طرز استفاده و عملکرد دکمه های لباسشویی ال جی، سامسونگ، بوش و…

طرز استفاده از لباسشویی و عملکرد دکمه های لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش

شستشوی لباس ها، پارچه ها و پتوها یکی از پرزحمت ترین، وقت گیرترین و کلافه کننده ترین کارهای خانه به شمار می رود و از این بابت شاید بتوان ماشین لباسشویی را یکی از بهترین اختراعات بشری نام برد. لباسشویی های اتوماتیک امروزی با انجام تمامی مراحل شستشو آنهم تنها با فشار دادن چند کلید، شما را از اتلاف زمان بسیار و انجام دادن کاری پرزحمت آسوده کرده اند. با این حال در صورتی که طرز استفاده از لباسشویی را بلد نباشید و در انتخاب همین چند کلید دچار اشتباه شوید، ممکن است به لباس های خود آسیب رسانده و حتی موجب استهلاک بیش از اندازه دستگاه شوید.

در این مطلب از کاراباما قصد داریم تا به صورت کامل و با ارائه تصاویر راهنما، طرز استفاده از لباسشویی و عملکرد دکمه های ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ، بوش و… را برای شما عزیزان شرح دهیم. در این آموزش با در نظر گرفتن چندین مدل مختلف از صفحه کاربری یا صفحه نمایش لباسشویی های ال جی، سامسونگ و بوش به توضیح تمامی کلیدها و معنای کلمات روی لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش خواهیم پرداخت. بنابراین این آموزش بعنوان جامع ترین آموزش ممکن برای تمامی مدل های مختلف لباسشویی های ال جی، سامسونگ و بوش قابل استفاده است. همچنین با معرفی برنامه های شستشوی لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش قصد داریم تا تمامی چرخه های شستشوی مختلف در مدل های گوناگون لباسشویی را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

در صورتی که ماشین لباسشویی شما در انجام عملکرد دکمه ها دچار ایراد یا خرابی شده و یا هیچ یک از دکمه ها کار نمی کنند، سریعا با متخصصان تعمیر لباسشویی در کاراباما تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت متخصصین مجرب ما در منزل شما حاضر شوند. علاوه بر این، می توانید با مراجعه به مطلب عیب یابی لباسشویی در رابطه با مشکلات رایج لباسشویی خود اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

طرز استفاده از ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش

پس از نصب صحیح لباسشویی ال جی و یا سایر برندها، نوبت به طرز استفاده صحیح از دستگاه می رسد. شاید به نظر ساده بیاید اما بسیاری از افراد طرز صحیح استفاده از ماشین لباسشویی خود را نمی دانند. بسیاری در انتخاب برنامه شستشو دچار اشتباه می شوند. برخی نیز با قرار دادن لباس های حساس و ظریف و یا چیزهایی که نباید در ماشین لباسشویی قرار دهند، نه تنها به لباس های خود بلکه به دستگاه نیز آسیب می رسانند. برخی نیز مراقبت از دستگاه را به طور کلی نادیده گرفته و هر گونه اشتباهی را در استفاده از لباسشویی خود مرتکب می شوند. طرز استفاده از ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش به صورت صحیح و اصولی امری نه چندان پیچیده و کاملا واضح است که در این بخش به آن خواهیم پرداخت.

فرآیند شستشوی لباس ها با ریختن مقدار مناسب پودر لباسشویی و یا مشابه های آن در محفظه جاپودری دستگاه آغاز می شود (قرص و مایع لباسشویی). معمولا پودر را باید در قسمت وسط یا بخش بزرگتر محفظه جاپودری ریخت. دستگاه پس از شروع فرآیند و آبکشی اولیه لباسها، پودر ریخته شده در این قسمت را به داخل دیگ انتقال می دهد.

 

محفظه جاپودری ماشین لباسشویی

بسیاری از ماشین های لباسشویی، چند قسمت مختلف برای ریختن پودر دارند که این قسمت ها به منظور تکرار فرآیند شستشو و یا جهت پیش شستشو تعبیه شده است. یعنی دستگاه می تواند پس از یکبار پودرگیری و شستشو و آبکشی، مجددا این فرآیند را تکرار نماید. در صورتی که چنین قصدی دارید، قسمت های دیگر را نیز به مقدار مناسب پودر بریزید. همچنین اگر تمایل به استفاده از نرم کننده دارید، باید آن را در قسمت مخصوص مایع نرم کننده بریزید.

پس از ریختن پودر محفظه جاپودری را آرام ببندید و پس از قرار دادن لباس ها در داخل سبد یا دیگ، لباسشویی را با فشار دادن کلید Power روشن کنید. حال با توجه به مقدار لباسها و جنس آنها باید برنامه مناسب را انتخاب کنید. همچنین اگر تنظیمات دیگری همچون آبکشی اضافی، خشک کن، قابلیت ضد چروک و… مدنظر دارید، به عنوان آپشن های اضافی که ممکن است مدت زمان سیکل شستشو را نیز افزایش دهند، آنها را انتخاب کنید. تمامی این تنظیمات به کمک کلیدها یا دکمه ها و یا ولوم چرخان در جلوی دستگاه انجام می گیرد.

در نهایت با انتخاب کلید Start یا شروع، فرآیند شستشو به صورت اتوماتیک آغاز می گردد و تنها پس از اتمام کامل سیکل شستشو، درب دستگاه را می توان باز نمود.

توجه کنید که در بسیاری از مدل های لباسشویی، در اواسط فرآیند شستشو امکان توقف وجود ندارد. پس از شروع سیکل باز کردن محفظه جاپودری اشتباه است و باز کردن درب لباسشویی برای اضافه نمودن لباس نیز ممکن نیست. البته لازم به ذکر است که برخی از مدل های جدید لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش این قابلیت را دارند که در وسط کار متوقف شده و به لباس های داخل سبد اضافه کرد.

