استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

6 علت نمایش علامت شیر آب در ماشین لباسشویی بوش + ارائه راهکار

علامت شیر آب در ماشین لباسشویی بوش

ماشین لباسشویی یکی از وسایل پرکاربرد هر خانه‌ای است که وجود ایراد در آن می‌تواند برای شما مشکل‌ساز شود. خوشبختانه فناوری امروز کمک کرده که ماشین‌های لباسشویی با نمایش ارور یا کد خطا، به طور مشخص مشکل پیش آمده را نشان دهند. یکی از این کدهای خطا یا ارورهای لباسشویی، علامت شیر آب است. علامت شیر آب در لباسشویی ممکن است به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن شیر آب و انسداد شیلنگ‌های ورودی آب نمایش داده شود. در این مقاله به 6 علت نمایش علامت شیر آب در لباسشویی بوش و راهکارهای رفع آنها خواهیم پرداخت.

علت علامت شیر آب در لباسشویی بوش

علامت شیر آب در لباسشویی بوش به دلایل مختلفی نمایش داده می‌شود. هنگام نمایش این علامت، در سیستم ورودی و خروجی آب لباسشویی شما مشکلی به وجود آمده است. در صورتی که این ارور رفع نشود، عملکرد دستگاه با اختلال روبرو می‌شود.

6 علت نمایش علامت شیر آب در ماشین لباسشویی بوش عبارتند از:

 1. بسته بودن شیر ورودی آب لباسشویی
 2. انسداد و گرفتگی شیلنگ آب
 3. خمیدگی یا پارگی شیلنگ‌های لباسشویی
 4. گرفتگی فیلتر آب ورودی لباسشویی
 5. کثیف بودن پمپ تخلیه
 6. خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی

1. بسته بودن شیر ورودی آب لباسشویی

ساده‌ترین دلیل نمایش علامت شیر آب در لباسشویی بوش، بسته بودن شیر ورودی آب است. در صورت نمایش این ارور ابتدا از وصل بودن جریان آب مطمئن شوید. همچنین بررسی کنید شیر آب کاملا باز باشد.

بسته بودن شیر ورودی آب لباسشویی

2. انسداد شیلنگ آب، علت نمایش علامت شیر آب در ماشین لباسشویی بوش

برخی مواقع انسداد شیلنگ آب علت علامت شیر آب در ماشین لباسشویی بوش است. تجمع رسوب، چربی، پرز لباس، مو، مواد شوینده و … در شیلنگ آب، باعث گرفتگی و انسداد آن می‌شود. در این حالت فرآیند آبگیری یا تخلیه آب لباسشویی به درستی انجام نمی‌شود. بنابراین شاهد نمایش ارور شیر آب در لباسشویی بوش خواهیم بود.

برای تمیز کردن شیلنگ آب لباسشویی، دستگاه را خاموش و از دوشاخه اصلی جدا کنید. سپس شیلنگ تخلیه را بادقت خارج کرده و داخل آن را تمیز کنید. همچنین می‌توانید از یک تکنسین تعمیر ماشین لباسشویی کمک بگیرید تا دستگاه شما را به صورت اصولی بررسی کند.

نکته: هنگام نصب لباسشویی توجه داشته باشید شیلنگ تخلیه نباید در ارتفاع بیشتر از 1 متری از زمین قرار گرفته باشد. در این حالت احتمالا سرعت تخلیه آب بسیار کند خواهد بود یا ممکن است آب اصلا تخلیه نشود.

3. خمیدگی شیلنگ

در صورت وجود خمیدگی یا تاخوردگی در شیلنگ لباسشویی، در سیستم ورودی و خروجی آب اختلال ایجاد شده و علامت شیر آب در ماشین لباسشویی بوش مشاهده می‌شود. قبل از ثبت درخواست تعمیرات بررسی کنید شیلنگ تاخوردگی، تَرَک، پارگی، نشتی نداشته باشد و کاملا سالم باشد.

برای اتصال ماشین لباسشویی به شیر آب، فقط از شیلنگ‌های نو و سالم استفاده کنید. برای جلوگیری از ایجاد این مشکل لازم است هر چند وقت یک‌بار وضعیت شیلنگ‌ها را بررسی کنید و در صورت وجود ایراد، آنها را تعویض نمایید.

4. گرفتگی فیلتر آب ورودی علت علامت شیر آب در لباسشویی بوش

اگر آب خیلی سخت باشد یا املاح زیادی داشته باشد، ممکن است موجب گرفتگی فیلتر آب ورودی شود. گاهی گیرکردن مو، پرز لباس‌ها و … باعث انسداد فیلتر لباسشویی می‌شود. در این حالت نیز ممکن است علامت شیر آب در لباسشویی بوش نمایش داده شود.

با تمیز کردن منظم فیلتر ورودی آب می‌توانید تا حد زیادی مانعِ بروز این مشکل شوید. برای تمیز کردن فیلتر آب مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا دستگاه را از برق بکشید و شیر آب را کامل ببندید.
 • شیلنگ آب ورودی را به آهستگی باز کنید.
 • فیلتر را با استفاده از یک مسواک یا فرچه تمیز کنید.
 • فیلتر و شیلنگ را در جای خود قرار دهید. (پس از اتصال بررسی کنید شیلنگ نشتی نداشته باشد.)

