۱۱ علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی + علت لکه و خش افتادن ظروف

علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به امید ماشین ظرفشویی تان چند روزی ظروف کثیف را جمع کرده و نهایتا در دستگاه بارگذاری کنید و پس از پایان شستشو، ظروف خود را تمیز تحویل نگرفته و مجددا مجبور به شستشوی تمامی آنها شوید!

طبیعتا هیچکس دوباره کاری را دوست ندارد. مخصوصا دوباره شستن ظروفی که در وهله اول تمایل چندانی به شستشوی دستی آنها نداشته ایم. اما مشکل کار کجاست؟ چرا ماشین ظرفشویی ظروف را به خوبی نمی شوید؟ علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست و آیا راهکاری وجود دارد؟

در این مقاله از کاراباما، قصد داریم تا علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی را بررسی کرده و راهکارهای موجود را برای شما بیان کنیم. همچنین در پایان به علت لکه مانده بر روی ظروف، علت کدر شدن و خش دارشدن ظروف و نیز علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی خواهیم پرداخت.

در صورتی که از تمیز نشستن ماشین ظرفشویی خود شاکی بوده و به دنبال راه حل رفع این مشکل هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

اگر مشکل تمیز نشستن ظرفشویی شما با پیروی از موارد گفته شده حل نشد، و یا توانایی رفع مشکل و تجربه یا دانش تخصصی تعمیرات ماشین ظرفشویی را ندارید، با متخصصین ماشین ظرفشویی کاراباما تماس گرفته و یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

در سریعترین زمان ممکن متخصصین مجرب کاراباما جهت بازدید، عیب یابی دقیق و رفع مشکل دستگاه شما به صورت بازگشت ناپذیر و گارانتی شده، در ساعت مشخص در محل شما خواهند بود.

علت تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

درواقع تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی یکی از مشکلات شایع این دستگاه ها بوده که می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد. علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی می تواند جنبه فنی داشته، یعنی به خاطر خرابی و ایراد یکی از قطعات دستگاه باشد؛ یا اینکه جنبه غیر فنی دارد، یعنی به خاطر رعایت نکردن برخی موارد و اصول در استفاده از ماشین ظرفشویی روی داده است. خوشبختانه بیشتر اوقات علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی جنبه غیر فنی دارد و توسط شما قابل حل است. در ادامه با تک تک موارد موثر در این مشکل آشنا خواهیم شد.

۱- شوینده نامناسب ماشین ظرفشویی

شاید مهمترین عاملی که در تمیز شستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی موثر است را به توان استفاده از شوینده مناسب نام برد. شوینده های ماشین ظرفشویی شامل: پودر، ژل، مایع کمک شستشو یا مایع آبکشی یا مایع جلادهنده یا مایع براق کننده یا روغن ظرفشویی (تمامی این اسامی به یک ماده اطلاق می شوند)، نمک مخصوص ماشین ظرفشویی و قرص ماشین ظرفشویی می باشند. هر یک از این انواع مختلف شوینده کاربرد و کارایی متفاوت و مخصوص به خود را دارد که در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهیم شد.

در صورتی که از ماده شوینده نامناسب، تاریخ گذشته، تقلبی یا بی کیفیت استفاده نمایید، متعاقبا در پایان سیکل شستشوی ظروف کیفیت شستشوی مطلوبی دریافت نخواهید کرد. برخی از برندهای باکیفیت شوینده که در بازار موجودند و تنوع محصولات بالایی دارند، عبارتند از: فیری (fairy)، فینیش (finish)، پریل (prill)، کالیون (kalyon)، کلارو (claro)، کسکید (cascade) و کالگونایت (calgonit).

