استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

7 راهکار بسیار موثر برای صرفه جویی در انرژی یخچال

انرژی یخچال

تا به حال به این موضوع توجه کرده بودید که برقی که یخچال مصرف می‌کند، بخش چشم‎گیری از برق مصرفی منازل شما را به خود اختصاص می‎دهد؟ آیا می‎دانستید که با به کارگیری برخی ترفندها و نکات خیلی ساده می‎توانید در برقی که یخچال و فریزر مصرف می‎کند صرفه جویی کنید؟ آیا می‌دانستید که میزان انرژی یخچال بر اساس برچسب انرژی که روی این وسایل کاربردی نشان داده شده است محاسبه و اندازه‌گیری می‎شود؟

در این مقاله ما قصد داریم در مورد انرژی یخچال و برچسب‌های انرژی که روی آنها نصب شده است برای شما بگوییم و با ارائه چند راه‎کار ساده به شما کمک کنیم تا با صرفه جویی در میزان انرژی یخچال، هم به بالا بردن عمر مفید ‎این دستگاه کمک کنید و هم از پرداخت هزینه‌های گزاف برق نجات پیدا کنید. در ادامه‌ی این مقاله از کاراباما با ما همراه باشید.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند کولر گازی شما سامسونگ، ال جی و جنرال نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

انرژی حرکتی یخچال

طرز کار یخچال به این ترتیب است که گرما را از یک محفظه‎ گرفته ‎و به بیرون انتقال می دهد و در نهایت در داخل یخچال سرما تولید می شود. این سرما هم از طریق گازهای خاصی است که از حالت گاز به مایع یا مایع به گاز تبدیل می‌شوند. در واقع به چنین گازهایی مواد سرمازا یا شاره‎ی یخچالی گفته می‎شود.

این مواد سرمازا در واقع مایعاتی با نقطه ی جوش پایین یا گازهای مایعی مثل اتیل کلرید یا فرئون هستند که در هنگام تبدیل از حالت مایع به بخار، گرما را جذب می‎کنند و موقع تبدیل از بخار به مایع، گرمای خود را از دست می‎دهند و حالت سردی به خود می‎گیرند.

انرژی یخچال از طریق همین گاز تامین می‎شود، به این ترتیب که به کمک موتور الکتریکی، گرمای فضای داخل یخچال را به خود جذب و در نهایت به بیرون انتقال می‎دهند و دمای درون یخچال را پایین می‌آورند. درون لوله های یخچال هم ماده‌ای گاز مانند وجود دارد که بر اثر کمی فشار و کاهش دما این امکان را دارد که از حالت گاز به مایع تبدیل شود.

برچسب انرژی یخچال

وقتی که موتور یخچال شروع به کار می‎کند، پیستون درون استوانه به حرکت درمی‌آید و بخاری که تولید سرما می‎کند را به درون استوانه به حرکت درمی آورد و به دریچه ی سمت راست فشار وارد کرده، آن را باز می کند و در نهایت به سمت چگالنده می‎‌کشاند. چگالنده هم دستگاهی است که بر اثر سرد کردن بخار، آن را تبدیل به مایع می‎کند و گرمای آن را به خود جذب می‎کند. با فشاری که کمپرسور به این مایع سرمازا در لوله ها وارد می‎کند گاز به سرعت تبدیل به بخار می‌شود و بخار گرما را مایع از فضای درون یخچال می‎گیرد و دمای آن را پایین می آورد.

با ادامه ی حرکت موتور یخچال و مصرف انرژی، فرایند مایع شدن بخار و بخار شدن مایع همواره تکرار می شود و هر بار مقداری گرما از فضای درون یخچال به خود می‎گیرد و به فضای بیرون انتقال می‎دهد و به این ترتیب دمای یخچال نسبت به محیط اطراف پایین می‎ آید.

برچسب انرژی یخچال

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از انرژی داشته باشیم این گونه باید توضیح داد که هر وسیله‌ی الکترونیکی یا مکانیکی، انرژی را دریافت کرده و در خروجی تقویت شده یا تضعیف شده، همان انرژی یا نوع دیگری از انرژی را تحویل می‎دهد.

