استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

چند راه کار موثر برای تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز

اگر پس از هر با پخت‌وپز اجاق گازتان را تمیز کنید، مجبور نمی‌شوید هر بار برای چند راه کار موثر برای تمیز کردن اجاق گاز و لکه‌های سخت چربی زمان زیادی صرف کنید؛ اما گاهی اوقات مشغله زندگی انقدر زیاد است که در طول هفته فقط فرصت کوتاهی برای پخت‌وپز دارید و چند راه کار موثر برای تمیز کردن اجاق گاز را به آخر هفته موکول می‌کنید.

در این مقاله قصد داریم چند راه‌کار خوب و مؤثر برای چند راه کار موثر برای تمیز کردن اجاق گاز و قسمت‌های مختلف آن ارائه دهیم.

برای هر گونه تعمیر اجاق گاز میتوانید از طریق پر کردن فرم ثبت سفارش آنلاین و یا از طریق تماس با ما در ارتباط باشید.

مواد لازم برای تمیز کردن اجاق گاز

  • جوش‌شیرین
  • سرکه
  • پودر صابون
  • لیمو
  • حوله یا دستمال پارچه‌ای
  • مسواک یا برس

تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن شبکه فلزی اجاق گاز

ابتدا شبکه فلزی اجاق گاز را بردارید. ظرف بزرگی را از آب گرم و صابون و جوش شیرین، پرکنید و شبکه‌های فلزی را درون آن قرار دهید. بگذارید نیم الی یک ساعت درون محلول بمانند تا لکه‌های چربی به‌خوبی خیس بخورند و نرم شوند. سپس با استفاده از یک برس یا مسواک میله‌ها را برس بکشید تا کاملاً تمیز شوند. درنهایت آن‌ها را آبکشی کنید و کنار بگذارید.

تمیز کردن صفحه اجاق گاز

پس از تمیز کردن شبکه‌های فلزی گاز، نوبت به تمیز کردن صفحه  گاز می‌رسد. برای تمیز کردن صفحه  گاز، اول خرده‌هایی از غذا که پس از پخت‌وپز بر روی آن باقی مانده است را با یک دستمال خشک جمع کنید. محلولی از آب و سرکه به نسبت برابر درست کنید و آن را روی صفحه اجاق گاز اسپری کنید. اجازه دهید محلول چند دقیقه روی صفحه اجاق گاز بماند تا لکه‌های چربی را حل کند. سپس با یکپارچه و یا حوله تمیز صفحه گاز را تمیز کنید.

اگرهنوزهم لکه‌ای باقی مانده بود، می‌توانید با استفاده از پودر صابون و کمی آب گرم و مسواک، جاهایی که لکه دارند را به‌آرامی برس بکشید تا لکه‌ها از بین بروند.

نکته: یک روش دیگر برای چند راه کار موثر برای تمیز کردن اجاق گاز از لکه‌های سخت‌تر نیز این است که یک لیموترش را برش دهید، آب‌لیمو را رو لکه بچکانید و مقداری جوش شیرین روی آن بریزید. برش لیمو را روی آن قرار دهید و با حرکت دایره‌ای مقداری آن را بمالید.

پس از چند دقیقه، صفحه گاز را با حوله مرطوب تمیز پاک‌کنید.

تمیز کردن شعله‌های اجاق گاز

سنگ شعله‌های گاز را بردارید و آن‌ها را نیز مانند شبکه فلزی گاز، در حلول آب گرم و صابون قرار دهید. بگذارید حداقل 15 دقیقه در محلول آب و صابون بمانند. سپس آن‌ها را از محلول خارج کنید، اسکاچ بکشید و درنهایت آب‌کشی کنید تا تمیز شوند.

نکته: درصورتی‌که هر لکه یا جسم کوچکی به قسمت زیرین سنگ شعله‌ها چسبیده باشد، می‌توانید یا یک جسم نوک‌تیز کوچک مثل سنجاق آن‌ها را جدا کنید.

تمیز کردن شیشه گاز

یک روش برای تمیز کردن شیشه گاز، استفاده از الکل است. الکل به‌خوبی لکه‌های چربی را تمیز می‌کند. یک دستمال پنبه‌ای را به الکل آغشته کنید و سطح شیشه گاز را با آن تمیز کنید.

تمیز کردن شیشه داخلی فر

برای تمیز کردن شیشه داخلی فر، بهترین راهکار استفاده از مخلوط جوش شیرین و آب لیموترش تازه است. سطح شیشه داخلی فر را با این مخلوط آغشته کنید و بگذارید برای 15 دقیقه بماند، سپس آن را با حوله تمیز پا کنید.

تمیز کردن سایر قسمت‌های گاز

برای تمیز کردن قاب گاز، دستگیره‌ها، اطراف پنل گاز و … درصورتی‌که خیلی چرب نباشند استفاده از آب گرم و صابون و اسکاچ کشیدن کفایت می‌کند. اگر بعضی قسمت‌های آن خیلی چرب است، از محلول آب و سرکه نیز می‌توانید استفاده کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.