استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت باز نشدن درب مایکروفر

تعمیر مشکل باز نشدن درب ماکروفر

حالا که چندین سال است که مایکروفر به یکی از اصلی‌ترین وسایل آشپزخانه‌ها تبدیل شده است و کوچک‌ترین مشکل در آن باعث مختل یا سخت شدن انجام کارهایی همچون پخت‌وپز، گرم کردن و… می‌شود تصمیم به نوشتن مطالب درمورد مشکلات رایج این دستگاه گرفتیم. باز نشدن درب ماکروفر، از سری مشکلاتی ست که ناشی از موارد زیادی نیست اما در مشکلات مایکروفرها و سولاردام‌ها گزارش شده است. در ادامه با جمع آوری علت های باز نشدن درب ماکروفر تمام منشا های این مسئله را بررسی و نحوه رفع مشکل باز نشدن در ماکروفر را بیان می‌کنیم.

چرا درب ماکروفر باز نمی‌شود؟

به طور کلی تمام علت های باز نشدن درب ماکروفر، مربوط به مجموعه درب، قفل، اهرم، چفت، قلابها و… است. به کمک 5 مورد زیر سعی کنید علت باز نشدن در ماکروفر خود را بیابید، سپس مطابق با راه حل آن مورد عمل کنید یا از تعمیرکار متخصص برای حل مشکل باز نشدن درب مایکروفر کمک بگیرید.

علت اول باز نشدن درب ماکروفر: خرابی دکمه درب

یک سری از مدل های مایکروفرها دارای دکمه‌ای هستند که درب ماکروفر را باز می‌کند. در بسیاری از مواردی که برای باز نشدن درب ماکروفر گزارش می‌شود، مشکل از همین دکمه است. اگر مدل مایکروویو شما هم دارای یک دکمه برای باز کردن درب است، دکمه را فشار دهید و ببینید که آیا مانند قبل فشرده می‌شود یا سفت‌تر/نرم‌تر شده است؟ اگر نوع فشرده شدن دکمه با قبل متفاوت بود، مکانسیم اتصال دکمه به درب یا خود دکمه دچار مشکل شده است. در این شرایط برای رفع مشکل باز نشدن درب مایکروفر از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

نکته: از استفاده از زور و فشار زیاد برای باز کردن درب ماکروفر خودداری کنید. این کار باعث آسیب به دستگاه می‌شود.

علت دوم باز نشدن در ماکروفر: شکستگی اهرم درب

اهرم درب ماکروفر

ماکروفرها دارای یک اهرم هستند که هنگام کار کردن ماکروویو، درب دستگاه را بسته نگه دارد و هنگام باز کردن در مایکروفر کشیده شود. اهرم درب ماکروفر یک قفل از جنس پلاستیک است که به چفت درب متصل است و هنگام بستن درب ماکروفر آن را می‌کشد و با باز کردن، قلاب های درب را رها می‌کند. اگر اهرم درب ماکروفر شکسته یا آسیب دیده باشد، گیر می‌کند و در مایکروفر باز نمی‌شود. بنابراین اگر علت باز نشدن درب ماکروفر شما شکستن اهرم در باشد، باید درپوش دستگاه برداشته شود تا بتوان آن را تعویض کرد.

علت سوم باز نشدن در ماکروفر: خرابی فنر درب

فنر درب ماکروفر

بسیاری از مدل های مایکروویو و سولاردم دارای فنر برای باز و بسته شدن دربشان هستند. اگر مدل دستگاه شما هم از همین موارد باشد احتمالا این فنر آسیب دیده یا شکسته که مسبب باز نشدن درب ماکروفرتان است. برای تشخیص این خرابی، مایکروفر باید باز و فنرها تعویض شوند.

علت چهارم باز نشدن در ماکروفر: مشکل قفل درب

قفل یا چفت درب ماکروفر شامل دو قلاب است. اگر این قلاب‌ها گیر کنند یا آسیب ببینند درب ماکروفر باز نمی‌شود.

علت پنجم باز نشدن در مایکروفر: چسبیدن مواد بین درب و خود ماکروفر

یکی دیگر از دلایل محتمل برای باز نشدن درب ماکروفر، چسبیدن مواد غذایی به درب از درون دستگاه است. این علت چندان رایج نیست اما مانند موارد قبل برای رفع آن باید دستگاه باز شود تا اگر چیزی باعث باز نشدن در ماکروفر شده است پاک شود.

علت ششم باز نشدن درب ماکروفر: دستگیره متحرک

برخی از مایکروویوها دستگیره‌شان از نوع متحرک است، این دستگیره با کشیدن باعث جدا شدن قلاب‌ها و باز شدن درب می‌شود اگر قسمت داخلی آن آسیب ببیند باید تعویض شود تا مشکل باز نشدن درب ماکروفر برطرف شود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.