علت خرابی و کار نکردن یخساز یخچال و راهکارهای رفع مشکل و تعمیر یخساز

خرابی یخساز یخچال و راه های تعمیر یخساز

یکی از واقعیت های تأسف بار داشتن یخچال فریزرهای دارای یخساز، از کار افتادن یا خرابی یخساز آنهاست. این مشکل که ممکن است در برخی از دستگاه ها، خیلی زود هم اتفاق بیوفتد، چندان هولناک نبوده و نیازی به نگرانی ندارد. هرچند زمانی که به هوای برداشتن تعدادی یخ به سمت یخچال یا ساید بای ساید خود می روید و متوجه خرابی یخساز یخچال تان می شوید، این مساله می تواند بسیار آزاردهنده باشد.

چرا یخچال یخ نمی سازد؟!

در این مقاله از کاراباما، جهت اطلاع از علت یخ نساختن یخچال و راهکارهای رفع مشکل و تعمیر یخساز، مطالبی را برای شما عزیزان گردآوری نموده ایم، که به کمک تجربه و تخصص بیش از ده ها تکنسین متخصص تعمیر یخچال مجموعه کاراباما بدست آمده است.

در صورتی که یخساز یخچال فریزر و ساید بای ساید شما از کار افتاده است و نیاز به تعمیر دارد، متخصصان کاراباما در نزدیکی شما برای کمک به شما و رفع مشکل حاضرند. کافیست با شماره ۵۴۵۸۴-۰۲۱ تماس گرفته و یا از طریق ثبت درخواست اینترنتی در تعمیرات یخچال، مشکل خود را به ما اطلاع دهید

علت یخ نساختن یخچال (چرا یخچال یخ نمی سازد؟)

عیب یابی یخچال فریزری که یخساز آن از کار افتاده است، می تواند به دو حالت تقسیم شود. ممکن است یخساز به طور کلی از کار افتاده باشد و یخی ساخته نشود. حالت دوم این است که یخ خارج نمی شود.

اگر یخ ساز یخ نمی سازد، اولین کار، بررسی روشن و خاموش بودن دستگاه است. در بسیاری از مدل ها کلید پاور یا بر روی خود یخ ساز تعبیه شده و یا بر روی بدنه فریزر قرار گرفته است. بعضی نیز به جای کلید، اهرمی دارند که در این صورت اگر اهرم یخساز در موقعیت پایین، قرار داشته باشد، دستگاه روشن خواهد بود. پس از اینکه مطمئن شدید یخ ساز روشن است، موارد زیر را بررسی نمایید:

  1. مطمئن شوید که آب به داخل یخ ساز منتقل شده و هیچ مانعی برای انتقال آب وجود ندارد.
  2. بررسی کنید که لوله انتقال آب به یخساز، یخ نزده باشد.
  3. اگر فقط یک فیلتر آب دارید و مسدود شده و یا از تعویض آن زمان زیادی گذشته است، آن را تعویض کنید.
  4. چک کنید که دمای فریزر چقدر است. دما باید کمتر از ۱۲- درجه سانتیگراد باشد.

علل یخ درست نکردن یخساز یخچال

  • نرسیدن آب به یخساز

مسدود بودن خط انتقال آب:

اگر به مسدود بودن خط انتقال آب مشکوک هستید، یخچال خود را از برق کشیده و آن را از دیوار دور کنید تا فضای آزاد داشته باشید. لازم است که خط انتقال آب را ببندید. برای این کار از شیری که در پایین یخچال قرار دارد، استفاده کنید.

در این مرحله لوله انتقال آب را از شیر برقی دستگاه جدا نمایید. سپس به دنبال پیچ خوردگی، انسداد با تکه های یخ و درواقع، هر عاملی که می تواند موجب انسداد جریان آب شده باشد، بگردید. لوله را صاف کنید و یا اجازه دهید یخ های درون آن ذوب شوند. سپس آن را دوباره به یخچال خود متصل گردانید.

لوله را پس از جدا کردن از شیر ورودی آب دستگاه، بر روی یک سطل گرفته و دوباره شیر کنترل کننده خط انتقال آب را باز کنید. اگر فشار آب کم است و یا آبی از لوله به داخل سطل نمی ریزد، مشکل گرفتگی لوله و یا فشار کم آب، باعث نرسیدن آب به یخساز می شود. مسلما در صورت عدم وجود آب، یخی هم ساخته نمی شود.

خرابی شیر برقی یا شیر ورودی آب:

در صورت گرفتگی و یا خرابی شیر ورودی آب، هیچ گونه آبی به یخساز نخواهد رسید و درنتیجه یخی هم ساخته نخواهد شد. در این حالت، تعویض شیر برقی می تواند چاره کار باشد.

