استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

معرفی اجزای کولر گازی؛ مهمترین قطعات کولرگازی کدامند؟

معرفی اجزای کولر گازی؛ مهمترین قطعات کولرگازی کدامند؟

اجزای کولر گازی به دو بخش مکانیکی و الکترونیکی تقسیم می‌شود. همکاری صحیح اجزای داخلی کولرگازی، باعث کارکرد مطلوب و بهینه این دستگاه می‌شود. با شناخت هریک از اجزا و قطعات کولرگازی، می‌توان هرگونه ایراد در آن را شناسایی و به موقع برطرف کرد تا آسیب جدی به دستگاه وارد نشود. اجزای مکانیکی کولرگازی شامل لوله مویی، گاز مبرد (گاز خنک)، اواپراتور (خنک کننده)، کندانسور (تقطیرکننده) و کمپرسور (موتور کولرگازی) است.

برد الکتریکی دستگاه، فیوز حرارتی اتوماتیک، خازن، تابلو برق، سنسورهای کولرگازی و الکتروموتور فن همراه با پروانه، از جمله اجزای الکترونیکی کولر گازی هستند.

بررسی اجزای کولر گازی

باتوجه به آنکه شناخت اجزای کولر گازی، به عیب یابی و رفع دقیق‌تر ایرادات دستگاه کمک می‌کند، در ادامه به معرفی کامل اجزای مکانیکی و الکترونیکی و همچنین اجزای داخلی و خارجی کولرگازی پرداخته‌ایم:

دسته بندی از لحاظ ظاهر:

  • اجزای داخلی کولر گازی: منظور از بخش داخلی، تجهیزاتی است که داخل کولر گازی قرار می‌گیرند. مانند فن خنک کننده، فیلتر هوا، دریچه، لوله تخلیه و اواپراتور.
  • اجزای خارجی کولر گازی: منظور از بخش خارجی، اجزایی است که بیرون از محیط مورد نظر قرار می‌گیرند. مانند موتور یا کمپرسور، فن، تقطیرکننده، لوله مویین.

دسته بندی از لحاظ فنی:

  • اجزای مکانیکی
  • اجزای الکترونیکی

هریک از قطعات کولرگازی ممکن است پس از مدتی نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشند. در صورت بروز مشکل در هریک از اجزای کولر گازی اعم از قطعات مکانیکی یا الکترونیکی، می‌توانید از یک مرکز معتبر تعمیر کولر گازی کمک بگیرید.

قطعات مکانیکی کولر گازی

لوله مویی، گاز مبرد (گاز خنک کننده)، اواپراتور (خنک کننده)، کندانسور (تقطیرکننده) و کمپرسور (موتور کولرگازی) و … شامل اجزای مکانیکی کولر گازی است که در ادامه به توضیح آنها پرداخته ایم:

کمپرسور (موتور کولرگازی)

کمپرسور (موتور کولرگازی)

کمپرسور یا موتور، از اصلی‌ترین اجزای کولر گازی است. کمپرسور با بیرون کشیدن گاز از اواپراتور و رانش به سمت کندانسور، به منظور ایجاد سرمایش و هوای خنک، بخش اصلی این سیستم محسوب می‌شود.

کمپرسور کولر گازی دارای انواع مختلفی از جمله، کمپرسور پیستونی، کمپرسور روتاری و کمپرسور اسکرال است. کم صداترین نوع کمپرسور، کمپرسور اسکرال است.

 

کندانسور کولر گازی (تقطیر کننده)

کندانسور (تقطیر کننده)

کندانسور کولر گازی یا تقطیرکننده، از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی‌ ساخته شده است. وظیفه اصلی این بخش از کولرگازی دفع سرما در حالت گرمایش و جذب گرمای ماده مبرد در حالت سرمایش است.

توصیه می‌شود کندانسور کولرگازی را هر چند وقت یک بار تمیز کنید تا گرد و غبار موجود روی بدنه آن از بین برود. ورود گرد و غبار به داحل کندانسور، باعث اختلال در کارکرد و ایجاد مشکل برای دستگاه شما می‌شود.

بیشتر بخوانید: نحوه شستشوی کندانسور و پنل بیرونی کولر گازی

اواپراتور کولر گازی (خنک کننده)

اواپراتور کولر گازی (خنک کننده)

اواپراتور یکی از اجزای کولر گازی است که در قسمت داخلی دستگاه قرار دارد. اواپراتور، در حالت سرمایش وظیفه جذب هوای گرم و بیرون دادن هوای خنک و در حالت گرمایش، وظیفه جذب هوای سرد و دادن هوای گرم را دارد.

گاز مبرد کولر گازی (گاز خنک کننده)

گاز مبرد کولر گازی (گاز خنک کننده)

گاز خنک کننده کولر گازی پس از دریافت گرمای محیط، از حالت مایع به گاز تبدیل می‌شود. سپس در قسمت کندانسور با پس دادن گرما، مجدد به حالت مایع تبدیل می‌شود. گاز مبرد با تبدیل شدن از حالت مایع به بخار و بالعکس، فرآیند خنک سازی را انجام می‌دهد.

