استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

آموزش نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی انواع برندها و مدل ها

نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی

مسلما کار طاقت فرسا و زمان بری همچون شستن ظروف، آنهم به صورت مداوم، چیزی نیست که به آن علاقمند باشید. به همین خاطر ماشین ظرفشویی محبوبیت بسیاری در میان خانواده ها، به خصوص خانوارهای پرجمعیت دارد. اما تصور اینکه ظرفشویی شما تا انتهای عمر مفید خود بدون دردسر و بروز هیچ گونه مشکلی در نهایت بازدهی خود عمل خواهد کرد، تا حدی خیالیست. درواقع مشکلات متداول بسیاری در ماشین های ظرفشویی اتفاق می افتند و خرابی و حتی از کار افتادن کلی آنها چیز دور از انتظاری نیست.

اما همیشه بروز مشکلی در دستگاه که سبب اختلال در عملکرد آن شده باشد، به معنای آن نیست که مشکل بسیار جدی در ماشین وجود دارد که آن را نیازمند بازرسی توسط متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی می نماید. گاهی اوقات اقدامات کوچکی همچون ریست کردن ظرفشویی برای رفع ایرادات جزئی کافیست تا دستگاه مجددا به عملکرد سابق خود بازگردد. البته در صورتی که مشکل حاد باشد و به معیوب بودن قطعه یا موارد جدی تری مربوط باشد، مراجعه به متخصص بهترین کار ممکن برای جلوگیری از خسارت بیشتر و مراقبت صحیح از دستگاه باارزش شماست.

در این مقاله از کاراباما به نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی و انواع روش های آن خواهیم پرداخت و در رابطه با زمانی که ریست کردن ظرفشویی تان موثر است صحبت خواهیم کرد. در این مطلب، نحوه ریست ظرفشویی انواع برندها و مدل ها از جمله ال جی، سامسونگ، بوش، مجیک، ویرپول، دوو، زیمنس، آاگ، ایندزیت، فریجیدر، کنمور و… را به شما آموزش می دهیم، تا صرف نظر از برند دستگاه تان به کمک روش های گفته شده قادر به ریست کردن ماشین ظرفشویی خود باشید.

ریست ماشین ظرفشویی چه زمانی به کار می آید؟

حتما تابحال پیش آمده است که برنامه ای را انتخاب کرده و یا دکمه های پنل را فشار دهید و هیچ اتفاقی نیوفتاده باشد، یا مشکلات دیگری همچون قفل شدن پنل کاربری، گرم نشدن آب و غیره، در برخی موارد نیز هنگام شستشوی ظروف توسط دستگاه ناگهان برق منزل قطع شده و سیکل دستگاه دچار اختلال می شود. در این مواقع اولین اقدامی که در عیب یابی ماشین ظرفشویی توصیه می شود، ریست کردن ظرفشویی است.

البته گاهی ریست کردن ماشین ظرفشویی به این منظور انجام می شود که قصد اضافه یا کم کردن ظروف داخل دستگاه و یا تغییر برنامه شستشوی آن را داریم. علاوه بر اینها، بروز کد خطا یا ارور در ماشین ظرفشویی امری رایج است. ارورهای ظرفشویی یا به صورت چشمک زدن چراغ های ال ای دی دستگاه و یا نمایش کد خطای مربوطه بر روی نمایشگر نشان داده می شوند. ریست ماشین ظرفشویی یکی از بهترین اقدامات برای رفع ارور دستگاه است.

بنابراین، در صورت مشاهده خطا، ریست کردن ظرفشویی خود را مدنظر داشته باشید، و اگر این کار موثر واقع نشد و همچنان ارور وجود داشت، آنگاه به تعمیرکار متخصص ماشین ظرفشویی مراجعه کنید. البته شناخت خطای ظرفشویی در رفع آن بسیار حائز اهمیت است. شما می توانید توضیحات کامل و راهکارهای موجود را برای رفع ارورهای ظرفشویی ال جی، کدخطای ماشین ظرفشویی سامسونگ، ارورهای ظرفشویی بوش و سایر برندهای دیگر را در بخش آموزش کاراباما به راحتی بیابید.