عملکرد دکمه های لباسشویی ال جی

با بررسی بیش از ده ها مدل مختلف لباسشویی های ال جی و پنل کنترلی هر یک، چهار مدل مختلف از آنها را برای شما عزیزان انتخاب کرده ایم و قصد داریم تا تمامی دکمه ها و کلیدهای موجود در پنل کنترلی آنها را توضیح دهیم. به دلیل تشابه و یکسان بودن عبارات و کلمات روی لباسشویی های ال جی، استفاده از این آموزش برای تمامی مدل های ال جی امکان پذیر است.

نمونه اول دکمه ها و پنل کنترلی لباسشویی ال جی:

دکمه های روی ماشین لباسشویی ال جی سری اول

۱- کلید پاور (Power):

با فشردن این کلید لباسشویی روشن و خاموش می شود.

۲- کلید شروع/ توقف (Start/Pause):

با فشار دادن دکمه شروع یا توقف، امکان آغاز سیکل شستشو و یا متوقف ساختن آن را دارید. در صورتی که عمل توقف انتخاب شده باشد و یا در پایان سیکل شستشو باشید، به مدت ۱ الی ۲ دقیقه درب باز نخواهد شد.

۳- صفحه نمایش (Display):

 • صفحه نمایش مواردی چون تنظیمات، زمان باقیمانده، قابلیت های دلخواه و پیامهای وضعیت دستگاه را نمایش می دهد. زمانی که دستگاه روشن باشد، تنظیمات پیش فرض بر روی صفحه نمایش روشن می شوند.
 • صفحه نمایش زمان باقیمانده را در نمایشگر دیجیتال نشان می دهد. در زمانیکه دستگاه بصورت اتوماتیک مشغول محاسبه وزن سبد لباسها می باشد، چشمک زدن یا حالت تشخیص روی خواهد داد.
 • با توجه به مدل لباسشویی، اعداد مربوط به دور چرخش دستگاه ممکن است متفاوت باشند.

۴- ولوم برنامه ها (Program Knob):

برنامه های مختلف بر اساس نوع لباس ها وجود دارند که به کمک ولوم چرخشی قابل انتخاب هستند. با انتخاب هر یک از برنامه ها لامپ مربوط به آن روشن می شود.

۵- تنظیمات دلخواه (Options):

این بخش امکان انتخاب تنظیمات اضافی را به صورت دلخواه به شما می دهد که در صورت انتخاب شدن هر یک، چراغ مربوط به آن روشن می شود. با استفاده از این کلیدها می توانید تنظیمات دلخواه را پس از انتخاب برنامه اصلی شستشو اعمال نمایید.

برنامه های خشک کن در این مدل:

علامت های خشک کن بر روی لباسشویی ال جی

 1. عادی یا نرمال: پارچه های پنبه ای و کتان مانند حوله های پنبه ای، تیشرت و البسه کتان – این گزینه را برای کاهش زمان و انرژی مصرفی در هنگام سیکل خشک کردن لباس ها انتخاب کنید.
 2. آماده اتو: برای البسه کتان و پنبه ای که در انتهای سیکل آماده اتو باشند – برای اینکه لباسها آماده و به راحتی قابل اتو باشند، خشک کردن را در شرایط مرطوب اتمام می کند.
 3. دمای پایین: برای پارچه های حساس و ظریف و الیاف مصنوعی مناسب برای برنامه های ضد چروک و ترکیبی – برای کاهش صدمات وارده به لباسها در دمای پایین خشک می کند.
 4. نرمال بهینه: مشابه با برنامه خشک کن عادی با قابلیت مصرف انرژی کمتر.

نکته:

 • انتخاب زمان سیکل خشک کن با توجه به حجم البسه قابل تغییر است. پیشنهاد می شود برای ۱٫۵ کیلو لباس زمان ۶۰ دقیقه انتخاب گردد.
 • جهت اطمینان از نتایج خشک کن عالی، بیشترین دور چرخش دستگاه را در سیکل شستشو انتخاب نمایید.
 • در صورتی که ماکزیمم حد البسه در سیکل خشک کن رعایت شده باشد، می توان به صورت پشت سر هم (شستشو+خشک کن) از دستگاه استفاده نمود.

نشانه ها و علامت های روی نمایشگر این مدل لباسشویی ال جی:

علامت ها و نشانه های روی لباسشویی ال جی

شکل d: افزودن البسه یا Add Item

شکل e: شستشوی دیگ یا Tub Clean

شکل f: خشک کردن یا Dry

شکل a: پیش شستشو یا Pre Wash

شکل b: ضد چین و چروک یا Crease Care

شکل c: آبکشی اضافی یا +Rinse

نمونه دوم دکمه ها و پنل کنترلی لباسشویی ال جی:

دکمه های روی ماشین لباسشویی ال جی سری دوم

7- دکمه پیش شستشو یا خیس خوردن
۸- دکمه حداکثر توان
۹- دکمه ضد چروک
۱۰- دکمه های مربوط به قفل کودک
۱۱- دکمه های مربوط به شستشوی دیگ
۱۲- دکمه تاخیر زمانی

1- ولوم یا گردونه برنامه ها
۲- دکمه شروع/ مکث
۳- دکمه خشک کن یا چرخش
۴- دکمه انتخاب دما
۵- دکمه روشن/ خاموش
۶- دکمه آبکشی بهداشتی

نکته:

 • هنگامی که عبارت Detecting یا تشخیص در صفحه نمایش ظاهر شود، درام لباسشویی به آرامی چرخیده و میزان لباس های موجود را تشخیص می دهد که چند ثانیه طول می کشد. این قابلیت در حالت های Cotton، Cotton Eco، Mix، Easy Care، Skin Care و Baby Care امکان پذیر است.
 • در مدل های مختلف این سری، ماکزیمم سرعت چرخش دیگ یا همان خشک کن (۱۴۰۰ دور بر دقیقه) متغیر بوده و در برخی ۱۰۰۰ و در برخی دیگر ۱۲۰۰ دور بر دقیقه است.
 • در صورتی که کلید چرخش یا Spin پس از چندبار فشار دادن بر روی حالت Rinse Hold قرار بگیرد، لباس ها پس از آبکشی بدون ورود به مرحله خشک کردن، در آب غوطه ور می مانند.

