استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت زنگ زدگی سبد و استیل داخلی ماشین ظرفشویی و ظروف داخل آن

علت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی به طور منظم با آب سر و کار دارد و در محیط مرطوبی مثل آشپزخانه قرار می گیرد. به همین دلیل بسیاری از کارخانه ها سبد ظرفشویی را از جنس استیل ضد زنگ تولید می کنند. استیل ضد زنگ در مقابل زنگ زدگی مقاوت زیادی دارد اما گاهی اوقات حتی استیل ضد زنگ هم در طول زمان دچار زنگ زدگی می شود. در این مقاله از کاراباما، علت زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی و ظروف داخل ظرفشویی را بیان خواهیم کرد. به علاوه، راهکارهای لازم را نیز برای جلوگیری از زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی و و رفع آن به شما آموزش خواهیم داد.

نکته:

بسیاری از برندهای ظرفشویی همچون ال جی، سامسونگ، بوش و… با وجود کیفیت بالای خود، در صورت گذشت زمان و استفاده نادرست ممکن است دچار زنگ زدگی شوند. مطالب موجود در این مقاله جنبه عمومی داشته و برای تمامی برندهای موجود قابل استفاده است. لذا می توانید پاسخ علت زنگ زدگی ظرفشویی ال جی، سامسونگ، بوش و… را در این مقاله بیابید.

علت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

بسیاری می پرسند که “چرا استیل داخلی ماشین ظرفشویی زنگ زدگی پیدا کرده است؟” این افراد با باور اینکه بدنه داخلی ظرفشویی از جنس استیل ضد زنگ است، زنگ زدن آن را متوجه نمی شوند. اما همچنان که برای بسیاری از افراد این اتفاق روی می دهد، باید گفت که حتی استیل داخلی ماشین ظرفشویی نیز، در صورت عدم مراقبت مناسب می تواند خورده شده و زنگ بزند. این اتفاق یکی از مشکلات رایج ماشین های ظرفشویی است که پس از مدتی از کارکرد آنها بروز می نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشکلات متداول ظرفشویی، خواندن مقاله عیب یابی مشکلات رایج ماشین ظرفشویی را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای جلوگیری از زنگ زدگی ظرفشویی لازم است تا دلایل زنگ زدن ظرفشویی را شناسایی کرده و اقدامات لازم در هر مورد را به کار بریم.

عامل اول زنگ زدگی ظرفشویی: آب ورودی به دستگاه

آب ورودی به ظرفشویی که از شیر آب خانه تامین می شود، ممکن است حاوی مقادیر زیادی آهن باشد. در برخی شهرهای کشور میزان اکسید آهن موجود در آب به طور طبیعی بالا بوده که این امر یکی از دلایل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی است. در صورتی که لکه های قهوه ای و قرمز رنگ بر روی ظروف مشاهده می شود و یا بدنه استیل ظرفشویی خورده شده و زنگ زده است، آهن زیاد موجود در آب می تواند مقصر باشد. این مواد و نیز دیگر املاح موجود در آب، در چرخه شستشو در بخش های داخلی و کف دستگاه و نیز بر روی ظروف رسوب می کنند و موجب به وجود آمدن یک لایه قهوه ای مایل به قرمز می شوند.

راهکار جلوگیری و رفع زنگ زدگی: راه حلی که در این شرایط استفاده می شود، نصب فیلتر بر روی شیر ورودی آب ظرفشویی است که سختی آب، آهن و املاح موجود در آن را جدا نماید.

عامل دوم زنگ زدگی ظرفشویی: رسوبات و اجرام موجود در لوله

ممکن است زنگ زدگی ها و جرم هایی که بر روی بدنه ظرفشویی و کف آن مشاهده می کنید، درواقع زنگ زدگی ها و اجرامی باشند که در داخل لوله های آب بوده و به داخل دستگاه راه یافته اند. اگر لوله های قدیمی گالوانیزه و فرسوده ای دارید، این احتمال وجود دارد که مقصر اصلی ماشین ظرفشویی شما نباشد.

راهکار جلوگیری و رفع زنگ زدگی: در این شرایط نیز با نصب فیلتر ورودی می توان از ورود این اجرام و زنگ زدگی ها به داخل ظرفشویی جلوگیری نمود.

