علت روشن نشدن پکیج دیواری و راه حل های آن

علت روشن نشدن پکیج دیواری

یکی از بهترین سیستم های گرمایشی منازل پکیج دیواری است. امروزه پکیج های مختلف با ویژگی ها و قابلیت های کاربردی بسیار و در تنوع مدل و برند در بازار موجودند. اما صرف نظر از برند و مدل پکیج دیواری، هنگامی که با مشکلات متداول و خرابی پکیج رو به رو می شوید، دردسری بزرگ و عدم آرامش خاطر ناخوشایندی را تا زمان تعمیر پکیج و برطرف کردن مشکل آن تجربه خواهید کرد.

روشن نشدن پکیج

یکی از مشکلات رایجی که در بسیاری از پکیج های دیواری و یا زمینی، بدون توجه به مدل و برند پکیج رخ می دهد، روشن نشدن پکیج است. علت روشن نشدن پکیج می تواند موارد متعددی باشد که تنها پس از عیب یابی کامل و دقیق توسط تعمیرکار پکیج دیواری حرفه ای، امکان رفع مشکل بصورت کاملا اصولی و بدون بازگشت وجود دارد.

در این مطلب از کاراباما، به کمک متخصصین مجرب پکیج دیواری که سالها سابقه و تجربه فنی در زمینه نصب، سرویس و تعمیرات پکیج دیواری دارند، دلیل روشن نشدن پکیج دیواری و رویکردها و راه حل های موجود در برخورد با این مشکل را بررسی می کنیم.

در صورتی که اطلاعات کافی در زمینه مشکلات متداول پکیج و نحوه رفع آنان ندارید، بهتر است مطالب تخصصی کاراباما در این خصوص را مطالعه نمایید. همچنین اگر پس از آموزش ها و رهنمودهایی که در این مطلب به شما داده خواهد شد، همچنان پکیج دیواری شما روشن نمی شود، برای جلوگیری از خسارات بیشتر و رفع سریع مشکل، هر چه زودتر با متخصصین حرفه ای کاراباما در ۰۲۱۵۴۵۸۴ تماس بگیرید و یا از طریق تکمیل فرم آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید.

عیب یابی پکیج دیواری و مشکلات متداول آن

نکته:
همچنان که در ادامه خواهید دید، مواردی که در رابطه با علل روشن نشدن پکیج دیواری مطرح می شوند، کلی بوده و به برند و مدل دستگاه بستگی ندارند. بنابراین این آموزش برای علت روشن نشدن پکیج ایران رادیاتور، بوتان، ایساتیس، آریستون، فرولی، تاچی، گلدیران و… کاربرد دارد.

البته باید توجه داشت که جهت انجام تعمیرات هر یک از برندها و مدل های مختلف پکیج، باید از تکنسین و تعمیرکار متخصص همان برند کمک گرفت. زیرا تفاوت های ساختاری و تکنولوژی های بکار رفته در ساخت پکیج های دیواری متفاوت بوده و لذا سرویس و تعمیرات آنها متفاوت خواهد بود.

علت روشن نشدن پکیج دیواری

ممکن است دستگاه شما در قسمت شمعک دچار مشکل شده باشد و به دنبال علت روشن نشدن شمعک پکیج باشید، و یا اینکه دلایل دیگری سبب بروز مشکل در پکیج شده و به روشن نشدن آن منجر شده باشند. در هر صورت مواردی که توسط تعمیرکار پکیج دیواری جهت علت روشن نشدن مشعل پکیج بررسی می گردد، در ادامه بیان شده است. توجه داشته باشید که بسیاری از این دلایل به واسطه تخصصی بودن شان تنها توسط تکنسین باتجربه پکیج دیواری رفع می شوند و هرگونه دستکاری توسط افراد ناشی می تواند خطرات جدی و خسارات مالی به همراه داشته باشد.

از آنجا که پکیج های دیواری به سیستم آب، برق و گاز خانه متصل بوده و از آنها استفاده می کنند، پیش از آنکه برای تعمیرات پکیج خود و رفع مشکل روشن نشدن آن اقدام نمایید، لازم است تا از خراب بودن قطعی دستگاه مطمئن شوید. البته متخصص پکیج کاراباما با حضور در منزل ابتدا به عیب یابی کامل دستگاه خواهد پرداخت.

برای اینکه از وجود مشکل در خود پکیج مطمئن شوید، فشار آب خانه و شیرهای آب، جعبه برق و فیوزها و شیرها و لوله های گاز را بررسی کنید تا مشکل از آنها نباشد. اگر چیزی دچار مشکل نشده بود، می توان اینگونه برداشت کرد که مشکل مربوط به خود پکیج لوله و شوفاژ های آن است.

