ترموستات چیست؟ همه چیز درباره عملکرد، تست و تنظیم ترموستات یخچال

ترموستات یخچال و نحوه تنظیم دمای یخچال

یکی از رایج ترین سوالات افرادی که با یخچال خود دچار مشکل شده اند، این است که یخچال چند دقیقه یکبار باید اتومات کند یا مدت زمان اتومات یخچال چقدر است .همچنین برخی افراد در رابطه با نحوه تنظیم درجه یخچال و دمای مناسب یخچال و فریزر خود سوالاتی دارند. تمام سوالات ذکر شده به یکی از مهمترین اجزا و قطعات یخچال مربوط می شود که ترموستات خوانده می شود. در این مقاله از کاراباما، در ارتباط با ترموستات یخچال مطالبی را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم. در ادامه به بررسی انواع ترموستات یخچال، تست ترموستات یخچال و نیز تنظیم ترموستات و کاربرد آن در تغییر دمای یخچال و مدت زمان اتومات یخچال خواهیم پرداخت

یادآوری می کنیم که بررسی فنی ترموستات و تعویض آن کاری تخصصی است و به مهارت و تجربه نیاز دارد. لذا در صورتی که صلاحیت لازم برای انجام تعمیرات یخچال خود را ندارید، حتما از متخصصین ماهر کمک بگیرید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل یخچال خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار یخچال سامسونگ

ترموستات یخچال چیست؟

واژه ترموستات (Thermostat) از دو واژه Therm (دما) و stat (ثابت) تشکیل شده و قطعه ایست که برای ثابت نگه داشتن دمای یک محیط یا یک محفظه مانند یخچال طراحی شده است. این سیستم کاملا مکانیکی بوده و بدون دخالت دست، دمای داخل یخچال را تنظیم می کند. به عبارتی ترموستات به کمپرسور فرمان قطع و وصل شدن (روشن و خاموش شدن) را ارسال میکند. به همین دلیل، ترموستات قطعه ایست که تعیین کننده مدت زمان اتومات یخچال است یا به عبارت دیگر قطعه ایست که می تواند علت زود خاموش روشن شدن یخچال باشد.

به طور مثال، زمانی که شما اهرم ترموستات یخچال را چرخانده و آن را روی عدد ۶ قرار می دهید، تا زمانی که دمای یخچال به مقدار ۶ درجه نرسیده است، ترموستات اجازه کار به کمپرسور را می دهد و زمانی که دمای یخچال به ۶ درجه رسید، به صورت اتوماتیک ترموستات کمپرسور را قطع می کند تا دما در این درجه باقی بماند. بنابراین با توجه به دمای انتخابی و تنظیمات ترموستات، یخچال هرچند دقیقه اتومات میکند.

یخچال چند دقیقه یکبار باید اتومات کند ؟

همانطور که گفته شد مدت زمان اتومات یخچال به دمایی که برای یخچال تنظیم می شود بستگی دارد. علاوه بر این، میزان گاز مبرد موجود در سیستم و نیز سلامت برخی قطعات حساس مانند کمپرسور و ترموستات یخچال نیز تاثیر مستقیم دارند. در برخی مواقع که یخچال شارژ گاز می شود، برای مدت زمانی کار کردن مداوم یخچال نرمال است و این مورد پس از نهایتا ۲۴ ساعت به روند قبلی خود باز می گردد، که در غیر این صورت نشان از وجود مشکل و خرابی یخچال است و باید با تعمیرکار یخچال باتجربه تماس گرفته شود.

اما به طور کلی، در جواب پرسش ” یخچال هرچند دقیقه باید اتوماتیک کند ؟” می توان گفت که تا ۶ ساعت این امر طبیعی است و به طور معمول کمتر از این مقدار است و در صورتی که بیشتر به طول انجامد، ممکن است دستگاه شما مشکل و ایرادی داشته باشد که نیاز به عیب یابی یخچال باشد تا بتوان راه حل رفع مشکل را به صورت اصولی پیدا کرد.

مطلب پیشنهادی: علت اتومات نکردن یخچال

انواع ترموستات یخچال و اجزای آنها

تنظیم دمای یخچال به وسیله ترموستات صورت می گیرد. ترموستات یخچال از قطعات متفاوتی تشکل شده است:

 • بدنه فلزی
 • کنتاکت های اتصال
 • فانوسک محتوی گاز
 • لوله مویی
 • لوله بلو
 • فنر و اهرم ها
 • پیچ تنظیم

معمولا لوله بلوی ترموستات را به قسمت تحتانی و یا سقف اواپراتور متصل می سازند و با قرار دادن ترموستات یخچال در حالت وصل، کمپرسور شروع بکار می کند. با سرد شدن اواپراتور، گاز درون لوله بلو، لوله مویی و به تبع آن ها فانوسک، تقلیل حجم داده و جمع می شود و با جمع شدن آن اهرم اتصال کلید درون ترموستات، بطرف پایین کشیده شده و فاز موتور قطع می گردد. با خاموش شدن موتور و توقف کار کمپرسور، سرمای محیط یخچال، مخصوصا اواپراتور، کاهش یافته و گاز درون فانوسک ترموستات یخچال فعال شده و بر اثر گرم شدن محیط، اضافه حجم یافته و فانوسک بزرگتر می شود.

با افزایش حجم فانوسک، کلید ترموستات به حالت وصل درآمده و کمپرسور شروع بکار می کند. میزان سرمای دلخواه در اواپراتور و یخچال، یا به عبارت دیگر مدت زمان کارکرد یخچال را می توان بوسیله ولوم ترموستات که در واقع اهرم کنترل حجم فانوسک است، تنظیم نمود.
ترموستات یخچال را با باز کردن درب دستگاه در داخل و عموما در قسمت بالا سمت راست می توان یافت. انواع ترموستات یخچال وجود دارند که بعضا در نحوه کارکرد و یا شیوه تنظیم متفاوتند.