نحوه ریست ماشین ظرفشویی به کمک دکمه ریست

بسیاری از برندهای مطرح همچون ال جی، سامسونگ، بوش، ویرپول و زیمنس، در مدل های جدید ماشین های ظرفشویی خود برای راحتی استفاده کاربران، دکمه ریست یا Reset را بر روی پنل کاربری دستگاه تعبیه کرده اند. لذا استفاده از آن به سادگی و تنها با فشار دادن آن و یا نگه داشتن آن به مدت چند ثانیه، سبب ریست شدن ماشین ظرفشویی شما می گردد. البته ممکن است ریست شدن ظرفشویی چند دقیقه طول بکشد.

اگر بر روی ماشین ظرفشویی خود دکمه ریست (Reset) را مشاهده می کنید، در همینجا آموزش شما به پایان می رسد. اما اگر این دکمه در پنل کاربری ظرفشویی شما وجود ندارد و یا با فشار دادن آن اتفاقی نمی افتد و کار نمی کند، با ما همراه باشید.

نکته:

1- در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی، دکمه ریست به صورت مجزا تعبیه نشده است. در این مدل ها قابلیت ریست کردن ماشین ظرفشویی به صورت عملکرد دوم به یک دکمه دیگر از ظرفشویی داده شده است، که معمولا با نگه داشتن این دکمه به مدت 3 الی 5 ثانیه عملکرد دوم یعنی ریست ظرفشویی اتفاق می افتد. به طور مثال دکمه پاور (Power)، دکمه استارت یا شروع (Start)، دکمه انصراف (Cancel) و دکمه تخلیه (Drain).

2- اگر پنل کاربری ظرفشویی در جلو قرار دارد فشار دکمه ها کار آسانیست. اما اگر از ظرفشویی با پنل داخلی که در بالای درب قرار دارد استفاده می کنید، به آرامی باید درب را باز کرده و پس از فشار دادن دکمه مجددا آن را ببندید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل ماشین ظرفشویی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار ماشین ظرفشویی سامسونگ

دکمه های پنل کاربری ظرفشویی در بالای درب

ریست کردن ماشین ظرفشویی بدون دکمه ریست

دکمه ریست ماشین ظرفشویی را نمی توان در همه برندهای ظرفشویی پیدا کرد. مخصوصا در مدل های قدیمی ماشین ظرفشویی اصلا چنین دکمه ای بر روی پنل کاربری دستگاه وجود ندارد. لذا در هنگامی که نیاز به ریست کردن ظرفشویی باشد، چکار باید کرد؟ خوشبختانه دو راه برای انجام این کار وجود دارد که می توانید خودتان شخصا برای انجام آن اقدام کنید. راهکار اول قطع جریان برق دستگاه و راهکار دوم فشار دادن ترکیبی از دکمه های ماشین ظرفشویی است.

اگر طرز استفاده و کارایی دکمه های دستگاه خود را نمی دانید، حتما عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی را مطالعه کنید.

ریست ماشین ظرفشویی با قطع جریان برق

یکی از ساده ترین روش های ریست کردن ماشین ظرفشویی که برای بسیاری از مدل های مختلف ظرفشویی ال جی، سامسونگ، بوش، دوو، مجیک، پاناسونیک، حایر، مدیا و… جوابگو بوده، قطع جریان برق به دستگاه است.
در این روش نحوه ریست ماشین ظرفشویی به این صورت است:

1- ابتدا کلید روشن/ خاموش یا پاور ظرفشویی (Power) را فشار داده و آن را خاموش می کنیم.

2- دوشاخه برق دستگاه را از پریز بیرون می کشیم.