در برخی از پکیج ها، نمایشگر دیجیتال کدهای خطایی را به هنگام بروز مشکل در دستگاه نشان می دهد. برخی نیز دارای چراغ قرمزی هستند که در صورت وجود مشکل در روشن شدن پکیج، روشن می شود. بنابراین ابتدا کد خطا و ارور مربوطه را در دفترچه راهنمای پکیج پیدا کرده و به دنبال رفع آن باشید و یا با ریست کردن دستگاه ببینید که چراغ قرمز خاموش می شود یا خیر. در صورتی که پس از ریست دستگاه همچنان چراغ قرمز روشن است، با تعمیرکار پکیج متخصصی تماس بگیرید و علت روشن شدن چراغ قرمز پکیج را جویا شوید.

لوله های مدار را هوا گرفته است

یکی از رایج ترین علل روشن نشدن پکیج، گرفتگی هوای لوله های مدار پکیج و رادیاتورها می باشد. اگر پس از راه اندازی و ریست پکیج همچنان مشکل حل نشد، ممکن است ایراد از گرفتگی لوله های مدار پکیج باشد که نیاز به هواگیری دارند. بنابراین با کمک یک تشت آب تمامی رادیاتورها یا شوفاژها را هواگیری کنید.

فشار آب پکیج تنظیم نیست

در بسیاری از مواقع، علت روشن نشدن پکیج به فشار آب آن برمی گردد که در محدوده کارکرد دستگاه نبوده و یا خیلی بالا یا خیلی پایین است و اصطلاحا پکیج افت فشار دارد. از آنجا که تمامی پکیج های دیواری مجهز به سیستم فشارسنج هستند و در صورت بالا رفتن و یا افت فشار پکیج دستگاه را خود به خود خاموش می کنند، همواره باید از تنظیم فشار آب پکیج مطمئن شوید و اینکار را به صورت ماهانه انجام دهید.

از طریق نشانگر عقربه ای می توان فشار آب پکیج را خواند. این عدد معمولا بین ۱ و ۲ می باشد که فشار کارکرد نرمال دستگاه است. چنانچه عقربه فشار به نزدیک ۰٫۵ برسد پکیج خود به خود خاموش می شود و تا تنظیم مجدد فشار نیز روشن نمی شود. در این حالت از طریق شیر فشار آب که معمولا در زیر دستگاه قرار دارد، می توان فشار آب را تنظیم نمود و افزایش یا کاهش داد.

می توان به کمک دفترچه راهنمای دستگاه از محل دقیق شیر فشار آب مطلع شد. همچنین در صورتی که پس از تنظیم فشار پکیج مجددا به فاصله کوتاهی افت فشار اتفاق بیوفتد، یکی از رادیاتورها نشتی داشته و یا مشکل دیگریست که باید حتما به تعمیرکار پکیج متخصص مراجعه نمایید.

لوله های مدار را رسوب گرفته است

یکی دیگر از علل روشن نشدن پکیج به خاطر گرفتگی لوله ها توسط رسوب است. این مساله به دلیل سختی آب موجود اتفاق می افتد و بهتر است در صورتی که پکیج شما از سختی گیر آب و یا فیلترهای رسوب گیر برخوردار نیست، پیش از بروز مشکل پکیج را مجهز نمایید.
با این حال اگر مشکل روشن نشدن پکیج دیواری تان به دلیل رسوب گرفتگی لوله ها و شوفاژها اتفاق افتاده است، ممکن است خودتان از پس رفع مشکل برنیایید و توصیه می شود تا با متخصص تعمیرات پکیج تماس بگیرید.

دودکش پکیج به درستی کار نمی کند یا نصب آن درست نبوده است

دودکش پکیج یکی از اعضای مهم در خارج نمودن دود حاصل از احتراق است. اگر دودکش پکیج به فاصله مناسبی از سقف قرار نداشته باشد، در بیرون راندن دودها موفق نبوده و بخشی از آنان در همان محل دستگاه تجمع خواهند کرد. این مساله علاوه بر خطرات آشکاری که دارد، به دلیل سنسورهای پکیج که قادر به تشخیص تجمع دود در اطراف پکیج هستند، سبب می شود تا دستگاه سریعا و خود به خود خاموش شود. حتی پس از روشن نمودن دوباره پکیج، بلافاصله خاموش خواهد شد. در نظر داشته باشید که حداقل ارتفاع استاندارد از پکیج تا بالای کلاهک دودکش ۴ متر است.

