۱۰ علت خاموش شدن و روشن نشدن پکیج دیواری و راه حل های آنها

علت روشن نشدن پکیج دیواری

امروزه پکیج های دیواری با ویژگی ها و قابلیت های بسیار و در مدل های متنوع توسط برندهای مختلفی چون بوتان، ایساتیس، فرولی، ایران رادیاتور، تاچی، گلدیران و غیره تولید می شوند. با این حال، صرف نظر از برند و مدل پکیج دیواری، هنگامی که با مشکلات و خرابی آنها مانند خاموش شدن پکیج رو به رو می شویم، دردسرها و اوقات ناخوشایندی را تجربه می کنیم که علاوه بر اتلاف زمان، خساراتی مالی نیز به همراه خواهند داشت.

یکی از رایج ترین مشکلات، خاموش شدن پکیج دیواری به صورت ناگهانی و یا خاموش شدن مکرر پکیج است که گاهی اوقات با مشکل دیگری مثل روشن نشدن پکیج نیز همراه می گردد. در این مقاله از کاراباما علت خاموش شدن پکیج و علت روشن نشدن پکیج را به همراه راه حل های موجود بیان خواهیم کرد. بدین ترتیب با ما همراه باشید تا در صورت امکان، خودتان قادر به بررسی مشکل و رفع آن باشید، و اگر تسلط یا توانایی لازم برای انجام اینکار را ندارید، به متخصصین مجرب کاراباما برای تعمیر پکیج دیواری خود اعتماد کنید.

علت خاموش شدن پکیج یا روشن نشدن پکیج

اگر با مشکل خاموش شدن پکیج به صورت ناگهانی روبروشده اید و یا اینکه به صورت مکرر خاموش می شود و در روشن کردن پکیج دیواری تان به مشکل خورده اید، نگران نباشید. البته علت خاموش شدن و روشن نشدن پکیج می تواند به موارد متعددی مربوط باشد، که بسیاری از آنها تخصصی و تنها توسط تعمیرکار باتجربه قابل رفع می باشند. زیرا به عیب یابی کامل و دقیق احتیاج است تا به صورت اصولی مشکل برطرف گردد.

در ادامه علت خاموش شدن پکیج و دلایل روشن نشدن پکیج را ذکر خواهیم کرد. اما در صورتی که اطلاعات کافی در ارتباط با مشکلات رایج پکیج و نحوه رفع آنان ندارید، شما را به خواندن مقاله عیب یابی مشکلات متداول پکیج دعوت می کنیم. به یاد داشته باشید که پکیج شما دستگاه حساسیست و هرگونه دستکاری ناشیانه نه تنها می تواند مشکل آن را گسترده تر نماید، بلکه بدلیل ماهیت گازسوز بودن پکیج، با خطرات جانی نیز همراه باشد.

نکته:

همچنان که در ادامه خواهید دید، مواردی که در رابطه با علت خاموش شدن و روشن نشدن پکیج دیواری مطرح می شوند، کلی بوده و به برند و مدل دستگاه بستگی ندارند. بنابراین این آموزش برای علت خاموش شدن و روشن نشدن پکیج ایران رادیاتور، بوتان، ایساتیس، آریستون، فرولی، تاچی، گلدیران و… کاربرد دارد.

علت خاموش شدن و دلیل روشن نشدن پکیج دیواری

در نظر داشته باشید که مشکل خاموش شدن پکیج می تواند به دو صورت بروز نماید. در حالت اول خاموش شدن ناگهانی پکیج را داریم که در اکثر موارد پس از عیب یابی مشکل و روشن کردن مجدد پکیج احتمال تکرار آن کم است. اما اگر این اتفاق مجددا تکرار شود، حالت دوم یعنی خاموش شدن مکرر پکیج دیواری است که در بسیاری مواقع با مشکل سومی یعنی روشن نشدن شعله پکیج همراه می شود. درواقع عاملی که سبب خاموش شدن مداوم پکیج می گردد، از روشن شدن آن نیز جلوگیری می کند. در هر حال، اگر مشکل شما خاموش شدن ناگهانی پکیج یا خاموش شدن مکرر آن باشد، و یا روشن نشدن مشعل پکیج شما را کلافه کرده است، دلایل این موارد را که مشترکند در ادامه بخوانید.