لوله مویی کولر گازی

لوله مویی (اکسپنشن)

از دیگر اجزای کولرگازی، لوله مویی یا اکسپنشن است و بین خروجی تا ابتدای اواپراتور قرار دارد. وظیفه اصلی لوله مویی، کاهش فشار گاز خنک کننده (مبرد) و انتقال آن به اواپراتور و فراهم کردن شرایط لازم برای تبخیر آن است.

لوله تخلیه کولرگازی

لوله تخلیه

لوله تخلیه کولرگازی به قسمت های خارج از اتاق متصل هستند که از طریق آنها آب خارج شده و مانع سر ریزشدن آب و آسیب به سایر قطعات کولر گازی می‌شود.

فیلتر تصفیه هوای کولر گازی

فیلتر تصفیه هوای کولر گازی

یکی دیگر از قطعات کولر گازی، فیلتر تصفیه هواست که با جداکردن ذرات گرد و غبار از هوا باعث تمیزشدن هوای محیط می‌شود. چون فیلتر هوای کولر گازی به مرور زمان کثیف می‌شود، لازم است پس از مدتی بررسی و در صورت نیاز تمیز یا تعویض شود تا کولرگازی شما عملکرد بهتری داشته باشد. با مطالعه مقاله نحوه تمیز کردن کولر گازی به راحتی کولر گازی خود را تمیز کنید.

اجزای الکترونیکی کولر گازی

اجزای الکترونیکی کولر گازی شامل برد الکتریکی دستگاه، فیوز حرارتی اتوماتیک، خازن، تابلو برق، سنسورهای کولرگازی و الکتروموتور فن همراه با پروانه، می‌شود. در ادامه توضیحاتی در مورد قطعات الکترونیکی کولر گازی ارائه داده شده است:

برد الکتریکی

برد الکتریکی یکی از مهم‌ترین اجزای کولرگازی است که وظیفه کنترل سرعت فن دستگاه، خاموش و روشن شدن کولر گازی، فعال سازی کمپرسور و به طور کلی وظیفه کنترل عملکرد قسمت های مختلف کولرگازی را برعهده دارد.

فیوز حرارتی

فیوز حرارتی کولر گازی از اجزای حفاظتی است و از موتور کولرگازی در برابر حرارت زیاد، نوسانات برق و دیگر موارد الکتریکی محافظت می‌کند.

خازن

یکی از قطعات کولر گازی، خازن است و از اصلی‌ترین وظایف آن، افزایش قدرت و سرعت در زمان راه اندازی کمپرسور (موتور کولرگازی) است. خازن در راه اندازی و کارکرد موتور فن کولرگازی نیز نقش مهمی‌ دارد.

سنسور تنظیم دما

سنسور تنطیم دما معمولا روی اواپراتور نصب شده و برای تنظیم دمای محیط و کنترل برودت استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: سنسور کولر گازی

تابلو برق

تابلو برق، برق مورد نیاز را برای بخش های الکتریکی کولر گازی تامین می‌کند.

الکتروموتور

از دیگر قطعات کولر گازی، الکتروموتور است که باعث چرخش و کنترل سرعت پروانه فن می‌شود.

کلام پایانی

اجزای کولر گازی به دو بخش مکانیکی و الکترونیکی تقسیم می‌شود. از مهم‌ترین اجزای مکانیکی، می‌توان به گاز خنک کننده، موتور، اواپراتور اشاره کرد. برد، خازن، سنسور، فیوز حرارتی و … از اجزای الکترونیکی کولر گازی به شمار می‌روند. آشنایی با قطعات و اجزای کولرگازی به شما کمک می‌کند در زمان وقوع مشکل بتوانید دستگاه را عیب یابی کنید. توصیه می‌شود برای جلوگیری از آسیب به قطعات دستگاه و تعمیر بدون نقص آن، حتما از یک تکنسین متخصص راهنمایی بگیرید.

سوالات متداول

کمپرسور یکی از مهم‌ترین اجزای کولر گازی است. خراب شدن خازن یا از کار افتادن ترموستات می‌تواند علت از کار افتادن موتور کولر گازی باشد که لازم است توسط تکنسین متخصص عیب یابی و برطرف شود.

سنسور تنطیم دما معمولا روی اواپراتور نصب شده و برای تنظیم دمای محیط و کنترل برودت استفاده می‌شود.

برد الکتریکی یکی از اجزای کولر گازی است و وظیفه کنترل سرعت فن دستگاه، خاموش و روشن شدن کولرگازی، فعال سازی کمپرسور و به طور کلی وظیفه کنترل عملکرد قسمت های مختلف دستگاه را بر عهده دارد.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.