ترموستات اهرمی یخچال

در تصاویر بالا دو نمونه ترموستات ولومی و اهرمی را مشاهده می کنید.

نوع اول ترموستات یخچال مدل فشار بخار

در این نوع از ترموستات یخچال، میله ای شیشه ای وجود دارد که به وسیله مایعی حساس به دما پر شده و می تواند سریعا بخار شود. میله شیشه ای توسط لوله ای نازک به یک دیافراگم متصل است. در صورت افزایش دما مایع داخل شیشه منبسط شده و به دیافراگم فشار وارد می کند که سبب فعال شدن یک کلید و در پی آن فعال شدن سیکل سرمایش یخچال می شود. با کاهش دما نیز سط ح مایع داخل ترموستات پایین آمده و کمپرسور یخچال قطع می شود.

نوع دوم ترموستات یخچال مدل دوقطبی

اساس کار این مدل از ترموستات یخچال، بر مبنای تفاوت میان دو فلز در میزان تغییرات طولی در دماهای مختلف است. یکی از دو فلز نسبت به تغییرات دمایی بسیار حساس بوده و دیگری تغییرات کمتری از خود نشان می دهد. افزایش دما سبب می شود که فلز حساس تر در یک سمت منبسط شده و کلید فعال سازی سیکل سرمایشی یخچال را روشن کند. در سوی دیگر با کاهش نواری که دو فلز را بر روی خود دارد از سمت دیگر جمع شده و باعث خاموش شدن کلید می گردد.

نوع سوم ترموستات یخچال مدل الکترونیکی

این مدل از ترموستات یخچال که به مدل دیجیتالی یا الکترونیکی شناخته می شود، دارای یک سنسور تشخیص دماست که بر اساس دمای یخچال به موتور دستور قطع یا وصل شدن می دهد. بدین ترتیب اگر دمای یخچال بیشتر از مقدار تنظیم شده برای ترموستات باشد، دستور به کار افتادن کمپرسور ارسال می شود و در صورت پایین آمدن دمای یخچال از دمای سنسور ترموستات، دستور خاموش شدن کمپرسور ارسال می شود.

درجه ترموستات یخچال روی چند باید باشد ؟

عوامل زیادی مانند تغییر دمای محیط در فصول مختلف، می توانند در تغییر و لذا تنظیم دما توسط ترموستات یخچال تاثیرگذار باشند. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته مشخص شده است که حتی هنگام بسته بودن درب یخچال، دمای محیط اطراف همچنان میتواند بر روی دمای داخل یخچال تاثیرگذار باشد. به همین دلیل، گرم شدن هوا در طول ماه های تابستان لازم می نماید تا دمای یخچال خود را کمی پایین تر بیاورید و یا به عبارت دیگر درجه ترموستات را بر روی مقدار بیشتری قرار دهید. در زمستان این امر بالعکس بوده و کمی دما را افزایش و یا درجه ترموستات را کاهش می دهیم.

علاوه بر تنظیم صحیح درجه ترموستات یخچال در تابستان، نکات زیر هم می تواند در خنک نگهداشتن یخچال به شما کمک کند:

 1. اجازه دهید هوا در یخچال جریان داشته باشد. مواد غذایی داخل یخچال را با کمی فاصله بچینید تا جریان هوا در یخچال به طور صحیح پخش و توزیع شود.
 2. به هیچ وجه غذای گرم را درون یخچال قرار ندهید. زیرا اینکار باعث می شود دمای یخچال افزایش یابد و کمپرسور مجبور است دو برابر کار کند تا دمای یخچال را به درجه ای که تنظیم کرده ایم برساند. مصرف برق نیز افزایش می یابد و کارآیی یخچال هم به شدت پایین می آید.
 3. درب یخچال را بسته نگه دارید. اکثر مردم عادت دارند که درب یخچال را بی دلیل باز کنند و به دنبال خوراکی بگردند.
 4. بهداشت یخچال را فراموش نکنید. سعی کنید به صورت مرتب یخچال را تمیز کنید. همچنین پاک کردن برفک و یخ زدگی یخچال باعث می شود کارآیی دستگاه بهتر شود.

تست ترموستات یخچال

برای مطمئن شدن از اینکه دمای هوای محیط روی دمای داخل یخچال تان تاثیر گذاشته یا نه، می توانید تست زیر را انجام دهید:

ابتدا مطمئن شوید که درجه یخچال را روی ۳ درجه سانتی گراد تنظیم کرده اید. بعد از آن یک لیوان آب را در وسط یخچال قرار دهید و بعد از یک شبانه روز لیوان آب را درآورده و با کمک دماسنج دمای آن را اندازی گیری کنید. اگر درجه آن بین ۱ درجه سانتی گراد تا ۵ درجه سانتی گراد بود، یعنی یخچال به خوبی کار می کند و نیازی به تغییر درجه یخچال نیست.

در صورتی که یخچال شما با مشکل مواجه شده و ترموستات آن دچار ایراد شده و دمای یخچال بهم ریخته است و قادر به رفع آن نیستید، می توانید با متخصصان مجرب کاراباما جهت تعمیرات یخچال خود تماس بگیرید تا در سریعترین زمان ممکن و به شکل اصولی دستگاه خود را به صورت گارانتی شده رفع عیب نمایید.

در صورتی که پاسخ سوال خود را در این مطلب نیافتید، آن را در قسمت نظرات کاربران مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

نظرات کاربران

مهدی
14 ژانویه 2017

سلام
میزان برق مصرفی در حال استارت کمپرسور، تقریبا برابر چه میزان زمان در حالت کارکرد معمولی است؟؟؟
یعنی آیا قطع ترموستات و روشن شدن آن بعد از بیست دقیقه باعث بیشتر شدن مصرف برق میشود یا کمتر شدن آن؟!

