدی رو به رو شود. قطعا مراقبت از تلویزیون و تعمیرات تلویزیون در مواقع خرابی آن، چیزیست که باید بدون سهل انگاری برای آن اقدام کنید. اما گاهی مشکلاتی همچون صدا نداشتن تلویزیون نیز می تواند دردسرآفرین باشد.

در این مقاله از کاراباما به علت قطع شدن صدای تلویزیون و سایر مشکلات صدا در تلویزیون مانند خش خش کردن خواهیم پرداخت و راهکارهایی را برای رفع اختلالات صدا در تلویزیون به شما آموزش خواهیم داد. ممکن است با استفاده از این مطالب، خودتان قادر به برطرف کردن مشکل قطع صدای تلویزیون باشید و نیازی به تعمیر آن نباشد. پس با ما همراه باشید.

نکته:

در این آموزش راهنمای جامعی برای رفع مشکلات صدا در تلویزیون شامل قطع شدن صدای تلویزیون قرار داده شده که برای تمامی برندهای تلویزیون قابل استفاده است. لذا می توانید از این مطالب در رفع مشکل قطع صدای تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی، پاناسونیک، دوو، شارپ، ایکس ویژن، توشیبا و… استفاده نمایید.

چرا تلویزیون صدا ندارد؟

“چرا تلویزیون ال جی صدا ندارد؟” ، “علت صدا نداشتن تلویزیون سامسونگ چیست؟” ، “دلایل قطع صدای تلویزیون سونی چیست؟”

اینها برخی از پرسش هاییست که بسیاری از کاربران به دنبال جواب دقیق و کامل آن هستند. صدا نداشتن تلویزیون یا قطع شدن آن یکی از مشکلات رایج تلویزیون های خانگیست، اما مشکلات دیگری همچون خش خش کردن صدای تلویزیون، ناهمزمان بودن صدا و تصویر و… وجود دارد که همگی لذت تجربه استفاده از تلویزیون را از بین می برند.

صدا بخش مهمی از تلویزیون است که نمی توان از آن گذشت. اما راه حل این مشکلات همواره در تعمیر تلویزیون خلاصه نمی شود. گاهی مشکلات صدای تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی و… مربوط به بخش تنظیمات و یا ایرادات ساده ایست که به راحتی قابل حل است. در برخی موارد نیز که به تجربه و تخصص تکنسین تلویزیون برای تعمیرات سخت افزاری احتیاج است، پروسه تعمیر آنچنان زمانبر یا هزینه بر نیست و در مدت کوتاه در منزل خودتان انجام می شود.

علت صدا نداشتن تلویزیون

همانطور که گفته شد، مشکل قطع صدای تلویزیون می تواند به دو دسته عوامل نرم افزاری و عوامل سخت افزاری مربوط گردد. در صورتی که موارد نرم افزاری را بررسی کرده و نتوانستید قطع شدن صدای تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی و… خود را برطرف نمایید، حتما به تعمیرکار متخصص جهت بررسی و عیب یابی تلویزیون مراجعه کنید تا خسارات بیشتری به دستگاه وارد نشود.

  • حالت بی صدا

هرچند ممکن است ساده بنظر بیاید، اما احتمال دارد صدای تلویزیون بر روی حالت بی صدا یا Mute تنظیم شده باشد.

  • تنظیمات منوی صدای تلویزیون

اگر برایتان سوال است که چرا تلویزیون سونی صدا ندارد؟ ابتدا بهتر است به منوی تنظیمات صدا سر بزنید. در منوی تنظیمات صدای تلویزیون چند بخش وجود دارد. برای پخش صدا در حالت عادی، “حالت صدا” را بر روی “صدای استاندارد” قرار دهید.

مشکل قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ شما می تواند بدلیل قرار گرفتن “خروجی صدا” بر روی گزینه ای غیر از “بلندگو” باشد. در این شرایط دو حالت وجود دارد. اگر از پخش کننده صوتی دیگری غیر از خود تلویزیون استفاده نمی کنید، خروجی صدا باید بر روی بلندگو قرار داشته باشد. اگر از اسپیکر یا سینمای خانگی استفاده می کنید، باید آنها را چک کنید.

  • مشکلات بلندگوهای خارجی

منظور از بلندگوی خارجی همان اسپیکر، سینمای خانگی و غیره است. قطع شدن صدای تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی یا غیره می تواند به دلیل ایراد در سیم ها و اتصالات اسپیکرها یا سینمای خانگی باشد و یا خود بلندگوها معیوب باشند. برای تست بلندگوها می توانید یک باتری قلمی را به سیم های بلندگو متصل کنید. در این حالت باید صدای خش خش کردن را بشنوید.

  • خرابی بلندگوی داخلی

ممکن است صدا نداشتن تلویزیون به دلیل خراب بودن بلندگوی تلویزیون باشد. این مورد یک تعمیر سخت افزاریست و برای رفع آن به تخصص و دانش فنی احتیاج است. معمولا در صورتی که بلندگوها سبب قطع شدن صدای تلویزیون باشند، پیش از خرابی کامل آنها خش خش کردن صدای تلویزیون نیز مشاهده می شود. در صورتی که بلندگوی تلویزیون معیوب باشد، دیافراگم و یا فوم آسیب دیده است که با جابجا شدن سبب تولید نویز به همراه صدای اصلی می شوند و علت خش خش صدای تلویزیون نیز همین است. برای تست بلندگوها تلویزیون را به دستگاه دیگری همچون دی وی دی یا غیره متصل کنید و ببنید که همچنان صدا قطع است یا خیر.

  • ایراد از کابل HDMI

در بسیاری مواقع که تلویزیون صدا ندارد، بدلیل اتصال آن به دستگاه دیگر همچون لپتاپ است. در این شرایط کابل های رابط مانند کابل HDMI می توانند مسبب این مشکل باشند. ابتدا سلامت کابل HDMI و اتصال صحیح آن را بررسی کنید. سپس تنظیمات مربوطه را در دستگاه و یا لپتاپ خود انجام دهید. در این حالت باید بلندگوی لپتاپ را در بخش تنظیمات اسپیکر تغییر داده و تلویزیون را بعنوان پخش کننده پیش فرض انتخاب کنید.

  • ایراد برد اصلی یا مین برد

در نهایت دلیل قطع صدای تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی و… می تواند به برد اصلی تلویزیون یا مین برد تلویزیون مربوط باشد. درواقع برد اصلی قطعه ایست که در آن صدای تلویزیون دیکود شده پردازش می شود. سپس به بخش آمپلی فایر یا تقویت کننده فرستاده شده و نهایتا به بلندگوها برای پخش فرستاده می شود. بنابراین معیوب بودن برد اصلی یا مین برد تلویزیون می تواند اختلالات صدا در تلویزیون و قطع شدن صدا را سبب شود. این قطعه بسیار حساس بوده و تعمیر یا تعویض آن نیازمند تخصص است.

در صورتی که پاسخ سوال خود را در این مطلب نیافتید، آن را در قسمت نظرات کاربران مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

نظرات کاربران