یخ زدن لوله کوچک انتقال آب:

اگر لوله کوچکی که آب را از شیر برقی به یخساز و آبسردکن می برد، یخ بزند، این مشکل بروز خواهد نمود. این لوله از داخل فریزر عبور می کند، بنابراین احتمال یخ زدن آن وجود دارد. در این حالت باید از حرارت یک سشوار برای ذوب یخ های داخل لوله استفاده کنید.

گرفتگی فیلتر:

ممکن است مشکل بخاطر گرفتگی فیلتر یخچال باشد. دفترچه راهنمای سازنده یخچال خود را به دقت مطالعه نمایید، تا نوع فیلتری که مناسب با دستگاه شما می باشد را انتخاب نمایید. سپس طبق دستورالعمل آن را تعویض نمایید. اگر خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید، جای نگرانی نیست.

می توانید با متخصصان کاراباما برای تعویض فیلتر یخچال خود تماس بگیرید!

  • خرابی سیستم یخساز

خرابی مدول یخساز:

مدول یخساز دارای موتوری است که بازوی یخساز را به حرکت درمی آورد و قطعات یخ را از قالب یخساز به داخل سطل یا محفظه یخ ها می ریزد. زمانی که ترموستات یا سنسور یخساز به ۹- درجه می رسد، موتور می چرخد. پس از این مرحله، مدول یخساز با ارسال سیگنالی به شیر ورودی آب، برای تولید مجدد یخ دست به کار می شود. در صورت خرابی مدول، قالب یخساز از آب پر نشده و یخ جدید ساخته نمی شود. همچنین ممکن است موتور مدول معیوب بوده و در این حالت، یخ ها از یخ ساز خارج نشوند.

خرابی ترموستات قالب یخساز:

ترموستات قالب یخساز بر روی دمای فرآیند درست کردن یخ کنترل دارد. با رسیدن دمای قالب به مقدار مشخص، دستور تخلیه قطعات به داخل سطل و بارگیری مجدد قالب از آب، که از سمت شیر ورودی تامین خواهد شد، صادر می شود. بنابراین، در صورت ایراد در ترموستات، قطعات یخ جدید ساخته نخواهند شد. به وسیله یک مولتیمتر ساده می توان از سالم بودن ترموستات یخساز مطمئن شد.

علت خارج نشدن یخ از یخساز (چرا یخ از یخساز بیرون نمی آید؟)

ممکن است یخچال شما دارای شیر ورودی آب سالمی بوده و در مرحله ساختن یخ مشکلی نداشته باشد و مشکل در بخش خروج یخ از یخساز باشد. در این مواقع عوامل زیر را می توان علت خارج نشدن یخ از یخساز دانست:

  • خرابی مدول یخساز

ایراد موتور یا بازوهای محرک: همانطور که پیشتر اشاره شد، مدول یخچال دارای موتوری است که بازوها یا تیغه هایی را به حرکت درآورده و قطعات تولید شده یخ را به داخل سطل می ریزند. بنابراین در صورت وجود هر ایرادی در مدول یخساز، موتور مدول و یا بازوهای انتقال دهنده، جا به جایی قطعات یخ با مشکل مواجه می شود.

  • ایراد قفل درب

خرابی قفل درب: سوئیچ یا قفل درب، در هنگامی که درب یخچال باز است، آبسردکن و یخساز را از کار می اندازد. در صورتی که ایرادی در این سوئیچ وجود داشته باشد، ممکن است در حالت بسته بودن درب نیز، یخساز را از کار انداخته بیاندازد. در این هنگام، سوئیچ درب را به وسیله یک مولتی متر یا ولت متر برای وجود جریان آزمایش کنید.

  • ایراد سیستم دیسپنسر یا یخساز

خرابی برد کنترلی دیسپنسر:

درواقع برد کنترلی دیسپنسر یا همان یخساز، در پشت صفحه نمایشگر یخساز و دکمه های عملکردی آن قرار دارد. این برد کنترلی وظیفه کنترل تمامی دکمه ها و عملیات های یخسازی را به عهده دارد. معمولا در صورت خراب بودن برد کنترلی یخساز، کل سیستم یخساز از کار می افتد.

خرابی سلنوید دیسپنسر:

سلنوید دیسپنسر، وظیفه باز و بسته کردن دربی را به عهده دارد که یخ از آن خارج می شود. لذا در صورت خرابی سلنویدهای دیسپنسر، درب قادر به باز شدن نخواهد بود و یخ از یخساز خارج نمی شود. برای تست سالم بودن سلنویدها، از یک مولتی متر استفاده کنید.

مشکلات دیگر یخساز یخچال فریزر و ساید…

یخساز بیش از حد پر شده و سرریز می کند

این مشکل بطور معمول در بسیاری از یخچال فریزرها رخ می دهد. دلیلی که می تواند سبب بروز این مشکل باشد، شیر ورودی آب است. ممکن است فشار آب در این شیر پایین باشد و یا اینکه خود شیر معیوب باشد. اگر فشار آب خیلی پایین باشد، ممکن است زمانی که دستگاه خاموش می شود، کاملا بسته نشود. در این حالت شیر به داخل بخش یخساز چکه می کند و موجب پر شدن و سرریز شدن این بخش می شود. برای رفع این مشکل، فشار آب را چک کرده و مطمئن شوید که در حدود ۲۰psi باشد.