مطلب پیشنهادی کاراباما: 6 علت روشن نشدن و کار نکردن ماشین ظرفشویی

عامل سوم زنگ زدگی ظرفشویی: نمک و مایع جلادهنده

شاید بتوان نمک و مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی را بزرگترین و مهمترین عامل در زنگ زدن ماشین ظرفشویی نام برد. درواقع واکنش های شیمیایی که میان این مواد در دمای بالا در داخل ظرفشویی رخ می دهد، به علاوه رسوبات و ذرات غذایی شور و اسیدی به جا مانده در دستگاه، ترکیب خورنده و قوی به وجود می آورد که علت زنگ زدن ماشین ظرفشویی است.

راهکار جلوگیری و رفع زنگ زدگی: به هیچ وجه اجازه ندهید نمک یا مایع جلادهنده بر روی بدنه استیل ظرفشویی باقی بماند. هرگاه قصد شارژ مخزن نمک و یا مایع جلادهنده را داشتید، حتما از قیف مخصوص استفاده نمایید تا بیرون نریزد.

عامل چهارم زنگ زدگی ظرفشویی: شوینده نامناسب و زیاد

یکی از مهمترین عوامل زنگ زدن ظروف، سبد و استیل داخلی ماشین ظرفشویی، استفاده از شوینده های نامناسب و تقلبی است. در این شوینده ها مواد شیمیایی غیر استاندارد از جمله ترکیبات کلر وجود دارد که به شدت خورنده بوده و نقاطی از سبد ظرفشویی یا بدنه استیل را که لایه محافظ خود را از دست داده اند، دچار زنگ زدگی می نماید. همچنین این باور غلط که هرچقدر شوینده بیشتر استفاده شود، ظروف بهتر و تمیزتز شسته می شوند نیز در بروز این مشکل بی تاثیر نیست. اگر به تازگی متوجه شده اید که ظروف تان به اندازه کافی تمیز نمی شوند، بد نیست مقاله 11 علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی را مطالعه کنید.

راهکار جلوگیری و رفع زنگ زدگی: در استفاده از مواد شوینده، از برندهای معتبر و سازگار با ماشین ظرفشویی استفاده نمایید و بر طبق راهنمای موجود بر روی بسته بنده و یا دفترچه ماشین ظرفشویی، محفظه شوینده را پر کنید.

دفترچه راهنمای انواع برندهای ظرفشویی را می توانید در مطالب مربوط به ماشین ظرفشویی در بخش آموزش کاراباما دانلود کنید.

زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی

زنگ زدن سبد ظرفشویی

با وجود اینکه احتمال زنگ زدن استیل داخلی ماشین ظرفشویی کم است، اما زنگ زدن سبد ظرفشویی و پایه های نگهدارنده سبد بسیار بیشتر است. سبد ماشین ظرفشویی که ظروف در داخل آن قرار می گیرد، عمدتا از جنس فلز ساخته می شود که یک پوشش پلاستیکی از جنس وینیل بر روی آن اعمال می شود. این پوشش نقش محافظتی دارد و به راحتی امکان کنده شدن دارد.

معمولا بی دقتی در بارگیری ظروف و برداشتن آنها از داخل سبد، سبب می شود تا تیزی چاقوها، قاشق و چنگال و لبه های ظروف سبب خراشیده شدن این پوشش شده و همین خراش کوچک نیز کافیست تا زنگ زدن سبد ظرفشویی اتفاق بیوفتد. با قرار گیری طولانی مدت در معرض آب و مواد شوینده، به مرور اکسید آهن یا همان زنگ زدگی بر روی قفسه ها یا سبد ظرفشویی شکل گرفته و یا در زیر پوشش به صورت تاول به وجود می آید.

پیشنهاد مطالعه : 7 اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی و راه حل آن ها

راهکار جلوگیری و رفع زنگ زدگی:

  • همواره در قرار دادن ظروف در داخل سبد ظرفشویی و نیز برداشتن آنها در پایان شستشو دقت نموده و با احتیاط اینکار را انجام دهید.
  • در صورتی که در بخشی از سبد لکه ای از زنگ زدگی مشاهده کردید، بلافاصله برای پاک کردن آن و شستشوی سبد اقدام کنید.
  • با استفاده از موم مایع، چسب برق مایع و یا اسپری وینیل پلاستیکی می توانید بخش های زنگ زده سبد ظروفشویی را بپوشانید و از آنها محافظت کنید.
  • می توانید به کمک مواد مخصوص شستشو دهنده ماشین ظرفشویی یا سیتریک اسید کریستالی، ماشین ظرفشویی را در برنامه شستشوی معمولی یا برنامه ویژه شستشوی دستگاه اجرا کنید تا زنگ زدگی ها پاک شوند.

