استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت نشت آب یا علت آب دادن ماشین ظرفشویی و راهکارهای رفع آن

علت نشتی و آبریزش ماشین ظرفشویی

در این مقاله سعی داریم تا با استفاده از تجارب متخصصان و تعمیرکاران مجرب کاراباما، رایج ترین دلایل و قطعاتی که ممکن است منشأ نشتی ماشین ظرفشویی یا علت آب دادن ماشین ظرفشویی شما باشند را معرفی نماییم. به یاد داشته باشید که گرچه یافتن منبع نشتی می تواند کار آسانی باشد، اما تعمیر اجزای دخیل در این امر نیازمند تخصص و مهارت خاصی بوده که در صورت نداشتن آن می تواند خسارات بیشتر و گزاف تری نیز به ماشین ظرفشویی وارد نماید.
در صورتی که از عیب یابی ماشین ظرفشویی برای یافتن منشأ نشتی و یا رفع آبریزش ماشین ظرفشویی خود ناتوانید،می توانید درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی خود را از طریق فرم آنلاین زیر و یا از طریق تماس با ما ثبت نمایید تا همکاران ما در کوتاه ترین زمان ممکن نزدیک ترین تکنسین متخصص را به محل شما اعزام نمایند.

اگر جهت برطرف کردن مشکل ماشین ظرفشویی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار ماشین ظرفشویی سامسونگ

آبریزش یا نشتی آب ماشین ظرفشویی می تواند بسیار آزاردهنده و دردسر ساز باشد. حتی اگر این نشتی به مقدار کمی هم باشد، ممکن است به کفپوش و یا دیوارها خساراتی وارد کرده و هزینه های بازسازی بالایی را برای شما در پی داشته باشد.
در ادامه لیستی از رایج ترین قطعات و اجزای ماشین ظرفشویی را ذکر خواهیم کرد، که می توانند علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی باشد. همچنین از راهکارهای موجود برای حل مشکلات مربوط به هر یک صحبت خواهیم نمود.

پمپ آب ماشین ظرفشویی

یک پمپ معیوب و یا درزبند (بست) پمپ می تواند عامل اصلی نشتی و علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی باشد. عملکرد پمپ، گردش آب در داخل سیستم بوده و در برخی مدل ها نیز تخلیه آب از دستگاه را انجام می دهد. پمپ در پایین دستگاه ظرفشویی نصب می گردد. این قطعه می تواند شامل دو بخش گردش آب در سیستم و بخش تخلیه آب باشد.
محفظه قالبی پمپ، معمولا دارای نواری لاستیکی (واشر) بوده که آن را به بدنه پایینی ماشین چسبانده و موجب بست و آب بندی آن می شود. عمر دستگاه و مواد شوینده، می توانند سبب خشک شدن، ترک زدن و پاره شدن واشر گشته و نشتی ایجاد نمایند. بخش های مجزای گردش آب و تخلیه آب پمپ نیز، دارای بست ها و آب بندی هایی جهت جلوگیری از چکه کردن و نشتی هستند. البته این اجزای لاستیکی نیز می توانند در صورت ساییدگی و عوامل دیگر پاک شده و علت آب دادن از زیر ماشین ظرفشویی باشند.
نشتی ها و آبریزش حاصل از این نقاط معمولا قابل توجه نبوده و لازم است تا پنل دسترسی در جلوی دستگاه در پایین را جدا نمایید.

واشر لاستیکی دور درب ظرفشویی

در صورتی که بنظر می رسد آب از جلوی دستگاه چکه کرده و نشتی دارد، ممکن است مشکل از واشر لاستیکی دور درب باشد. بست درب یا واشر دور درب ماشین ظرفشویی معمولا از وینیل یا لاستیک نرم ساخته می شود و در اطراف درب ماشین ظرفشویی قرار گرفته و یک محیط آب بندی کامل را می سازد. زمانیکه لاستیک یا وینیل عمر کرده و قدیمی می شود، انعطاف پذیری آن کمتر شده و حتی شکننده می شود و می تواند به راحتی آسیب دیده و تخریب شود و لذا به درستی آب بندی دستگاه را انجام نخواهد داد. واشر دور درب دستگاه را بازرسی کنید و در صورتی که تخریب شده و آسیب دیده اند آنان را تعویض نمایید. همچنین از نحوه قرار گیری صحیح واشر در داخل شیارهای اطراف درب مطمئن شوید تا هیچگونه فاصله ای نباشد. همچنین از سالم بودن ضامن قفل درب و تنظیم درست آن اطمینان حاصل کنید.

مطلب پیشنهادی کاراباما: 6 علت کار نکردن و روشن نشدن ماشین ظرفشویی

شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی

شیر ورودی آب مجرای تامین آب دستگاه بوده و احتمال دارد علت نشت آب از ماشین ظرفشویی شما از این ناحیه باشد. شیر ورودی را در بسیاری از مدلها می توان در قسمت پایینی پشت دستگاه پیدا کرد. از طریق لوله های فلزی، شیلنگ های پلاستیکی و یا پوشش فلزی متصل به شیر ورودی، آب مورد نیاز تامین می گردد. اتصالا شیلنگ های ذکر شده به دستگاه را بررسی کنید و مطمئن شوید که به درستی اتصال داشته و هیچگونه شکاف یا بریدگی که بتواند موجب نشتی یا آبریزش باشد، وجود ندارد. ممکن است ایراد از بدنه پلاستیکی خود شیر باشد که در اینصورت باید تعویض گردد. بهتر است بازرسی های گفته شده را زمانی که ماشین ظرفشویی در حال پر شدن از آب می باشد، انجام دهید.