انواع شوینده های ماشین ظرفشویی

 • پودر شوینده ماشین ظرفشویی

پودرهای ماشین ظرفشویی از رایج ترین شوینده های مورد استفاده هستند که می بایست در کنار آنها حتما از مایع جلا دهنده و نمک مخصوص نیز استفاده نمود. این پودرها در مواردی که شستشو در دمای پایین انجام می گیرد، به خوبی در آب حل نشده و تقریبا اکثر اوقات موجب ایجاد رسوب یا لکه ابری شکل بر روی ظروف و سفیدک زدن ظروف می شوند.

 • ژل ماشین ظرفشویی

ژل ظرفشویی شوینده بهتری نسبت به پودرهای ظرفشویی محسوب می شود چرا که مشکل رسوب و حلالیت پایین در آب سرد را ندارد. ژل های ظرفشویی در انواع مختلف ساده و آنزیم دار موجودند و در چند سال اخیر با استقبال بیشتری رو به رو شده اند. استفاده از ژل های ظرفشویی نیز عموما با استفاده از مایع جلادهنده و نمک مخصوص همراه است.

 • مایع جلادهنده یا براق کننده ظرفشویی

مایع جلادهنده یا براق کننده که همچنین با اسامی دیگری نیز شناخته می شود، در مرحله آخر سیکل شستشو و به هنگام آبکشی ظروف مورد استفاده قرار می گیرد. از مایع جلادهنده جهت درخشندگی بیشتر ظروف و کمک به خشک شدن بهتر آنان استفاده می شود. در صورتی که از مایع جلادهنده استفاده نشود یا کم باشد، به غیر از مشکل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، ممکن است در خشک شدن ظروف نیز دچار مشکل شویم. در صورت زیاد بودن مقدار مایع جلادهنده نیز مشکلات دیگری همچون کف کردن زیاد ماشین ظرفشویی روی خواهد داد.

 • نمک ماشین ظرفشویی

نمک مخصوص ماشین ظرفشویی یکی از تاثیرگذارترین مواردیست که بر روی شستشوی ظروف توسط ماشین ظرفشویی موثر است. کیفیت نمک و مقدار آن حائز اهمیت است چرا که وظیفه نمک، گرفتن سختی آب و تنظیم آن است و این کار مستقیما در کیفیت شستشو و رسوب و سفیدک زدن ظروف دخالت دارد. نمک مخصوص ظرفشویی با احیای رزین ظرفشویی که سختی آب را کاهش می دهد، در کم کردن و کنترل سختی آب موثر است. اگر مقدار نمک در مخزن نمک که در کف ظرفشویی قرار دارد، کم باشد، سختی آب بالا رفته و ایجاد رسوب بر روی ظروف و نیز خود ماشین ظرفشویی را به همراه دارد.

 • قرص ماشین ظرفشویی

قرص های ماشین ظرفشویی به واسطه عملکرد بهتری که در مقایسه با پودرها و دیگر شوینده ها نشان داده اند، از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. قرص های ظرفشویی در چندین مدل آنزیم دار و بدون آنزیم و نیز قرص های ساده یا گچی که تنها شامل شوینده می باشند، و قرص های ژله ای یا چندکاره که علاوه بر شوینده دارای مایع جلادهنده و مقداری نمک نیز هستند، در بازار موجودند.

با توجه به نوع قرص مورد استفاده، ممکن است دیگر نیاز به استفاده از روغن یا مایع جلادهنده نباشد. اما استفاده از نمک در هر صورت لازم است. در صورتی که از برنامه های کوتاه مدت و یا شستشوی با آب دما پایین استفاده می کنید، قرص های شوینده انتخاب مناسبی نمی باشد. زیرا قرص های ماشین ظرفشویی در مدت زمان کوتاه و در آب زیر ۵۰ درجه به خوبی حل نمی شوند.

۲- تنظیمات اشتباه ماشین ظرفشویی

تنظیمات ماشین ظرفشویی یکی دیگر از عوامل موثر بر کیفیت شستشوی دستگاه است. تنظیم صحیح مقدار سختی آب با توجه به سختی آب محل زندگی شما، انتخاب برنامه شستشوی مناسب برای ظروف کثیف و تعیین دمای آب مناسب برای از بین بردن چربی ها و لکه ها از جمله تنظیماتی است که می بایست پیش از آغاز به کار سیکل شستشو به درستی انجام شود.