نمونه سوم دکمه ها و پنل کنترلی لباسشویی ال جی:

دکمه های روی ماشین لباسشویی ال جی سری سوم

نکته:

 • این مدل از لباسشویی های ال جی دارای صفحه لمسی بوده و با لمس کلیدها می توان هر یک از آنان را انتخاب نمود که در این صورت چراغ کلید انتخاب شده روشن خواهد شد.
 • برای شروع سیکل شستشو و یا توقف موقت آن از دکمه Start/ Pause استفاده می شود. در حالت مکث، پس از گذشت ۴ دقیقه لباسشویی به صورت خودکار خاموش می شود.
 • برنامه شستشوی سریع یا Turbo Wash از تنظیمات اضافی این مدل لباسشویی های ال جی بوده که مشابه با برنامه Intensive 60 در مدل های دیگر است و البسه را در کمتر از یک ساعت می شوید.

علامت ها و نشانه های روی نمایشگر این مدل:

نشانه ها و علامت های روی لباسشویی ال جی

شکل e: شستشو یا Wash

شکل f: شستشوی تمام قدرت یا Intensive

شکل g: شستشوی سریع یا Turbo Wash

شکل h: شستشو و مکث یا Rinse+hold

شکل a: پیش شستشو یا Pre Wash

شکل b: شستشوی بهداشتی یا Medic Rinse

شکل c: برنامه دلخواه یا Favorite

شکل d: تاخیر زمانی یا Time Delay

نمونه چهارم دکمه ها و پنل کنترلی لباسشویی ال جی:

دکمه های روی ماشین لباسشویی ال جی سری چهارم

7- دکمه پیش شستشو یا خیس خوردن
۸- دکمه ضد چروک و چین خوردگی
۹- قفل کودک
۱۰- دکمه روشن/ خاموش
۱۱- دکمه تاخیر زمانی

1- ولوم انتخاب برنامه ها
۲- دکمه شروع/ توقف
۳- دکمه خشک کن یا چرخش و تخلیه
۴- دکمه آبکشی بهداشتی
۵- دکمه عملکرد شستشوی قوی (حداکثر توان)
۶- دکمه آبکشی اضافی

عملکرد دکمه های لباسشویی سامسونگ

در این قسمت سه نمونه مختلف از پنل کنترلی لباسشویی های سامسونگ را برای شما عزیزان انتخاب کرده ایم. در هر یک از این سه نمونه پنل کنترلی به بررسی تمامی دکمه ها و کلیدهای موجود می پردازیم و معنی عبارات و کلمات روی لباسشویی سامسونگ را توضیح خواهیم داد. همچنین به دلیل تشابه کلمات روی لباسشویی های سامسونگ، می توان از این آموزش برای تمامی مدل های سامسونگ استفاده نمود.

نمونه اول دکمه ها و پنل کنترلی لباسشویی سامسونگ:

دکمه های روی ماشین لباسشویی سامسونگ سری اول

6- دکمه شستشوی بهینه
۸- دکمه استارت یا شروع
۹- ولوم انتخاب سرعت چرخش
۱۰- ولوم انتخاب برنامه های شستشو

1- محفظه جاپودری
۲- چراغ های راهبری دستگاه
۳- دکمه شستشوی سریع
۴- دکمه آبکشی اضافی
۵- دکمه پیش شستشو

نکته:

 • این مدل از پنل کنترلی از مدل های قدیمی سامسونگ است که دارای دو ولوم چرخنده می باشد.
 • در این مدل پس از روشن کردن دستگاه و قرار دادن البسه و ریختن پودر در ماشین، با چرخاندن ولوم برنامه ها به برنامه مورد نظر و سپس چرخاندن ولوم سرعت، تنظیمات اولیه را انتخاب می کنید. سپس تنظیمات اضافی را انتخاب کرده و کلید شروع را می فشارید.
 • چراغ های LED با توجه به برنامه انتخابی و گزینه های اضافی، به صورت تکی و یا گروهی روشن می شوند.

برنامه های شستشو بر روی ولوم برنامه ها، به صورت عدد مشخص شده اند که بر روی محفظه جاپودری راهنمای برنامه ها قرار دارد که به شرح زیر است:

9- الیاف مصنوعی، دمای ۳۰ درجه
۱۰- البسه حساس و ظریف، دمای ۴۰ درجه
۱۱- البسه پشمی، دمای ۳۰ درجه
۱۲- البسه پشمی، بدون حرارت
۱۳- آبکشی و چرخش یا آبگیری
۱۴- چرخش یا آبگیری
۱۵- تخلیه

1- البسه پنبه ای سفید، دمای ۹۵ درجه
۲- البسه پنبه ای سفید، دمای ۶۰ درجه
۳- البسه پنبه ای سفید، دمای ۴۰ درجه
۴- البسه پنبه ای سفید، دمای ۳۰ درجه
۵- البسه پنبه بدون تغییر رنگ، دمای ۶۰ درجه
۶- البسه پنبه با تغییر رنگ، دمای ۴۰ درجه
۷- الیاف مصنوعی، دمای ۶۰ درجه
۸- الیاف مصنوعی، دمای ۴۰ درجه

نمونه دوم دکمه ها و پنل کنترلی لباسشویی سامسونگ:

