استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

طرز کار یخساز یخچال و نحوه راه اندازی، تنظیم و ریست کردن یخساز

طرز کار یخساز یخچال و نحوه راه اندازی، تنظیم و ریست کردن یخساز

یکی از بهترین ویژگی ها و قابلیت های یخچال فریزرهای امروزی، دارا بودن سیستم یخساز است. یخساز یخچال می تواند به سرعت و در چند مدل به شما یخ های مورد نیازتان را تحویل دهد. با این حال بسیاری از مواقع خرابی یخساز و بروز مشکل در آن از جمله مشکلات رایج یخچال به شمار می رود. به همین دلیل لازم است تا طرز کار یخساز یخچال را به خوبی بدانید تا قادر به رفع مشکل آن باشید.

در این مقاله از کاراباما در رابطه با طرز کار و نحوه عملکرد یخساز یخچال صحبت خواهیم کرد. همچنین در مورد نحوه راه اندازی یخساز یخچال و تنظیمات یخساز یخچال مطالبی را بیان می کنیم تا بدانیم که چگونه یخساز یخچال را خاموش کنیم و در نهایت نیز در رابطه با ریست کردن یخساز یخچال توضیح کاملی ارائه خواهیم داد.

نکته: طرز کار، نحوه راه اندازی، تنظیمات و ریست یخساز یخچال، به مدل و برند یخچال شما بستگی ندارد. البته مدل های مختلف مقداری تفاوت دارند. اما به طور کلی نحوه عملکرد یخساز یخچال ال جی، سامسونگ، هیمالیا، الکترواستیل و سایر برندها یکسان است. به همین دلیل می توانید از مطالب موجود در این مقاله در خصوص موارد زیر استفاده نمایید:

 • طرز کار یخساز یخچال هیمالیا، دوو، اسنوا، سامسونگ، ال جی و…
 • نحوه راه اندازی یخساز یخچال ساید ال جی، سامسونگ، هیمالیا، الکترواستیل، دوو و…
 • تنظیم یخساز یخچال هیمالیا، دوو، دیپوینت، ال جی و…
 • نحوه خاموش و روشن کردن یخساز یا فعال و غیر فعال کردن آن
 • نحوه ریست یخساز یخچال سامسونگ، اسنوا و…

در صورتی که با خرابی و کار نکردن یخساز یخچال خود رو به رو شده اید، پیشنهاد می کنیم که به مقاله کاراباما در این خصوص مراجعه کنید و در صورتی که قادر به رفع مشکل نبودید، از متخصصین مجرب کاراباما برای تعمیر یخچال فریزر خود استفاده کنید. متخصصین کاراباما در اولین فرصت جهت عیب یابی یخچال فریزر شما و تعمیرات یخساز به محل شما مراجعه می کنند.

اگر جهت برطرف کردن مشکل یخچال خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار یخچال سامسونگ

انواع نحوه عملکرد یخساز یخچال

یخساز یخچال معمولا می تواند چند مدل یخ را به صورت قالبی، خرد شده و… تولید کند و با فشار دادن اهرم یخساز یا دیسپنسر در جلوی یخچال ساید بای ساید، آن را درون لیوان شما بریزد. البته برخی مدل های یخساز یخچال نیز با ریختن یخ ها در سطل یخ کار را انجام می دهند و در ادامه باید به صورت دستی آنها را بردارید.

طرز کار یخساز یخچال چگونه است؟

نحوه کار یخساز یخچال و ساید بای ساید بدین صورت است که:
آب از طریق لوله یا شلنگ کوچکی از شیر آب خانه به پشت یخچال فریزر منتقل می شود که در آنجا به شیر ورودی آب یخچال متصل می گردد. زمانی که دمای مناسب برای یخسازی توسط یخچال فراهم می شود، شیر ورودی آب جریان را از یخ ساز دریافت می کند و با فعال شدن سلنوید شیر، آب به داخل یخچال وارد می شود و از طریق لوله های کوچک آب به سینی یا قالب یخ ساز می رسد. هنگامی که آب در قالب یخ می زند، یخ ساز یخ های درست شده را به درون مخزن یا سطل یخ ها می اندازد و مجددا سیکل یخ سازی از نو آغاز می گردد. هنگامی که مخزن یخ ها به اندازه کافی پر می شود، عملیات یخ سازی متوقف می گردد.

