استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

6 علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی و راه حل های رفع مشکل

علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

آیا برای شما هم مشکل آبگیری نکردن لباسشویی پیش آمده است؟ واقعا علت نیامدن آب داخل ماشین لباسشویی چیست؟ و چگونه می توان این مشکل را برطرف نمود؟

در این مطلب به کمک متخصصین تعمیرات لباسشویی کاراباما قصد داریم تا دلایل عدم آبگیری ماشین لباسشویی را به شما آموزش داده و در رابطه با راهکارها و راه حل های رفع مشکل با شما صحبت کنیم. در صورتی که جهت برطرف کردن مشکل دستگاه خود نیاز به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه دارید، از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید و در غیر این صورت ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار لباسشویی

چرا ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند؟

تصور کنید که لباسهای کثیف زیادی تلنبار شده است و برای شستن آنها به سراغ ماشین لباسشویی خود می روید. اما پس از قرار دادن لباسها در داخل دیگ یا سبد ماشین و انتخاب برنامه شستشو، سیکل شستشو شروع نشده و متوجه آبگیری کند یا عدم آبگیری لباسشویی خود می شوید. بدون شک اعصاب خوردی و ناراحتی شما قابل درک است؛ با این حال در صورت اطلاع از علت نیامدن آب داخل لباسشویی می توانید تصمیم بهتری اتخاذ نموده و در برخی موارد نیز مشکل را رفع نمایید.

علل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

در زیر مواردی را که ممکن است علت نیامدن آب داخل ماشین لباسشویی شوند، ذکر کرده و راهکار موجود را بیان کرده ایم که در برخی از موارد امکان رفع مشکل توسط خود شما نیز وجود دارد!

مورد اول: صافی ها و شیلنگ های تأمین آب لباسشویی

ماشین لباسشویی به کمک شیلنگ های لاستیکی که برای تأمین آب دستگاه به شیر آب شهری متصل می شوند، آبگیری را انجام می دهد. گاهی حتی طول این شیلنگ ها به 2، 3 متر نیز می رسد. همچنین در انتهای شیلنگ و در محل اتصال به شیر، صافی ها یا فیلترهای کوچکی وجود دارند که جهت جلوگیری از ورود رسوبات و مواد موجود در آب به داخل دستگاه و شیر برقی، استفاده می شوند.

بنابراین یکی از اولین مواردی که در بروز مشکل آبگیری کند یا عدم آبگیری لباسشویی می بایست بررسی شود، شیلنگ های تأمین آب و صافی ها هستند. به خاطر ترک های موجود در شیلنگ یا پارگی به وجود آمده در آن و یا پیچ خوردگی یا گیر افتادن جسم خارجی در آن، ممکن است شیلنگ مسدود شود و به آبگیری کند یا عدم آبگیری بیانجامد. صافی ها یا فیلترها نیز می توانند به دلیل نشست و تجمع رسوبات گرفته شده مقدار آب کمتری را عبور دهند.

ابتدا از باز بودن شیر مطمئن شوید و سپس موارد اشاره شده در بالا را بررسی نمایید. می توانید شیلنگ ها را از لباسشویی باز کرده و سر دیگر آنان را داخل یک سطل قرار دهید تا از فشار آب ورودی به دستگاه و مسدود نبودن شیلنگ ها مطمئن شوید. در صورتی که لازم بود، شیلنگ و یا صافی موجود را تعویض نمایید.

مورد دوم: شیر تأمین آب خانگی

ممکن است علت نیامدن آب داخل لباسشویی ایراد شیر آب خانه شما باشد. ابتدا از باز بودن شیر مطمئن شوید و در صورتی که به مسدود بودن شیر مشکوک هستید برای تعویض آن اقدام نمایید.

مطالعه مطلب مرتبط کاراباما در خصوص جمع شدن آب و عدم تخلیه آن در لباسشویی را به شما پیشنهاد می کنیم.