در مطلب دکمه های ماشین ظرفشویی انواع برنامه ها و تنظیمات صحیح دستگاه آموزش داده شده است، در صورت نیاز می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

آموزش صحیح بارگذاری ظروف در داخل ماشین ظرفشویی

۳- چینش نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از مواردی که علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی است، چیدن ظرف ها بدون نظم و به صورت اشتباه است. در این مواقع با نرسیدن آب و شوینده به تمامی ظروف و قسمت های مختلف آنان، بخشی از ظروف به خوبی شسته نشده و ممکن است پودر یا تکه های غذایی بر روی آنها باقی بماند. همچنین ممکن است چینش نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی با ایجاد ممانعت در مسیر حرکت و گردش بازوی آبپاش، سبب اختلال در کارکرد بازوهای شستشو شده و حتی به آسیب به بازوها و یا ظروف بیانجامد.

سعی کنید ظرف ها را در جای مخصوص به خود و بر اساس اصول چینش ظروف در ظرفشویی در دستگاه بارگذاری کنید و بر حسب میزان کثیفی آنان، در سبد بالا یا پایین قرا دهید و از چسباندن ظروف به هم و بارگذاری بیش از حد نیز خودداری کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، به مقاله نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی مراجعه کنید.

۴- گرفتگی سوراخ های بازوی شستشوی ظرفشویی

تمیز نشستن ظرفشویی می تواند به دلیل گرفتگی و انسداد نازل ها یا سوراخ های بر روی بازوهای آبپاش دستگاه باشد. اگر بازوهای آبپاش به درستی کار کنند و توسط رسوبات آب، خرده ریزه های غذایی و مواد از این قبیل مسدود شوند، امکان پاشش آب به ظروف را نداشته و درنتیجه به شستشویی بی کیفیت منجر خواهد شد.

بنابراین اگر فشار پاشش آب کاهش یابد و میزان آب موجود در دستگاه کافی نباشد، باید بازوهای آبپاش یا بازوهای شستشو را بررسی نمود و سوراخ های آنان را بازرسی کرد. در صورت لزوم، برای خارج کردن بازوها و شستشو و تمیز کردن آنان به کمک جارو برقی و سوزن، می توانید از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید.

۵- کثیف بودن فیلتر تخلیه ظرفشویی

یکی از علل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی به مسدود بودن مسیر خروج آبهای کثیف به خصوص مسدودیت فیلتر تخلیه برمی گردد. فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی در کف دستگاه قرار دارد و به طور معمول از دو تکه فیلتر بزرگ و کوچک تشکیل شده است. این فیلتر به مرور زمان و بر اثر تجمع و روی هم جمع شدن تکه های مواد غذایی ریز و درشت، دچار گرفتگی و انسداد می گردد که درنهایت به تمیز نشدن ظروف می انجامد.

برای تمیز کردن فیلترها به سادگی آنها را درآورید (معمولا با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت و بالا کشیدن فیلتر) و سپس با آب و صابون شستشو دهید و ذرات غذایی را نیز از میان حفرات آن تمیز کنید.

مواردی که در خصوص علت تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی بیان شد، جنبه غیر فنی داشتند و توسط خود شما قابل بررسی بودند. اما در ادامه به مواردی خواهیم پرداخت که نیازمند دانش و تجربه فنی هستند و بهتر است جهت جلوگیری از خسارت و تشدید مشکل، توسط تعمیرکار ماشین ظرفشویی بررسی شوند.