زنگ زدن ظروف داخل ظرفشویی

ظروف فلزی داخل ماشین ظرفشویی همچون کاردها، قاشق و چنگال و قابلمه های فلزی نیز احتمال زنگ زدن دارند. معمولا پس از شستشوی این وسایل فلزی، ابتدا لکه هایی بر روی آنها مشاهده می کنید و در مراتب بعدی شستشو با ظرفشویی، زنگ زدن کارد و چنگال و یا قابلمه های شما اتفاق می افتد. علت زنگ زدن ظروف در ماشین ظرفشویی به مواردی که در بالا به آنها اشاره شد برمیگردد.

راهکار جلوگیری و رفع زنگ زدگی:

  • پیش از چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی، حتما یک مرحله تمیزکاری انجام دهید تا ذرات غذایی چسبیده به آنها وارد دستگاه نشود. غذاهای شور و اسیدی به شدت خورندگی ظروف را افزایش می دهند.
  • پس از اتمام شستشو درب ظرفشویی را باز کنید تا بخار داغ خارج شود. سپس سریعا چاقوها و قاشق و چنگال ها را درآورده و خشک نمایید تا احتمال زنگ زدن آنها کاهش یابد.
  • از مواد شوینده مناسب استفاده کنید و مقدار زیاد استفاده نکنید.
پیشنهاد مطالعه : نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش، سامسونگ، ال جی و…

زنگ زدگی بدنه ماشین ظرفشویی

لایه های محافظی بر روی استیل داخلی ظرفشویی قرار دارند که از زنگ زدن آن جلوگیری می نمایند. اما این پوشش ها بسیار حساسند و هرگونه خراش توسط وسایل نوک تیز و ظروف، یا مواد شیمیایی خورنده در برخی شوینده های نامناسب و نیز رسوبات آب و غذا می تواند آنها را از بین ببرد، و در برخی نقاط سبب خوردگی موضعی و زنگ زدن استیل ظرفشویی شود. در بعضی موارد شدید، حتی ممکن است کف ماشین ظرفشویی سوراخ شود و مجبور شوید از یک تکنسین تعمیر ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.

به یاد داشته باشید که در صورت عدم مراقبت از ماشین ظرفشویی و اقدام مناسب در واکنش به نقاط زنگ زده در همان اولین برخوردها، به مرور این نقاط گسترش یافته و خوردگی عمیقتر و بیشتر می شود، که همین امر علت سوراخ شدن کف یا بدنه استیل ماشین ظرفشویی تان است. پیشنهاد می کنیم که ظرفشویی را به کمک سیتریک اسید کریستالی و یا دیگر مواد مخصوص ظرفشویی، در برنامه نرمال یا ویژه شستشوی ماشین تمیز کنید تا زنگ زدگی ها را از بین ببرید.

کلام آخر

در این مقاله از کاراباما به بررسی دلایل زنگ زدگی سبد، ظروف و استیل داخلی ماشین ظرفشویی پرداختیم و راهکارهایی برای جلوگیری و رفع آن بیان کردیم. همانطور که پیشتر اشاره شد، استفاده از این مطالب برای تمامی برندهای ظرفشویی از جمله ال جی، سامسونگ، بوش و… مثمر ثمر است. اما در صورتی که قادر به رفع مشکل نبودید و یا زنگ زدگی دستگاه شما بیش از اندازه بود، حتما از خدمات مراکز مجاز تعمیر لوازم خانگی استفاده کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
حسین جهانگیری زاده

سلام
در کف ظرفشویی بنده چندین سوراخ بسیار ریز بوجود آمده لطفا جهت تعمیر آن راهکاری به من ارائه فرمایید ضمنا مارک ظرفشویی ال جی میباشد
باتشکر

پاسخ دهید

مهین ریگی

سلام وقت بخیر ، من ماشین ظرفشویی هاردستون دارم سبد بالا زنگ زده ، من زاهدان در استان سیستان و بلوچستان هستم ، میخوام لطفا که سبد رو برام ارسال کنید
مدل ماشین ظرفشویی هم
HS-DW4112S هست

پاسخ دهید

امید پابرجا

زنگ زدگی استیل ماشین ظر ف شو

پاسخ دهید