دکمه های روی ماشین لباسشویی سامسونگ سری دوم

8- دکمه گزینه های انتخابی
۹- دکمه شستشوی سریع
۱۰- دکمه شستشوی بهینه در حباب
۱۱- دکمه شروع/ توقف
۱۲- دکمه سیکل شستشوی دلخواه
۱۳- دکمه روشن و خاموش لباسشویی

1- نمایشگر دیجیتال
۲- ولوم انتخاب برنامه
۳- دکمه پیش شستشو
۴- دکمه تاخیر زمانی
۵- دکمه انتخاب دما
۶- دکمه آبکشی
۷- دکمه چرخش یا آبگیری

نکته:

 • دکمه گزینه های انتخابی یا Options در این سری از لباسشویی های سامسونگ، قابلیت هایی را به چرخه شستشوی اصلی اضافه می نماید که شامل موارد زیر است:

۱- اتوکشی آسان (Easy Iron)
۲- خیساندن (Soak)
۳- شستشوی شدید (Intensive)
۴- ترکیبی (۴ حالت، ترکیبی از ۱و۲و۳)

 • دکمه شستشوی بهینه در حباب به طو پیش فرض فعال است و برای غیرفعال کردن آن کافیست یکبار فشار داده شود.

نمونه سوم دکمه ها و پنل کنترلی لباسشویی سامسونگ:

دکمه های روی ماشین لباسشویی سامسونگ سری سوم

7- دکمه فعال/ غیر فعال کردن قابلیت لکه زدایی حبابی
۸- دکمه انتخاب گزینه های اضافی
۹- دکمه انتخاب تاخیر زمانی
۱۰- دکمه شروع/ توقف
۱۱- دکمه روشن/ خاموش دستگاه

1- ولوم انتخاب برنامه
۲- نمایشگر برنامه، زمان، کدهای خطا و…
۳- دکمه انتخاب دما
۴- دکمه انتخاب تعداد مراتب آبکشی (تا نهایت ۵ مرتبه)
۵- دکمه انتخاب سرعت چرخش یک برنامه (۳ حالت)
۶- دکمه انتخاب نحوه خشک کردن البسه

نکته:

 • دکمه انتخاب سرعت چرخش ۳ حالت دارد:

حفظ آبکشی (Rinse Hold): مرحله آخر آبکشی تعلیق شده و البسه در درون آب نگه داشته میشوند تا یک برنامه چرخش یا تخلیه انتخاب شود.
بدون چرخش (No Spin): پس از آخرین چرخه تخلیه آب، دیگ لباسشویی نخواهد چرخید.
چرخش (Spin Only): با نگه داشتن دکمه چرخش به مدت ۳ ثانیه چرخه چرخش فعال می شود. هنگامی که زمان و سرعت چرخش بر روی نمایشگر ظاهر شد، با فشار دادن مکرر دکمه چرخش، سرعت مورد نظر را انتخاب نمایید. سپس دکمه شروع/ توقف را فشار دهید.

 • دکمه گزینه های اضافی (Options): با توجه به نوع برنامه می توان از میان پیش شستشو (Prewash)، شستشوی شدید (Intensive) و حالت های ترکیبی و غیره انتخاب نمود.

عملکرد دکمه های لباسشویی بوش

در این بخش پنل کنترلی لباسشویی های بوش را بررسی کرده و سه مدل را بعنوان نمونه برای شما آورده ایم. تمامی دکمه ها و کلمات روی لباسشویی بوش را توضیح داده و نحوه استفاده از لباسشویی های بوش را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد. همچنین به دلیل تشابه و یکسان بودن عبارات و کلمات روی لباسشویی های بوش می توان از این آموزش برای تمامی مدل های لباسشویی بوش استفاده نمود.

نمونه اول دکمه ها و پنل کنترلی لباسشویی بوش:

دکمه های روی ماشین لباسشویی بوش سری اول

+ اتوکشی آسان (Easy Iron)
۵- تغییرات در تنظیمات پیش فرض برنامه
+ دما (Temperature)
+ سرعت چرخش (Spin)
+ زمان آماده به کار (Ready In)
۶- دکمه قفل کودک
۷- دکمه شروع/ توقف
۸- نمایشگر دستگاه

1- کلید روشن/ خاموش لباسشویی
۲- ولوم انتخاب برنامه
۳- دکمه تنظیمات i-Dos
۴- تنظیمات اضافی برنامه شستشو شامل:
+ شستشوی بهینه (EcoPerfect)
+ شستشوی سریع (SpeedPerfect)
+ پیش شستشو (Prewash)
+ آبکشی اضافی (Rinse Plus)

 • جزئیات صفحه نمایش:

صفحه نمایش لباسشویی بوش

۱- تنظیمات i-Dos: سیستم تقسیم هوشمند (i-Dos) برای تعیین مقدار ماده شوینده به شما کمک می نماید تا در مصرف شوینده و آب صرفه جویی نمایید.
+ نرم کننده (a): نشان دهنده میزان ماده نرم کننده لازم برای شستشو. ۳ حالت دارد. یک خط برای البسه شستنی نرم، دو خط برای البسه معمولی و سه خط برای البسه بسیار نرم.
+ ماده شوینده (b): سه حالت دارد. یک خط برای شستشوی البسه با درجه کثیفی کم، دو خط برای شستشوی البسه با درجه کثیفی متوسط و سه خط برای شستشوی البسه با درجه کثیفی زیاد.

۲- دما به درجه سانتیگراد: نشان دهنده دما به درجه سانتی گراد تا ۹۰ درجه. علامت c نشان دهنده دمای پایین (سرد) می باشد.

۳- سرعت چرخش به rpm (دور بر دقیقه): نشانگر سرعت چرخش دستگاه است. معمولا ۰ تا ۱۶۰۰ که البته میزان حداکثری به مدل و نوع برنامه بستگی دارد.
+ در صورتی که سرعت چرخش ۰ باشد تنها تخلیه صورت می گیرد.
+ در صورت نمایش علامت d، توقف آبکشی یا Rinse Stop انتخاب شده است.

