استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت کار نکردن فندک اجاق گاز چیست؟

کار نکردن فندک اجاق گاز

جرقه نزدن اجاق گاز چه دلیلی دارد؟

آشپزخانه بدون اجاق گاز معنا ندارد و می‌توان قلب تپنده‌ی آن را، اجاق گاز دانست. یکی از مشکلات متداول اجاق گاز، از کار افتادن فندک اجاق گاز است. اجاق گازهای امروزی، همگی مجهز به فندک خودکار هستند و کار نکردن فندک اجاق گاز، می‌تواند فرایند پخت و پز را با مشکل روبه‌رو کرده و شما را به فکر تعمیر اجاق گاز بیاندازد.

در این مقاله از کاراباما به شرح علت کار نکردن فندک اجاق گاز پرداخته‌ایم تا اگر شما هم با این مشکل مواجه شدید، با آگاهی از علت کار نکردن فندک اجاق گاز، بتوانید مراتب را دقیق‌تر و سریع‌تر به تکنسین انتقال داده و به فرایند حل این مشکل، سرعت ببخشید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل اجاق گاز خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

فندک اجاق گاز چطور کار می کند؟

پیش از اینکه بخواهیم به سراغ علت کار نکردن فندک اجاق گاز برویم، بد نیست در خصوص نحوه کار کردن فندک اجاق گاز، اطلاعاتی کسب کنیم. فندک اجاق گاز مجهز به قطعه‌ای تحت عنوان ترانس فندک است؛ ترانس فندک اجاق گاز وظیفه‌ی روشن کردن شعله اجاق گاز را بر عهده دارد و به دو نوع: ترانس جرقه زن ساده و ترانس جرقه زن اکتیو تقسیم می‌شود.

وظیفه ترانس جرقه زن ساده این است که همزمان با پیچاندن شیر اجاق گاز، موجب جرقه زدن تمامی شعله‌ها شود.

و اما ترانس جرقه زن اکتیو به شکل هوشمندانه‌تری عمل می‌کند و در اجاق گازهایی که مجهز به این نوع ترانس جرقه زن هستند، هر شعله به‌صورت جداگانه جرقه می‌زند.

حالا که با ساختار و وظیفه ترانس جرقه زن آشنا شدیم، زمان معرفی انواع فندک اجاق گاز است که در ادامه به شرح آن‌ها پرداخته خواهد شد.

انواع فندک اجاق گاز چه کارکردی دارند؟

دو مدل فندک اجاق گاز وجود دارد: فندک خودکار و فندک غیرخودکار. اجاق گازهایی که مجهز به فندک خودکار هستند، به محض چرخیدن شیر گاز، شروع به جرقه زدن کرده و شعله را به سرعت روشن می‌کنند. فندک غیر خودکار که بیشتر در اجاق گازهای نسبتا قدیمی‌تر نسبت به اجاق گازهای چند سال اخیر دیده می‌شوند، دارای دکمه‌ای جداگانه هستند و شما باید همزمان با چرخاندن شیر گاز، دکمه فندک را نیز به صورت جداگانه فشار دهید تا شعله روشن شود.

تا اینجا، با فندک اجاق گاز آشنا شدید و حالا می‌توانیم به سراغ بررسی علت کار نکردن فندک اجاق گاز برویم.

کار نکردن فندک اجاق گاز چه علتی دارد؟

کار نکردن فندک اجاق گاز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از مشکلات فنی گرفته تا کثیف بودن گاز را شامل می‌شود! پس بهتر است پیش از تماس با تعمیرگاه مجاز، ادامه مطلب را مطالعه کنید تا اگر کار نکردن فندک به دلایل فنی نبود، بتوانید خودتان از پس مشکل بربیایید. لازم به ذکر است که توصیه اکید ما برای برطرف کردن مشکلات فنی دستگاه که موجب کار نکردن فندک اجاق گاز می‌شود، ارجاع به فرد متخصص است؛ چراکه در صورت آشنا نبودن با سیستم اجاق گاز، ممکن است به سایر قطعات دستگاه آسیب رسانده و متحمل خسارات سنگین شوید.

علت‌های کار نکردن فندک اجاق گاز

  • خرابی جرقه زن فندک اجاق گاز
  • فعال بودن قفل کودک
  • مسدود شدن شعله‌های اجاق گاز
  • مرطوب بودن شعله‌های اجاق گاز
  • وارد آمدن فشار بر دکمه فندک غیرخودکار
  • نوسان جریان برق

خرابی جرقه زن فندک اجاق گاز

زمانی که فندک اجاق گاز شروع به کار می‌کند، باید در هر ثانیه، یک جرقه بزند؛ در صورتی که فندک اجاق گاز شما برای جرقه زدن بیش از حد معمول مکث می‌کند و یا تاخیر دارد، دچار خرابی شده است و باید هرچه سریع‌تر جهت تعمیر آن اقدام کنید. پیشنهاد می‌کنیم که صرفا به این دلیل که فندک به‌هرحال و با وجود تاخیر جرقه می‌زند اکتفا نکنید، چراکه این مشکل در صورت نادیده گرفتن، پیچیده‌تر خواهد شد.