  کارشناس 1: پیرنیا
  15 ژانویه 2017

  سلام
  بله بیشترین امپری که کمپرسور کولر گازی مصرف میکند در حالت استارت آن میباشد که شما باید دقت داشته باشید با هر بار کنتاکت کردن کمپرسور همین اتفاق برای آن افتاده و طبیعتا میزان برق مصرفی نیز افزایش خواهد یافت

   محمد حسین تمیزکار
   12 نوامبر 2017

   مقدار امپر استارت به نسبت جریان در حال کار کمپرسورها بستگی به نوع موتور بین ۳ الی ۷ برابر دارد

  علي صدر
  11 نوامبر 2017

  سلام پایدارباشید
  یک تمام یخچال الکترواستیل دارم که سالهاست کارمیکنه ولی مدتی است که زیادکارمیکنه وقطعی خیلی کم است،ویک ترموستات کانادایی دست دوم گیرآوردم ولی فرقی نکرده ممنونم اگرراهنمایی کنید؟

سامان حسینی
6 فوریه 2017

عرض سلام و احترام
ضمن عرض خسته نباشید به جناب پیرنیا، یه سوال داشتم: یخچال ما آزمایش از نوع قدیمی هستش یه مشکلی که داره اینه که هرموقع یخچال رو باز میکنیم چراغ داخل اون خاموش هستش و باید بصورت دستی اونو روشن کنیم لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم و مشکل از کجاست؟
ممنون از لطفتون و سایت بسیارخوبتون

  کارشناس 1: پیرنیا
  10 فوریه 2017

  سلام
  این که هنگام باز کردن درب یخچال شما چراغ ان روشن نمیشود امکان خرابی دکمه چراغ وجود دارد که باید برسی و تعویض گردد

   محمد حسین تمیزکار
   12 نوامبر 2017

   اقای سامان حسینی
   مشگل روشنائی داخل بخچال-و اندازه تنظیمی درجه یخچال
   روشنائی خرابی سویچ لای درب-اندازه دمای تنظیمی ۱ یا ۲ و بستگی به فصل ندارد.

عیسی
23 فوریه 2017

سلام یه تاپینگ دارم یخچال زیرش offنمیکنه چکارکنم

  کارشناس 1: پیرنیا
  24 فوریه 2017

  سلام
  امکان اشکل در ترموستات یا سنسور های ان وجود دارد باید چک شده و تعمیر یا تعویض گردد

محمدیزدان فر
18 مارس 2017

با عرض سلام و خسته نباشید اینجانب محمد یزدان فر یک دستگاه یخچال فریزر بدون برفک قدیمی داریم که چندین سال موتور آن با ترموستات offنمی کرد و فقط با تایمر offمی کرد الان حدود دو سال است که رادیات داخل فریزر آنقدر یخ میزند که پروانه در آن گیر میکند و دیگر حرکت نمیکند و وسایل داخل آن از حالت انجماد خارج شده و یخچال فریزر سرمای خود را دست می دهد و بایستی دو روز دستگاه را از برق خارج کرد تا کاملا یخ آن آب شده و شروع به کار کند فقط در همان یکی دو روز اولیه آب یخ میزند و بعد به مرور سرمای آن کم میشود و باز روز از نو روزی از نو.ترموستات را هم عوض کردیم اما جواب نداد.المنت آن هم سالم میباشدو به هر تعمیرگاهی که برده ایم فایده ای نداشته است لطفا مارا راهنمایی فرمایید.با کمال تشکر

  کارشناس 1: پیرنیا
  4 آوریل 2017

  سلام
  باور کنید با این مشکل حادی که یخچال فریزر شما دارد، امکان نظردهی به این صورت وجود ندارد و اگر هم نظری داده شود کاملا غیر کارشناسانه است. باید به صورت حضوری از یک تعمیرکار متخصص کمک بخواهید.

  محمد حسین تمیزکار
  12 نوامبر 2017

  اقای محمد یزدان فر
  استاد پیرنیا صحیح می گویند سوال شما خیلی کلی می باشد، اما موارد زیر را بررسی کنید:
  سیستم کاملا برفک زدائی شود. سپس روشن و عمل اتوماتیک توسط ترموستات چک شود. اگر اتومات انجام می شود، هیتر- تایمر- دیسک- ترموفیوز و سیمهای ارتباطی تست شود. همچنین مسیر تخلیه آب حاصل از ذوب برفکها و….

سعید غریبی
24 مارس 2017

سلام خسته نباشید
ما از مسافرت برگشتیم ودیدیم که فریزر ایران پویای ما وقتی روشن میشه بعد از پنج ثانیه خاموش میشه ودوباره …..تکرار میشه
میشه راهنماییم کنین ، ممکنه از ترموستاتش باشه؟

  meAfshin76
  26 مارس 2017

  سلام
  امکان خرابی ترموستات وجود دارد که باید بررسی شده و نظر دقیق داده شود

  محمد حسین تمیزکار
  12 نوامبر 2017

  اقای سعید غریبی
  موارد زیر چک و احتمال خرابی در این قسمتها می باشد
  ۱-خرابی محافظ اگر دارد
  ۲-اشکال در سیستم برق شهری
  ۳-اشکال در خود موتور

علی فرخ منش
28 مارس 2017

سلام خدمت آقای پیرنیا عزیز. لطفا جواب رو کمی کاملتر توضیح بدید که متوجه اشکال و ایراد شویم. من خودم تعمیرکار لوازم خانگی هستم از خوزستان و به مشتری ها مشاوره رایگان میدهیم تا دقیقا بدونند ایراد از کجا هست و چه قطعه ای باید تعمیر یا تعویض بشود.
ممنون از زحمت شما