مورد سوم: شیر برقی ماشین لباسشویی

شیر برقی یا شیر ورودی آب مهمترین قطعه در بروز مشکلات مربوط به آبگیری لباسشویی محسوب می شود. در صورت خرابی شیر ورودی آب که در پشت لباسشویی قرار دارد، دستگاه ممکن است به کندی از آب پر شده و یا اصلا پر نشود. همچنین ممکن است سبب آبگیری زیاد لباسشویی شود. شیر ورودی آب علاوه بر ولتاژ مناسب، به فشار آب کافی برای عملکرد درست خود احتیاج دارد.

شیر ورودی آب یا شیر برقی لباسشویی

اگر فشار آب پشت شیر مناسب است، باید از تأمین برق آن مطمئن شوید که به کمک مولتی متر و اندازه گیری ولتاژ سلنویدهای آن امکان پذیر است. این اندازه گیری ولتاژ باید در حین کار دستگاه و در هنگام مرحله آبگیری انجام شود که به دلیل خطرات برق گرفتگی توصیه می شود تنها توسط تعمیرکار لباسشویی ماهر انجام گردد. در صورتی که ولتاژ شیر برقی لباسشویی مناسب است، معیوب بودن خود شیر دلیل بروز مشکل است که می بایست توسط تعمیرکار ماهر تعویض گردد. اگر ولتاژی به شیر ورودی آب نمی رسد، آنگاه باید قطعاتی که شیر برقی را کنترل می کنند بررسی نمود.

شیر برقی لباسشویی توسط تایمر یا برد الکترونیکی و سوئیچ فشاری یا همان سوئیچ سطح آب کنترل می شود. لذا در صورتی که برق به شیر نمی رسد، ممکن است ایراد از یکی از این قطعات باشد.

مورد چهارم: سوئیچ سطح آب یا سوئیچ فشار

سوئیچ سطح آب که یک سوئیچ فشاری می باشد، ولتاژ برق ورودی به شیر برقی را کنترل می نماید. درواقع جریان از تایمر یا برد الکترونیکی به سوئیچ فشار و از این قطعه به شیر برقی می رسد. پس از رسیدن میزان آب در دیگ لباسشویی به مقدار مناسب، سوئیچ فشاری جریان را از شیر برقی قطع نموده و آبگیری را متوقف می کند و سپس جریان به موتور هدایت شده و مرحله چرخش آغاز می گردد.

سوئیچ فشار یا سوئیچ سطح آب لباسشویی

در صورتی که سوئیچ سطح آب ایراد داشته باشد، ممکن است پیش از رسیدن آب به مقدار مناسب جریان را از شیر برقی قطع نماید و یا از همان ابتدا اینکار را انجام دهد که در این حالت می بایست تعویض شود. بررسی سلامت سوئیچ توسط مولتی متر ممکن است که اینکار تخصصی بوده و باید توسط تعمیرکار باتجربه انجام گیرد.

مورد پنجم: سلکتور، تایمر یا برد الکترونیکی

تایمر مکانیکی در مدل های قدیمی تر لباسشویی استفاده می شود و در مدل های جدیدتر به جای این قطعه از برد الکترونیکی استفاده می شود. تایمر یا برد وظیفه هدایت جریان الکتریکی به قطعات مختلف از جمله شیر برقی را برعهده دارد که در حین مرحله آبگیری سیکل شستشو اینکار را انجام می دهد.

اگر ایرادی در تایمر یا برد وجود داشته باشد ممکن است ولتاژ لازم برای عملکرد شیر برقی به آن نرسد و آبگیری انجام نشود که راهکار موجود در این حالت تعویض تایمر یا برد است. برای تست تایمر می بایست در حین مرحله آبگیری، ولتاژ کنتاکت های تایمر یا پایانه های الکتریکی برد اندازه گیری شود. این اندازه گیری به دلیل خطر برق گرفتگی باید توسط تعمیرکار ماهر انجام شود.