۶- ایراد شیر ورودی آب ظرفشویی

اشکال در شیر ورودی آب می تواند علت تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی باشد. اگر شیر ورودی و یا یکی از قطعات مرتبط با آن ایرادی داشته باشند، آبگیری ماشین ظرفشویی با مشکل مواجه خواهد شد. اگر مقدار آب کم باشد، ظرف ها تمیز شسته نمی شوند. در این مواقع با بررسی شیر برقی توسط تکنسین مجرب، تعمیر یا تعویض شیر برقی مشکل را برطرف خواهد نمود.

۷- ایراد در سیستم پمپ آب ماشین ظرفشویی

هرگونه ایراد و نقصی در سیستم پمپ آب یا واتر پمپ که شامل پمپ گردش آب (موتور)، پروانه، تسمه و غیره است، می تواند در فرآیند شستشو اختلال ایجاد کرده و نهایتا به تمیز نشستن ماشین ظرفشویی منجر شود. اگر پمپ هیچ صدایی ندارد و یا فقط وزوز می کند، ممکن است سوخته باشد. همچنین امکان دارد پروانه شکسته باشد و یا در مدل هایی که دارای تسمه هستند، تسمه پاره شده باشد. اطمینان از رسیدن جریان به پمپ نیز باید در وهله اول بررسی پمپ انجام شود.

بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

۸- خرابی بازوهای آبپاش

در صورتی که بازوهای آبپاش یا همان بازوهای شستشو دچار شکستگی و یا ایراد در حرکت و گردش شده باشند، و یا به هر دلیلی قابلیت هدایت آب و اسپری آب بر روی ظروف را نداشته باشند، ظرفشویی به خوبی ظروف را نمی شوید. معمولا در این مواقع برای رفع مشکل بازوهای آبپاش را تعویض می کنند.

۹- ایراد ترموستات یا المنت حرارتی ظرفشویی

اگر آب ماشین ظرفشویی به اندازه کافی گرم نباشد، لکه ها کاملا پاک نشده و ظروف به درستی شسته نمی شوند. گرم نشدن آب می تواند به دلیل وجود ایراد یا سوخته شدن ترموستات یا ترموفیوز باشد. غیر از ترموستات، المنت حرارتی ظرفشویی نیز می تواند دچار مشکل شده باشد. بنابراین در هنگام بررسی این مورد لازم است المنت ماشین ظرفشویی را نیز بازرسی کنید.

۱۰- خرابی برد کنترل الکترونیکی ظرفشویی

خرابی و ایراد برد کنترل ماشین ظرفشویی که به نوعی مغز دستگاه به شمار می آید، نیز می تواند سبب تمیز نشستن ظرفشویی گردد. بررسی این مورد را بهتر است پس از بررسی تمامی موارد گفته شده و در پایان انجام دهید.

۱۱- ایراد جاپودری ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مواردی که ممکن است در تمیز نشستن ظروف موثر باشد، محفظه جاپودری ظرفشویی است. این بخش باید به درستی بسته شده و کاملا عایق باشد. در صورتی که جاپودری ایراد داشته و پودر شوینده به همراه آب وارد ظرفشویی نشود، ظروف به خوبی شسته و تمیز نمی شوند. با تعویض جاپودری می توانید این مشکل را برطرف نمایید.

در ادامه به بررسی علل لک شدن، سفیدک زدن، کدر شدن و خش دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی خواهیم پرداخت. توجه کنید که اگر لکه روی ظروف با سرکه از بین نرود، در این صورت آن لکه نبوده و خش خوردگی است که متاسفانه برطرف نمی شود.