۴- زمان آماده به کار: زمان باقیمانده تا پایان سیکل شستشو را نمایش می دهد.
+ مقدار پایه شوینده را به میلی لیتر نمایش می دهد.
+ میزان بارگیری پیشنهادی را برای برنامه مورد نظر بر اساس وزن (کیلوگرم) نمایش می دهد.

۵- اطلاعات مربوط به مصرف آب (e) و انرژی (f): اطلاعاتی را در مورد مصرف آب (علامت e) و انرژی (علامت f) برنامه انتخاب شده بر اساس تعداد چراغ های روشن شده نشان می دهد. تعداد چراغ های بیشتر به منزله مصرف بیشتر است.

 

 • علامت های روی صفحه نمایش:

علامت های روی صفحه نمایش لباسشویی بوش

علامت A: این علامت که شبیه به کشوی ماده شوینده یا محفظه جاپودری لباسشویی است، در صورت روشن شدن به معنی بیرون بودن و باز بودن کشو بوده و در صورتی که در اواسط برنامه شروع به چشمک نماید به این معنیست که کشو یا محفظه جاپودری درست بسته نشده است.

علامت B: روشن شدن علامت درب لباسشویی بر روی نمایشگر لباسشویی به معنی باز بودن درب است. در صورتی که در اواسط یک برنامه این علامت چشمک بزند به معنی بسته نشدن صحیح درب می باشد.

علامت C: علامت شیر آب بر روی لباسشویی زمانی روشن می شود که شیر آب باز نشده و یا فشار کم باشد. اگر در اواسط برنامه این علامت شروع به چشمک زدن نماید، خبر از افت زیاد فشار آب می دهد.

علامت D: این علامت مربوط به سیستم تشخیص کف یا Foam Detection است. در صورت روشن شدن این چراغ بر روی نمایشگر لباسشویی، وجود کف بسیار در چرخه شستشو اطلاع داده می شود که دستگاه به صورت خودکار با اضافه نمودن یک چرخه آبکشی اضافی کف ها را تخلیه می نماید. به این ترتیب برای شستشوی بعدی با حجم البسه مشابه، لازم است تا از ماده شوینده کمتری استفاده کنید.

علامت E: روشن شدن علامت کلید بر روی نمایشگر به معنای فعال شدن قابلیت قفل کودک است. در صورتی که قفل کودک فعال بوده و انتخابگر برنامه تنظیم شود، علامت مورد نظر چشمک می زند.

علامت F: این علامت مربوط به عمل پیش شستشو یا Prewash است.

علامت G: علامت مربوط به عمل شستشو می باشد.

علامت H: این علامت مربوط به عمل آبکشی یا Rinse می باشد.

علامت I: این علامت مربوط به عمل چرخش یا Spin است.

نمونه دوم دکمه ها و پنل کنترلی لباسشویی بوش:

دکمه های روی ماشین لباسشویی بوش سری دوم

۱- دکمه های انتخاب دما (Temp.)، سرعت چرخش (rpm) و تایمر (Ready in) برای تغییر تنظیمات پیشفرض
۲- دکمه های تنظیمات اضافی برنامه شامل شستشوی سریع (Speed Perfect)، شستشوی بهینه (Eco Perfect) و اتوکشی آسان (Easy Iron)
۳- دکمه شروع/ توقف
۴- ولوم انتخابگر برنامه های شستشو
۵- صفحه نمایشگر برای نمایش اطلاعات برنامه شستشو و کدهای خطا

نمونه سوم دکمه ها و پنل کنترلی لباسشویی بوش:

 

دکمه های روی ماشین لباسشویی بوش سری سوم۱- دکمه شروع/ توقف
۲- دکمه روشن/ خاموش دستگاه – ولوم چرخان انتخاب برنامه ها
۳- صفحه نمایش تنظیمات و اطلاعات
۴- دکمه انتخاب دما
۵- دکمه تایمر و انتخاب تاخیر زمانی
۶- دکمه انتخاب سرعت چرخش
۷- تنظیمات اضافی برنامه ها شامل: پیش شستشو (Prewash)، شستشوی شدید (Intensive)، آبکشی اضافی (Extra Rinse) و اتوکشی آسان (Easy iron)

معنای کلمات روی لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش
(راهنمای برنامه های لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش)

بسیاری از افراد با زبان انگلیسی آشنایی ندارند و معنی کلمات روی لباسشویی خود را نمی دانند. در این قسمت با معنای کلمات روی لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش و عملکرد هر یک از دکمه ها آشنا خواهیم شد و در ارتباط با برنامه های مختلف ماشین لباسشویی توضیحات تکمیلی، از جمله اینکه نوع لباس های مناسب برای هر برنامه، دمای آب مناسب و… چه چیزی باشند، مطلع می شویم.

دکمه های لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش:

 • دکمه تاخیر زمانی (Delay):

با استفاده از این دکمه می توانید لباسشویی را به گونه ای تنظیم نمایید که پس از مدت زمان معلومی، به صورت اتوماتیک شروع به کار نموده و شستشو را انجام دهد. درواقع با این کار تاخیر زمانی در آغاز شستشو ایجاد می کنید.

مراحل کار: ابتدا دستگاه را روشن کرده و سپس برنامه مورد نظر شستشو را انتخاب کنید. اکنون کلید تاخیر زمانی که با اسامی مختلفی چون Delay End، Time Delay، Delay و یا صرفا شکل یک ساعت بر روی دستگاه مشخص شده را بفشارید و زمان مورد نظر خود را انتخاب کنید. در پایان کلید شروع/ مکث را فشار دهید.

 • دکمه پیش شستشو یا خیس خوردن (Pre Wash):

معمولا در صورتی که البسه خیلی کثیف باشند، استفاده از گزینه پیش شستشو یا خیس خوردن مناسب است. در این مواقع باید پودر شستشو نیز در قسمت مخصوص در محفظه جاپودری جهت پیش شستشو اضافه شود.

