استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر و راهکارهای آن

علت یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر و راهکارهای آن

یخچال فریزر یکی از وسایل بسیار حیاتی در خانه های ماست که خرابی و بروز مشکل در آن می تواند دردسرهای بسیاری را به وجود آورد. یکی از مشکلاتی که برخی از افراد با آن رو به رو می شوند، برفک زدن و یخ زدن لوله های پشت یخچال است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با علت یخ زدن لوله پشت یخچال و راهکارهای موجود برای رفع مشکل و جلوگیری از برفک زدن و یخ زدن پشت یخچال صحبت کنیم.

در صورتی که با مشکل برفک زدن یخچال و یخ زدن داخل آن مواجه شده اید، به مقاله اختصاصی کاراباما در این خصوص مراجعه کنید. همچنین برای افزایش اطلاعات و کمک به شما در صورت بروز مشکل یخ زدن مواد غذایی در یخچال، مقاله دیگری نوشته شده که مطالعه آن را نیز به شما توصیه می کنیم.

در این مطلب در رابطه با موارد زیر صحبت خواهیم کرد:

 • علت یخ زدن لوله پشت یخچال
 • علت برفک زدن لوله های پشت یخچال
 • علت یخ زدن اواپراتور یخچال
 • علت یخ زدن لوله مسی پشت یخچال فریزر
 • یخ زدن لوله برگشت کمپرسور یخچال
 • علت برفک زدن لوله برگشت یخچال

در صورتی که هر یک از موارد بالا را در یخچال خود مشاهده نمودید، ابتدا با مطالعه کامل این مقاله به عیب یابی یخچال فریزر خود پرداخته و سپس راهکارهای گفته شده را دنبال نمایید. در صورتی که تجربه و تخصص لازم را ندارید و یا راه حل برطرف نمودن مشکل تخصصی و فنی می باشد، توصیه اکید ما به استفاده از تعمیرکار ماهر برند دستگاه تان برای تعمیرات یخچال است، تا از تشدید مشکل و خسارات بیشتر جلوگیری شود.

توجه:

برند یخچال فریزر شما در بروز مشکل برفک زدن لوله های پشت یخچال دخالتی ندارد. به بیان دیگر، مطالب موجود در این مقاله می تواند در یافتن علت یخ زدن لوله پشت یخچال سامسونگ، ال جی، الکترواستیل، هیمالیا، دوو، امرسان و… مورد استفاده قرار بگیرد.

اگر جهت برطرف کردن مشکل یخچال خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار یخچال سامسونگ

علت برفک زدن و یخ زدن پشت یخچال و راهکار رفع آن

به طور کلی، دلیل تشکیل برفک به برخورد هوای خنک با هوای گرم یا مرطوب مربوط است که در نقطه برخورد بر روی سطح مورد نظر، به طور مثال لوله های پشت یخچال یا لوله خروجی کمپرسور منجر به تشکیل برفک می شود. لوله های پشت یخچال را معمولا در بخش فریزر قرار می دهند که به وسیله یک صفحه در پشت دیوار یخچال قرار می گیرد. این لوله ها همان لوله های اواپراتور یا کویل های اواپراتور یا خنک کننده یخچال هستند که سبب سرمایش به وجود آمده در داخل یخچال هستند. علت یخ زدن لوله پشت یخچال یا علت یخ زدن اواپراتور یخچال به چند عامل بستگی دارد که در ادامه ذکر خواهد شد.

برای رفع برفک و یخ زدن پشت یخچال، دستگاه را از برق بکشید و درب آن را باز بگذارید. سپس به کمک آب گرم و سشوار به ذوب شدن سریعتر برفک ها و یخ ها کمک کنید. از استفاده از وسایل نوک تیز و ضربه زدن به توده های برفک و یخ بپرهیزید.

برفک زدن و یخ زدن لوله های اواپراتور پشت یخچال فریزر

علت یخ زدن اواپراتور یخچال

یکی از شایع ترین مشکلات یخچال فریزر، یخ زدن لوله اواپراتور یخچال است. لوله های اواپراتور معمولا در پشت بخش فریزر قرار دارند جایی که معمولا برفک زدن و یخ زدن داخل یخچال در آن اتفاق می افتد. این لوله ها حاوی گاز یخچال بوده و سرمایش حاصل از یخچال به آنها مربوط است. در طول سیکل سرمایشی یخچال، رطوبت هوا با میعان و یخ زدن به برفک تبدیل شده و به لوله های اواپراتور می چسبد. یخچال باید به وسیله سیکل دیفراست یا سیستم یخ زدایی، این تجمیع برفک بر روی لوله های اواپراتور را ذوب نماید تا از یخ زدن اواپراتور یخچال جلوگیری نماید. لذا می توان علت یخ زدن لوله های اواپراتور یخچال یا علت برفک زدن یا یخ زدن لوله های پشت یخچال را در خرابی یکی از اجزای سیستم دیفراست یخچال (سیستم برفک زدایی) دانست.