  علی مجدم
  11 می 2017

  سلام
  ما یه یخچال الکترو استیل دارم بدون برفک جدیدا کشو آخری فریزر زیرش یخ می زنه مشکلش چیه؟

   کارشناس 1: پیرنیا
   11 می 2017

   سلام
   امکان کیپ شدن خروجی آب وجود دارد بررسی و رفع عیب کنید

  کارشناس5: شعبانی
  25 ژوئن 2020

  با سلام. دوست عزیز هدف ما هم پاسخ دادن به سوالات دوستان و ارائه مشاوره بصورت رایگان است و اینکار تا جایی که امکان داشته باشد انجام خواهد شد. ولی برای افرادی که هیچ سر رشته ای از مسائل فنی ندارند و اطلاعات کمی از مشکل دستگاه ارائه میکنند، بسیار سخت و دشوار است که پاسخ کامل ارائه شود و حتی مسائل فنی تنها به صورت نوشته و متن شرح داده شود!

فریدون محمدی
2 آوریل 2017

سلام ساید دوو دارم مشکلی که بوجود اومده قسمت یخچال سرما تولید نمی کند در ضمن فن هم کار میکند.

  کارشناس 1: پیرنیا
  4 آوریل 2017

  سلام
  این یک مشکل کلی است که یا باید اطلاعات کامل تری برای راهنمایی عنوان کنید یا اینکه از یک سرویسکار متخصص یحچال فریزر بخواهید که به صورت تخصصی یخچال را مورد بررسی قرار دهد

علی احمدی
8 آوریل 2017

سلام .
یه یخچال فریزر هیمالیا دارم که صفحه نمایشگرش هر چند وقت یکبار خاموش میشه ولی یخچال کار میکنه . وقتی برق رو قطع و دوباره وصل میکنم درست میشه .

  کارشناس 1: پیرنیا
  10 آوریل 2017

  سلام
  اگر مشکلی در سرمادهی یخچال شما وجود ندارد امکان خرابی دیسپلی یخچال فریزر شما وجود دارد که بعد از بررسی باید تعمیر یا تعویض شود

  محمد حسین تمیزکار
  12 نوامبر 2017

  اقای علی محمدی
  ممکن است سوکت در دیسپلی شل باشد بهر صورت جواب اقای پیرنیا درست می باشد.

مهدی قاسمی
12 آوریل 2017

سلام
ممکنه در مورد تنظیم ترموستات توضیح بدین چون چند پیچ تنظیم داره دقیقا ۳ تا یکی رو بدنه که به کنتاکتا وصله و دو تا داخل هستن.

ایمان پایدار
24 آوریل 2017

سلام خدمت بزرگواران
یه یخچال فریزر اسنوا دارم که الان چند روزه سیستم یخچال بهم ریخته .چون مهمون های زیادی داشتم و حجم مواد خریداری شده مثل میوه و … زیاد بوده ، از بس یخچال تلاش کرد خنک نگه داره برفک زد . من درجه ش رو کم کردم ولی بعد از اون روی هر درجه ای میزارم یخچال خنک نمیکنه . ضمنا فریزر دمای مطلوب داره و این مشکل صرفا در خصوص یخچال هست .درجه ترموستات یخچال از ۱ تا ۷ داره روی کدومش بزارم که خنک شه؟

  محمود
  23 آوریل 2020

  از برق بکشین و همزمان با پنکه سریعتر کل برفکاشو آب کنین و بعد یک ساعت دوباره به برق بزنین .

ابراهیم
24 آوریل 2017

سلام خسته نباشید استاد، یک فریزر قدیمی برفکی پارس دارم که پایین فریزر و بیرون پیچ تنظیم ترموستات هست و ۱ تا ۴ شماره گذاری شده، میشه بگید روی چند بگذارم؟ روی ۳ که میگذارم یکسره کار میکنه.

سهیل
28 آوریل 2017

سلام خسته نباشید فریزر خانگی خریدیم زیاد کار میکنه ده دقیقه کار میکنه پنج دقیقه استراحت. در حالیکه خالی هم هست ترموستات هم روی ۱ هست آیا طبیعی هستند یا مشکلی داره؟

علی راد
11 می 2017

سلام. فریزر ما قسمت بالاش گرم ولی پایینش سرد می کنه. دیگه آف نمی کنه یکسره کار میکنه. آیا مشکل از ترموستاته؟ ممنون

  کارشناس 1: پیرنیا
  11 می 2017

  سلام
  امکان خرابی یا از کار افتادن دمپر یا فن داخلی یخچال فریزر شما زیاد است. بررسی و تعمیر یا تعویض نمایید

اکبر عسگری
11 می 2017

سلام. ما یه یخچال فریزر سیلوان بدون برفک گرفتیم که قسمت فریزر آن را روی درجه ۶ گذاشتیم ولی مواد غذایی مثل گوشت کامل یخ نمیزنه. آیا مشکل در ترموستاته؟

  کارشناس5: شعبانی
  25 ژوئن 2020

  با سلام. درجه ترموستات را روی ۲ یا ۳ قرار دهید و مجددا بررسی کنید.