حال اینکه چقدر زمان و انرژی در این فرایند مصرف می‎کند تا خروجی را به بیرون انتقال دهد، مصرف انرژی نامیده می‌شود. در دنیای دیجیتال در برچسب‌هایی که روی لوازم خانگی نشان داده می‌شود، رنگ سبز نشان‎ دهنده ی پاک بودن و کم مصرف بودن آن وسیله خاص است. این برچسب‌های انرژی معمولا از رنگ سبز تا قرمز و با حروف انگلیسی A تا Q نشان داده می‎شود. هر وسیله‌ای اگر بیشتر متمایل به رنگ سبز باشد نشان‌دهنده‌ی این است که مصرف انرژی کمتری دارد و هر چه به حرف A انگلیسی هم نزدیک‎تر باشد باز هم میزان مصرف کمتری دارد.

درمورد انرژی یخچال مثلا اگر یک یخچال در برچسب انرژی با نشان A یا رنگ سبز مشخص شده باشد، نشان دهنده ی این است که انرژی یخچال از لحاظ مصرفی پایین است و کمترین میزان مصرف برق را دارد.
در مورد خرید یخچال فریزر که جزو یکی از مهمترین لوازم خانگی به شمار می‌آید، هر چه میزان مصرف پایین‌تری داشته باشد، نشان دهنده ی این است که در مصرف برق بیشتر صرفه ‎جویی خواهد شد.

راه‌کارهایی جهت صرفه‌جویی در انرژی یخچال

راه‌کارهایی جهت صرفه‌جویی در انرژی یخچال

نکاتی که در ادامه خواهیم گفت مصرف انرژی یخچال را پایین خواهد آورد و به افزایش عمر یخچال اضافه خواهد کرد:

1. هرگز یخچال را در مجاورت لوازمی مثل اجاق گاز، آبگرم‎کن، شوفاژ و یا جایی در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
2. همیشه سعی کنید فاصله بین یخچال و دیوار به اندازه ی 20 سانتی‌متر باشد و لوله‌ها و پشت یخچال را چند ماه یک بار گردگیری کنید تا انتقال حرارت برای مصرف انرژی یخچال بهتر تامین گردد.
3. یخچال را همیشه در یک سطح صاف قرار دهید. چنانچه محل قرارگیری یخچال صاف و هموار نباشد، درب یخچال به طور کامل بسته نخواهد شد و انرژی یخچال به هدر خواهد رفت.
4. همیشه برای قرار دادن غذا در یخچال صبر کنید تا دمای آن کاهش پیدا کند. چنانچه غذای داغ را درون یخچال قرار دهید، به موتور فشار خواهد آمد و میزان مصرف انرژی یخچال بالا خواهد رفت و انرژی اتلاف خواهد شد.
5. هیچ‌وقت ظروف و مواد غذایی را کنار هم نچینید؛ چرا که این کار موجب خواهد شد که جریان هوا به خوبی گردش پیدا نکند و باعث اتلاف انرژی یخچال و برق می شود.
6. نوار پلاستیکی یخچال‌ها به مرور زمان دچار فرسایش و سائیدگی می‎شوند. همیشه به یاد داشته باشید که سالی یک بار این نوار لاستیکی را چک کنید و نسبت به سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
7. از قراردادن انواع قوطی‎ های کنسرو، رب گوجه فرنگی، گالن‎ها و بطری‎های حاوی شربت، ترشیجات، شیشه های مربا، عسل و… و در کل مواد غذایی که نیاز به خنک ماندن درون یخچال ندارند جدا خودداری کنید و فضای یخچال را بیهوده پر نکنید تا انرژی یخچال اتلاف نشود.

وقتی که درب یخچال را پر از شیشه‌های مختلف و سنگین می‎کنید، به مرور باعث می‌شوید که نوار لاستیکی از بدنه جدا شود و همین امر موجب خواهد شد که انرژی یخچال اتلاف شده، هوای سرد به بیرون انتقال پیدا کند.

چنانچه احساس کردید که از جایی یخچال شما هوای سرد را به بیرون انتقال می‌دهد یا کارایی سابق را ندارد، می توانید از طریق پر کردن فرم آنلاین یا تماس تلفنی با کارشناسان ما در تماس باشید تا در اسرع وقت به مشکل شما رسیدگی شود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.