علاوه بر این، یکی دیگر از دلایل تشکیل برفک بر روی لوله های پشت یخچال، به وجود نشتی کوچکی در این لوله ها و درنتیجه خروج مبرد مربوط است. در این شرایط با توجه به دمای بسیار پایین و اختلافات فشار گاز با هوای این ناحیه، برفک زدن و یخ زدن لوله مسی پشت یخچال بسیار سریع اتفاق می افتد. در رابطه با علت نشت گاز یخچال در کاراباما بیشتر بخوانید.

همچنین موارد زیر در علت یخ زدن و برفک زدن لوله های پشت یخچال فریزر موثرند که باید مدنظر باشند:

1- باز و بسته نمودن زیاد درب یخچال: این مورد سبب ورود حجم زیادی از هوای گرم و درنتیجه تشکیل برفک می شود.

2- خرابی لاستیک درب و شل شدگی یا پاره شدن آن در برخی نقاط: در این شرایط هوای گرم به راحتی به داخل یخچال ورود می کند که باید حتما به فکر تعویض لاستیک درب یخچال خود باشید.

3- بسته نشدن درب یخچال به طور کامل و کیپ نشدن درب

4- تنظیم نبودن دما و قرار داشتن آن روی مقادیر خیلی کم

5- خرابی ترموستات یخچال

مطالب پیشنهادی کاراباما:

علت برفک زدن لوله های پشت یخچال و راهکار رفع آن

همانطور که اشاره شد، خرابی یکی از اجزای سیستم دیفراست که وظیفه ذوب کردن برفک و یخ روی لوله های اواپراتور یخچال را برعهده دارد، می تواند علت باشد. گاهی اوقات یخ زدن پشت یخچال به حدی شدید می شود که عبور جریان هوا را مسدود می کند و موجب می شود یخچال به طور کلی خنک سازی را نیز متوقف نماید. در این رابطه می توانید در مقاله علت سرد نکردن یخچال فریزر بیشتر بخوانید. اما خرابی اجزای سیستم دیفراست یا برفک زدایی شامل موارد زیر است:

خرابی هیتر دیفراست:

هیتر دیفراست وظیفه ذوب برفک های تشکیل شده بر روی لوله های اواپراتور در پشت یخچال را دارد. اگر این هیتر در کار خود دچار ایراد شود، برفک های تشکیل شده تجمع یافته و از گردش هوا جلوگیری می کنند. در اکثر مواقع علت یخ زدن لوله پشت یخچال به خرابی همین قطعه مربوط است.

خرابی تایمر دیفراست:

در تمامی یخچال های بدون برفک، یک سیستم دیفراست یا یخ زدایی وجود دارد که سیکل های سرمایش و دیفراست را کنترل می کند. تایمر دیفراست یکی از اجزاء این سیستم است که یخچال را بین دو حالت سرمایش و دیفراست کنترل می کند. در صورت خرابی این تایمر و توقف آن در حالت سرمایشی، برفک زدن و یخ زدن لوله های پشت یخچال اتفاق می افتد.

اشکال از ترموستات:

هیتر دیفراست به ترموستات یخچال متصل است. درواقع اساس کار بدین گونه است که ترموستات با تشخیص دمای لوله های اواپراتور در پشت یخچال، به هیتر دیفراست پیغام استارت می دهد. زمانی که یخچال به دمای تظیم شده می رسد، هیتر دیفراست فرمان را از ترموستات گرفته و شروع به کار نموده و برفک ها را بر روی لوله ها ذوب می کند. اگر ترموستات معیوب باشد، قادر به تشخیص دمای لوله ها نخواهد بود و درنتیجه هیتر هیچگاه استارت نخواهد زد. متعاقبا پس از مدتی برفک ها سخت شده و علت یخ زدن لوله برگشت یخچال می شوند و همچنین یخچال فریزر دیگر قادر به سرد سازی و خنک کردن نیز نخواهد بود.

علت برفک زدن لوله برگشت یخچال

همانطور که گفته شد، یکی از علل برفک زدن و یخ زدن لوله برگشت یخچال فریزر به خرابی ترموستات مربوط می شود. علت دیگر این مشکل به جایگیری اشتباه لوله بلو برمی گردد. این لوله باید به خوبی به اواپراتور مماس شود. همچنین زیاد بودن گاز یخچال نیز می تواند علت برفک زدن لوله برگشت یخچال باشد.