از آنجایی که امروزه در بیشتر مدل های پکیج دیواری از سنسورهای مختلفی استفاده می شود، خطا و یا ایرادی در عملکرد هر یک می تواند منجر به خاموش شدن پکیج گردد. در این مواقع معمولا کد خطا یا ارور بر روی نمایشگر پکیج نشان داده می شود و یا توسط چراغ های ال ای دی به صورت چشمک زن اعلام می گردد. بنابراین به دفترچه راهنمای پکیج خود مراجعه کرده و معنای ارور و روش برطرف کردن آن را بیابید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل پکیج خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار پکیج

دلیل خاموش شدن پکیج یا علت روشن نشدن پکیج

در این بخش از مقاله همه دلایلی که می توانند علت روشن نشدن شعله پکیج و خاموش شدن آن باشند را مورد بررسی قرارا می دهیم. همانطور که می دانید، پکیج دیواری دستگاهیست که به گاز و برق احتیاج دارد. بنابراین در اولین گام برای بررسی علت خاموش شدن ناگهانی پکیج یا علت روشن نشدن پکیج، بهتر است به سراغ فیوز برق مربوط به دستگاه بروید و از اینکه برق رسانی به پکیج به درستی صورت می پذیرد مطمئن شوید. همچنین چک کنید تا شیر گاز متصل به پکیج سهوا بسته نشده باشد.

علت اول: آب کافی در منبع پکیج وجود ندارد

برای اینکه پکیج دیواری به درستی کار کند، به میزان حداقلی از آب احتیاج دارد. بنابراین مشکل در تغذیه آب پکیج یا همان شیر پرکن آب، نشتی دستگاه و نیز ایراد در منبع آب پکیج، می توانند مواردی باشند که سبب کمبود آب و درنتیجه خاموش شدن پکیج شوند و به همین علت روشن نشدن پکیج دیواری نیز در ادامه قابل انتظار است.

از طریق نشانگر عقربه ای می توان فشار آب پکیج را خواند. این عدد معمولا بین ۱ و ۲ می باشد که فشار کارکرد نرمال دستگاه است. چنانچه عقربه فشار به نزدیک ۰٫۵ برسد پکیج خود به خود خاموش می شود و تا تنظیم مجدد فشار نیز روشن نمی شود. در این حالت از طریق شیر پرکن آب که معمولا در زیر دستگاه قرار دارد، می توان فشار آب را تنظیم نمود و افزایش یا کاهش داد.

علت دوم: فشار گاز پکیج ضعیف است

همانطور که پیشتر گفتیم، گاز ورودی به پکیج از اساسی ترین موارد در کارکرد صحیح آن است. اگر اشکالی در تامین گاز باشد، مثلا شیر بسته باشد و یا فشار خیلی کم شود، علت روشن نشدن مشعل پکیج است. در این حالت چراغ پکیج نیز روشن می شود. لذا علت روشن شدن چراغ قرمز پکیج قطع بودن گاز ورودیست. همچنین علت خاموش و روشن پکیج دیوای کم بودن یا ضعیف بودن فشار گاز است، که شعله ای ضعیف تولید کرده و خاموش شدن مکرر پکیج را سبب می شود. ممکن است این مشکل از شیر گاز و یا گاز کل ساختمان تان باشد.

علت سوم: لوله های مدار پکیج را هوا گرفته است

در صورتی که به جای آب، هوا در درون لوله های مدار پکیچ باشد، پمپ دستگاه به جای پمپاژ آب، هوا را در مدار به جریان می اندازد. این امر سبب می شود تا برد پکیج کمبود آب مدار را تشخیص داده و سبب خاموش شدن پکیج و مهمتر از آن، جلوگیری از روشن شدن پکیج گردد. بنابراین یکی از علت هایی که پکیج روشن نمیشود، هوا گرفتگی لوله ها و رادیاتورها است که به راحتی توسط هواگیری آنها برطرف می شود. توجه کنید که یک عامل تشخیص وجود هوای زیاد در مدار پکیج، افزایش فشار است.