مورد ششم: فشار آب

همانطور که پیشتر اشاره شد، شیر برقی لباسشویی برای عملکرد صحیح خود به حداقل فشار آبی در حدود 20 psi نیاز دارد. بنابراین کم بودن فشار آب آشپزخانه در برخی موارد مانند منازل آپارتمانی می تواند مشکل ساز شده و علت نیامدن آب داخل لباسشویی شما باشد.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
داود رشیدی

سلام. ماشین لباسشویی من حایر مدل f14s میباشد و در هنگام شستشو خود بخود آب تخلیه میکند و یا بهتر بگم اصلا آبگیری نمیکند. ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست گرامی لباسشویی شما باید توسط متخصص عیب یابی و تعمیر شود. در صورتی که لباسشویی آب را تخلیه می کند و در خود نگه نمی دارد، ممکن است ایراد از برد لباسشویی، پمپ تخلیه، شلنگ تخلیه و… باشد.

  پاسخ دهید

  مرتضی عبدالملکی

  ممنون بابت اطلاعات جالبتون
  ماشین بنده مشکلی داره به نظرتون دلیلش چیه ماشین آبگیری و شستشو رو انجام می ده تخلیه هم می کنه و قبل از آبکشی مجدد خاموش می شه

  پاسخ دهید

خسروی

سلام استاد گرامی
لباسشویی ما برای بار دوم آبگیری نمیکنه
ما با پارچ آب میریزیم تا شروع به کار کند
مابقی مراحل مشکلی نداره
فقط مرحله دوم آبگیری ، آبگیری نمیکنه
تمام مراحل دیگه مشکلی نداره
تشکر از شما
کنوود ، اتوماتیک

پاسخ دهید

  ابراهیمی

  سلام
  لباسشویی lg دارم مرحله دوم آبگیری نمیکنه و ارور ie می ده.دلیلش چیه؟

  پاسخ دهید

  وحید نصوحی

  ماشین لباسشویی من مارک مرسی هست مشکلی که داره اینه که اب داخل مخزن کم میاد و ما مجبوریم اب را از داخل جا پودری وارد مخزن کنیم با وجود اینکه فشار آب خوب و شیلنگها و فیلتر انرا کنترل کردم باز. هم اب کم وارد مخزن میشه میخواستم که راهنمایی کنید ممنون ازشما

  پاسخ دهید

فرزانه ترکمن زاده

سلام ببخشید من لباسشویی رو جابجا کردم. الان که روشن میکنم کلمه remain میاد روی صفحه دیجیتال و فقط چند دقیقه آبگیری میکنه و بعدش آبگیری لباسشویی قطع میشه و برنامه نمیره روی شستشو. چکار کنم به نظرتون؟؟ لباسشویی ام وست پوینت هست

پاسخ دهید

باقر بهرامی

سلام لباسشویی زیمنس قدیمی دارم شیر برقی را بیرون تست کردم کار می کند وقتی می بندم آب داخل لباسشویی نمیاد. در ضمن با اهم متر تست می کنم دوتا سیم ورودی هر دو برق دارند دستگاه روشن نمیشود لطفا علت را توضیح دهید.

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست گرامی دقیقا متوجه مشکل شما نشدم. منظور شما از اینکه میگویید “وقتی می بندم آب داخل لباسشویی نمیاد” چیست؟
  چرا شیر برقی را می بندید؟ شیر باید باز باشد! همچنین، آیا مشکل شما روشن نشدن لباسشویی است یا آبگیری نکردن آن؟ این دو کاملا متفاوت بوده و علل متفاوتی دارند. لطفا توضیحات بیشتری بفرمایید تا امکان راهنمایی داشته باشیم.