پیمان تمدن
13 می 2017

ببخشید درود بر شما سووال داشتم ما چند نوع ترموستات داریم از کجا بدونیم این ترموستات فریزری هست یخچالی هست یا هر دو ؟ چطوری از روی ترموستات از روی شماره های اون نوع ترموستات رو تشخیص بدیم ممنون

رایجی
14 می 2017

با سلام
از وقتی ترموستات یخچال مون رو عوض کردیم توش برفک میزنه. الان فکر کنم ۱۵ سانت برفک داره. دلیلش چی میتونه باشه؟
با تشکر

مهرداد رنجبر
15 می 2017

سلام و درود
من یک یخچال فریزر بکو دارم چند روز پیش یک صدای ضعیفی داشت اما الان صدای شدید شبیه به درگیر شدن پروانه با چیزی یا شاید هم لقی پروانه داره که خاموشش کردم لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید. از پاسخگویی شما به سووالات هموطنان سپاسگذارم. باتشکر

رضا حیدرزاده
21 می 2017

سلام
ترموستات یخچال هیمالیا رو عوض کردم
اون لوله ای که از ترموستات بیرون امده رو بردم دور صفحه ای که داخل یخچال رو سرد میکنه
خواستم بدونم آیا لوله با صفحه باید تماس زیاد داشته باشه یا همینکه بردم پشت صفحه پیچوندمش کافیه؟

حمید
29 می 2017

سلام
ما یه یخچال قدیمی پارس خزر داریم من بغلش یه آکواریوم گذاشتم به فکرم زده که سیم برق تصفیه آکواریوم رو به نحوی به یخچال متصل کنم که هربار یخچال اتوماتیک کرد(ترموستات فعال شد) و روشن شد تصفیه آکواریوم هم روشن شه اتوماتیک ?
این کار امکان پذیر هست؟!?
باید چیکار کنم؟
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  کارشناس 1: پیرنیا
  30 می 2017

  سلام
  بله امکان پذیر هست ولی باید از سیم بندی ترموستات اطلاع داشته باشید و این کار را انجام دهید البته برای انجام این کار مراقب باشید

اسلم رییسی
31 می 2017

روشن شدن یخچال بعد از چند ثانیه وخاموش شدن مشکلش چی هستش

  محمود
  23 آوریل 2020

  وسائل برقی کمپرسور چک بشه .

مجتبی حسین پور
7 ژوئن 2017

سلام الان دو روزه یخچال فریزر ما نزدیک ۸ ساعت یکسره کار میکنه قطع نمیشه مگه خودمان سیم را از برق بکشیم به نظر شما علت چیه ممنون میشم راهنمایی فرمایید

  کارشناس 1: پیرنیا
  8 ژوئن 2017

  سلام
  علت خرابی سنسور یخچال یا برد فرمان یا خرابی لاستیک دور درب که موجب ورود هوای گرم به یخچال میشود

مجتبی حسین پور
8 ژوئن 2017

سلام یخچال ما دیجیتالی نیست سنسور نداره

مهدیس
7 جولای 2017

سلام و خسته نباشید ما یه ساید بای ساید سامسونگ داریم از مسافرت که برگشتیم یکسره کار میکنه…در ضمن پشتشم اب جمع شده علت چیه؟ ممنون میشم سریعتر پاسخ بدین سپاسگذارم

  کارشناس 1: پیرنیا
  9 جولای 2017

  سلام
  دمای یخچال سرد هست یا گرم شده و اینکه ترموستات یخچال روی چه درجه ای است ؟

ابراهیم امینی
9 جولای 2017

سلام
یخچال فریزر اسنوا مدل ۲۸۸ گرفتم ولی متاسفانه با اینکه دمای یخچال ۱ درجه سانتیگراد هست ولی هوای داخل اصلا خنک نیست دو روزه همه جنس ها رو خراب میکنه . اما فریزر خیلی خنکه. چکار کنم??

  کارشناس 1: پیرنیا
  9 جولای 2017

  سلام
  امکان خرابی دمپر یا فن داخلی یا برد فرمان یخچال فریزر وجود دارد که برای مطمن شدن از اینکه چه مشکلی وجود دارد باید به صورت کامل برسی و عیب یابی شود

محمد
11 آگوست 2017

با سلام
حالت خاصی برای نصب لوله بری وجود دارد مثلا باید تخت باشد یا لوپ داشته یا نداشته باشد؟

  کارشناس 1: پیرنیا
  11 آگوست 2017

  سلام
  دوست گرامی اصلا متوجه منظور شما نشدم لطفا واضح تر توضیح بدید

سید احمد موسوی
24 آگوست 2017

سلام و خسته نباشید
من یه یخچال فریزر دوقولو هاردستون مدل HD2 خریدم که بعد از گذشت چند سال به مشکلی عجیب برخورد کردم
فریزر من بعد از اینکه یه مدتی روشن ماندن شروع میکنه به آلارم دادن و کشوها از بالا شروع به گرم شدن میکنن تا کشوهای پایینی که اونا هم بعد از گذشت چندین روز گرم میشن ((وقتی فریزر رو از برق میکشم به مدت دو الی سه روز دوباره به برق بزنم یه روز درست کار میکنه و دوباره همین برنامه پیش میاد )) ارور روی صفحه ظاهر شده شماره ۱ چشمک زن میباشد
در ضمن فریزر من بدون برفک هست اما صفحه و فنش کاملا یخ میزنه!!
((در فریزر مقداری تاب دارد ))

  کارشناس 1: پیرنیا
  26 آگوست 2017

  سلام
  دوست گرامی احتمال خرابی سیستم دیفراست فریزر بسیار بالاست ولی باید تمامی قسمت ها و زمان کارکرد و نوع رابطه ای که این قطعات با هم دارند مورد برسی قرار گیرد تا بتوان نظر دقیق و منطقی عنوان کرد در هر صورت باید این سیستم به صورت حضوری و توسط یک متخصص برسی شود.

  Mostafa
  7 سپتامبر 2017

  سیم کشی کاملا باید مورد تست قرار بگیرد.از ورودی دو شاخ تا دیفراست و کمپرسور و همه مدار یخچال.