شمعک پکیج مشکل دارد و روشن نمی شود

ایراد در سیستم جرقه زنی و گاز رسانی پکیج می تواند علت روشن نشدن شمعک پکیج باشد. اما ممکن است خود شمعک نیز ایراد داشته باشد. برای اطمینان از این امر، می بایست شیر آب گرم را باز کرده و به صورت دستی و به کمک فندک سعی کنید تا شمعک را روشن کنید. اگر پیکج روشن شود، ایراد در خود سیستم شمعک پکیج است که باید از یک متخصص تعمیرات پکیج بخواهید تا آن را تعویض نماید.

گاز شمعک از طریق لوله نازکی تامین می شود که ممکن است به دلیل گرفتگی توسط آلودگی و گرد و خاک، به خاموش شدن شمعک پکیج منجر شده باشد و دوباره قادر به روشن شدن نیز نباشد.

پکیج بیش از حد گرم می شود

یکی دیگر از دلایلی که سبب خاموش شدن یکباره پکیج می شود، گرم شدن بیش از حد آن است. در صورتی که پکیج بسیار گرم شود برای جلوگیری از خطرات و ایمنی، دستگاه خاموش می شود. علت گرم شدن پکیج به موارد بسیار و نیز پیچیده مربوط است که لازم می نماید تا به کمک یک متخصص باتجربه به رفع مشکل پکیج بپردازید. اگر پکیج شما دارای نمایشگر دیجیتالی باشد، کد خطای مربوطه بر روی آن ظاهر می شود و یا در این مواقع بوق ممتدی خواهد کشید تا شما را از گرم شدن بیش از حد خود باخبر سازد.

برد پکیج دچار مشکل شده و ایراد دارد

در صورتی که هیچ یک از موارد بالا علت روشن نشدن پکیج شما نبودند، ممکن این مشکل به دلیل ایراد در برد پکیج به وجود آمده باشد. در این حالت الزامیست که به تعمیرکار پکیج مراجعه نموده و از وی بخواهید تا دستگاه را عیب یابی و در صورت تشخیص معیوب بودن برد، آن را تعویض یا تعمیر نماید.

در این مطلب از کاراباما به بررسی مشکل روشن نشدن پکیج دیواری و علت های آن پرداختیم و در هر مورد راهکارهایی را بیان کردیم. اگر مطالب ارائه شده در رفع مشکل پکیج شما موثر نبوده و همچنان پکیج روشن نمی شود، توصیه می کنیم تا با متخصصین کاراباما تماس گرفته و درخواست تعمیرات خود را ثبت نمایید تا در اولین فرصت تعمیرکار دوره دیده پکیج در منزل شما حاضر شود.

نظرات کاربران

reza احمدزاده
۳ دی ۱۳۹۸

سلام بنده متقاضی آموزش تئوری وعملی تعمیرات وسرویس پکیج دیواری و کولر های گازی هستم آیا شما میتوانید بنده را راهنمایی کنید باتشکراحمدزاده

صالحی
۳ اسفند ۱۳۹۸

سلام. وقت بخیر. یک هفته ای است که شیر گرم آب مصرفی آشپزخونه و دستشویی را باز می کنیم با تاخیر ۳ دقیقه آب گرم می شود. و فشار پمپ آب ساختمان برای استارت و استاپ الکتروموتور روی ۳ و ۴٫۲ است . قبلا سریعتر آب گرم می شد . البته بادکنک مخزن پمپ سوراخ بود و اقدامات لازم انجام شد. error نداریم . و پس از بازکردن شیر گرم با تاخیر ۱۰ ثانیه مشعل روشن می شود و دو تا دوتا با ترتیب یکنواخت چراغهای چشمک زن زرد روشن خاموش می شوند. مشکل دیر گرم شدن چیه . لطفا راهنمایی بفرمایید.

محمد سعیدی
۱۴ اسفند ۱۳۹۸

با سلام و احترام به استحضار میرساند: پکیج دیواری ما با برند کونداونیزیا بوتان . هربار روشن میشود تنها ۲ دقیقه کار میکند و سپس خاموش میشود. لذا نه آب گرم داریم و نه میشود حمام کرد. ضمنا در ابتدای سال رسوب گیری و ۲ عدد از سنسورهای آن تعویض شده است.

محمدعلی پاکدامن
۲۲ اسفند ۱۳۹۸

باسلام.آیا پمپ آب باعث کارایی بهتر پکیج می شود؟