علت چهارم: مدار گرمایشی پکیج مسدود شده است

اگر مدار گرمایشی پکیج که شامل لوله ها و رادیاتورهاست دچار گرفتگی و مسدودیت شود، تغییرات فشار حاصله می تواند علت خاموش شدن پکیج و دلیل روشن نشدن مشعل پکیج باشد. مسدود شدن مدار گرمایشی به دلیل رسوبات به وجود آمده در لوله ها و رادیاتورها است. رسوبات عموما از سختی آب ورودی به مدار ناشی می شوند که با نصب سختی گیر بر روی دستگاه می توان از این مشکل رهایی یافت. همچنین لوله های قدیمی و نامناسب نیز می توانند دلیل تشکیل رسوب باشند، که پس از رسوب زدایی توسط تعمیرکار متخصص، بهتر است به فکر تعویض آنان نیز باشید.

علت پنجم: پمپ آب پکیج خراب شده است

همانطور که گفته شد، پمپ آب پکیج وظیفه پمپاژ آب درون مدار گرمایشی پکیج را دارد. در صورتی که پمپ سیرکولاتور یا پمپ گردشی آب دچار مشکل شود، آب به درستی در گردش نخواهد بود و این امر توسط برد دستگاه تشخیص داده شده و سبب خاموش شدن پکیج می شود و از روشن شدن پکیج نیز جلوگیری می کند. البته پمپ آب به یکباره خراب نمی شود. معمولا پمپ ابتدا نیم سوز شده که موجب خاموش و روشن شدن پکیج می شود و پس از مدتی که کاملا ضعیف شد، آنگاه می سوزد و سبب روشن نشدن پکیج می گردد.

علت ششم: دودکش پکیج مشکل دارد

دودکش پکیج یکی از اعضای مهم در خارج نمودن دود حاصل از احتراق است. اگر دودکش پکیج به درستی نصب نشده باشد، یا فاصله مناسبی از سقف قرار نداشته باشد، در خارج کردن دودها موفق نبوده و بخشی از آنان در همان محل دستگاه تجمع خواهند کرد. این مساله به دلیل سنسورهای پکیج که قادر به تشخیص تجمع دود در اطراف پکیج هستند، سبب خاموش شدن پکیج به صورت ناگهانی می شود. حتی پس از روشن نمودن دوباره پکیج، بلافاصله خاموش خواهد شد. بنابراین ایراد دوکش می توان علت روشن نشدن پکیج نیز باشد. اگر به ایراد دودکش پکیج تان مشکوک هستید، توصیه می کنیم تا از تعمیرکار مجرب برای نصب اصولی دودکش پکیج کمک بگیرید.

علت هفتم: الکترود تشخیص شعله پکیج مشکل دارد

در بخش مشعل پکیچ قطعه الکترود یون قرار گرفته که وظیفه تشخیص شعله را دارد. بنابراین خرابی الکترود یون می تواند علت روشن نشدن پکیج تان باشد. ممکن است الکترود کثیف باشد و یا فاصله آن با جرقه زن تنظیم نباشد. پس برای جلوگیری از خاموش شدن پکیج و روشن نشدن مشعل آن، باید الکترود یون بررسی شده و با سمباده تمیز شود یا مجددا فاصله آن تنظیم گردد.

علت هشتم: مشکل مربوط به شمعک پکیج است

ایراد در سیستم جرقه زنی و گاز رسانی پکیج می تواند علت روشن نشدن شمعک پکیج باشد. اما ممکن است خود شمعک نیز ایراد داشته باشد. برای اطمینان از این امر، می بایست شیر آب گرم را باز کرده و به صورت دستی و به کمک فندک سعی کنید تا شمعک را روشن کنید. اگر پیکج روشن شود، ایراد در خود سیستم شمعک پکیج است که باید از یک متخصص تعمیرات پکیج بخواهید تا آن را تعویض نماید. گاز شمعک از طریق لوله نازکی تامین می شود که ممکن است به دلیل گرفتگی توسط آلودگی و گرد و خاک، قطع شده و منجر به خاموش شدن شمعک پکیج شده باشد.