3- به مدت 1 الی 15 دقیقه منتظر می مانیم (در برخی مدل ها لازم است زمان کافی به دستگاه داده شود، اما معمولا 3 الی 5 دقیقه کافیست).

4- مجددا کابل برق ظرفشویی را به پریز متصل کرده و پس از 30 ثانیه دکمه پاور را فشار می دهیم.

5- دستگاه ریست شده و مشکل آن باید برطرف شده باشد. برای تست یک برنامه آزمایشی را انتخاب کنید.

نکته:

 • در بعضی حالات همچون ریست کردن ماشین ظرفشویی ال جی، مرحله 1 لازم است. اما در تمامی برندها اینکار ضروری نیست.
 • اگر امکان درآوردن دوشاخه از پریز برق وجود ندارد، فیوز برق مربوطه را قطع کنید.

ریست ماشین ظرفشویی با کمک دکمه های پنل

راهکار دوم در صورت نبود دکمه ریست ظرفشویی، استفاده از سایر دکمه ها و انتخاب الگویی از آنها برای ریست کردن دستگاه است. اگر با قطع جریان برق ظرفشویی موفق به ریست کردن آن نشدید، این راه را انتخاب کنید. معمولا برندهای مختلف و حتی مدل های مختلف یک برند، دارای الگوهای متفاوتی هستند. در ادامه با چند روش مختلف نحوه ریست ماشین ظرفشویی آشنا می شویم که یکی از آنها با توجه به دستگاه شما جوابگو خواهد بود.

مطلب پیشنهادی کاراباما: 6 علت کار نکردن ماشین ظرفشویی و روشن نشدن آن

روش اول ریست کردن:

ریست ماشین ظرفشویی کنمور، ویرپول، میتگ، کیچن اید و… در برخی از مدل های آنها به این صورت است:

1- دکمه heated dry را انتخاب می کنیم و بلافاصله دکمه standard wash را انتخاب می کنیم.

2- مجددا مرحله 1 را تکرار می کنیم. در برخی موارد لازم است اینکار سه مرتبه انجام شود. یعنی الگوی 2-1 2-1 2-1 به وجود بیاید.

3- درب ماشین ظرفشویی را که تاکنون باز بوده، می بندیم تا ریست کردن دستگاه انجام شود.

نکته:

 • در برخی مدل ها به جای دکمه standard wash ممکن است دکمه normal یا normal wash باشد.
 • در برخی برندهای دیگر ممکن است این دو دکمه به ترتیب high temp scrub و dry heat باشند. البته ممکن است به جای dry heat از دکمه های دیگری همچون air dry یا energy saver dry نیز استفاده نمود.
 • این روش در برخی مدل ها متفاوت بوده و به این صورت است که درب باید بسته باشد و در مرحله سوم به جای بستن درب باید دکمه انصراف یا Cancel را فشار دهید.

روش دوم ریست کردن:

این روش مجددا در برخی از مدل ها برای ریست ماشین ظرفشویی ویرپول، کنمور، فریجیدر، الکترولوکس، میتگ، کیچن اید و… کاربرد دارد. مراحل با کمی تفاوت نسبت به روش اول به این صورت است:

1- سه دکمه متوالی از پنل کاربری را یکی پس از دیگری و بدون وقفه فشار دهید.

2- مرحله 1 را برای دو مرتبه دیگر تگرار کنید تا درنهایت الگوی 3-2-1 3-2-1 3-2-1 شکل بگیرد.

3- چراغ های ال ای دی ظرفشویی در این مرحله روشن می شوند.

4- دکمه کنسل یا انصراف (Cancel) را بفشارید و یا درب دستگاه را ببندید تا مراحل ریست کردن پایان یابد.

نکته:

1- دکمه های متوالی می توانند هر سه دکمه از پنل ظرفشویی باشند. مانند: heavy wash ،normal wash ،sensor wash ،dry heat ،high temp wash ،air dry ،energy saver dry و…

2- با انجام این مراحل دستگاه ریست شده و سپس سیکل عیب یابی (Diagnostic) اجرا می شود که ممکن است در حدود 15 دقیقه به طول انجامد. اجازه دهید سیکل به پایان برسد و سپس ظرفشویی شما آماده به کار خواهد بود و ارور آن برطرف می گردد.

