۶ علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی و راه حل های رفع مشکل

علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

آیا برای شما هم مشکل آبگیری نکردن لباسشویی پیش آمده است؟ واقعا علت نیامدن آب داخل ماشین لباسشویی چیست؟ و چگونه می توان این مشکل را برطرف نمود؟

در این مطلب به کمک متخصصین تعمیرات لباسشویی کاراباما قصد داریم تا دلایل عدم آبگیری ماشین لباسشویی را به شما آموزش داده و در رابطه با راهکارها و راه حل های رفع مشکل با شما صحبت کنیم. در صورتی که ماشین لباسشویی شما ایرادات دیگری نیز دارد، بهتر است مطلب عیب یابی ماشین لباسشویی را مطالعه نموده و اطلاعات خود را در رابطه با مشکل دستگاه و راه حل آن بیشتر نمایید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل ماشین لباسشویی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار لباسشویی

تذکر:
پیش از هر چیز، لازم است به این نکته اشاره کنیم که بیان این مطالب تنها جنبه آموزشی داشته و برای تکمیل اطلاعات شماست و به هیچ وجه توصیه نمی شود که شخصا برای انجام آنها اقدام نمایید. تعمیر ماشین لباسشویی کار آسانی نیست و تنها با داشتن تجربه کافی و اطلاعات به روز و دقیق از نحوه کارکرد دستگاه و شناخت قطعات مختلف آن می توان به چنین کاری دست زد. حتی تعمیرکاران تازه وارد نیز صلاحیت لازم برای انجام تعمیرات لباسشویی را ندارند؛ زیرا ریسک آسیب رسیدن به دستگاه و تشدید مشکل آن بسیار بالاست.

مراجعه به تعمیرکاران ماهر، متخصص و قابل اعتماد بهترین تصمیم ممکن است. به همین منظور، متخصصین باتجربه کاراباما آماده ارائه خدمات خود از قبیل نصب، سرویس و تعمیر ماشین لباسشویی بوده و با عیب یابی کامل و رفع هر گونه مشکل پیش آمده برای دستگاه شما، تحویل دوباره لباسشویی سالم به شما را تضمین می کنند.

چرا ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند؟

تصور کنید که لباسهای کثیف زیادی تلنبار شده است و برای شستن آنها به سراغ ماشین لباسشویی خود می روید. اما پس از قرار دادن لباسها در داخل دیگ یا سبد ماشین و انتخاب برنامه شستشو، سیکل شستشو شروع نشده و متوجه آبگیری کند یا عدم آبگیری لباسشویی خود می شوید. بدون شک اعصاب خوردی و ناراحتی شما قابل درک است؛ با این حال در صورت اطلاع از علت نیامدن آب داخل لباسشویی می توانید تصمیم بهتری اتخاذ نموده و در برخی موارد نیز مشکل را رفع نمایید.

علل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

در زیر مواردی را که ممکن است علت نیامدن آب داخل ماشین لباسشویی شوند، ذکر کرده و راهکار موجود را بیان کرده ایم که در برخی از موارد امکان رفع مشکل توسط خود شما نیز وجود دارد!

مورد اول: صافی ها و شیلنگ های تأمین آب لباسشویی

ماشین لباسشویی به کمک شیلنگ های لاستیکی که برای تأمین آب دستگاه به شیر آب شهری متصل می شوند، آبگیری را انجام می دهد. گاهی حتی طول این شیلنگ ها به ۲، ۳ متر نیز می رسد. همچنین در انتهای شیلنگ و در محل اتصال به شیر، صافی ها یا فیلترهای کوچکی وجود دارند که جهت جلوگیری از ورود رسوبات و مواد موجود در آب به داخل دستگاه و شیر برقی، استفاده می شوند.

بنابراین یکی از اولین مواردی که در بروز مشکل آبگیری کند یا عدم آبگیری لباسشویی می بایست بررسی شود، شیلنگ های تأمین آب و صافی ها هستند. به خاطر ترک های موجود در شیلنگ یا پارگی به وجود آمده در آن و یا پیچ خوردگی یا گیر افتادن جسم خارجی در آن، ممکن است شیلنگ مسدود شود و به آبگیری کند یا عدم آبگیری بیانجامد. صافی ها یا فیلترها نیز می توانند به دلیل نشست و تجمع رسوبات گرفته شده مقدار آب کمتری را عبور دهند.