کار نکردن فندک اجاق گاز

فعال بودن قفل کودک

اجاق گازهای جدیدی که در بازار وجود دارند، مجهز به قفل کودک هستند تا از باز شدن ناخواسته‌ی شیر گاز توسط کودک و بروز مشکلات و حوادث بعدی جلوگیری کنند. در این حالت، فندک اجاق گاز دیگر عمل نخواهد کرد و با چرخاندن شیر گاز، فندک روشن نخواهد شد. پس اگر به دنبال علت کار نکردن فندک اجاق گاز هستید، پیش از هر اقدامی بررسی کنید که قفل کودک فعال نباشد.

مسدود شدن شعله‌های اجاق گاز

گاعی علت کار نکردن فندک اجاق گاز چیزی نیست جز ریخته شدن مواد غذایی بر روی شعله و مسدود شدن منافذ آن! بهتر است هر چند وقت یکبار اجاق گاز و شعله‌ها را تمیز کرده و از تجمع مواد غذایی در منافذ آن جلوگیری کنید. در مقاله‌ی زیر، بهترین روش‌ها جهت تمیز کردن اجاق گاز، بدون اسیب رساندن به آن توضیح داده شده است که پیشنهاد می‌شود حتما به آن نگاهی بیاندازید.

نکته:

نوع دیگری از اجاق های پخت و پز وجود دارد که همانند اجاق های دیگر بوده و تنها تفاوت در نحوه استفاده آنها از برق به جای گاز برای پخت و پز می باشد. در این اجاق های آشپزی تعدادی المنت حرارتی در سطح دستگاه قرار گرفته که همانطور که مشخص است این المنت های حرارتی با عبور جریان از آنها داغ شده و تولید گرما و حرارت می نمایند.

بررسی و تعمیر مشکلات اجاق گاز نیاز به تخصص و تجربه فنی یک تعمیرکار ماهر اجاق گاز دارد. برای این کار می‌توانید هم به‌صورت آنلاین و با مراجعه به وب‌سایت کاراباما درخواستتان را جهت تعمیر اجاق گاز ثبت کنید و هم می‌توانید با شماره 02158406 تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش پشتیبانی شما را راهنمایی کنند.

مرطوب بودن شعله‌های اجاق گاز

اگر در حال تمیز کردن اجاق گاز باشید و در عین حال مایل باشید شعله‌ای را روشن کنید، ممکن است موفق نشوید؛ دلیل آن هم این است که شعله‌ی اجاق گاز به دلیل تماس با مواد شوینده مرطوب شده و علت کار نکردن فندک اجاق گاز هم همین است. در چنین مواقعی صبر کنید تا شعله کاملا خشک شود و پس از آن از آن استفاده کنید.

وارد آمدن فشار بر دکمه فندک غیرخودکار

اگر اجاق گازی دارید که فندک آن غیرخودکار است و همیشه برای روشن شدن شعله، فشار زیادی به آن وارد می‌کردید، به احتمال زیاد به آن آسیب رسانده‌اید. در چنین حالتی که علت کار نکردن فندک، خرابی دکمه فندک است، باید جهت تعویض آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که کار تعویض دکمه فندک آنقدرها هم که به نظر می‌رسد ساده نیست و ممکن است با خطر تماس با جریان برق همراه باشد؛ پس حتما برای این کار از تکنسین‌های باتجربه‌ی کاراباما کمک بگیرید.

نوسان جریان برق

علت دیگر کار نکردن فندک اجاق گاز، نوسان جریان برق است که به موجب آن، فندک می‌سوزد و از کار می‌افتد. تشخیص سوختگی فندک و تعویض آن نیز از امور تخصصی تعمیر اجاق گاز محسوب می‌شود و پیشنهاد می‌کنیم شخصا در جهت رفع آن اقدامی صورت ندهید.

سخن آخر

در این مطلب سعی شد تا علت کار نکردن فندک اجاق گاز به طور کامل شرح داده شود تا در صورت مواجه شدن با این مشکل، بتوانید سریع‌تر و بهتر برای برطرف کردن آن اقدام کنید. پیشنهاد همیشگی ما، استفاده بهینه از لوازم خانگی و مراقبت از آن‌هاست تا در وهله اول بتوانید از خسارات این چنینی پیشگیری کنید.

کاراباما با بیش از صدها متخصص مجرب در سرتاسر مناطق تحت پوشش خود، خدمات اجاق گاز و فرگازهای تمامی مدل ها از قبیل مبله، رومیزی و توکار را در سریع‌ترین زمان ممکن ارائه می‌کند. نصب، سرویس و تعمیر اجاق گاز یا فرگاز شما توسط تعمیرکار متخصص برند دستگاه تان در منزل خودتان انجام شده و با اعطای گارانتی معتبر ما نیز همراه است. کافی‌ست با یک تماس تلفنی و یا ارسال فرم، دردسرهای تعمیرات اجاق گاز یا فرگاز خود را به متخصصین حاذق کاراباما بسپارید و در مدت کوتاهی دستگاه سالم و آماد به کار خود را تحویل بگیرید.

اگر سوالی در خصوص خرابی اجاق گاز یا کار نکردن فندک اجاق گاز دارید که در این مطلب به آن اشاره‌ای نشده، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان کاراباما پاسخگوی شما باشند.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
رزیتا حاجی حسینی

فندک کارنمیکند

پاسخ دهید