محفظه مواد شوینده ظرفشویی

نشتی ماشین ظرفشویی به دلیل مواد شوینده

محفظه مواد شوینده و محفظه شوینده های کمکی (قرص و غیره) معمولا بر روی پنل درب جلویی ماشین ظرفشویی قرار دارند. در برخی از مدلها، مجموعه محفظه هایی استفاده شده است که بوسیله پیچ و مهره به پنل متصل اند و از یک واشر برای آب بندی و جلوگیری از نشتی استفاده می کنند. برخی دیگر از مدلها دارای محفظه هایی هستند که در پنل جاسازی شده و توسط لولاهایی به پشت پنل جلویی متصل اند و از بست های لاستیکی برای آب بندی اطراف محفظه شوینده استفاده می کنند. اگر نشتی آب یا آبریزش ماشین ظرفشویی شما از جلوی دستگاه باشد، ممکن است که علت آن واشر اطراف محفظه شوینده یا قفل ضامنی آن باشد.

بازوی آبپاش یا اسپری کننده آب

آب (و همچنین شوینده) از طریق بازوهای متحرک آبپاش در داخل ماشین ظرفشویی بر روی ظروف اسپری می شوند. تمامی ماشین های ظرفشویی دارای بازوی آبپاش یا اسپری کننده ای در پایین دستگاه می باشند و در برخی از ماشین های ظرفشویی جدیدتر در قسمت میانی یعنی زیر بالاترین سینی و یا در بالای دستگاه نیز بازوهای آبپاش دیگری تعبیه شده اند. بسیاری از بازوهای آبپاش از پلاستیک ساخته شده اند که در صورت ترک برداشتن و یا پیچ آنها، الگوی اسپری کردن می تواند بطور کلی تغییر نماید. بازوهای فلزی نیز می توانند در قسمت پایه دچار آسیب هایی گردند که الگوی اسپری آنها نیز دستخوش تغییر می گردد.
این شرایط می تواند باعث تغییر مسیر آب به سمت پایین درب گردد که واشر آب بندی در آنجا موجود نیست و لذا نشتی و آبریزش را بدنبال خواهد داشت. همچنین منافذ مسدود شده بر روی بازوهای آبپاش نیز موجب تغییر جهت آب و اشکالات ذکر شده می گردد. بازوهای آبپاش را جهت بازدید و رفع هرگونه انسدادی باز کرده و خارج نمایید و پس از اطمینان از سالم بودن آنها دوباره در محل نصب نمایید.

شناور و سوئیچ شناور ظرفشویی

شناور و سوئیچ شناور ماشین ظرفشویی بعنوان اجزای ایمنی جهت جلوگیری از پر شدن بیش از اندازه ماشین ظرفشویی از آب تعبیه شده اند. شناور در داخل ماشین ظرفشویی و در پایین آن قرار گرفته و سوئیچ شناور دقیقا در زیر شناور قرار گرفته است. با بالا آمدن آب در داخل ماشین ظرفشویی و رسیدن سطح آب به مقدار مناسب، شناور باعث فعال شدن سوئیچ شناور شده و شیر ورودی آب را می بندد. ایراد در شناور یا سوئیچ شناور ماشین ظرفشویی موجب می شود که سطح آب بسیار بالا رفته و نشتی یا آبریزش بوجود آید. سطح مناسب آب معمولا تا کنار المنت حرارتی در پایین دستگاه است. در صورتی که سطح آب در داخل ماشین ظرفشویی شما بیش از این مقدار است، ممکن است شناور یا سوئیچ شناور شما دچار مشکل شده و ایراد داشته باشند. در اینصورت باید به فکر تعویض آنها باشید.

شیلنگ ها و بست های شیلنگ ظرفشویی

بست های شیلنگ موجب تحکیم شیلنگ تخلیه و شیلنگ گردش آب به پمپ ظرفشویی می شوند. این شیلنگ ها و بست های آنان در پایین دستگاه و در زیر صفحه محافظ قرار دارند. در صورتی که بستهای شیلنگ شل شده اند و یا خود شیلنگ ها شکاف برداشته و ترک خورده اند، نشتی و آبریزش می تواند بوجود آید. به یاد داشته باشید که بست های موجود را چک کرده و دوباره سفت نمایید و در صورت لزوم تعویض نمایید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
بهمن محمدی

سلام آیا پره پمپ شستشو تعویض می شود

پاسخ دهید

سیاهوشی

از درب ماشین ظرفشویی من یعنی قسمت پایینش آبریزش داره باید چکار کنم؟

پاسخ دهید

سعید شاهی

با سلام از زیر ماشین ظرفشویی در حالت خاموش اب میزنه علتش چیه

پاسخ دهید