استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ (همراه با جدول)

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ فضا

کولر گازی یکی از سیستم‌های پرکابرد سرمایشی در بسیاری از نقاط کشور است که با تولید هوای خنک و دلپذیر، راحتی و آسایش را در گرمای تابستان برای ساکنان منازل و ساختمان‌ها به ارمغان می‌آورد. انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، یکی از مسائل بسیار اساسی هنگام خرید این دستگاه است زیرا کولرهای گازی در سایزها و ظرفیت‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام مناسب فضاها و محیط‌هایی با متراژ خاصی هستند.

به طوری که اگر ظرفیت کولر گازی کوچک‌تر از محیط باشد، قدرت خنک‌کنندگی نخواهد داشت و امکان آسیب دیدن آن هم وجود دارد. برعکس اگر ظرفیت دستگاه نسبت به محیط بزرگ‌تر باشد، مصرف برق به میزان زیادی بالا می‌رود که نهایتا باید هزینه‌های سنگین مصرف برق را پرداخت کنید. از این رو ما در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم تا به موضوع انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ فضا و موضوعات مرتبط با آن بپردازیم.

ظرفیت کولر گازی چگونه تعیین می‌شود؟

یکی از موارد مهمی که در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ باید مورد توجه قرار بگیرد، تعیین ظرفیت دستگاه است. به همین منظور برای این کار از واحد ظرفیت کولر گازی با عنوان BTU استفاده می‌کنند. BTU مخفف اصطلاح British thermal units به معنای واحد بریتانیایی حرارت است. BTU نشان دهنده میزان تولید سرما در واحد زمان است.

از این رو هر چه این رقم بزرگ‌تر باشد، به معنای تولید سرمای بیشتری در واحد زمان است. بار سرمایشی BTU عددی است که محاسبه آن به عوامل متعددی بستگی دارد. به همین منظور وقتی که قصد انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ محیط را دارید، به عدد btu که روی دستگاه نوشته شده است دقت کنید.

کدام معیارها برای انتخاب سایز مناسب کولر گازی اهمیت دارند؟

در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ محیط، باید به معیارهایی توجه کنیم تا دستگاهی که انتخاب و خریداری می‌کنیم برای تولید سرمایش مناسب بوده و از اتلاف انرژی برق جلوگیری شود. همچنین بتواند به خوبی هوای خنک و مطبوعی را در محیط برای ساکنان ایجاد کند. در ادامه به هر یک از این معیارها به طور مختصر اشاره شده است.

کدام معیارها برای انتخاب سایز مناسب کولر گازی اهمیت دارند؟

نوع آب و هوا

یکی از معیارهای مهم در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، نوع آب‌وهوای محیط است. به این منظور اگر محل زندگی شما آب و هوای گرم و خشکی دارد، استفاده از کولرهای گازی از نوع پیستونی گزینه مناسبی است. این کولرها از قدرت خنک‌کنندگی بالاتری برخوردارند.

آفتاب‌گیر بودن محیط

محیط‌ها و فضاهایی که آفتاب‌گیر هستند، به دلیل گرم شدن، مسلما نیاز به کولری دارند که BTU آن بالاتر باشد. پس در کنار انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، باید به نورگیر بودن محیط توجه شود.

میزان تردد

میزان تردد یا رفت‌وآمد افراد عامل دیگری است که باعث می‌شود روی BTU کولر گازی تاثیر بگزارد. به عبارتی هر چه افراد بیشتر رفت‌وآمد کنند، باعث افزایش دما شده که باید دستگاهی خریداری کنید که ظرفیت btu آن بالاتر باشد. پس در کنار انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، باید به میزان تردد افراد هم توجه شود.

تعداد حاضرین در محیط

هر فردی که در محیط حضور دارد، به دلیل فعالیت و صرف انرژی، گرما تولید می‌کند. به طور متوسط به ازای هر نفر باید در حدود 700 BTU به ظرفیت کولر گازی باید افزوده شود. بنابراین برای انتخاب کولر گازی به تعداد حاضرین در محیط یا ساکنین منزل هم توجه کنید.

تجهیزات و وسایل ایجاد گرما

در انتخاب کولر گازی باید به عامل تجهیزات و وسایلی که گرمازا هستند نیز توجه شود. زیرا با وجود این وسایل میزان BTU کولر گازی باید افزایش یابد. وسایلی از قبیل اجاق گاز، آبگرمکن و ….. که در آشپزخانه استفاده می‌شود، در صورتی که باعث گرم شدن فضای مجاور آشپزخانه شود، باید BTU دستگاه هم افزایش یابد.

بلندی سقف

ارتفاع سقف محیط به طور استاندارد در حدود 3 متر است. از این رو در محاسبه مساحت محیط باید ارتفاع سقف هم در نظر گرفته شود. هر چه ارتفاع سقف از میزان 3 متر بیشتر باشد، باید btu کولر گازی هم افزایش یابد.