محمد احمدی
30 آگوست 2017

نحوه.کم یا زیاد کردن تنظیم ترموستات دانفوس زمان استراحت وکارکرد (دیفراسیل) چگونه است؟
متشکرم

علی راد
12 سپتامبر 2017

سلام. یخچال فریزرما چند ماهی است که کف یخچال اب جمع میشه درصورتی که خنک کنندگی طبیعی است، نوارهای دور سالم است کنتاک هم میکند. علت آب جمع شدن زیر جامیوه ای چیست باسپاس.

  کارشناس 1: پیرنیا
  13 سپتامبر 2017

  سلام
  شما باید خروجی آب دستگاه رو چک کنید واز خارج شدن آب یخچال فریزر مطمن شوید

جواد تدین
26 سپتامبر 2017

سلام
نحوه تشخیص ترموستات آبسردکن و یخچال رو میشه توضیح بدین؟

فری
28 سپتامبر 2017

سلام ده ساله که یه فریزر فیلور داریم که از سه سال پیش شروع کرد یکسره کار کردن و خاموش نمیشه.یه تعمیرکار اومد همون سه سال پیش ترموستاتش رو عوض کرد ولی مشکل حل نشد! ینی چشه؟ چطوره که ۳ سال بی وقفه داره کار میکنه و موتورش نسوخته درین مدت؟ اگر فرض کنیم ایراد از اول هم ترموستات نبوده، پس ایراد از چی میتونه باشه، مشکل سرما هم نداره و همه چی فریز میشه.

  کارشناس 1: پیرنیا
  1 اکتبر 2017

  سلام
  شما چطور تشخیص دادی که موتور یخچال یکسره کار میکند و چرا بعد از ۳ سال به این فکر افتادید باید عرض کنم که شاید شما اشتباه کردید

احمد
4 اکتبر 2017

ضمن عرض سلام و خسته نباشید، میخواستم از خدمتتون سوال کنم چطور میشه دمای بعد از دیفراست ترموستات ( شروع به کار دوباره کمپرسور) یخچال فریزری دانفوس رو از ۳٫۵ بیشتر کرد. چون یخچال ما تا این دما نمیتونه کامل صفحه تریزون رو دیفراست کنه.

سیدمجتبی جابری فرد
13 اکتبر 2017

سلام جناب پیرنیا

یه یخچال فریزر بدون برفک امرسان خریدم
از دیروز که نصب کرده تا الان موتورش داره یکسره کار میکنه آیا طبیعیه ؟
نباید اتومات کنه و چند وقت یه بار خاموش روشن بشه ؟

لطفا راهنمایی بفرمایید

  کارشناس 2 : علوی
  11 نوامبر 2017

  سلام بله باید اتومات کند اگر مشکل ادامه داشت حتما با شماره داخل دفترچه گارانتی تماس برقرار کنید

فرزانه
22 اکتبر 2017

سلام وقتتون بخیر، یخچال ما سامسونگ بالا فیریزرش خوب کار میکنه اما یخچال پایینش اصلا سرما نداره و اتوماتم نمیکنه علت از چیه میشه کمکم کنین، خیلی ممنون و متشکرم ازتون.

  کارشناس 2 : علوی
  11 نوامبر 2017

  سلام
  امکان خرابی برد فرمان یا فن داخلی یا مشکل در برفک زدایی هست

محمد علی شوریابی
10 نوامبر 2017

سلام ما یخچال فریزر مابه سال ۹۳ خریدیم که حدود ۶ ماه پیش خودخود یخچال خودبخود خاموش شد اما فریزر کار میکرد بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت یخچال به صورت خودبخود و بدون هیچ نعمیری شروع به کار با کیفیتی حتی بهتر از قبل کرد ولی مجددا از دیروز باز قسمت یخچال خودبخود خاموش شد که ما هم از برق کشیدیم یخچال رو اما امروز که دوباره به برق زدیم هنوز هم یخچال خاموش است اما فریز کار میکنه به نطرتون علتش چی هست

  کارشناس 1: پیرنیا
  10 نوامبر 2017

  سلام
  علت های زیادی برای این مشکل وجود دارد که باید برسی شود مانند مشکل از برد فرمان یا خراب شدن یکی از قطعات رابط باید کاملا برسی شود و عیب یابی شود در صورتی که امکان توضیح بیشتر فنی دارید عنوان کنید

کارشناس 2 : علوی
11 نوامبر 2017

سلام
دلایل بسیار زیادی هست که باید برسی شود

زهره
20 نوامبر 2017

سلام روزتون بخیر من یه هفته س یخچال فریزر دو قلو الکترو استیل مدلesaf24 خریدم ک نوفراست هست و روش نوشته بیصدا فریزرش مدام در حال کاره و صدای کار کردنش زیاده. بیست دقیقه کار میکنه ده دقیقه صداش قطع میشه و اف میکنه دوباره بعد ده دقیقه دوباره شروع ب کار میکنه میخواستم ببینم دلیلش چیه؟ گفتیم شاید تراز کردن مشکل رو حل کنه اما بیفایده بود. دماشو کم و زیاد کردیم بازم فایده نداشت. لطفا راهنمایی کنید خیلی ازتون ممنونم

عبدل رحمان آرمند
22 نوامبر 2017

سلام خسته نباشید یخچال فریزر امرسان مدل rf13 دارم روی درجه پایینم سرد میکنه درحد یخ زدگی اگر امکان داره لطف بفرمایید راهنمایی کنید خودم از الکترونیک سر در میارم بیشتر لوازم خانه را خودم تعمیر میکنم لطف بفرماید ترموستات خرابه یا تنظیم میخواد خودم میتونم عوض کنم به نظر شما عیب از کجای ترموستات هست ممنونم

  محمود
  23 آوریل 2020

  عیب خود ترمستاته . عوض کنید .