ابتدا از باز بودن شیر مطمئن شوید و سپس موارد اشاره شده در بالا را بررسی نمایید. می توانید شیلنگ ها را از لباسشویی باز کرده و سر دیگر آنان را داخل یک سطل قرار دهید تا از فشار آب ورودی به دستگاه و مسدود نبودن شیلنگ ها مطمئن شوید. در صورتی که لازم بود، شیلنگ و یا صافی موجود را تعویض نمایید.

مورد دوم: شیر تأمین آب خانگی

ممکن است علت نیامدن آب داخل لباسشویی ایراد شیر آب خانه شما باشد. ابتدا از باز بودن شیر مطمئن شوید و در صورتی که به مسدود بودن شیر مشکوک هستید برای تعویض آن اقدام نمایید.

مطالعه مطلب مرتبط کاراباما در خصوص جمع شدن آب و عدم تخلیه آن در لباسشویی را به شما پیشنهاد می کنیم.

مورد سوم: شیر برقی ماشین لباسشویی

شیر برقی یا شیر ورودی آب مهمترین قطعه در بروز مشکلات مربوط به آبگیری لباسشویی محسوب می شود. در صورت خرابی شیر ورودی آب که در پشت لباسشویی قرار دارد، دستگاه ممکن است به کندی از آب پر شده و یا اصلا پر نشود. همچنین ممکن است سبب آبگیری زیاد لباسشویی شود. شیر ورودی آب علاوه بر ولتاژ مناسب، به فشار آب کافی برای عملکرد درست خود احتیاج دارد.

شیر ورودی آب یا شیر برقی لباسشویی

اگر فشار آب پشت شیر مناسب است، باید از تأمین برق آن مطمئن شوید که به کمک مولتی متر و اندازه گیری ولتاژ سلنویدهای آن امکان پذیر است. این اندازه گیری ولتاژ باید در حین کار دستگاه و در هنگام مرحله آبگیری انجام شود که به دلیل خطرات برق گرفتگی توصیه می شود تنها توسط تعمیرکار ماهر انجام گردد. در صورتی که ولتاژ شیر برقی لباسشویی مناسب است، معیوب بودن خود شیر دلیل بروز مشکل است که می بایست توسط تعمیرکار ماهر تعویض گردد. اگر ولتاژی به شیر ورودی آب نمی رسد، آنگاه باید قطعاتی که شیر برقی را کنترل می کنند بررسی نمود.

شیر برقی لباسشویی توسط تایمر یا برد الکترونیکی و سوئیچ فشاری یا همان سوئیچ سطح آب کنترل می شود. لذا در صورتی که برق به شیر نمی رسد، ممکن است ایراد از یکی از این قطعات باشد.

مورد چهارم: سوئیچ سطح آب یا سوئیچ فشار

سوئیچ سطح آب که یک سوئیچ فشاری می باشد، ولتاژ برق ورودی به شیر برقی را کنترل می نماید. درواقع جریان از تایمر یا برد الکترونیکی به سوئیچ فشار و از این قطعه به شیر برقی می رسد. پس از رسیدن میزان آب در دیگ لباسشویی به مقدار مناسب، سوئیچ فشاری جریان را از شیر برقی قطع نموده و آبگیری را متوقف می کند و سپس جریان به موتور هدایت شده و مرحله چرخش آغاز می گردد.

سوئیچ فشار یا سوئیچ سطح آب لباسشویی

در صورتی که سوئیچ سطح آب ایراد داشته باشد، ممکن است پیش از رسیدن آب به مقدار مناسب جریان را از شیر برقی قطع نماید و یا از همان ابتدا اینکار را انجام دهد که در این حالت می بایست تعویض شود. بررسی سلامت سوئیچ توسط مولتی متر ممکن است که اینکار تخصصی بوده و باید توسط تعمیرکار باتجربه انجام گیرد.

