استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

شستشوی لباس مشکی: چگونه از بور شدن لباس تیره جلوگیری کنیم؟

شستشوی لباس مشکی: چگونه از بور شدن لباس تیره جلوگیری کنیم؟

آگاهی از نحوه شستشوی لباس‌ مشکی اهمیت زیادی دارد چراکه در صورت عدم رعایت برخی نکات، می‌توانیم شاهد تغییر رنگ لباس و آسیب به آن باشیم. برای جلوگیری از بور شدن لباس‌های تیره لازم است برای شستشوی آنها نهایت دقت را به خرج دهیم. از مهم‌ترین نکاتی که هنگام شستن البسه مشکی باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب چرخه مناسب، تنظیم درجه حرارت، خشک کردن صحیح لباس‌ها، استفاده از مواد شوینده مناسب و … است. سایر نکات و ترفندهای شستن لباس‌های تیره و مشکی در این مقاله بیان شده است.

نحوه شستشوی لباس مشکی و تیره

ممکن است لباس‌ها به دلیل شستشو با آب داغ، استفاده از مواد شوینده قوی و خشک کردن نادرست، دچار تغییر رنگ شوند. توجه به برچسب مراقبتی لباس‌ها و همچنین تفکیک آنها پیش از شستشو از مواردی که می‌بایست به آن توجه داشته باشید.

برای شستن لباس‌های مشکی، بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

  1. پیش از شستشو، لکه‌های روی لباس را پاک کنید.
  2. برای شستشوی لباس سیاه از آب سرد استفاده کنید.
  3. برای شستن لباس تیره حتما از شوینده‌های مخصوص استفاده کنید.
  4. لباس‌ها را پشت و رو کنید.
  5. برای خشک کردن البسه مشکی از خشک‌کن استفاده نکنید.
فراموش نکنید که قبل از شستشوی لباس‌های مشکی، برچسب مراقبتی لباس را بررسی کنید. همه لباس‌ها قابل شستشو با ماشین لباسشویی نیستند و ممکن است برخی از البسه نیاز به شستشوی دستی داشته باشند.

چگونه لباس های مشکی را بدون تغییر رنگ بشوییم؟

برای جلوگیری از آسیب به الیاف پارچه و همچنین بور شدن البسه مشکی، لازم است این نکات را رعایت کنید:

از بین بردن لکه‌ های لباس مشکی قبل از شستشو

اولین قدم برای شستشوی لباس مشکی این است که حتما آن را لکه گیری کنید. اگر لکه غذا روی لباس افتاده، قبل از اینکه آن را بشویید با لکه‌بر مخصوص لباس آن را پاک کنید.

استفاده از آب سرد برای شستشوی لباس مشکی

استفاده از آبِ گرم برای شستن البسه مشکی، باعث آسیب به بافت و تغییر رنگ آنها می‌شود. برای جلوگیری از تغییر رنگ لباس‌های تیره حتما از آب سرد استفاده کنید.

استفاده از مواد شوینده مخصوص لباس های تیره

استفاده از مواد شوینده مخصوص لباس های تیره

استفاده از شوینده‌های مخصوص لباس‌های تیره یکی از دیگر از مواردی است که به حفظ رنگ لباس‌های مشکی کمک می‌کند. در حال حاضر برندهای بسیاری شوینده‌های مخصوص لباس‌های تیره را عرضه می‌کنند که باتوجه به قیمت و مدل ماشین لباسشویی می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. چون شوینده‌های مایع بهتر در آب سرد حل می‌شوند بهتر است برای شستشوی لباس مشکی از این نوع مواد شوینده استفاده کنید.

استفاده از مواد شوینده نامناسب علاوه بر آسیب به لباس‌ها، منجر به خرابی لباسشویی می‌شود و ممکن است شما را متحمل صرف هزینه‌های هنگفت برای تعمیر لباسشویی کند. بنابراین از مواد شوینده مناسب و به مقدار کافی استفاده کنید.

پشت و رو کردن لباس های تیره

لباس‌های تیره ممکن است به دلیل ساییده شدن با سایر البسه در لباسشویی، تغییر رنگ دهند. برای تثبیت رنگ البسه مشکی، پیش از شستشو آنها را پشت و رو کنید.