زمانی که نوع یخ (قالبی، خرد شده و…) را در یخچال انتخاب می کنید و سپس اهرم دیسپنسر را فشار می دهید، سوئیچ یخساز فعال شده و اجازه عبور جریان به موتور و سلنوید را می دهد. این موتور به یک تیغه پیچشی متصل است که با چرخش خود سبب خارج شدن یخ های ساخته شده از مخزن یا سطل یخ ها می شود که درنهایت از دیسپنسر یخچال به داخل لیوان شما می ریزند. رسیدن جریان به سلنوید نیز سبب حرکت یک میله شده که موجب باز شدن بخشی از قسمت جلویی مخزن یخ ها جهت خروج یخ می شود. زمانی که یخ خرد شده را انتخاب می کنید، بخش جلویی مخزن یخ بسته می ماند و یخ ها از مسیر دیگری عبور می کنند که توسط یک تیغه خرد کننده خرد می شوند.

مطلب پیشنهادی کاراباما: 6 علت یخ زدن وسایل و مواد غذایی داخل یخچال

تنظیم و راه اندازی یخساز یخچال با کمک دکمه پاور

نحوه راه اندازی یخساز یخچال و تنظیمات یخساز

راه اندازی یخساز یخچال کار پیچیده ای نیست. برای اینکار لازم است ابتدا یخچال را به شیر آب خانه خود متصل کنید. این کار در هنگام نصب یخچال توسط تکنسین باید انجام شود. اما اگر یخچال را به تازگی خریداری نکرده اید، یا خودتان به اندازه کافی در این زمینه تجربه دارید، می توانید با اتصال شلنگ کوچک آب یخچال در پشت دستگاه به شیر برقی اینکار را انجام دهید.

در ادامه، تنظیمات یخساز برای فعال کردن یخساز یخچال و یا روشن کردن آن با توجه به مدل یخچال و یخساز آن متفاوت است. در برخی از مدل ها یخساز دارای دکمه روشن/ خاموش یا on/off یا o/I می باشد. برخی دیگر از یخسازها دارای اهرمی به شکل یک میله هستند که با قرار دادن در حالت بالا و پایین موجب فعال شدن یا غیر فعال شدن یخساز می گردد. راه اندازی و تنظیم یخساز ساید بای ساید برخی از مدل ها نیز، با استفاده از پنل کاربری هوشمند یخچال در جلوی آن اتفاق می افتد.

اما گذشته از این امر، تنظیم یخساز یخچال معمولا در مدل های ساید بای ساید، شامل انتخاب نوع یخی که از یخچال دریافت می کنید نیز می باشد. در این شرایط با انتخاب دکمه یخ قالبی (cubed) یا خرد شده (crashed) و… می توانید تنظیم یخساز را انجام دهید.

راه اندازی و تنظیم یخساز یخچال با کمک اهرم محرک

چگونه یخساز یخچال را خاموش کنیم یا غیر فعال کنیم؟

ممکن است به دلایل مختلف قصد غیر فعال کردن یخساز یخچال را داشته باشید. اگر یخساز شما خراب شده و یا برای مدتی به مسافرت می روید ممکن است خاموش کردن یخساز یخچال را مدنظر داشته باشید. زیرا به طور معمول در حدود 20% از انرژی مصرفی یخچال به عملکرد یخساز و فعال بودن و روشن بودن آن برمی گردد.

اینکه چگونه یخساز یخچال را خاموش کنید به نوع یخساز و مدل یخچال مربوط می شود. پیشتر در مورد انواع دکمه دار، اهرم دار و… یخساز صحبت کردیم و نمونه این یخ سازها را در تصاویر مشاهده می کنید. در مدل دارای دکمه با قرار دادن یخساز یخچال بر روی حالت off یخساز خاموش می شود.

در مدل دارای اهرم، معمولا راهنمای یخساز بر روی آن حک شده، اما در اکثر مدلها قرار دادن اهرم یخساز در موقعیت بالا به صورت زاویه 90 درجه، سبب خاموش شدن و غیر فعال شدن یخساز می گردد. در برخی دیگر از مدل های یخساز ساید بای ساید، برای غیر فعال کردن یخساز لازم است تا چند کلید در پنل کاربری به صورت همزمان انتخاب شود. در این مواقع بهترین کار مراجعه به دفترچه راهنمای محصول است.

مطلب پیشنهادی کاراباما: نحوه تنظیم دمای یخچال سامسونگ، ال جی، جنرال الکتریک و سایر یخچال ها

نکته: یک روش غیر مستقیم برای غیر فعال کردن یخساز یخچال این است که شیر برقی ورودی آب در پشت یخچال را غیر فعال کنید و یا ببندید تا به درون یخساز آبی وارد نشود. البته بهتر است ابتدا طبق روش های گفته شده یخساز ا خاموش کنید و سپس شیر آب را ببندید.