سهراب مجاهد
27 دسامبر 2017

سلام روزتون خوش یخچال فریزر سامسونگ که فریزرش پایین هست تا یکبار پاورش رو روشن خاموش نکنیم روشن نمیشه و مواد داخل یخچال و فریزر آب میشه ولی تا یکبار روشن خاموش میکنبم روشن میشه میخواستم اگر عیب را تشخیص دادین برای تعمیر زحمت بکشید

آتوسا
2 فوریه 2018

باسلام . یخچال فریزر امرسان دارم که جدیدا یه مشکلی میدا کرده هر ۱۵ دقیقه روشن میشه حدود ۱۵ دقیقه کار میکنه دوباره خاموش میشه .
خنکی یخچال خوبه روی درجه ۳ هست . ولی فریزر که همیشه برفک می زد به نظرم اصلا برفک نمی زنه مشکلش چیه که اینقدر زود به زود خاموش روشن میشه؟ به موتور فشار نمیاد؟؟؟

مریم خواجوی
19 فوریه 2018

سلام من یه ساید بکو دارم حدود چهار ساعت موتور شروع به کار میکنه یک ساعت استراحت میکنه میخواستم به سوال من پاسخ بدید که ساید از نظر موتوری ایراد پیدا کرده متشکرم

فرشاد احمدوند
6 مارس 2018

سلام ممنون میشم اگه راهنمایی کنید یخچال ما یدفعه خاموش شد و کار نکرد اما باتعویض ترموستات مشکل برطرف شد منتها از وقتی ترموستات جدید نصب کردیم صفحه داخل یخچال مدام داره برفک های فوق العاده زیادی میزنه ممنون میشم راهنماییم کنید

  کارشناس5: شعبانی
  25 ژوئن 2020

  با سلام. ترموستات را روی درجه کمتری تنظیم کنید و ببینید مشکل تکرار میشود یا خیر

مجید حسینی
18 جولای 2018

سلام یخچال دوقلو سامسونگ rr18 داریم تازه اساس کشی کردیم اومدیم خونه جدید بد یخچال دیگه خنک نمیشه دماش زیر ۹ درجه نمیاد هر کار میکنم هر چی میارم دستی هم پایین میره خودکار بالا چیکارکنم ی اب که تو اب سرد کنش میذاریم اصلا خنک نمیکنه چیکارش کنم

  کارشناس5: شعبانی
  25 ژوئن 2020

  با سلام. با این توصیفات احتمالا مشکل از کمبود گاز و موتور یخچال است. با یک تعمیرکار یخچال برای بازدید دستگاه هماهنگ کنید.

امیدعظیمی
24 جولای 2018

سلام.
یه یخچال فریزر قدیمی دارم. امروز برای چند لحظه درجه ترموستاتش رو روی صفر گذاشتم تا ببینم قطع می‌کنه یا نه! دیگه کلا خاموش شد الان نزدیک به سه ساعته هنوز روشن نشده.

سامان
29 جولای 2018

سلام یه یخچال قدیمی دارم میخوام بدونم ترموستاتش خرابه یا گاز یخچال کم شده؟ چون خیلی کم روشن میشه سرماش کمه و وقتی خاموش میشه نصفه روز طول میکشه تا اتومات کنه. درجش رو اخر گذاشتم ولی روشن که میشه یخ میزنه ولی زود اتومات میکنه

محمدرضا
10 آگوست 2018

سلام یخچال و فریزر امرسان ما قسمت یخچال یخ میزنه در حالی که نو فراست میباشه. هر ۲۰-۳۰ دقیقه هم خاموش و روشن میکنه صدایی هم حالت خرخر شروع بکار میکنه. ترموستاتش هم دو بار عوض شده. در مورد زود خاموش شدن و دیر روشن شدنش چکار کنم؟

مهدي عادل
15 سپتامبر 2018

سلام ترموستات یخچال بنده پس از قطع کردن ، هنگام وصل شدن عمل نمیکنه و وقتی با دست یه ضربه کوچک به درجه تنظیم میزنم استارت میکنه و بخوبی کار میکنه لطف راهنمایی بفرمایید که ایراد از چیست؟

  کارشناس5: شعبانی
  25 ژوئن 2020

  سلام. با این توصیفات بنظر میرسد ترموستات یخچال معیوب باشد. تعویض آن مشکل را برطرف میکند.

رضا
16 سپتامبر 2018

سلام
برای برگردان درجه ترموستات به تنظیمات اولیه کارخانه در یخچال ۴ در ویترینی چه کاری را باید انجام داد با تشکر

مجتبی
18 سپتامبر 2018

سلام یخچال آسایش از شرکت نیشابور دارم مدتی هست یکسره روشن هست قسمت یخچال بالا و فریزر پایین. ماست و هندونه توی قسمت یخچال هم یخ میزنه فریزر هم کارش عالی. مشکل یکسره کار کردنشه ترموستات عوض کردم مارک اسلواکی رو زدم مشکل حل نشد چکار کنم لطفا راهنمایی کنید؟

دیاکو
29 سپتامبر 2018

سلام بر اساتید محترم
ترموستات دوتا پیچ تنظیم داره.یکی برروی ترموستات که خیلی کوچکیکه و دیگری به رنگ مشکی داخل ترموستات.خواستم بدونم کدوم مال تنظیم کار و کدوم مال تنظیم استراحته.هرچی تو نت گشتم پیدا نکردم.لطفا کمکم کنید.زنده باشید.

