استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت پرتاب شدن آب و یخ از اسپلیت

علت پرتاب آب از اسپیلت

پرت شدن آب از کولر گازی یکی از ایرادات رایج این دستگاه است که می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله کمبود گاز مبرد، گرفتگی لوله درین و شکستگی سینی ناودانی رخ بدهد. چنانچه کولر گازی شما آب یا حتی یخ پرتاب می‌کند، برای جلوگیری از آسیب به قطعات و همچنین خیس شدن وسایل و کف اتاق، سریعا دستگاه را خاموش کنید و برای رفع مشکل اقدام نمایید.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند کولر گازی شما سامسونگ، ال جی و جنرال نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

در این مطلب، دلایل پرتاب شدن آب و یخ از کولر گازی و راه حل آن ارائه شده است.

پرت شدن آب از کولر گازی

پرت شدن آب از کولر گازی یکی از شایع‌ترین مشکلات این دستگاه است که ممکن است دلایل مختلفی داشته است. این مشکل علاوه بر اینکه به قطعات داخلی آسیب می‌رساند، باعث نم کشیدن دیوار و خیس شدن کف اتاق خواهد شد. از این رو می‌بایست به صورت اصولی برطرف شود.

مهم‌ترین دلایل پرتاب آب و یخ از اسپلیت به صورت زیر است:

  • کمبود گاز مبرد اسپلیت (گاز خنک کننده)
  • گرفتگی لوله‌های درین (لوله تخلیه)
  • شکستگی سینی ناودانی
  • کثیف بودن فیلتر هوا
  • نصب غیراصولی و شیب نامناسب
  • تنظیم نبودن درجه سنسور

پرت شدن آب از کولر گازی

کمبود گاز مبرد و پرت شدن آب از کولر گازی

کمبود یا نشت گاز مبرد مهم‌ترین دلیل پرت شدن آب و یخ از کولر گازی است. در صورتی که حجم گاز خنک کننده کم باشد، در فرآیند سرمایش اختلال ایجاد شده و موجب یخ زدگی کویل‌ها و اواپراتور می‌شود. در نهایت یخ قطعات کولر ذوب می‌شود و آب از دستگاه به بیرون پرتاب خواهد شد.

در صورتی که علت پرت شدن آب از کولر گازی، کمبود و نشتی گاز خنک کننده باشد، برای شارژ گاز اسپلیت باید از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

گرفتگی لوله های درین و پرتاب آب و یخ از کولر گازی

با سرویس منظم و دوره‌ای، به راحتی می‌توانید از مشکل گرفتگی لوله‌های درین و پرتاب آب و یخ از کولر گازی جلوگیری کنید. وظیفه اصلی لوله درین خارج کردن آب از کولر گازی است. لوله تخلیه ممکن است پس از مدتی به دلیل تجمع گرد و غبار و رسوبات یا سختی آب دچار انسداد و گرفتگی شود و آب نتواند از دستگاه خارج شود. از این رو شاهد پرت شدن آب از کولر گازی خواهیم بود.

چنانچه علت پرتاب آب و یخ از کولر گازی گرفتگی لوله های درین باشد، با تمیز کردن لوله‌ها یا تعویض لوله تخلیه، می‌توانید به راحتی این مشکل را برطرف کنید.

پیشنهاد مطالعه : آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی

شکستگی سینی ناودانی و پرت شدن آب از کولر گازی

از دلایلی که موجب شکستگی سینی ناودانی و پرت شدن آب از کولر گازی می‌شود، می‌توان به نصب نادرست پنل و تراز نبودن فن داخلی اشاره کرد. در صورتی که پنل به درستی نصب نشود پس از مدتی دچار لرزش شده و باعث شکستگی یا ترک برداشتن سینی جمع کننده آب می‌شود. در این حالت، آب از قاب ناودانی خارج می‌شود و با چرخش فن بلوور به بیرون پرتاب خواهد شد.

اگر علت پرتاب شدن آب و یخ از کولر گازی، شکستگی یا ترک برداشتن سینی جمع کننده آب باشد، باید سریعا برای تعمیر کولر گازی اقدام کنید.

