نکات ایمنی برای استفاده از وسایل گرمایشی و گازسوز

وسایل گرمایشی و گازسوز

هنگامی‌که فصل سرما بخصوص سه ماه زمستان آغاز می‌شود، افزایش سرما موجب استفاده بیشتر مردم از وسایل گرمایشی و گازسوز و البته افزایش مصرف گاز می‌شود؛ بنابراین اگر در درست مصرف کردن گاز و استفاده از وسایل گرمایشی و گازسوز دقت نکنیم، علاوه بر اینکه مناطق محروم دچار کمبود گاز می‌شوند، ممکن است ازنظر ایمنی نیز با خطراتی مواجه شویم.

در این مقاله قصد داریم یک سری نکات ایمنی را برای استفاده از وسایل گرمایشی و گازسوز مرور کنیم.

یکی از خطرات رایج وسایل گرمایشی گازسوز، تولید گاز مونواکسید کربن (co) است. منواکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است که در صورت نفوذ آن در منزل، می‌تواند منجر به مسمومیت و حتی خفگی و مرگ شود.

توجه کنید اگر از وسایل گرمایشی گازسوز استفاده می‌کنید و دچار علائمی مانند سرگیجه و حالت تهوع شدید، این علائم هشداری است که احتمال نفوذ گاز منواکسید کربن در منزل را نشان می‌دهد.

وسایل گرمایشی و گازسوز

اگر علائم گازگرفتگی روبرو شدید

 • دستگاه گرمایشی خود را خاموش کنید.
 • سریعاً درب و پنجره‌های ساختمان را باز کنید.
 • با یک حوله نم‌دار سعی کنید گاز را از فضا خارج کنید تا هوا عوض شود.

اگر با چنین مسئله‌ای مواجه شدید، بهتر است هر چه سریع‌تر مشکلات ایمنی وسیله گرمایشی و گازسوز خود را برطرف کنید (هرچند که این کار را باید قبل از استفاده از وسایل گرمایشی انجام دهید.)

 1. از استاندارد بودن دودکش وسایل گرمایشی و گازسوز خود (مانند بخاری گازی، شومینه، آبگرمان، پکیج و …) اطمینان حاصل کنید.
 2. مطمئن شوید در فضایی که وسایل گرمایشی و گازسوز تعبیه شده است، به‌اندازه کافی گردش هوا وجود دارد (مثلاً می‌توانید تهویه یا فن مناسب نصب کنید).
 3. تأکید می‌کنیم که هرسال قبل از راه‌اندازی بخاری‌های گازی، حتماً مسیر دودکش و لوله بخاری را بررسی کنید که چیزی مانع از عبور هوا در آن نشود.

روشی برای بررسی باز بودن مسیر لوله و دودکش وسایل گرمایشی و گازسوز

یک راه‌حل ساده برای تست عبور هوا از لوله بخاری این است که درب لوله بخاری را بردارید، فندک را روشن کنید و جلوی ورودی لوله بخاری قرار دهید، اگر شعله فندک به سمت داخل لوله کشیده شد، نشان‌دهنده عبور هوا از داخل آن است. در غیر این صورت اگر شعله به سمت داخل لوله کشیده نشد، احتمال اینکه لوله بخاری مسدود باشد زیاد است.

دقت کنید در خیلی از شهرهایی که پرندگان مهاجر مانند لک‌لک‌ها در فصول سرما در آنجا اسکان می‌کنند، احتمال اینکه بر روی دودکش لانه بسازند و راه دودکش را مسدود سازند، بسیار زیاد است.

وسایل گرمایشی و گازسوز

پس بازهم تأکید می‌کنیم که حتماً از باز بودن لوله بخاری و سلامت دودکش وسایل گرمایشی و گازسوز اطمینان حاصل کنید.

 1. هنگامی‌که می‌خواهید یک وسیله گرمایشی یا گازسوز بخرید، حتماً مطمئن شوید از برندی خریداری کنید که تمام استانداردهای ایمنی را رعایت می‌کند.
 2. همیشه رنگ شعله بخاری آبگرمان و هر وسیله گازسوز دیگر را بررسی کنید.
 • اگر شعله آبی می‌سوزد، گاز به‌اندازه کافی هوا برای احتراق دارد و به‌درستی می‌سوزد.
 • اگر شعله نارنجی می‌سوزد، نشان‌دهنده این است که دستگاه گازسوز شما (آبگرمان، پکیج، بخاری گازی و …) به‌موقع سرویس نشده و ناخالصی‌هایی در مسیر سوختن گاز وجود دارد که باعث نارنجی شدن شعله آن شده است.
 • اگر شعله زرد می‌سوزد نشان‌دهنده عدم وجود هوای لازم برای درست سوختن گاز است. یکی از علائم آن وجود گاز منواکسید کربن در مسیر دودکش است.

برای هر گونه سرویس و تعمیر پکیج  می توانید از طریق پر کردن فرم ثبت سفارش آنلاین و یا از طریق تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید.

وسایل گرمایشی و گازسوز
وسایل گرمایشی و گازسوز
وسایل گرمایشی و گازسوز
 1. شلنگ گازی که برای وسایل گازسوز استفاده می‌کنید، باید داری طول استاندارد باشد. نباید خیلی بلند و یا کوتاه باشد. حداکثر طول شلنگ گاز برای وسایل گازسوز 120 سانتی‌متر است.

وسایل گرمایشی و گازسوز

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.