استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

تمیز کردن فیلتر ظرفشویی؛ چطور از کثیف شدن فیلتر پیشگیری کنیم؟

تمیز کردن فیلتر ظرفشویی؛ چطور از کثیف شدن فیلتر پیشگیری کنیم؟

برخی مواقع ممکن است پس از پایان فرایند شستشو در ماشین ظرفشویی، لکه‌های غذا و رسوبات روی ظروف باقی بمانند که این مورد، می‌تواند نشان دهنده تمیز نشدن فیلتر ماشین ظرفشویی باشد. تمیز کردن فیلتر ظرفشویی از اهمیت زیادی برخوردار است و در صورتی که این کار انجام نشود، شاهد وجود لکه و کثیفی روی ظروف خواهیم بود. از این رو می‌بایست برای جلوگیری از چسبیدن ذرات غذا به ظروف، محافظت از پمپ در برابر گرفتگی و همچنین جلوگیری از ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی، فیلتر دستگاه را به صورت منظم تمیز کنید.

چه زمان باید فیلتر ماشین ظرفشویی را تمیز کرد؟

برخی از مدل‌های قدیمی ظرفشویی دارای فیلترهایی هستند که به صورت خودکار تمیز می‌شوند اما در مدل‌های جدید این کار باید به صورت دستی انجام شود. اما فیلترهای دستگاه‌های قدیمی نیز باید ماهی یک بار به صورت دستی و با استفاده از سرکه سفید و جوش شیرین یا تمیز کننده‌های مخصوص ظرفشویی تمیز شوند.

تمیز کردن فیلتر ظرفشویی جدید نیز باید ماهی یک بار انجام شود و اگر پس از پایان شستشو لکه و رسوب روی ظروف مشاهده می‌کنید یا بوی ناخوشایند از دستگاه به مشام می‌رسد باید فیلتر پس از اتمام هر شستشو تمیز شود.

همچنین با تمیز کردن منظم فیلتر ماشین ظرفشویی، می توانید مانع از خرابی دستگاه شوید و نیازی به صرف هزینه‌های هنگف برای تعمیر ظرفشویی نخواهد بود.

نحوه تمیز کردن فیلتر ظرفشویی

فرایند تمیز کردن فیلتر ماشین‌های ظرفشویی تنها چند دقیقه زمان نیاز دارد و نیازی به تجهیزات خاصی نیز نخواهد بود. تمیز کردن فیلتر دستگاه باعث می‌شود که نیازی به شستن مجدد ظروف برای از بین بردن لکه و رسوب نداشته باشید.

برای تمیز کردن فیلتر ظرفشویی به یک کاسه بزرگ، پارچه تمیز، مسواک یا برس نرم، مایع ظرفشویی، سرکه سفید یا جوش شیرین نیاز دارید. برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی به روش زیر عمل کنید:

محل فیلتر ظرفشویی را پیدا کنید

1. محل فیلتر ظرفشویی را پیدا کنید

در مدل‌های مختلف ماشین ظرفشویی، به طور معمول فیلتر داخل دستگاه و در قسمت کف آن قرار دارد. برای دسترسی به آن کافیست قفسه پایینی را خارج کنید. در اکثر مدل‌های ماشین ظرفشویی، فیلتر به راحتی با چرخاندن در جهت عقربه‌های ساعت باز می‌شود و برای باز کردن آن به ابزار خاصی نیاز نخواهید داشت.

باز کردن فیلتر ظرفشویی و تمیز کردن آن

2. فیلتر را باز کنید

برای تمیز کردن فیلتر ظرفشویی کافیست که استوانه آن را در جهت فلش چرخانده تا باز شود. در اغلب دستگاه‌ها با چرخاندن استوانه در جهت عقربه‌های ساعت قفل آن باز شده و فیلتر از جای خود خارج می‌شود. برخی از مدل‌ها دارای دو فیلتر هستند که لازم است فیلتر دوم را نیز خارج کنید.

آماده کردن محلول تمیز کننده برای شستشوی فیلتر ظرفشویی

3. یک محلول تمیز کننده آماده کنید

برای این کار یک سطل یا لگن را از آب داغ پر کرده و چند قطره مایع ظرفشویی یا دستشویی در آن بریزید. بهتر است برای اینکه فیلتر ماشین ظرفشویی بهتر تمیز شود از مایعاتی استفاده کنید که قابلیت چربی‌زدایی بیشتری دارند.

شستشوی فیلتر ماشین ظرفشویی

4. برای تمیز کردن فیلتر ظرفشویی آن را داخل محلول قرار دهید

برای تمیز کردن فیلتر ظرفشویی، آن را داخل محلول تمیز کننده‌ای که آماده کرده‌اید قرار دهید و اجازه دهید به مدت چند دقیقه بماند. سپس با استفاد از یک مسواک یا برس نرم فیلتر را تمیز کنید. پس از آن فیلتر را با آب داغ به خوبی بشویید.

محل قرار گیری فیلتر را بشویید

5. محل قرار گیری فیلتر را بشویید

با استفاده از یک اسفنج یا پارچه تمیز، آب گرم و مایع ظرفشویی، محل قرارگیری فیلتر را تمیز کنید تا ذرات غذا و چربی موجود در آن محل پاک شوند.

پیشگیری از کثیف شدن فیلتر ماشین ظرفشویی

هر چند تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی به صورت مرتب ضرورت دارد اما با رعایت یک سری نکات می‌توان از کثیف شدن بیش از حد آن جلوگیری کرد. پاک کردن باقی‌مانده غذا از ظروف، روشن کردن ظرفشویی خالی یکبار در ماه، قرار دادن دو فنجان سرکه سفید در قفسه بالایی و اقداماتی از این قبیل می‌تواند در جلوگیری از کثیف شدن بیش از حد فیلتر مؤثر باشد.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از نمک ظرفشویی

کلام پایانی

ماشین‌های ظرفشویی به فیلتری مجهز هستند که در زمان شستشوی ظروف، باقی‌مانده غذاها و رسوبات در آن جمع می‌شود. تمیز کردن فیلتر ظرفشویی در بازه‌های زمانی معین باعث می‌شود، کاربران با یکی از مشکلات رایج ماشین‌های ظرفشویی که باقی ماندن رسوب و لکه روی ظروف پس از شستشو است، مواجه نشوند و نیازی به صرف هزینه‌های هنگفت برای تعمیر دستگاه نباشد.

سوالات متداول

تمیز کردن فیلتر ظرفشویی باید یک بار در ماه انجام شود. اگر پس از پایان شستشو لکه و رسوب روی ظروف مشاهده می‌کنید یا بوی ناخوشایند از دستگاه به مشام می‌رسد باید فیلتر پس از اتمام هر شستشو تمیز شود.

برای تمیز کردن فیلتر به یک کاسه بزرگ، پارچه تمیز، مسواک یا برس نرم، مایع ظرفشویی، سرکه سفید یا جوش شیرین نیاز دارید.

پاک کردن باقی‌مانده غذا از ظروف، روشن کردن ماشین ظرفشویی خالی یکبار در ماه، قرار دادن دو فنجان سرکه سفید در قفسه بالایی و اقداماتی از این قبیل می‌تواند در جلوگیری از کثیف شدن بیش از حد فیلتر مؤثر باشد.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.