علت سفیدک زدن و لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

برخی از افراد علت لکه مانده بر روی ظروف را استفاده نکردن از مایع جلادهنده می دانند، در حالی که این امر صحت ندارد. هرچند مایع جلادهنده سبب آبکشی بهتر ظروف و حذف لک ها می گردد، اما علت اصلی لکه دار شدن ظروف و یا سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی عمدتا به سختی آب و نمک مخصوص و موارد زیر مربوط است:

 • عدم وجود نمک در محفظه نمک مخصوص ماشین ظرفشویی
 • تنظیم نبودن درجه سختی آب دستگاه
 • متناسب نبودن مقدار ماده شوینده با میزان کثیفی ظروف
 • استفاده از مواد شوینده نامناسب و تقلبی یا تاریخ گذشته
 • ایراد محفظه نمک ظرفشویی و نشت آب نمک به داخل دستگاه

گاهی برخی از افراد در استفاده از نمک ظرفشویی چنان مخزن را از نمک پر می کنند که سرریز می کند. این مشکل اصطلاحا موجب شوره زدن ظروف می شود. به طور معمول یک لیوان نمک مخصوص برای شارژ مخزن نمک کافیست.

علت سفیدک زدن و لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

علت کدر شدن، مات شدن و خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی

ترکیب شوینده های قلیایی، آب نرم شده، دمای بالا و ظروف نامناسب و یا مستعد خورده شدن، موجب خوردگی ظروف و ایجاد خش بر روی آنها می شود. برای جلوگیری از خش افتادن ظروف و کدر شدن آنان، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • از مایع جلادهنده مرغوب و به اندازه کافی، جهت جلوگیری از مات شدن و کدر شدن ظروف در ظرفشویی استفاده کنید.
 • تنظیم میزان سختی آب را با توجه به آب منطقه به درستی انجام دهید. در صورتی که ظرفشویی آب را بیشتر از مقدار لازم نرم کند، آب نرم شده در ترکیب با شوینده های قلیایی خاصیت خورندگی پیدا کرده و موجب خش دار شدن ظروف می شود.
 • از وسایل اضافی که برای کاهش سختی آب بر روی ظرفشویی نصب می شوند استفاده نکنید. رزین تعبیه شده در دستگاه و نمک مخصوص ظرفشویی برای کاهش میزان سختی آب کافی بوده و نیازی به وسایل اضافی نیست.
 • میزان مواد شوینده (مخصوصا قرص ماشین ظرفشویی) و نیز مقدار نمک مخصوص را به اندازه به کار ببرید تا مازاد این مواد سبب خش افتادن و کدر شدن ظروف شما نشوند.
 • در هنگام چیدن ظروف در ماشین به نحوه چیدمان آنها دقت کنید تا ظروف بر روی هم نیوفتند و موجب ایجاد خط و خش و مات شدن یکدیگر نشوند.
 • علت کدر شدن یا مات شدن ظروف در ظرفشویی بعضا به جنس ظروف بستگی دارد. پیش از قرار دادن ظروف در دستگاه از مناسب بودن آنان برای شستشو در ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید. برخی از ظروف را باید حتما به صورت دستی بشورید.

سخن پایانی:

در این مقاله از کاراباما، به بررسی علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی پرداختیم و با بیان برخی موارد فنی و غیر فنی، عوامل موثر را معرفی نمودیم. در صورتی که با پیگیری موارد اشاره شده مشکل کیفیت شستشوی ظرفشویی شما برطرف نشد، می توانید با متخصصین مجرب خود در کاراباما تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان برای کمک به شما و رفع مشکل ظرفشویی تان اقدام نمایند.

در صورتی که پاسخ سوال خود را در این مطلب نیافتید، آن را در قسمت نظرات کاربران مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

نظرات کاربران

قادری
29 مارس 2020

سلام ببخشید من یه ماشین ظرفشویی رومیزی دست دوم مجیک مدل ۱۶۵۲گرفته م وقتی از ژل استفاده میکنم دور پیش شستشو کل ژل با آب تخلیه میشه و ظرفهام همونطور کثیف میمونه لطفا میشه راهنماییم کنید چطور استفاده کنم

Sara hoseini
20 می 2020

سلام دستگاه تایم نیم ساعت میذارم
بعد ١۵ دقیقه خط F2 میده
و فقل میشه
باید چکارکنم
ممنونم