3- فشار دادن دکمه ها باید به صورت پشت سرهم بوده و بیشتر از 1 ثانیه بین آنها فاصله نیوفتد.

روش سوم ریست کردن:

این روش برای برخی مدل های خارجی ماشین ظرفشویی همچون کنمور، ویرپول، زیرووات و زیمنس کاربرد دارد. این روش مشابه روش اول است و با دو دکمه انجام می شود. در صورتی که دکمه های heated dry یا standard wash بر روی پنل وجود نداشته باشند، دو دکمه را به انتخاب فشار داده و آن ها را به مدت 1 الی 3 دقیقه در همین حالت نگه دارید و سپس رها کنید. درنهایت درب ظرفشویی را ببندید تا ماشین ریست شود.

روش چهارم ریست کردن:

ریست کردن برخی از مدل های ظرفشویی سامسونگ، بوش، میتگ، ویرپول، ایندزیت، جنرال الکتریک، حایر، مدیا، پاکشوما و… متفاوت با سه روش ذکر شده است. در این مدل ها ریست ظرفشویی توسط فشار دادن و نگه داشتن یک دکمه برای 3 الی 30 ثانیه است. این دکمه دکمه ریست نبوده و بر روی پنل هیچ عبارتی اعم از Reset قید نشده لذا تشخیص آن ممکن نیست. لذا در مدل ها و برندهای مختلف می بایست دکمه های مختلفی را امتحان کرد. برخی از مهمترین دکمه ها عبارتند از:

 • دکمه روشن/ خاموش یا پاور (Power) که در برند ایندزیت بیشتر است.
 • دکمه شروع یا توقف (Start)
 • دکمه کنسل (Cancel)
 • دکمه تخلیه (Drain)

پس از فشار دادن این دکمه دستگاه آب موجود را تخلیه می کند و نمایشگر پس از این مدت زمان را نشان خواهد داد. این عملیات ممکن است در حدود 2 دقیقه طول بکشد.

نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

ماشین های ظرفشویی سامسونگ به چندین روش امکان ریست شدن دارند. از جمله آنها دو روش در اکثر مدل های سامسونگ کارایی دارد:

 • قطع جریان برق برای 5 الی 15 دقیقه
 • نگه داشتن دکمه ریست برای 3 الی 5 ثانیه

در سایر مدل ها می توان روش های اشاره شده در بالا را امتحان نمود.

نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی ال جی

ریست کردن ماشین ظرفشویی ال جی ساده است. استفاده از روش های بالا در این برند نیز جوابگو است. معمولا ظرفشویی ال جی را توسط قطع جریان برق، انتخاب دکمه ریست، نگه داشتن دکمه استارت یا کنسل و در برخی موارد با ریست یا ریبوت کردن پنل کنترلی ظرفشویی ال جی ریست می نمایند.

نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش

بوش از برندهای اروپایی ماشین ظرفشویی ات که در مدل های مختلف خود از روش های مختلفی برای ریست کردن دستگاه استفاده می کند. از جمله آنها به این موارد می توان اشاره کرد:

 • قطع جریان برق
 • نگه داشتن دکمه ریست برای 1 دقیقه
 • نگه داشتن دکمه استارت/ کنسل/ تخلیه برای 3 ثانیه

ریست پنل کاربری ماشین ظرفشویی

ریست کردن ماشین ظرفشویی همانطور که در بالا به طور کامل آموزش داده شد، از چند روش قابل انجام است. اما برخی مواقع هیچ کدام از آنها جوابگو نبوده و یا برد پنل کنترلی ایرادی دارد که امکان ریست شدن آن را نمی دهد. در این مواقع حتما باید به تعمیرکار متخصص ظرفشویی مراجعه نمود. یکی از اقداماتی که اکثر تکنسین های حاذق در گام نخست در پیش می گیرند، ریبوت کردن و یا ریست کردن پنل کنترلی دستگاه است که به ریست فنی یا hard reset معروف است.