در این مقاله در خصوص علت برفک زدن لوله های پشت یخچال و یخ زدن آنها صحبت کردیم. همچنین اشاره شد که علت یخ زدن لوله های پشت یخچال در برندهای مختلف یخچال یکسان است. در صورتی که همچنان این مشکل در یخچال فریزر شما وجود دارد، بهتر است از یک تعمیرکار ماهر برای رفع آن کمک بگیرید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
منصور خزائنی

سلام فریزر gorenje دارم مدتهاست که دور میله پشت یخچال (هم بالا و هم پایین) برفک زیادی میزند. لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

پاسخ دهید

سلام سپاس از راهنمایی های مفید شما یخچال فریزر ال جی داریم (قسمت بالا فریزر است) قسمت یخچال سرما ندارد چندبار است انتهای فریزر برفک زده و لوله خروجی یخ میزند، متوجه شدم ترموستات عمل نمیکند سوال اصلی من این است با توجه به اینکه علامت حداقلی ترموستات فریزرcoold و علامت حداکثری cooldest است و off ندارد؛ هنگام چرخاندن ترموستات به سمت حداقل و یا خاموش ، ایا ترموستات این مدل صدای کلیک میدهد و با درجه ترموستات کمپرسور off میشود؟ مدل فریزر gr538tvf متشکرم

پاسخ دهید

  حمید هوشمند

  علت برفک زدن قسمت فریزر وستینگهاس و خنک نکردن قسمت یخچال که پس از ابکردن برفکها قسمت یخچال خنک میکند علت برفک چیست هر دو یا سه ماه برفک میزند

  نمایندگی وستینگهاوس

  پاسخ دهید

   نسیم اسلام پور

   سلام حمید عزیز
   شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر یخچال رو ثبت کنید.
   ما در کنارتون هستیم

   پاسخ دهید

محمدمهدی ایشانی

سلام و خسته نباشید قسمت پشت فریزر یخچال که سیم مسی وجود داره یخ میزنه یعنی یخ جمع میشه ممنون اگر علتش رو بفرمایین یخچال و فریزر پایین امرسان هستش درجه رو هم از پایین تا بالا چرخوندم هیچ صدایی نداد ممنون

پاسخ دهید

سلام من یه یخچال ویترینی دارم. موتورش خوبه گازشم خوبه. لوله برگشت یخ میزنه. ولی دمای یخچال از ۱۰درجه پایین نمیاد.درجه رو باید از منفی ۱۰رد کنم.دائم موتور کار میکنه. که بازم سرد نمیکنه. از لوله هاشم. دائم اب چکه میکنه. ممنون میشم زودتر جوابمو بدین

پاسخ دهید

سیده زینب شهنشاهی

باسلام یخچال فریزر سینجر دارم. لوله های پشت فریزر حدودا ده روز یه بار یخ میزنه طوری که یخچال خیلی گرمه. دمای فریزر هم مث یه یخچال میشه و باید یخچال رو از برق بکشیم تا یخش آب شه. برای رفع مشکل چه کنم؟

پاسخ دهید

علیرضا محمدی

لوله برگشت موتور یخچال فریزر یخ و برفک میزند

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام علیرضای عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر یخچالتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

سلام چرا یخچال فریزر مون لوله های پشت اون یخ میزنه هر ده روز باید تمیز کنیم اگر این کار را نکنیم مواد داخل یخچال خراب میشود

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام جلیل عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر یخچال رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

حسن رسولی

سلام آقا لوله پشت یخچال به چه علت برفک میزند اتو ماک یک سره می‌شود

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  وقت بخیر کاربر گرامی
  اگر پاسخ سوال خود را در این مقاله نیافته اید، لطفا به صورت تلفنی یا آنلاین درخواست خود را برای اعزام تکنسین مجرب ارسال بفرمایید.

  پاسخ دهید

مهدی جماعتی

سلام خسته نباشید. سوالی که دارم اگر بعد سرویس یخچال فریزر صفحه نمایش دیگه چشمک سبز نزند عادی هستش؟
یعنی چشمک زدن سبز نشانه برف زدن اواپراتور میباشد؟

پاسخ دهید

اکبر حسن زاده

سلام،خسته نباشید دو سه بار یخچال تعمیر کردیم زمستان مشکلی ندارد ولی هوا که گرم میشه آف نمیکنه ولوله های پشت یخچال یخ میزنه ممنونم اگر راهنمایی کنید

پاسخ دهید

اسماعیل محمدی

سلام
من یه یخچال فریزر آیسان دارم جدیداً لوله های پشت یخچال خیلی برفک میزنه طوری که برفک جلوی فن رو میگیره مشکلش چیه

پاسخ دهید

محمدسالارون

سلام من یخچال پارس دارم که دیجیتالی مشکلش اینه وقتی روشن میشه موتور اتومات نمیکنه یعنی خاموش نمیشه یک مشکل دیگه اینه صدای زنگ یکسره قطع نمیشه ولوله های مارپیچی پشت یخچال داغ میشن علت چیست ممنونم راهنمایی کنین

پاسخ دهید

منظر پاشازاده

سلام یخچال من دوقلو سامسونگ است لوله های پشت یخچال یخ می‌زند دلیل‌ش چی میتونه باشه

پاسخ دهید

رضانظری

لوله های پشت یخچال برفک بزنه آیاباعث خراب شدتن یخچال میشه

پاسخ دهید

احمد رضایی

علت برفک زدن لوله های پشت یخچال مودنا و دمای بالای یخچال کاهش دارد

پاسخ دهید