مراحل کار: پس از روشن کردن دستگاه و انتخاب برنامه شستشو، دکمه پیش شستشو یا Pre Wash را بفشارید. در برخی مدلها لازم است تا به مدت ۳ ثانیه این دکمه را نگه دارید. سپس کلید شروع/ توقف را بفشارید.

 • دکمه ضد چین و چروک (Crease Care):

در صورتی که قصد دارید از چین و چروک لباسها جلوگیری کنید، استفاده از گزینه ضد چروک لباسشویی توصیه می شود.

مراحل کار: پس از روشن کردن دستگاه و انتخاب برنامه شستشو، دکمه ضد چروک یا Crease Care را انتخاب کنید و سپس کلید شروع/ توقف را بفشارید. البته در برخی مدلها لازم است تا این کلید را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید.

 • دکمه شستشوی بهداشتی (Medic Rinse):

برای پاکیزگی بیشتر در حالت آبکشی، استفاده از گزینه شستشوی بهداشتی یا Medic Rinse توصیه می شود. از این قابلیت برای افزایش تاثیر تمیزی البسه در تمامی برنامه ها به جز Wool، Delicate، Sports Wear، Duvet، Quick 30 و Intensive 60 می توان استفاده کرد.

 • دکمه شستشو با حداکثر توان (Intensive):

هنگام شستشوی البسه زیاد یا لباس هایی که خیلی کثیف هستند، با انتخاب گزینه حداکثر توان یا Intensive می توانید تاثیر شستشو را افزایش دهید. انتخاب این گزینه با توجه به برنامه انتخابی سبب افزایش مدت زمان شستشو می شود.

 • دکمه انتخاب دما (Temp.):

دکمه انتخاب دما، دمای فرآیندهای شستشو و خشک کنی را برای برنامه انتخاب شده تعیین می کند. این دکمه را تا انتخاب دمای مناسب خود فشار دهید تا چراغ دمای مورد نظر روشن شود. تمامی سیکل های خشک کن از آب سرد شیر استفاده می کنند. دمای فرآیند را با توجه به نوع البسه خود و به کمک برچسب مشخصات آنان انتخاب نمایید، تا بهترین نتایج شستشو را شاهد باشید.

 • دکمه چرخش یا آبگیری (Spin):

با استفاده از این گزینه امکان تعیین دور چرخش لباسشویی را برای برنامه های مختلف جهت آبگیری و خشک کردن دارید. با زدن کلید چرخش یا Spin به صورت مداوم، تا رسیدن به دور بر دقیقه مدنظر خود و سپس انتخاب کلید شروع می توانید آبگیری را تنظیم کنید. همچنین در صورتی که دستگاه را بر روی حالت بدون چرخش یا No Spin قرار داده باشید، همچنان لباسشویی به مقدار کمی خواهد چرخید تا سریعا آب تخلیه شود.

 • دکمه آبکشی اضافی (+Rinse):

به کمک این دکمه می توانید یک مرتبه مراحل آبکشی البسه را افزایش دهید.

 • دکمه افزودن البسه (Add Item):

به کمک این کلید این امکان را خواهید داشت تا پس از شروع یک فرآیند شستشو، البسه جدید به داخل سبد اضافه یا کم کنید.

مراحل کار: وقتی که ال ای دی روشن است، کلید افزودن لباس یا Add Item را فشار دهید. لباس ها را اضافه یا کم کنید و سپس دکمه شروع/ مکث را بفشارید. به دلایل ایمنی، زمانی که سطح آب در داخل سبد بالا بوده و یا دما آب بالا باشد، درب همچنان قفل می ماند و امکان اضافه کردن لباس وجود ندارد.

 • دکمه برنامه دلخواه (Favorite program):

این کلید به شما این امکان را می دهد تا تنظیمات برنامه دلخواه خود را یکبار برای همیشه در دستگاه ذخیره نموده و برای دفعات بعدی سریعا به آن دسترسی داشته باشید.

مراحل کار: دستگاه را روشن کرده و یک برنامه را انتخاب کنید. سپس تنظیمات اضافی و گزینه های دلخواه (نحوه شستشو، تعداد آبکشی، ضد چروک و…) را انتخاب کنید. اکنون کلید Favorite را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید. تنظیمات شما ذخیره شده اند. برای استفاده مجدد، پس از روشن کردن دستگاه کلید Favorite را انتخاب کرده و دکمه شروع/ مکث را فشار دهید.

 • دکمه شستشوی سریع (Quick Wash):

با تنظیم لباسشویی بر روی ۲ چرخه آبکشی، زمان شستشو را کاهش می دهد. از این دکمه برای لباسهای کمی کثیف و تا حداکثر ۲ کیلو استفاده کنید. این قابلیت در برنامه شستشوی پشمی وجود ندارد.

 • دکمه شستشوی بهینه (Eco Wash):

سبب افزایش زمان شستشو و کاهش دمای آب می گردد. این حالت سبب مصرف کمتر انرژی بدون تغییر در کیفیت فرآیند شستشو می شود. این حالت در برنامه پشمی وجود ندارد.

 • دکمه شستشوی بهینه در حباب (Eco Bubble):

این دکمه سبب توزیع یک دست ماده شوینده در داخل دیگ یا سبد شستشو می شود و سریعتر و عمیقتر به پارچه ها نفوذ می نماید.

 • دکمه قابلیت لکه زدایی حبابی (Bubble Soak):

فعال نمودن این قابلیت به حذف بسیاری از لکه های سرسخت از البسه کمک می نماید.