نحوه ریست یخساز یخچال

یکی از مواردی که در هنگام بروز مشکل برای یخساز یخچال موثر بوده و در برخی از مواقع به برطرف شدن مشکل کمک می کند، ریست یخساز یخچال است. ریست کردن یخساز با توجه به مدل ممکن است متفاوت باشد. ین اطلاعات در دفترچه محصول وجود دارد. اما به طور کلی بسیاری از یخ سازهای موجود از طریق زیر می توانند ریست شوند:

1- در حالتی که یخچال روشن است، به سراغ یخساز رفته و آن را فعال کنید. اگر دکمه دارد در حالت روشن یا on قرار دهید.

2- در زیر دکمه پاور یخساز، معمولا دکمه test برای ریست یخساز و قرار دادن آن در حالت تست تعبیه شده است. آن را به مدت چند ثانیه نگه دارید.

3- اگر دکمه کار نکرد یا وجود نداشت، معمولا حفره ای ریز در نزدیکی دکمه روشن/ خاموش یا اهرم یخساز وجود دارد که لازم است با یک مفتول نازک یا سوزن به آن فشار وارد کنید تا یخساز ریست شود.

مطلب پیشنهادی کاراباما: علت سرد نکردن آبسردکن یخچال و ساید بای ساید + دیگر مشکلات آبسردکن

در این مقاله در رابطه با روش کار یخساز یخچال صحبت کردیم و سپس به طرز راه اندازی یخساز و نحوه تنظیمات یخساز یخچال پرداختیم و نحوه خاموش یا غیر فعال کردن یخساز را بیان کردیم. همچنین در مورد ریست کردن یخساز یخچال توضیحاتی داده شد که امید است مورد استفاده قرار بگیرد. یادآوری می کنیم که برند یخچال شما مهم نبوده و از این مطالب برای انواع برندهای ایرانی و خارجی یخچال می توانید استفاده کنید. در صورتی که با یخساز خود دچار مشکل شده و قادر به برطرف کردن آن نیستید، برای صرفه جویی در وقت و هزینه، از خدمات متخصصین حرفه ای استفاده کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
بهادر کلهر

سلام.وقت بخیر، یخچال فریزر ساید الجی دارم یخساز یخ میسازد و اهرم هم میچرخد ولی هنگام فشار دکمه یخریز یخ بیرون نمی آید( چون پلاستیک مسدود کننده مسیر کنار نمی رود).در طول مسیر هم هیچ تکه یخی راه را مسدود نکرده چون وقتی با دستم پلاستیک مسدود کننده را کنار میزنم تکه های یخ براحتی بیرون می آیند.لطفا راهنمایی بفرمائید مشکل چیست؟ ممنون.

پاسخ دهید

علیرضا مومنی

افزایش تعداد یخ..کاهش زمان یخسازی

پاسخ دهید

دلنواز سلطانی

یخچال ساید اسنواد دارم یخ سازش دجار مشکل شده اب گیری میکند یخ هم میسازد ولی موقعی که سنسور عمل میکنه وکج میشود که یخها درون محفظه بریزد یخها خارج نمیشوند ودوباره آب گیری انجام میشه که باعث میشه آب سرازیر بشه تو یخچال لطفا راهنمایی کنین

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

   محمدرضا

   سلام ساید بکو دارم یخسازش روشن میشه فن یخساز کار میکنه ولی یخ نمیسازه احتمالا اب هم نمیگیره چون صدایی نشنیدم از چی میتونه باشه و اینکه معلوم نیس چطوری ریست میشه چه کنم؟ ممنون

   پاسخ دهید

    نسیم اسلام پور

    سلام محمدرضای عزیز
    شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر ساید بکو رو ثبت کنید.
    ما در کنارتون هستیم

    پاسخ دهید

اکبر اسدی فرد

یخچال ساید دوو داریم یخ درست شده از قالب جدا نمیشه به مخزن یخ ساز بریزه

پاسخ دهید

محمد شاه نظري

با سلام
تشكر مي‌ كنم از مطالب مفيد شما ،يخساز يخچال اينجانب چند وقت بود خراب بود با راهنمايي شما رفع گرديد.

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام محمد عزیز
  خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده
  ما همیشه آماده خدمت رسانی هستیم

  پاسخ دهید

یداله نوری

با سلام برای راه اندازی آبسردکن یخچال لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دهید

صادقی

سلام ساید دوو مدل 1033 دارم تازه نصب شده یخ خارج نمی شود خردکن یخ هم با فشار دادن پدال کار نمیکند ممکن است چسبیدن یخها به م باعث کار نکردن خردکن یخ شود ؟

پاسخ دهید