علت نهم: پکیج جوش می آورد

از جمله علت خاموش شدن ناگهانی پکیج، گرم شدن بیش از حد آن است. در صورتی که پکیج بسیار گرم شود و دمای آب در مدار از حد معینی بالاتر رود، برای جلوگیری از خطرات، پکیج خود به خود خاموش می شود. در این حالت اصطلاحا پکیج جوش آورده است. با پایین آمدن دمای آب، مجددا پکیچ روشن می شود. لذا یکی از دلایل خاموش و روشن شدن پکیج، جوش آوردن آن است. علت جوش آوردن پکیج به موارد بسیاری همچون تنظیم نبودن کلید دما، خرابی کلید NTC، رسوب گرفتن مبدل ثانویه و… که پیچیده است مربوط می شود. لذا باید از یک متخصص باتجربه برای رفع مشکل پکیج کمک بگیرید. اگر پکیج شما دارای نمایشگر دیجیتالی باشد، کد خطای مربوطه بر روی آن ظاهر می شود. در برخی مدل ها بوق ممتدی کشیده می شود تا شما از جوش آوردن پکیج مطلع شوید.

علت دهم: ایراد از برد پکیج دیواری است

در صورتی که هیچ یک از موارد بالا علت خاموش شدن یا علت روشن نشدن مشعل پکیج شما نبودند، ممکن این مشکل به دلیل ایراد در برد پکیج باشد. در این حالت الزامیست که به تعمیرکار پکیج مراجعه نموده و از وی بخواهید تا دستگاه را عیب یابی و در صورت تشخیص معیوب بودن برد، آن را تعویض یا تعمیر نماید.

در این مطلب از کاراباما به بررسی علت خاموش شدن و روشن نشدن پکیج دیواری و راه حل های آن پرداختیم. همچنان که پیشتر گفتیم این مطلب در رابطه با علت خاموش شدن و روشن نشدن پکیج بوتان، ایران رادیاتور، گلدیران، تاچی، فرولی، ایساتیس، آریستون و… کاربرد دارد. اگر مطالب ارائه شده در رفع مشکل پکیج شما موثر نبوده و همچنان پکیج روشن نمی شود، توصیه می کنیم تا با متخصصین کاراباما تماس گرفته و درخواست تعمیرات خود را ثبت نمایید.

در صورتی که پاسخ سوال خود را در این مطلب نیافتید، آن را در قسمت نظرات کاربران مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

نظرات کاربران

صالحی

سلام. وقت بخیر. یک هفته ای است که شیر گرم آب مصرفی آشپزخونه و دستشویی را باز می کنیم با تاخیر ۳ دقیقه آب گرم می شود. و فشار پمپ آب ساختمان برای استارت و استاپ الکتروموتور روی ۳ و ۴٫۲ است . قبلا سریعتر آب گرم می شد . البته بادکنک مخزن پمپ سوراخ بود و اقدامات لازم انجام شد. error نداریم . و پس از بازکردن شیر گرم با تاخیر ۱۰ ثانیه مشعل روشن می شود و دو تا دوتا با ترتیب یکنواخت چراغهای چشمک زن زرد روشن خاموش می شوند. مشکل دیر گرم شدن چیه . لطفا راهنمایی بفرمایید.

محمد سعیدی

با سلام و احترام به استحضار میرساند: پکیج دیواری ما با برند کونداونیزیا بوتان . هربار روشن میشود تنها ۲ دقیقه کار میکند و سپس خاموش میشود. لذا نه آب گرم داریم و نه میشود حمام کرد. ضمنا در ابتدای سال رسوب گیری و ۲ عدد از سنسورهای آن تعویض شده است.

    کارشناس 4: جعفری

    سلام، مقاله را به طور کامل مطالعه نمایید و مورادی را که در خصوص دلایل خاموش شدن پکیج به صورت ناگهانی بیان شده را به طور کامل بخوانید، اگر در زمینه تعمیر پکیج دانش و تخصص فنی ندارید حتما از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

محمدعلی پاکدامن

باسلام.آیا پمپ آب باعث کارایی بهتر پکیج می شود؟

    کارشناس 4: جعفری

    سلام دوست گرامی، اگر مشکل کم بودن فشار آب دارید به گونه ای که بر عملکرد درست پکیج شما تاثیر می گذارد، با افزایش فشار آب به کمک پمپ می توانید این موضوع را بهبود ببخشید.