محدثه دریایی
30 سپتامبر 2018

سلام من یخچال فریزر الکترواستیل دارم که دمای یخچال ۹ هستش وخوب خنک نمیکنه بعد مدتی برفک زده توش و الان خوب خنک میکنه برای تعمیر ترموستات و موتورش هم عوض شده ولی همون ۹ هستش

امید باقری
19 اکتبر 2018

سلام من یخچال فریزر فروزان دارم با پنل دیجیتال بیش فصل های سرد بیش از حد سرد میکنه (یخ میبنده) دماش هم در حالت کمترین قرار داره مشکلش از چی میتونه باشه

محمد
27 اکتبر 2018

سلام یخچال ما سایوان نوفراست یخچال بالا وفریزر پایین هست در داخل رادیات آن برعک میزنه و به پشت یخچال میفته و زیر یخچال آب جمع میشه بنظرتون مشکلش چیه

مجتبی زهره وند
22 نوامبر 2018

سلام ما یه یخچال فریز ر ساده اصلا اتومات نمیکنه واب هم توقسمت فریزر یخ میزنه وسرماشم خوبه فقط موتور یکسره کارمیکنه وبرفک میزنه مگر اینکه با دست ترموستات را به حالت خاموش ببری ودباره روشن کنی مو تور برا چند دقیقه خاموش میشه والمنت کار میکنه وبرفک ها اب میشه

حامد بیرانوند
26 نوامبر 2018

باسلام،یه سوال داشتم خدمتتون،میخواستم بدونم برای نصب ترموستات داخل یخچال فریزر،آیا تنها اتصال لوله بلوی ترموستات به اپراتور کافیست یا نه باید لوله سیمی ترموستات هم با اپراتور یخچال در تماس باشد،ممنون

حمیدرضا منصوری
18 دسامبر 2018

سلام. وقت بخیر. کارکرد یخچال فریزر ایستکول۹۶۲۰۰
موتور حدود ۲ دقیقه کار میکنه و حدود ۸ دقیقه در حالت قطع. این روند طبیعیه؟ دستگاه هم نو هست

  کارشناس5: شعبانی
  25 ژوئن 2020

  با سلام. زمان کارکرد و قطع شدن یخچال به تنظیمات دمایی بستگی دارد و نمیتوان اینگونه پاسخ داد. اگر یخچال دمای خنکی دارد و مشکلی در کارکرد آن نیست مثل صدای زیاد، یخ زدن و… نگران نباشید

حسن رضایی
7 می 2019

سلام یخچال فریز سامسونگ دارم هریک ساعت موتور ش روشن می‌شود و این تایم همیشه ثابت است چه شب چه روز چه تابستان چه زمستان. آیا ایراد دارد؟!

  کارشناس5: شعبانی
  25 ژوئن 2020

  با سلام. ابتدا تنظیمات درجه یخچال را به کمک ترموستات تغییر بدید. اگر در دماهای دیگر به خصوص کمترین دما هم این اتفاق تکرار میشود مجددا پیام دهید.

ali
8 ژوئن 2019

سلام یک ترموستات فریزر پارس قدیمی خریدم سیم ترموستات دو برابر اصلی آن است برای نصب باید اضافه آن را داخل فریزر ببرم یا در بیرون فریزر جمع کنم با تشکر از شما

  کارشناس5: شعبانی
  25 ژوئن 2020

  با سلام. برای جلوگیری از اتصالی و قطع شدن سیم ها بهتر است که آنها را نبرید. در هنگام نصب مقدار اضافه را به صورت دسته جمع کنید و با نخ ببندید.

فرخنده علوی
21 ژوئن 2019

سلام من سال ۱۳۶۳ یک یخچال پارس خریدم و تا الان یکبار هم تعمیرکار ندیده تازگیها لاستیک دور درش خراب شده و جایخی برفک زیاد میزنه به تعمیرکار گفتم مسخره کرد موتورش خوب کار میکنه بدنه بخاطر گذشت سال فرسوده شده ولی کار میکنه این تنها یخچال منه ونمیدونم چیکار کنم

  کارشناس5: شعبانی
  25 ژوئن 2020

  با سلام. مشکل به احتمال بسیار از همان لاستیک درب می باشد. لاستیک را تعویض کنید.

رضا اشرفی
25 ژوئن 2019

با سلام یخچال نو خریدم درجه ترموستات روی ۳ هست ولی ده دقیقه روشن میشه بعد خاموش که شد بعد از ۶دقیقه بدون اینکه در یخچال و باز کنیم دوباره روشن میشه میخواستم بدونم آیا مشکلی ندارد دخالت عادی چن دقیقه یه بار باید روشن بشه ؟ممنون

مسعود تفضلی
27 ژوئن 2019

باسلام.یخچال پارس قدیمی دارم یخدون عوض شدحالا عمل اتومات فقط روی درجه یک انجام میشه و اگر درجه رو زیاد کنم لوله های پشت یخچال تا موتور یخ شدید میزنه و اوتمات نمیکنه ایراد از چی میتونه باشه احتمال اینکه گاز بیش از اندازه شارژ شده باشه هست یا ترموسات یا ضعیفی موتور

شعبانعلی حیدری
22 ژوئن 2020

سلام یخچال من ارج مدل۶۴۴۸ که تا امروز خوب کار میکرد ازساعت ۱۱ صبح تا۱۲ تمام یخهاش آب شد تعمیر کار اومدگفت لوله های گازش کیپ شده اونا رو عوض کرد الان یخچال کار می کنه ولی اتومات نمیکنه به تعمیر کار گفتم میگه موتور یخچال ضعیف است بزار ۲۴ ساعت همین جور کار کنه ببین چی میشه لطفا راهنمایی کنید آخه میترسم موتورش تا اونموقع بسوزه دمتون گرم لطفا اگه امکانش هست زودتر جواب بدین

محمد فرخی
2 جولای 2020

با سلام من۱۵ سال یخچال فریزر سینجر دارم ۲ ساله یکسره کار میکنه گفتن از ترمستات هست تعمیرکار اومد ترمستات اصل دانفوس گرفتم عوض کرد اما بازهم درست نشد مشکل چیه لطفا راهنمایی کنید.