شکستگی سینی ناودانی و پرت شدن آب از کولر گازی

کثیف بودن فیلتر هوا و پرتاب آب و یخ از کولر گازی

کثیف بودن فیلتر باعث کاهش گردش هوا داخل محفظه خنک کننده و در نتیجه یخ زدگی لوله‌های تهویه هوا خواهد شد. پس از مدتی آب موجود در لوله‌ها ذوب می‌شود که اگر این اتفاق چند بار رخ بدهد، صفحه تخلیه قادر به جمع آوری و تخلیه این حجم از آب نخواهد بود. در نتیجه آب و یخ از پنل به بیرون پرتاب می‌شود.

توصیه می‌شود فیلتر هوا را ماهی یک بار، به ویژه در فصل تابستان تعویض کنید. با سرویس منظم و شستشوی فیلتر هوای دستگاه تا حد زیادی می‌توانید مانعِ پرت شدن یخ از کولر گازی شوید.

نصب غیراصولی و شیب نامناسب کولر گازی

یکی از شایع‌ترین دلایل پرت شدن آب از کولر گازی به نصب غیراصولی و شیب نامناسب دستگاه مربوط می‌شود. برای اطمینان از تخلیه مناسب، شیب لوله باید به سمت خارج و رو به پایین باشد. اگر شیب دستگاه به دلیل نصب یا جا به جایی نامناسب به سمت داخل باشد، آب به درستی تخلیه نمی‌شود و در نهایت شاهد آبریزی و پرت شدن آب و یخ از کولر گازی خواهید بود.

پیشنهاد مطالعه : آموزش نصب کولر گازی

عدم تنظیم درجه سنسور و پرت شدن آب از کولر گازی

خرابی یا عدم تنظیم درجه سنسور، یکی از دلایل پرت شدن آب از کولر گازی است. در این حالت، کمپرسور کولر گازی پیوسته کار می‌کند و در نهایت موجب یخ زدن اواپراتور می‌شود. پس از ذوب شدن یخ، آب وارد سینی شده و به بیرون پرتاب می‌شود.

جمع بندی

ممکن است این مشکل برای شما هم رخ داده باشد که متوجه شوید قطرات آب یا تکه‌های کوچک یخ از اسپلیت به بیرون پرتاب می‌شود. پرت شدن آب و یخ از کولر گازی علاوه بر خیس شدن کف اتاق، باعث آسیب به قطعات داخلی دستگاه خواهد شد. بنابراین می‌بایست در سریع‌ترین زمان ممکن برای رفع آن اقدام کنید.

کثیف بودن فیلترهای هوا، انسداد لوله درین، ترک برداشتن سینی جمع کننده آب، کمبود گاز خنک کننده کولر گازی، عایق کاری نامناسب و نصب غیراصولی دستگاه از مهم‌ترین عواملی است که باعث پرتاب شدن آب و یخ از کولر گازی می‌شود.

برای رفع این مشکل توصیه می‌شود از یک تکنسین متخصص در زمینه تعمیر کولر گازی کمک بگیرید. یک تکنسین با تجربه مشکل دستگاه شما را به صورت اصولی عیب یابی می‌کند و مناسب‌ترین راه حل را ارائه خواهد داد.

سوالات متداول

در صورت کثیف بودن فیلتر هوا، شکستگی سینی تخلیه، کاهش گاز مبرد، گرفتگی لوله درین و شیب نامناسب لوله تخلیه، آب و یخ از کولر گازی به بیرون پرتاب می‌شود.

اگر کولر گازی به درستی نصب نشود و شیب لوله به سمت داخل باشد، شاهد پرت شدن آب و یخ از دستگاه خواهید بود.

اگر درجه سنسور به درستی تنظیم نشده باشد یا خراب باشد، کمپرسور به صورت یکسره کار می‌کند و در نهایت اواپراتور یخ می‌زند. پس از ذوب شدن یخ، آب و تکه‌های یخ به بیرون پرتاب می‌شود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.