قابلیت ها (کلیدهای ترکیبی) لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش:

 • قفل کودک (Child Lock):

در صورتی که قصد دارید تا فرزندان تنظیمات دستگاه را با فشار دادن کلیدها تغییر ندهند، استفاده از قابلیت قفل کودک بسیار کاربردی است. قفل کودک تمامی کلیدهای دستگاه به جز دکمه روشن/ خاموش را از کار می اندازد. حتی با خاموش شدن دستگاه و روشن شدن مجدد آن، قابلیت قفل کودک فعال است و تا غیر فعال نکردن آن به این حالت باقی خواهد ماند.

مراحل کار: برای فعال و یا غیر فعال نمودن قفل کودک کلید یا کلیدهای مربوط به آن را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید. پس از فعال شدن عبارت CL بر روی نمایشگر ظاهر می گردد و در هنگام غیر فعال شدن قفل کودک، زمان باقی مانده از شستشو نشان داده می شود.

 • شستشوی دیگ (Tub Clean):

شستشوی دیگ برنامه ویژه ایست که به کمک آن داخل دیگ لباسشویی را تمیز می کنید. در این برنامه به کمک میزان بیشتری از آب با دمای بالا و در سرعت چرخش بالا، تمامی نقاط داخلی دیگ لباسشویی تمیز می شوند.

مراحل کار: ابتدا هرگونه لباس و چیزی را از داخل دیگ بیرون آورید و درب را خالی ببندید. سپس در قسمت اصلی پودر ریزی محفظه جاپودری از پودر مخصوص ضد رسوب و تمیز کننده استفاده کنید. دستگاه را روشن کرده و کلید یا کلیدهای شستشوی دیگ یا Tub Clean را ۳ ثانیه نگه دارید. عبارت tcl بر روی نمایشگر ظاهر خواهد شد. کلید شروع/ مکث را انتخاب کنید. پس از پایان فرآیند درب دستگاه را باز بگذارید تا خشک شدن سریعتر اتفاق بیوفتد.

برنامه های ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ و بوش:

 • برنامه پنبه ای (Cotton):

جنس لباس مناسب: برای لباسهای رنگی سبک (پیراهن، لباس شب، پیژامه و…) و لباسهای کتان سفید نسبتا کثیف (لباس زیر) – دمای مناسب: ۶۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۹۵ درجه) – در این برنامه به کمک حرکات متفاوت دیگ عملکرد بهتری از لباسشویی دیده می شود.

 • برنامه پنبه ای کم مصرف (Cotton Eco):

مشابه با برنامه پنبه ای است – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۶۰ درجه) – با مصرف حداقل انرژی عملکرد شستشوی بهینه را ارائه میکند.

 • برنامه ضد چروک (Easy Care):

جنس لباس مناسب: پلی آمید، اکریلیک، پلی استر – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۶۰ درجه) – این برنامه مناسب پیراهن های پرمصرف روزانه که نیازی به اتو ندارند مناسب است.

 • برنامه ترکیبی (Mix):

جنس لباس مناسب: انواع لباس به جز لباس های خاص (ابریشمی/ ظریف، لباس ورزشی، لباس های تیره، پشمی، پر/ پرده ها) – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه) – برای شستشوی البسه گوناگون به طور همزمان.

 • برنامه لباس کودک (Baby Care):

جنس لباس مناسب: برای لباس بچه نسبتا کثیف – دمای مناسب: ۶۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۹۵ درجه) – حذف لکه های چربی و آبکشی بهتر برای اقلام بزرگ چون روکش لحاف، متکا و غیره.

 • برنامه ضد حساسیت (Skin Care):

جنس لباس مناسب: برای لباس هایی که مستقیما با پوست در تماس هستند (مثل لباس زیر، حوله، دستمال، ملحفه، بالش و روکش متکا) – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۶۰ درجه) – حذف موثر مواد شوینده از روی لباس.

 • برنامه بهداشتی (Hygiene):

جنس لباس مناسب: برای لباس های پنبه ای، لباس زیر، روکش بالشت، روتختی و البسه کودک – دمای مناسب: ۶۰ درجه سانتیگراد – این برنامه البسه را در دمای بالا می شوید.

 • برنامه پر (Duvet):

جنس لباس مناسب: برای موارد داخل رختخواب (مثل پر، بالش، پتو و روکش مبلمان) کثیف – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه) – این برنامه برای موارد بزرگی چون پتو، لحاف و غیره مناسب است.

 • برنامه لباس ورزشی (Sports Wear):

جنس لباس مناسب: این برنامه مناسب لباسهای ورزشی و کفش کتانی است – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه)

 • برنامه ظریف (Delicate):

جنس لباس مناسب: برای لباسهای ظریفی که به آسانی خراب می شوند – دمای مناسب: ۳۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه) – مناسب برای لباس های زیر، بلوز و لباس های ظریف.

 • برنامه پشمی (Wool):

جنس لباس مناسب: برای البسه پشمی قابل شستشو با ماشین لباسشویی – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه) – حتما از مواد شوینده مخصوص البسه پشمی قابل شستشو با ماشین استفاده کنید.

 • برنامه سریع ۳۰ دقیقه ای (Quick 30):

جنس لباس مناسب: برای البسه رنگی که نسبتا کثیف هستند – دمای مناسب: ۳۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه) – این برنامه شستشوی سریعی برای میزان لباسهای کم و نسبتا کثیف ارائه می نماید.

 • برنامه شدید ۶۰ دقیقه ای (Intensive 60):

جنس لباس مناسب: برای لباسهای پنبه ای و ترکیبی (برنامه ویژه ۶۰ دقیقه ای برای لباسهای معمولی) – دمای مناسب: ۶۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۶۰ درجه) – برای شستشوی بهتر با حداقل مصرف انرژی این برنامه توصیه می شود.

 • برنامه آبکشی+خشک کن (Rinse+Spin):

جنس لباس مناسب: برای البسه عادی قابل شستشو – قابل استفاده برای لباسهایی که فقط به آبکشی نیاز دارند، یا افزودن آبکشی به البسه ای که برای آنها نرم کننده به کار رفته است.