آویزان کردن لباس های مشکی برای خشک شدن

استفاده از خشک کن ماشین لباسشویی برای خشک کردن لباس‌های مشکی گزینه مناسبی نخواهد بود و موجب تغییر رنگ البسه می‌شود. برای خشک کردن لباس‌های تیره آنها را در فضای آزاد (نه در مقابل نور مستقیم خورشید) آویزان کنید.

بهترین روش شستن لباس مشکی

بهترین روش شستشوی لباس مشکی

برای پیدا کردن بهترین روش شستشوی لباس مشکی بهتر است برچسب مراقبتی روی لباس را بررسی کنید. با بررسی برچسب روی لباس می‌توانید متوجه شوید که آیا امکان شستن لباس در ماشین لباسشویی وجود دارد یا باید با دست شسته شود.

پس از تفکیک لباس‌های مشکی از سایر البسه، باید درجه مناسب شستشو را انتخاب کنید. در ماشین لباسشویی‌های نیمه اتوماتیک اغلب تنوع مدل‌های شستشو زیاد نیست. سعی کنید برای شستشوی لباس مشکی با لباسشویی چرخه ماشین لباسشویی را روی کمترین حالت تنظیم کنید. استفاده از شوینده متناسب با آن هم می‌تواند در حفظ کیفیت لباس موثر باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای شستشوی لباس روشن

چگونه از بور شدن لباس مشکی جلوگیری کنیم؟

در صورت شستشوی نادرست لباس‌های مشکی می‌توانیم شاهد تغییر رنگ و بور شدن آنها باشیم. برای جلوگیری از بور شدن لباس‌های تیره، به موارد زیر توجه داشته باشید:

  1. برای جلوگیری از تغییر رنگ البسه مشکی، در طول چرخه آبکشی مقداری سرکه سفید مقطر به لباس‌ها اضافه کنید. (اضافه کردن سرکه علاوه بر اینکه به حفظ رنگ لباس‌ها کمک می‌کند، باقی مانده مواد شوینده را نیز از روی پارچه پاک می‌کند.)
  2. برای حفظ رنگ لباس‌های مشکی، مقداری چای یا قهوه دم کرده به لباس‌ها اضافه کنید. قهوه و چای، هر دو به عنوان رنگ طبیعی استفاده می‌شوند و رنگ لباس‌ها را تیره‌تر خواهند کرد. (قهوه یا چای را مستقیما به چرخه آبکشی اضافه کنید.)
  3. برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس‌های مشکی، مقداری نمک خوراکی به چرخه شستشو اضافه کنید. (نمک را به همراه لباس‌ها مستقیما داخل دیگ لباسشویی بریزید و از ریختن آن داخل محفظه مواد شوینده خودداری کنید.)

کلام پایانی

برای جلوگیری از بور شدن و تغییر رنگ لباس‌های مشکی، توجه به درجه حرارت آب، چرخه مناسب شستشو، از بین بردن لکه‌های لباس قبل از شستشو و انتخاب بهترین شیوه خشک کردن، می‌تواند تا حدودی موثر باشد. نکته مهم آنکه، پیش از شستشوی لباس مشکی حتما برچسب مراقبتی آن را بررسی کنید تا متوجه شوید امکان شستشوی لباس در ماشین لباسشویی وجود دارد یا خیر.

در نهایت اگر لباسشویی شما روشن نمی‌شود، سر و صدای زیادی دارد، دیگ آن نمی‌چرخد یا به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، از یک تکنسین تعمیر لباسشویی ال جی یا تکنسین‌های متخصص برندهای دیگر (بسته به برند دستگاه خودتان) راهنمایی بگیرید.

سوالات متداول

به طور کلی نور مستقیم خورشید باعث تغییر رنگ لباس‌ها می‌شود. برای جلوگیری از تغییر رنگ لباس‌های تیره آنها را مستقیما مقابل نور خورشید قرار ندهید.

یکی از راه‌های تثبیت رنگ لباس‌های تیره این است که از آب سرد برای شستشو استفاده کنید. علاوه بر این باید حتما به سراغ شوینده‌های مخصوص بروید.

برای پیدا کردن بهترین روش شستشوی لباس مشکی بهتر است برچسب مراقبتی روی لباس را بررسی کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.