مورد پنجم: سلکتور، تایمر یا برد الکترونیکی

تایمر مکانیکی در مدل های قدیمی تر لباسشویی استفاده می شود و در مدل های جدیدتر به جای این قطعه از برد الکترونیکی استفاده می شود. تایمر یا برد وظیفه هدایت جریان الکتریکی به قطعات مختلف از جمله شیر برقی را برعهده دارد که در حین مرحله آبگیری سیکل شستشو اینکار را انجام می دهد.

اگر ایرادی در تایمر یا برد وجود داشته باشد ممکن است ولتاژ لازم برای عملکرد شیر برقی به آن نرسد و آبگیری انجام نشود که راهکار موجود در این حالت تعویض تایمر یا برد است. برای تست تایمر می بایست در حین مرحله آبگیری، ولتاژ کنتاکت های تایمر یا پایانه های الکتریکی برد اندازه گیری شود. این اندازه گیری به دلیل خطر برق گرفتگی باید توسط تعمیرکار ماهر انجام شود.

مورد ششم: فشار آب

همانطور که پیشتر اشاره شد، شیر برقی لباسشویی برای عملکرد صحیح خود به حداقل فشار آبی در حدود ۲۰ psi نیاز دارد. بنابراین کم بودن فشار آب آشپزخانه در برخی موارد مانند منازل آپارتمانی می تواند مشکل ساز شده و علت نیامدن آب داخل لباسشویی شما باشد.

در صورتی که پاسخ سوال خود را در این مطلب نیافتید، آن را در قسمت نظرات کاربران مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

نظرات کاربران

داود رشیدی

سلام. ماشین لباسشویی من حایر مدل f14s میباشد و در هنگام شستشو خود بخود آب تخلیه میکند و یا بهتر بگم اصلا آبگیری نمیکند. ممنون میشم راهنمایی کنید

    کارشناس5: شعبانی

    با سلام. دوست گرامی لباسشویی شما باید توسط متخصص عیب یابی و تعمیر شود. در صورتی که لباسشویی آب را تخلیه می کند و در خود نگه نمی دارد، ممکن است ایراد از برد لباسشویی، پمپ تخلیه، شلنگ تخلیه و… باشد.

خسروی

سلام استاد گرامی
لباسشویی ما برای بار دوم آبگیری نمیکنه
ما با پارچ آب میریزیم تا شروع به کار کند
مابقی مراحل مشکلی نداره
فقط مرحله دوم آبگیری ، آبگیری نمیکنه
تمام مراحل دیگه مشکلی نداره
تشکر از شما
کنوود ، اتوماتیک

فرزانه ترکمن زاده

سلام ببخشید من لباسشویی رو جابجا کردم. الان که روشن میکنم کلمه remain میاد روی صفحه دیجیتال و فقط چند دقیقه آبگیری میکنه و بعدش آبگیری لباسشویی قطع میشه و برنامه نمیره روی شستشو. چکار کنم به نظرتون؟؟ لباسشویی ام وست پوینت هست

باقر بهرامی

سلام لباسشویی زیمنس قدیمی دارم شیر برقی را بیرون تست کردم کار می کند وقتی می بندم آب داخل لباسشویی نمیاد. در ضمن با اهم متر تست می کنم دوتا سیم ورودی هر دو برق دارند دستگاه روشن نمیشود لطفا علت را توضیح دهید.

    کارشناس5: شعبانی

    با سلام. دوست گرامی دقیقا متوجه مشکل شما نشدم. منظور شما از اینکه میگویید “وقتی می بندم آب داخل لباسشویی نمیاد” چیست؟
    چرا شیر برقی را می بندید؟ شیر باید باز باشد! همچنین، آیا مشکل شما روشن نشدن لباسشویی است یا آبگیری نکردن آن؟ این دو کاملا متفاوت بوده و علل متفاوتی دارند. لطفا توضیحات بیشتری بفرمایید تا امکان راهنمایی داشته باشیم.

صدرالله توانگریان

با درود و سپاس. ماشین لباسشویی هشت کیلویی اسفند ۹۸ خریده ام. ماشین بنظر میرسد آبگیری کمی دارد بطوری که بعد از شستن و آبکشی لباسها بشدت بوی مواد شوینده میدهد. حتی اگر نصفه بیشتر لباس برای شستن پر کنی لباسهای وسط اثار مواد شوینده رویش باقی مانده