ریست فنی همانطور که از اسم آن پیداست کاری تخصصیست که به تسلط احتیاج دارد و انجام آن برای افرادی که فاقد توانایی کافی می باشند، به هیچ توصیه نمی شود. زیرا احتمال وارد آمدن خسارت به دستگاه و سوختن برد ظرفشویی وجود دارد.
مراحل ریست فنی یا ریست پنل کنترلی ظرفشویی به شرح زیر است:

1- ابتدا برق دستگاه را قطع کنید. دوشاخه را از پریز بیرون بکشید و یا فیوز را قطع کنید.

2- پنل کنترلی را باز کنید. پیچ های پنل معمولا در اطراف آن در بالای ظرفشویی قرار دارند.

3- از اتصال سیم های وصل شده به پنل عکسی تهیه کنید.

4- از دستکش استفاده کنید تا الکتریسیته ساکن در بدن شما وجود نداشته باشد که به برد آسیب برساند.

5- برد کنترلی پنل را از سیم های متصل به آن جدا کنید.

6- پایانه سیم های پاور متصل به برد را به کمک یک پیچ گوشتی یا غیره به یکدیگر اتصال کوتاه دهید.

7- بر طبق عکسی که پیشتر تهیه شد، مجددا اتصالات برد را به آن متصل کنید و پنل کنترلی را دوباره ببندید.

در این مقاله از کاراباما، انواع روش های ریست کردن ماشین ظرفشویی بسیاری از برندها را برای شما بیان کردیم. همانطور که در ابتدا عنوان شد، ریست دستگاه قادر به رفع برخی مشکلات و ارورهای پیش آمده است، اما اگر با ریست کردن ظرفشویی موفق به اینکار نشدید، احتمالا مشکل دستگاه بزرگتر از آن است که از این طریق برطرف گردد. لذا در اولین فرصت با متخصصین مجربی چون تعمیرکاران کاراباما تماس بگیرید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران

مائده

سلام.ماشین ظرفشویی ما دکمه روشن رو میزنیم روشن میشه ولی هیچ دکمه ی دیگه کار نمیکنه هیچ اروری هم نوشته نیست خط صاف نشون میده ممنون میشم بگید مشکلش چیه

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام. ماشین ظرفشویی خود را ریست نمایید.

  پاسخ دهید

   مهران افشاری

   باسلام ماشین ظرفشویی ال جی ۵۱۲ دارم آلارم AE میدهد وریست نمیشود لطفا راهنمایی کنید ممنونم

   پاسخ دهید

    سلام دوست عزیز
    اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
    ما در کنارتون هستیم

    پاسخ دهید

علی جعفری

با سلام. ماشین لباسشویی ما شارپ هست. وقتی ماشین را روشن میکنیم و برنامه را انتخاب میکنیم، یک دقیقه که می‌گذرد، ماشین مثل اینکه روی همان دقیقه قفل می‌شود و دیگه تغییر نمی‌کند، مثل اینکه میخواد یک کاری انجام بدهد ولی نمی‌تواند! فیلتر و صافیش رو هم چک کردیم. البته هیچ اِروری هم نمی‌دهد. فقط چراغ هاش روشن و خاموش می‌شود. با همون دکمه روی پنل، ریست هم می‌کنیم ولی تاثیری ندارد. ممنون میشم راهنمایی کنید. متاسفانه در شهرستان ما نمایندگی شارپ هم وجود ندارد.

پاسخ دهید

مریم هاتف

ماشین ظرفشویی بوش دارم پیام wasser zulauf k می‌دهد و دکمه ها عمل نمی کنند الان برقش رو قطع کردم
نمایندگی بوش

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید