استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

11 علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی|علت کدر شدن، سفیدک زدن و خش افتادن ظروف

علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که ظروف کثیف چند روز خود را جمع کرده و در ماشین ظرفشویی بارگذاری کرده باشید، اما پس از پایان شستشو، با ظروفی کثیف و تمیز نشده رو به رو شوید و مجددا مجبور به شستشوی دستی تمامی آنها شوید! اما مشکل کار کجاست؟ چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمیشوید؟ علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست و آیا راهکاری برای آن وجود دارد؟

در این مقاله از کاراباما، قصد داریم تا علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی را بررسی کرده و راهکارهای موجود را برای شما بیان کنیم. همچنین در پایان مقاله به علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی و مات شدن و کدری ظروف نیز می پردازیم و علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی و لکه های سفید روی ظروف را آموزش خواهیم داد و درنهایت نکاتی در خصوص علت خش افتادن روی ظروف در ظرفشویی را بیان خواهیم کرد.

در صورتی که از تمیز نشستن ماشین ظرفشویی خود شاکی بوده و به دنبال راه حل رفع این مشکل هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. اگر راهکارهای موجود در رفع مشکل شما کارگشا نبودند، حتما با یک تعمیرکار متخصص جهت بازدید از دستگاه و تعمیر ماشین ظرفشویی خود هماهنگ کنید.

نکته: مطالبی که در ادامه در خصوص علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی مطرح می شوند، به برند و مدل دستگاه شما مرتبط نیستند. بنابراین این موارد می توانند علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ، بوش، مجیک، مدیا، دوو و یا هر برند دیگری باشند. این نکته در خصوص علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ، بوش و… و نیز علت کدر شدن ظرفها در ماشین ظرفشویی هم صادق است.

اگر جهت برطرف کردن مشکل ماشین ظرفشویی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار ماشین ظرفشویی سامسونگ

علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

در واقع تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی یکی از مشکلات شایع این دستگاه هاست که می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد. علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی می تواند جنبه فنی داشته باشد، یعنی به خاطر خرابی و ایراد یکی از قطعات دستگاه باشد. در حالت دوم علت لکه ظروف در ماشین ظرفشویی بدلیل موارد غیر فنی است، یعنی به خاطر رعایت نکردن برخی موارد و اصول در استفاده از ماشین ظرفشویی روی داده است. خوشبختانه بیشتر اوقات علت کدر شدن ظروف یا علت سفیدک زدن ظروف و به طور کلی تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، به دلیل موارد غیر فنی است و مشکل توسط خود شما قابل حل است. در ادامه 11 دلیل موثر را بررسی می کنیم.

1- شوینده نامناسب ماشین ظرفشویی

شاید مهمترین عاملی که در تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی موثر است را به توان استفاده از شوینده نامناسب نام برد. شوینده های ماشین ظرفشویی شامل: پودر، ژل، مایع کمک شستشو یا مایع آبکشی یا مایع جلادهنده یا مایع براق کننده یا روغن ظرفشویی (تمامی این اسامی به یک ماده اطلاق می شوند)، نمک مخصوص ماشین ظرفشویی و قرص ماشین ظرفشویی می باشند. هر یک از این انواع مختلف شوینده کاربرد و کارایی متفاوت و مخصوص به خود را دارد و یکی از آنها می تواند علت لکه های سفید روی ظروغ ماشین ظرفشویی شما باشد که در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهیم شد.

در صورتی که از ماده شوینده نامناسب، تاریخ گذشته، تقلبی و یا بی کیفیت استفاده نمایید، متعاقبا در پایان سیکل شستشوی ظروف، کیفیت شستشو و تمیزی مطلوبی دریافت نخواهید کرد. برخی از برندهای باکیفیت شوینده که در بازار موجودند و تنوع محصولات بالایی دارند، عبارتند از: فیری (fairy)، فینیش (finish)، پریل (prill)، کالیون (kalyon)، کلارو (claro)، کسکید (cascade) و کالگونایت (calgonit).

مطلب پیشنهادی کاراباما: 6 علت کار نکردن ماشین ظرفشویی و روشن نشدن آن

انواع شوینده های ماشین ظرفشویی

 • پودر شوینده ماشین ظرفشویی

پودرهای ماشین ظرفشویی از رایج ترین شوینده های مورد استفاده هستند که می بایست در کنار آنها حتما از مایع جلا دهنده و نمک مخصوص نیز استفاده نمود. این پودرها در مواردی که شستشو در دمای پایین انجام می گیرد، به خوبی در آب حل نشده و تقریبا اکثر اوقات موجب ایجاد رسوب یا لکه ابری شکل بر روی ظروف می شوند و یک علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی هستند.

 • ژل ماشین ظرفشویی

ژل ظرفشویی شوینده بهتری نسبت به پودرهای ظرفشویی محسوب می شود، چرا که مشکل رسوب و حلالیت پایین در آب سرد را ندارد. ژل های ظرفشویی در انواع مختلف ساده و آنزیم دار موجودند و در چند سال اخیر با استقبال بیشتری رو به رو شده اند. استفاده از ژل های ظرفشویی نیز عموما با استفاده از مایع جلادهنده و نمک مخصوص همراه است.

 • مایع جلا دهنده یا براق کننده ظرفشویی

مایع جلادهنده یا براق کننده که همچنین با اسامی دیگری نیز شناخته می شود، در مرحله آخر سیکل شستشو و به هنگام آبکشی ظروف مورد استفاده قرار می گیرد. از مایع جلادهنده جهت درخشندگی بیشتر ظروف و کمک به خشک شدن بهتر آنان استفاده می شود. در صورتی که از مایع جلادهنده استفاده نشود یا کم باشد، به غیر از مشکل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، ممکن است در خشک شدن ظروف نیز دچار مشکل شویم. در صورت زیاد بودن مقدار مایع جلادهنده نیز مشکلات دیگری همچون کف کردن زیاد ماشین ظرفشویی روی خواهد داد.

مطلب پیشنهادی: خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

 • نمک ماشین ظرفشویی

نمک مخصوص ماشین ظرفشویی یکی از تاثیرگذارترین مواردیست که بر روی شستشوی ظروف توسط ماشین ظرفشویی موثر است. کیفیت نمک و مقدار آن حائز اهمیت است چرا که وظیفه نمک، گرفتن سختی آب و تنظیم آن است و این کار مستقیما در کیفیت شستشو و رسوب و سفیدک زدن ظروف دخالت دارد. نمک مخصوص ظرفشویی با احیای رزین ظرفشویی که سختی آب را کاهش می دهد، در کم کردن و کنترل سختی آب موثر است. اگر مقدار نمک در مخزن نمک که در کف ظرفشویی قرار دارد، کم باشد، سختی آب بالا رفته و علت ایجاد رسوب بر روی ظروف و خود ماشین ظرفشویی خواهد بود.

 • قرص ماشین ظرفشویی

قرص های ماشین ظرفشویی به واسطه عملکرد بهتری که در مقایسه با پودرها و دیگر شوینده ها نشان داده اند، از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. قرص های ظرفشویی در چندین مدل آنزیم دار و بدون آنزیم و نیز قرص های ساده یا گچی که تنها شامل شوینده می باشند، و قرص های ژله ای یا چندکاره که علاوه بر شوینده دارای مایع جلادهنده و مقداری نمک نیز هستند، در بازار موجودند.

با توجه به نوع قرص مورد استفاده، ممکن است دیگر نیاز به استفاده از روغن یا مایع جلادهنده نباشد. اما استفاده از نمک در هر صورت لازم است. در صورتی که از برنامه های کوتاه مدت و یا شستشو در دمای پایین استفاده می کنید، قرص های شوینده انتخاب مناسبی نمی باشند. زیرا قرص های ماشین ظرفشویی در مدت زمان کوتاه و در آب زیر 50 درجه به خوبی حل نمی شوند.

2- تنظیمات اشتباه ماشین ظرفشویی

تنظیمات ماشین ظرفشویی یکی دیگر از عوامل موثر بر کیفیت شستشوی دستگاه است. تنظیم صحیح مقدار سختی آب با توجه به سختی آب محل زندگی شما، انتخاب برنامه شستشوی مناسب برای ظروف کثیف و تعیین دمای آب مناسب برای از بین بردن چربی ها و لکه ها از جمله تنظیماتی است که می بایست پیش از آغاز به کار سیکل شستشو به درستی انجام شود.

در مطلب دکمه های ماشین ظرفشویی انواع برنامه ها و تنظیمات صحیح دستگاه آموزش داده شده است، در صورت نیاز می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

آموزش صحیح بارگذاری ظروف در داخل ماشین ظرفشویی

3- چینش نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از مواردی که علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی است، چیدن ظرف ها بدون نظم و به صورت اشتباه است. در این مواقع با نرسیدن آب و ماده شوینده به تمامی ظروف و قسمت های مختلف آنان، بخشی از ظروف به خوبی شسته نشده و ممکن است پودر یا تکه های غذایی بر روی آنها باقی بماند. همچنین چینش نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی ممکن است با ایجاد ممانعت در مسیر حرکت و گردش بازوی آبپاش، سبب اختلال در کارکرد بازوهای شستشو شده و حتی به آسیب به بازوها و یا ظروف بیانجامد.

سعی کنید ظرف ها را در جای مخصوص به خود و بر اساس اصول چینش ظروف در ظرفشویی در دستگاه بارگذاری کنید و بر حسب میزان کثیفی آنان، در سبد بالا یا پایین قرار دهید و از چسباندن ظروف به هم و بارگذاری بیش از حد نیز خودداری کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، به مقاله نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی مراجعه کنید.

4- گرفتگی سوراخ های بازوی شستشوی ظرفشویی

علت تمیز نشستن ظرفشویی می تواند گرفتگی و انسداد نازل ها یا سوراخ های روی بازوهای آبپاش دستگاه باشد. اگر بازوهای آبپاش به درستی کار نکنند و توسط رسوبات آب، خرده ریزه های مواد غذایی و غیره مسدود شوند، امکان پاشش آب به ظروف را نداشته و درنتیجه دلیل کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی و تمیز نشدن آنها خواهند شد.

بنابراین اگر فشار پاشش آب کاهش یابد و میزان آب موجود در دستگاه کافی نباشد، باید بازوهای آبپاش یا بازوهای شستشو را بررسی نمود و نازل ها یا سوراخ های آنان را بازرسی کرد. در صورت لزوم، برای خارج کردن بازوها و شستشو و تمیز کردن آنان به کمک جارو برقی و سوزن، می توانید از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید.

5- کثیف بودن فیلتر تخلیه ظرفشویی

یکی از علل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی به مسدود بودن مسیر خروج آبهای کثیف، به خصوص مسدودیت فیلتر تخلیه برمی گردد. فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی در کف دستگاه قرار دارد و به طور معمول از دو تکه فیلتر بزرگ و کوچک تشکیل شده است. این فیلتر به مرور زمان و بر اثر تجمع و روی هم انباشته شدن تکه های مواد غذایی ریز و درشت، دچار گرفتگی و انسداد می گردد که به تمیز نشدن ظروف می انجامد.

برای تمیز کردن فیلترها به سادگی آنها را درآورید (معمولا با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت و بالا کشیدن فیلتر) و سپس با آب و صابون شستشو دهید و ذرات غذایی را نیز از میان حفرات آن تمیز کنید.

مواردی که در خصوص علت تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی بیان شد، جنبه غیر فنی داشتند و توسط خود شما قابل بررسی بودند. اما در ادامه به مواردی خواهیم پرداخت که نیازمند دانش و تجربه فنی هستند و بهتر است جهت جلوگیری از خسارت و تشدید مشکل، توسط تعمیرکار ماشین ظرفشویی بررسی شوند.

6- ایراد شیر ورودی آب ظرفشویی

اشکال در شیر ورودی آب می تواند علت تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی باشد. اگر شیر ورودی و یا یکی از قطعات مرتبط با آن ایرادی داشته باشند، مشکل عدم آبگیری ماشین ظرفشویی پیش خواهد آمد. اگر مقدار آب کم باشد، ظرف ها تمیز شسته نمی شوند. در این مواقع با بررسی شیر برقی توسط تکنسین مجرب، تعمیر یا تعویض شیر برقی مشکل را برطرف خواهد نمود.

7- ایراد در سیستم پمپ آب ماشین ظرفشویی

هرگونه ایراد و نقصی در سیستم پمپ آب یا واتر پمپ که شامل پمپ گردش آب (موتور)، پروانه، تسمه و غیره است، می تواند در فرآیند شستشو اختلال ایجاد کرده و علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی باشد. اگر پمپ هیچ صدایی ندارد و یا فقط وزوز می کند، ممکن است سوخته باشد. همچنین امکان دارد پروانه شکسته باشد و یا در مدل هایی که دارای تسمه هستند، تسمه پاره شده باشد. اطمینان از رسیدن جریان به پمپ نیز باید در وهله اول بررسی پمپ انجام شود.

بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

8- خرابی بازوهای آبپاش

در صورتی که بازوهای آبپاش یا همان بازوهای شستشو دچار شکستگی و یا ایراد در حرکت و گردش شده باشند، و یا به هر دلیلی قابلیت هدایت آب و اسپری آب بر روی ظروف را نداشته باشند، ظرفشویی به خوبی ظروف را نمی شوید. معمولا در این مواقع برای رفع مشکل بازوهای آبپاش را تعویض می کنند.

9- ایراد ترموستات یا المنت حرارتی ظرفشویی

علت لکه های سفید روی ظروف ماشین ظرفشویی می تواند بخاطر خرابی المنت باشد. اگر آب ماشین ظرفشویی به اندازه کافی گرم نباشد، لکه ها کاملا پاک نشده و ظروف به درستی شسته نمی شوند. گرم نشدن آب می تواند به دلیل وجود ایراد و یا سوخته شدن ترموستات یا ترموفیوز باشد. غیر از ترموستات، المنت حرارتی ظرفشویی نیز می تواند دچار مشکل شده باشد. بنابراین در هنگام بررسی این مورد لازم است المنت ماشین ظرفشویی را نیز بازرسی کنید.

10- خرابی برد کنترل الکترونیکی ظرفشویی

خرابی و ایراد برد کنترل ماشین ظرفشویی که به نوعی مغز دستگاه به شمار می آید، نیز می تواند دلیل تمیز نشستن ظرفشویی باشد. بررسی این مورد را بهتر است پس از بررسی تمامی موارد گفته شده و مرحله پایانی انجام دهید.

11- ایراد جاپودری ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مواردی که ممکن است در تمیز نشستن ظروف موثر باشد، محفظه جاپودری ظرفشویی است. این بخش باید به درستی بسته شده و کاملا عایق باشد. در صورتی که جاپودری ایراد داشته باشد و پودر شوینده به همراه آب وارد ظرفشویی نشود، ظروف به خوبی شسته و تمیز نمی شوند. با تعویض جاپودری می توانید این مشکل را برطرف نمایید.

در ادامه به بررسی علت لک شدن، سفیدک زدن، کدر شدن و خش دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی خواهیم پرداخت. توجه کنید که اگر لکه روی ظروف با سرکه از بین نرود، در این صورت آن لکه نبوده و خش خوردگی است که متاسفانه برطرف نمی شود.

علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی و علت لک شدن ظروف

برخی از افراد علت لکه مانده بر روی ظروف در ماشین ظرفشویی را استفاده نکردن از مایع جلادهنده می دانند، در حالی که این امر صحت ندارد!

هرچند مایع جلادهنده سبب آبکشی بهتر ظروف و حذف لک ها می گردد، اما علت اصلی سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی و لکه دار شدن ظروف عمدتا به سختی آب و نمک مخصوص و موارد زیر مربوط است:

 • عدم وجود نمک در محفظه نمک مخصوص ماشین ظرفشویی
 • تنظیم نبودن درجه سختی آب دستگاه
 • متناسب نبودن مقدار ماده شوینده با میزان کثیفی ظروف
 • استفاده از مواد شوینده نامناسب و تقلبی یا تاریخ گذشته
 • ایراد محفظه نمک ظرفشویی و نشت آب نمک به داخل دستگاه

گاهی برخی از افراد در استفاده از نمک ظرفشویی زیاده روی کرده و چنان مخزن را از نمک پر می کنند که سرریز می کند. این مشکل اصطلاحا موجب شوره زدن ظروف می شود. به طور معمول یک لیوان نمک مخصوص برای شارژ مخزن نمک کافیست.

علت سفیدک زدن و لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

علت کدر شدن و مات شدن ظروف در ماشین ظرفشویی و علت خش افتادن روی ظروف

کدری ظروف در ماشین ظرفشویی و علت خش افتادن روی ظروف در ماشین ظرفشویی به ترکیب شوینده های قلیایی، آب نرم شده، دمای بالا و ظروف نامناسب و یا مستعد خورده شدن برمیگردد که موجب خوردگی ظروف و ایجاد خش بر روی آنها می شود. برای جلوگیری از خش افتادن ظروف و کدر شدن آنان، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • از مایع جلادهنده مرغوب و به اندازه کافی، جهت جلوگیری از مات شدن و کدر شدن ظروف در ظرفشویی استفاده کنید.
 • تنظیم میزان سختی آب را با توجه به آب منطقه سکونت به درستی انجام دهید. در صورتی که ظرفشویی آب را بیشتر از مقدار لازم نرم کند، آب نرم شده در ترکیب با شوینده های قلیایی خاصیت خورندگی پیدا کرده و علت مات شدن ظروف و خش دار شدن آنها می شود.
 • از وسایل اضافی که برای کاهش سختی آب بر روی ظرفشویی نصب می شوند استفاده نکنید. رزین تعبیه شده در دستگاه و نمک مخصوص ظرفشویی برای کاهش میزان سختی آب کافی بوده و نیازی به وسایل اضافی نیست.
 • میزان مواد شوینده (مخصوصا قرص ماشین ظرفشویی) و نیز مقدار نمک مخصوص را به اندازه به کار ببرید تا مازاد این مواد سبب خش افتادن و کدر شدن ظروف شما نشوند.
 • در هنگام چیدن ظروف در ماشین به نحوه چیدمان آنها دقت کنید تا ظروف بر روی هم نیوفتند و موجب ایجاد خط و خش و مات شدن یکدیگر نشوند.
 • علت کدر شدن یا مات شدن ظروف در ظرفشویی بعضا به جنس ظروف بستگی دارد. پیش از قرار دادن ظروف در دستگاه از مناسب بودن آنان برای شستشو در ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید. برخی از ظروف را باید حتما به صورت دستی بشورید.

سخن پایانی:

در این مقاله از کاراباما، به بررسی علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی پرداختیم و با بیان برخی موارد فنی و غیر فنی، عوامل موثر را معرفی نمودیم. در صورتی که با پیگیری موارد اشاره شده مشکل کیفیت شستشوی ظرفشویی شما برطرف نشد، می توانید با متخصصین مجرب خود در کاراباما تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان برای کمک به شما و رفع مشکل ظرفشویی تان اقدام نمایند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
قادری

سلام ببخشید من یه ماشین ظرفشویی رومیزی دست دوم مجیک مدل ۱۶۵۲گرفته م وقتی از ژل استفاده میکنم دور پیش شستشو کل ژل با آب تخلیه میشه و ظرفهام همونطور کثیف میمونه لطفا میشه راهنماییم کنید چطور استفاده کنم

پاسخ دهید

Sara hoseini

سلام دستگاه تايم نيم ساعت ميذارم
بعد ١٥ دقيقه خط F2 ميده
و فقل ميشه
بايد چكاركنم
ممنونم

پاسخ دهید

  مریم رضایی

  سلام خسته نباشید ماشین ظرفشویی من بوش هستش اوایل خوب تمیز وبراق ظرفها رو میشست ولی حالاوقتی ظرفها رو میشوره همش کدر ومات هستش تایمش رو هم رو۳۵ دقیقه گذاشتم لطفا راهنمایی کنید .ممنون

  پاسخ دهید

   سلام دوست عزیز
   اگر دستگاهتون نیاز به سرویس یا تعمیر داره می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر و سرویس دستگاهتون رو ثبت کنید.
   ما در کنارتون هستیم

   پاسخ دهید

م احمدی

سلام من ماشین ظرفشویی دوو دارم آب مصرفیش از آب چاه است سختی آب رو رو چند باید بزارم

پاسخ دهید

علی نویدی

با عرض سلام ماشین از ظرفشوِیی دوسال استفاده نکردیم بعد از این مدت که روشن کردیم ظرفها مثل سابق دیگر شفاف شسته نمیشود .سپاس

پاسخ دهید

کامبیز سید کاظمی

با سلام ماشین ظرفشویی من بوش است البته میگن فیک هست در هر صورت طبقه بالا که مربوط به چنگال هست خوب تمیز نمیشه و در مدت زمان بالا ظرفها خوب خشک نمیکنه یک ساعتها خوب بخار میده وقتی درب باز میشه ولی در زمان بیشتر وقتی درب باز میشه بخار کمی میده من میخواهم بدونم آیا دستگاه ایراد داره یا بخاطر فیک بودن هست

پاسخ دهید

کامبیز سید کاظمی

سلام ماشین ظرفشویی من طبق بالای آن مربوط به قاشق و چنگال است خوب تمیز نمیکنه لطفاً راهنمایی بفرمائید

پاسخ دهید

شبنم سلیمان جاه

تمام این نکات را بررسی کرده امف سرویس کار هم آمده و مشکل حل نشده و همچنان ظرف ها کثیف می مانند.
لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دهید

لیلا صابری

سلام . از اطلاعاتی که در اختیارمشتریان قراردادید ممنونم. یک سوال را واضح تر لطفا جواب بدید.درجه سختی را چطور اندازه بگیریم؟ با ازمایش و خطا؟

پاسخ دهید

حسن کرم

سلام.مادرم ظرفشویی سامسونگ داره چند مدته ظرفها بعد از شستشو کدر هستن و پودرها داخل ظرفها باقی می مانه.مشکلش چیه؟؟؟

پاسخ دهید