 • برنامه مستقیم کم حجم (Direct Wear):

جنس مناسب لباس: برای البسه مخلوط پنبه، لباس های پلی استر، بلوز – دمای مناسب: ۲۰ درجه سانتی گراد – حداکثر ۳ یا ۴ تکه لباس – این برنامه به صورت سریع و در عرض ۸۰ دقیقه برای تعداد کمی لباس نسبتا کثیف، فرآیند شستشو و خشک کن را اجرا می کند.

 • برنامه شستشوی آرام (Gentle Care):

این برنامه مشابه با برنامه ظریف یا delicate می باشد – جنس مناسب لباس: برای البسه حساس قابل شستشو با دست یا ماشین مانند پشمی، لباس زیر، پیرهن و غیره.

 • برنامه شستشوی لکه بری (Stain Care):

جنس مناسب لباس: برای لباسهایی با پارچه مخلوط پنبه و لباسهای غیر ظریف – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (۳۰ درجه تا ۶۰ درجه) – این برنامه قابلیت پاک کردن لکه از جمله لکه نوشیدنی، قهوه، آبمیوه، خاک و غیره را دارد (دمای شستشو به تدریج و مرحله به مرحله زیاد شده تا لکه های مختلف را پاک نماید).

 • برنامه شستشوی بیصدا (Silent Wash):

جنس مناسب لباس: برای لباسهای پنبه ای ترکیبی، پلی استر ترکیبی، بلوز و غیره – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۶۰ درجه) – این برنامه با حداقل انرژی و ارتعاش و مصرف الکتریسیته برای استفاده در شب مناسب است.

 • برنامه شستشوی البسه مشکی (Dark Wash):

جنس مناسب لباس: البسه تیره رنگ پنبه ای یا ترکیبی – دمای مناسب: ۲۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه) – این برنامه مانع از تغییر رنگ البسه می شود و برای لباسهایی که احتمال سفید شدن دارند مناسب است (از مواد شوینده ویژه استفاده کنید).

 • برنامه دانلود شده (Download Cycle):

در صورتی که هیچ برنامه خاصی را دانلود نکرده باشید، این گزینه به صورت پیشفرض بر روی برنامه آبکشی+خشک کن (Rinse+Spin) قرار دارد.

 • برنامه شستشوی البسه جین (Denim):

در این برنامه با استفاده از مقدار آب بیشتر و نیز آبکشی اضافی، البسه جین به خوبی شسته شده و از نبود باقیمانده پودر لباسشویی بر روی لباسها که ممکن است آنها را لکه دار نماید، اطمینان حاصل می شود.

 • برنامه شستشوی موارد رختخواب (Bedding):

این برنامه مشابه با برنامه پر یا Duvet در لباسشویی های ال جی و غیره است. برای شستشوی روتختی، ملافه، رولحافی و غیره مناسب است. توصیه می شود فقط یک نوع کالا و زیر ۲ کیلوگرم را با این برنامه بشورید تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

 • برنامه شستشوی پوشاک تیره (Dark Garment):

این برنامه مشابه با برنامه شستشوی البسه تیره یا Dark Wash در لباسشویی های ال جی است. آبکشی های اضافی و سرعت چرخش کاهش یافته و البسه تیره رنگ با ملایمت شسته می شوند.

 • برنامه شستشوی البسه بیرون (Outdoor Care):

این برنامه مشابه با برنامه البسه ورزشی یا Sports Wash است. برای شستشوی پوشاک مورد استفاده در هوای آزاد همانند لباس های ورزشی یا پوشاک کوهنوردی و غیره. مناسب برای شستشوی پارچه ها و الیافی از قبیل اسپندکس، کششی و میکروفیبر.

 • برنامه شستشوی بهینه دیگ (Eco Drum Clean):

این برنامه مشابه با برنامه و قابلیت Tub Clean در لباسشویی های دیگر است. کثیفی ها و باکتری ها را از دیگ یا سبد لباسشویی پاک می کند. این برنامه باید بدون شوینده و لباس و پس از هر ۴۰ بار شستشو با لباسشویی اجرا شود.

 • برنامه ضدعفونی و بوزدایی (Air Wash- Deodorization & Sanitization):

این برنامه برای رفع بوی بد و ضد عفونی کردن بسیار مناسب است. در حالت بو زدایی یا Deodorization بو و رایحه بد از البسه زدوده شده و با چرخاندن ولوم بر روی حالت ضد عفونی یا Sanitization به کمک دمای بالاتر البسه ضدعفونی شده و بوی بدشان گرفته می شود.

 • برنامه شستشوی آلرژی پلاس (Allergy Plus):

این برنامه مشابه با برنامه شستشوی بهداشتی یا Hygiene است و برای البسه با الیاف قوی و از جنس کتان یا پنبه مناسب است. در این برنامه استفاده از زمان شستشوی طولانی تر، حجم آب بیشتر و مدت چرخش بیشتر برای اقلامی که نیاز به شستشوی بهداشتی دارند، در نظر گرفته شده است.

 • برنامه شستشوی اتوماتیک ۴۰ درجه (Automatic 40):

این برنامه برای منسوجات با بافت محکم مناسب است. در این برنامه میزان کثیفی البسه و نوع پارچه به صورت اتوماتیک شناسایی شده و روال شستشو و میزان شوینده و نرم کننده نیز به همین صورت اصلاح می شود. دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد.

 • برنامه شستشوی شبانه (Night Wash):

در این برنامه که مشابه با برنامه شستشوی بیصدا یا Silent Wash می باشد، انواع پارچه های نخی، کتان، مصنوعی و مختلط در یک برنامه مخصوص شستشو به هنگام شب تمیز می شوند. سرعت چرخش کاهش یافته و صدای هشدار پایان شستشوی سیکل نیز غیر فعال می شود.

نظرات کاربران