عایق بودن محیط

یکی از معیارهایی که در کنار انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ باید مورد توجه قرار بگیرد، عایق‌بندی محیط است. کولر گازی سیستمی ‌است که هوای گرم داخل محیط را می‌گیرد و پس از خنک کردن، مجددا به درون محیط می‌فرستد. از این رو اگر محیط از عایق‌بندی مطلوبی برخوردار نباشد، باعث تبادل هوای گرم و سرد بین داخل و خارج محیط می‌شود. در این شرایط کولر گازی برای این که دمای هوای محیط را به میزان دلخواه ساکنان نگاه دارد، باید بیشتر کار کند که در این صورت نیاز به دستگاهی دارید که ظرفیت یا btu آن بالاتر باشد. عایق بودن دیوارها، استفاده از پنجره‌های دوجداره، استفاده از درزگیرها و ….. از جمله اقداماتی است که به وسیله آنها می‌توان محیط را عایق‌بندی کرد.

تعداد درب و پنجره‌های محیط

از دیگر معیارهایی که در انتخاب کولر گازی باید مورد توجه قرار گیرد، تعداد درب و پنجره‌هاست. به طوری که با افزایش تعداد درب و پنجره‌های محیط، تبادل گرمایی با محیط بیرون بیشتر شده که در این شرایط باید دستگاهی انتخاب شود که ظرفیت یا btu آن بالاتر باشد.

دلایل اهمیت انتخاب سایز کولر گازی بر اساس متراژ

ممکن است در نگاه نخست این گونه تصور کنید که هر چه سایز کولر گازی بزرگ‌تر باشد، میزان سرمایش آن بیشتر شده و باعث مطبوع شدن بیشتر هوای محیط می‌شود. اما اگر دقیق‌تر به موضوع بنگریم این تصور نادرست است. زیرا بالاتر بودن ظرفیت و حجم کولر گازی، نمی‌تواند دلیلی بر افزایش بازدهی و تولید سرمایش بیشتر باشد.

دلایل اهمیت انتخاب سایز کولر گازی بر اساس متراژ

از این رو در صورت نامتناسب بودن سایز کولر گازی با حجم محیط، نه تنها کولر گازی بازدهی مطلوبی نخواهد داشت، بلکه باعث افزایش مصرف برق می‌شود که هزینه‌های زیادی باید بابت آن پرداخت کرد. به همین دلیل، انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ یکی از موارد بسیار اساسی در انتخاب و خرید این دستگاه است. در صورتی که انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ فضا صورت نگیرد، مشکلاتی از جمله بالا یا پایین رفتن بیش از حد دمای اتاق، عدم رطوبت‌گیری مناسب از محیط، بالا رفتن مصرف برق و نیز خرابی‌های احتمالی کولر گازی را به بار می‌آورد.

در مقابل، اگر دستگاهی که انتخاب می‌کنید، کوچک‌تر از متراژ محیط باشد و نتواند نیاز مصرف‌کننده را به طور مناسب رفع کند، ممکن است مشکلات دیگری ایجاد شود. از جمله این مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کار کردن پی‌درپی کولر گازی کوچک، باعث خشکی بیش از حد اتاق یا منزل می‌شود.
  • به دلیل این که انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ محیط انجام نشده و دستگاه کوچک‌تر از حجم محیط است، باید دائما کار کند تا دمای محیط را تنظیم کند. در این شرایط روی دستگاه کمپرسور فشار زیادی وارد می‌شود که باعث خرابی‌های پی‌درپی شده، نیاز به انجام تعمیر کولر گازی را به دنبال خواهد داشت.
  • به دلیل این که کولر پی‌درپی هوای محیط را گرفته و خنک کرده و مجددا به محیط انتقال می‌دهد، مصرف برق در طول مدت استفاده بسیار افزایش خواهد یافت.

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ فضا؛ چه سایزی برای متراژهای متفاوت مناسب است؟

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ فضا

در این قسمت به بررسی سایزهای کولر گازی بر اساس btu با توجه به متراژ محیط پرداخته‌ایم. این داده‌ها در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ می‌تواند کمک زیادی به ما کند.

ظرفیت 9000 btu

در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، ظرفیت 9000 btu برای طبقات نورگیر و پشت بام، تا 12 متر مربع و برای طبقات میانی و زیرین تا 15 متر مربع مناسب است.

ظرفیت 12000 btu

ظرفیت 12000 btu در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، برای طبقات نورگیر و پشت بام، تا 17 متر مربع و برای طبقات زیرین و میانی تا 25 متر مربع مناسب است.

ظرفیت 18000 btu

این میزان ظرفیت در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، برای طبقات رو به آفتاب و پشت بام، تا 25 متر مربع و برای طبقات میانی و زیرین تا 35 متر مربع کافی است.