گرفتگی فیلتر آب ورودی علت علامت شیر آب در لباسشویی بوش

5. کثیفی فیلتر پمپ تخلیه علت علامت شیر آب در ماشین لباسشویی بوش

به دلیل تجمع رسوبات، ذرات و اشیا ریز در فیلتر پمپ تخلیه باید این قسمت به طور منظم تمیز شود. در صورت گیر کردن اجسام در پمپ تخلیه، در عملکرد سیستم آب نیز اختلال ایجاد می‌شود و فرآیند آبگیری یا خروج آب از لباسشویی به درستی انجام نخواهد شد. با تمیز کردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی این ایراد به راحتی برطرف می‌شود.

اگر می‌خواهید شخصا اقدام به تمیز کردن پمپ تخلیه کنید، حتما به این سه نکته توجه داشته باشید:

 1. لباسشویی را خاموش کرده و دوشاخه را از پریز جدا کنید.
 2. ابتدا آب شیلنگ را تخلیه و سپس پمپ تخلیه را باز کنید.
 3. قبل از تمیز کردن پمپ کمی صبر کنید تا آب داخل آن خنک شود.

6. خرابی شیر برقی لباسشویی

یکی از قطعات مهم در ماشین لباسشویی شیر برقی است که وظیفه آن قطع و وصل کردن جریان آب ورودی به درون دستگاه است. اگر شیربرقی خراب شود، در پروسه آبگیری و تخلیه آب لباسشویی اختلال ایجاد می‌شود. در این حالت نیز ارور شیر آب در لباسشویی بوش نمایان خواهد شد. در صورت معیوب شدن شیربرقی، باید این قطعه توسط یک تکنسین متخصص تعمیر ماشین لباسشویی بوش بررسی و در صورت خرابی تعویض شود.

رفع ارور شیر آب در ماشین لباسشویی بوش

علامت شیر آب در ماشین لباسشویی بوش به دلایل مختلفی نمایش داده می‌شود. گاهی ممکن است علت نمایش این خطا بسیار ساده باشد و توسط خودتان به راحتی برطرف شود. در برخی مواقع نیز وجود نقص فنی در قطعات لباسشویی علت ارور شیر آب در لباسشویی بوش است، در این صورت، باید از یک تکنسین متخصص و آموزش دیده کمک بگیرید تا قطعات دستگاه را بررسی و تعمیر نماید.

رفع ارور شیر آب در ماشین لباسشویی بوش:

 • ابتدا از اتصال جریان آب و باز بودن کامل شیر ورودی آب مطمئن شوید.
 • شیلنگ‌های لباسشویی را بررسی کنید تا خمیدگی، پارگی و نشتی نداشته باشند. (در صورت پارگی باید شیلنگ لباسشویی تعویض شود.)
 • از تمیز بودن شیلنگ تخلیه، فیلتر لباسشویی و پمپ تخلیه مطمئن شوید.

در صورت بررسی موارد فوق اگر همچنان مشکل پابرجا بود، باید شیربرقی و برد اصلی ماشین لباسشویی بررسی و در صورت خرابی تعویض شود.

رفع ارور شیر آب در ماشین لباسشویی بوش

جلوگیری از ایجاد خطای شیر آب در ماشین لباسشویی بوش

علامت شیر آب در ماشین لباسشویی بوش عمدتا به دلیل وجود مشکل در سیستم آب دستگاه رخ می‌دهد.

با رعایت موارد زیر می‌توانید از بروز خطای شیر آب در لباسشویی بوش جلوگیری کنید:

 1. هر چند وقت یک بار فیلتر لباسشویی را با یک فرچه یا مسواک، تمیز کنید.
 2. از شیلنگ‌های نو و سالم برای اتصال ماشین لباسشویی به شیر آب استفاده کنید.
 3. طول شیلنگ‌های لباسشویی بیشتر یا کمتر از حد استاندارد نباشد.
 4. از خم کردن، له کردن و بریدن شیلنگ لباسشویی خودداری کنید.
 5. با سرویس منظم لباسشویی توسط تکنسین و بررسی قطعات اصلی، ایرادات جزئی دستگاه شناسایی می‌شود و از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری خواهد شد.

کلام پایانی

در این مقاله علت علامت شیر آب در ماشین لباسشویی بوش و راهکارهای رفع آن به صورت کامل بیان شد. از مهم‌ترین دلایل ارور شیر آب لباسشویی بوش، می‌توان به انسداد شیلنگ آب، خرابی شیر برقی و برد اصلی لباسشویی، کثیفی فیلتر آب و پمپ تخلیه، فشار کم آب منطقه یا بسته بودن شیر ورودی آب اشاره کرد.

برای جلوگیری از این مشکل توصیه می‌شود فیلتر، شیلنگ و پمپ تخلیه را هر چند وقت یک ‌بار تمیز کنید و از تا کردن یا بریدن شیلنگ های لباسشویی خودداری کنید. سرویس دوره‌ای لباسشویی نیز تا حد زیادی از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری خواهد کرد.

سوالات متداول

در صورت اختلال در عملکرد سیستم ورودی و خروجی آب، علامت شیر آب در ماشین لباسشویی بوش نمایش داده می‌شود.

برای رفع ارور شیر آب در لباسشویی بوش، ابتدا از وصل بودن جریان آب مطمئن شوید، فیلتر تخلیه و شیلنگ‌های لباسشویی را تمیز کنید. اگر مشکل برطرف نشد باید شیربرقی و برد لباسشویی بررسی شود.

علامت شیر آب در ماشین لباسشویی بوش ممکن است به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن شیر آب، انسداد شیلنگ‌های ورودی آب، خمیدگی شیلنگ یا کمبود فشار آب نمایش داده شود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.