همچنین، امکان دارد خود شیر ورودی معیوب باشد. ممکن است که بطور کامل شیر بسته نشود و یا بر روی موقعیت باز گیر کرده باشد. بنابراین اگر فشار آب شما درست بوده و یخساز سرریز می کند، به فکر تعویض شیر ورودی آب خود باشید.

درون مخزن یخساز یخچال برفک جمع می شود

این مشکل نسبتا رایج بوده و راه حل برطرف نمودن آن نیز ساده است. برای اینکه یخ از قسمت یخساز یخچال فریزر و ساید بای ساید شما خارج شود، باید پوشش یا درب این قسمت به راحتی باز و بسته شود. این درب را اصطلاحا «درب دمپر» می گویند. درب دمپر با یک سری مواد ویژه پوشش داده می شود که در برابر فشار یخ مقاوم و مجموعه یخساز را بطور کامل ایزوله و آب بندی می کند.
معمولا پس از گذر زمان و نشست گرد و غبار بر روی درب دمپر، این درب بطور کامل چفت نشده و مقداری از هوای مرطوب را به داخل راه می دهد. زمانی که این هوا خنک می شود، به تشکیل برفک می انجامد که مشکلاتی در خصوص خنک نکردن کافی و یا عبور جریان هوا را نیز ایجاد می کند. بنابراین با تمیز کردن این بخش، می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کرده و یا آن را برطرف نمایید.

با انجام پیشنهادات بالا، یخ ساز شما باید شروع به کار کند و کارکرد قبلی را داشته باشد؛ البته در صورتی که یکی از موارد اشاره، شده علت یخ نساختن یخچال باشند. اگر همچنان یخچال یخ نمی سازد، یا یخ نمی دهد، ممکن است مشکل جدی تری وجود داشته باشد. در این صورت، بهتر است از طریق تماس و یا پر کردن فرم ثبت درخواست تعمیرات به صورت آنلاین، ما را از مشکل خود آگاه سازید، تا متخصصان ما در کمترین زمان ممکن مشکل شما را حل نمایند.

نظرات کاربران

تعمیر یخچال ساید بای ساید
۵ آذر ۱۳۹۷

واقعا سایت خوبی دارید و اینکه در مورد تعمیر یخچال ساید بای ساید مطالب عالی رو داخل سایتتون دیدم واقعا ممنونم که به طور رایگان این مطالب رو آماده کردید.

بهنام
۱۰ تیر ۱۳۹۸

با سلام تمام مراحل یخساز سالم هست ولی مخزن یخ زده و از جاش در نمیاد و یخ بسته باید چکار کنم

ابراهیمی
۲۶ تیر ۱۳۹۸

سلام ،ساید سامسونگ دارم،مخزن یخ خالی شده،داخل قالب هم یخ موجوده ولی تخلیه نمیشه،وقتی در حالت یخساز قرار میدم یخچال رو که یخ بسازه از بالای یخچال صدای تیک تیک مداوم میاد ،مجبور شدم از حالت یخساز خارجش کنم تا صدا نکنه،ایرادش چی میتونه باشه

فخرالدین
۳۱ تیر ۱۳۹۸

دمتون گرم واقعا جاهای دیگه میزنن اول با کارشناسان ما تماس بگیرید
ولی اول شما آگاه سازی میکنید کسانی رو که این مشکل براشون پیش اومده
واقعا روزی شما حلال حلاله توی این روزگاری که خیلی یا یادشون میره ی اوستا کریمی هست

سعید رسولی
۲۴ مرداد ۱۳۹۸

سلام یه سوال داشتم
یخچال ال جی دو قلو دارم تازه خریداری کردم . یخ میسازه و لی خیلی کم در ۲۴ ساعت ۲ بار. مشکلش چیه. سرویس کار هم میگه همینه دیگه

نوربخش
۲۵ مرداد ۱۳۹۸

سلام یخ خای یخساز بیرون نمی یاد چه جوری میشه یخ های داخل یخ سازو خالی کرد مدل یخچال الی چطور میشه بازش کرد خواهشن توضیح میدید

سمانه
۲۷ مرداد ۱۳۹۸

همه چیز درسته,فقط وقتی یخ درشت میخوام,ریز میکنه همه یخارو درحالی که داخل مخزن یخ درسته هست

لیدا حمیدی
۷ دی ۱۳۹۸

سلام. زمانی که یخ ساز روی cube ice است یخ را به صورت خرد شده بیرون میدهد؟ چرا