ظرفیت 24000 btu

ظرفیت 24000 btu در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، برای طبقات نورگیر و پشت بام، تا 45 متر مربع و برای طبقات میانی و زیرین تا 55 متر کفایت می‌کند.

ظرفیت 30000 btu

این میزان ظرفیت در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، برای طبقات بالا و نورگیر تا متراژ 60 متر مربع و برای سایر طبقات تا متراژ 70 متر مربع مناسب است.

ظرفیت 36000 btu

در صورتی که کولر گازی ظرفیت 36000 btu را داشته باشد می‌تواند برای طبقات نورگیر و بالا تا 75 متر و برای طبقات میانی و زیرین تا 90 را جوابگو باشد.

ظرفیت 48000 btu

ظرفیت 48000 btu در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، برای واحدهایی که در طبقات بالا و نورگیر قرار دارد تا 95 متر مربع و برای سایر طبقات تا 120 متر مربع می‌تواند مناسب باشد.

داده های جدول زیر می‌تواند به شما در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ کمک زیادی کند.

ظرفیت کولر گازی بر حسب btu طبقات میانی و همکف طبقات نورگیر و پشت بام
9000 تا 15 متر مربع تا 12 متر مربع
12000 تا 25 متر مربع تا 17 متر مربع
18000 تا 35 متر مربع تا 25 متر مربع
24000 تا 50 متر مربع تا 40 متر مربع
30000 تا 60 متر مربع تا 40 متر مربع
32000 تا 70 متر مربع تا 50 متر مربع
45000 تا 75 متر مربع تا 60 متر مربع
60000 تا 100 متر مربع تا 75 متر مربع
90000 تا 150 متر مربع تا 110 متر مربع

کدام کولر گازی بهتر است؛ دیواری یا پنجره‌ای؟

یکی از سوالاتی که ممکن است خریداران به هنگام خرید کولر گازی برایشان ایجاد شود این است که کولر گازی دیواری بهتر است یا پنجره‌ای؟ در پاسخ به این سوال باید این دو مدل کولر گازی را با توجه به برخی معیارها مقایسه کنیم. توجه به این معیارها می‌تواند ما را در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ محیط هم کمک کند. اولین معیار، قدرت خنک‌کنندگی دو دستگاه است. کولر گازی دیواری برای محیط‌های بزرگ‌تر مناسب است، اما کولر گازی پنجره‌ای برای محیط‌های کوچک‌تر با حجم کم همانند یک اتاق کارایی بیشتری دارد. از نظر قیمت، دستگاه‌های دیواری نسبت به مدل‌های پنجره‌ای قیمت بالاتری دارند. از نظر مصرف برق هم کولرهای گازی دیواری یا اسپلیت مصرف انرژی بیشتری دارند.

کدام کولر گازی بهتر است؛ دیواری یا پنجره‌ای؟

معیار دیگر، سر و صدای ایجاد شده هنگام کار کردن است. کولرهای دیواری هنگام کار کردن سر و صدای بسیار کمی تولید می‌کنند. اما مدل‌های پنجره‌ای سر و صدای زیادی دارند. از نظر فضای مورد نیاز برای نصب هم کولرهای گازی اسپلیت یا دیواری به دلیل آن که از دو یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده‌اند، فضای بیشتری نسبت به مدل‌های پنجره‌ای دارند. همچنین سرویس و نگهداری کولرهای دیواری نسبت به مدل های پنجره‌ای نیاز به اقدامات بیشتر بوده و هزینه بیشتری لازم دارد. در مجموع می‌توان گفت اگر قصد انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ محیط را دارید و بین دو مدل دیواری و پنجره‌ای تردید دارید، می‌توانیم بگوییم مدل‌های پنجره‌ای برای متراژ کوچک‌تر و مدل‌های دیواری برای محیط‌های با متراژ بزرگ‌تر مناسب‌تر است.

سخن آخر

در این مقاله کوشش کردیم انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ را برای خوانندگان گرامی مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه دیدید، ضروری است خریداران محترم به هنگام انتخاب کولر گازی حتما به متراژ محیط یا منزل خود و نیز ظرفیت کولر گازی دقت داشته باشند. زیرا اگر انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ محیط صورت نگیرد، بازدهی دستگاه افت خواهد کرد و ضمن افزایش مصرف انرژی، خرابی‌های پی‌درپی در دستگاه ایجاد خواهد شد که در این صورت باید هزینه‌های گزافی را بابت تعمیرات آن پرداخت کرد.

تعمیر کولر گازی در اصفهان

تعمیر کولر گازی در لاهیجان

تعمیر کولر گازی در کرج

تعمیر کولر گازی در رشت

تعمیر کولر گازی در تهران

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.