  پاسخ دهید

صدرالله توانگریان

با درود و سپاس. ماشین لباسشویی هشت کیلویی اسفند ۹۸ خریده ام. ماشین بنظر میرسد آبگیری کمی دارد بطوری که بعد از شستن و آبکشی لباسها بشدت بوی مواد شوینده میدهد. حتی اگر نصفه بیشتر لباس برای شستن پر کنی لباسهای وسط اثار مواد شوینده رویش باقی مانده

پاسخ دهید

علیرضا فراهانی

سلام. لباسشویی ایندوزیت دارم در قسمتتی که پودر وتاید میریزیم اصلا آب نمی آید و از درب ماشین تاید را میریزیم و کلا لباسشویی دیر ابگیری میکنه و موقع آبکشی هم کم آبگیری میکنه ولباسهاا خوب آبکشی وتمیز نمیشود و هنوز بوی تاید میدهد. شیر برقی راجک کردم با برق مستقیم یکیشون با فشار آب میزنه و اون یکیش کم فشاره. که فکر کنم منطقی باشه.مسیر آب تا قسمت جا پودری هم باز هست.فشار آب هم خوب هست.ولی خوب آبگیری نمیکند

پاسخ دهید

مهران هاشمی

منظور اینه،بعد از تست که شیربرقی رو وصل میشه .دو تا سیم ورودی برق دارن ولی آبگیری انجام نمی گیره.
با سپاس

پاسخ دهید

رحیم دوستی از تهران

سلام موقع شستن لباس سری اول داخل مخزن آب می آید وقتی که با پودر شستشو می ده برای بار دوم که می خواد آبکشی بکنه دیگه آب داخل مخزن نمی آید و داخل مخزن و لباسها وقتی که می آوریم بیرون داغ داغ می شه
لباسشویی ما آبسال هستش، سپاس

پاسخ دهید

محمد سیفی مرزان

با سلام . مدل لباسشویی ما تکنو تیک میباشد و در حال حاضر ابگیری انجام نمیدهد .ورودی آب و تمیز بودن فیلتر و مسیر لوله های آب همگی را تست کرده و مشکلی وجود ندارد اما همچنان ابگیری صورت نمیگیرد لطفا در این مورد راهنمایی نمایید که مشکل از کجاست و جهت رفع عیب آن چکاری باید انجام داد . با تشکر فراوان از راهنمایی شما کارشناس محترم

پاسخ دهید

  رضا فلاحتی

  سلام لباس شوی من پاک شوما هست در شست شو مشکل نداره فقط دقیقه‌ی آخر که میاد رو14 آب تخلیه نمیکنه که خشک کنه رو همین دقیقه وای میسته آبم سرد گرم نمیکنه از آب سرد فقط میکشه

  پاسخ دهید

دستورانی

سلام خسته نباشید.لباسشویی رو که میزنم کار کنه ارور ال ای میده میکروسوئیچ اش رو عوض کردم درست نشد بعد تست کردم برق به میکروسوئیچ نمیاد چکار کنم. ممنون

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  سلام دوست عزیز
  این مشکل باید از نزدیک توسط متخصصین بررسی شود. در صورت نیاز تماس بگیرید

  پاسخ دهید

علیزاده

سلام ببخشید لباسشویی ماپاک شوماس روشن که میکنم تایمرش خوب کار نمیکنه درجه هاش تن تن عوض میشه آب هم داخل لباس شویی نمیاد. ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخ دهید

سلام ماشین جا بع جا شده روی 30 دقيقه میزارم فقط یکبار اب میاد دوباره اب نمیاد تا موقع شستشو. لباسشویی کندی

پاسخ دهید

ملیکا

سلام
لباسشویی ما وقتی تموم میشه آب داخل لباسشویی میمونه مشکل چیع؟

پاسخ دهید

عادل دورقی

باسلام لباسشویی مدیا دارم که اب تاشیربرقی میاد… شیر برقی بابرق مستقیم کار میکنه ولی درحالت اتومات تو مدارنمیاد یعنی اب نمیگیره

پاسخ دهید

زابلی

ماشین لباسشویی مدل لیدر تازه خریدم اصلا آبگیری نمیکنه نمی‌دونم مشکلش چیه فشار آب هم خوبه اصلا باهاش نشستم لباس برا اولین بار زدم ب برق روشن کردم اصلا آبگیری نمیکنه ممنون میشم راهنمای کنید

پاسخ دهید